אוסטרליה - מדינת ויקטוריה - מלבורן

תמונה ראשית עבור: אוסטרליה - מדינת ויקטוריה - מלבורן - תמונת קאבר
אוסטרליה – מדינת ויקטוריה

אוסטרליה – מדינת ויקטוריה

הפעם נסענו לשלושה שבועות לאוסטרליה בכדי לבקר את הבן שלנו ומשפחתו. כיוון שרוב הזמן, הנכדים היו בחופשה והעדיפו להישאר ולשחק בבית, טיילנו לבדנו או עם המשפחה בסופי השבוע.

קצת על אוסטרליה

אוסטרליה יבשת ענקית ולכן ההתרשמות שלנו ויקטוריה, מלבורן וסביבתה בלבד.

אם נביט על חלוקת האוכלוסין באוסטרליה, רוב האוכלוסייה מתגוררת סביב החופים ובתוך היבשת רוב השטח נראה ריק מתושבים.

לפני שיצאנו, כל השנים שמענו על הקנגורו וחשבנו שכשנגיע, נצטרך רק להרים את העיניים ולראות כמה. ובכן בכדי לראות קנגורו באזורים שהיינו, יש להגיע לשמורות טבע ואזורים מיוחדים בכדי שיתמזל המזל לראות כמה.

גם קואלות קשה למצוא ואפשר לאתר אותן על פי התמונה של מספר אנשים עומדים סביב עץ איקליפטוס ומצביעים למעלה.

לעומת זאת ציפורים מיוחדות ומרהיבות בצבעיהן ובקולן יש לרוב, ואפילו בתוך הפרברים.

האנשים באוסטרליה, נחמדים ביותר וכל שיחה עם קופאית בסופר תתחיל ב"מה שלומך היום ?" הנימוס אינו כמו אצלנו ולא תראה אנשים נדחפים בתור או חס וחלילה עוקפים בתור. בבקרים יצאנו להליכות בוקר ולא קרה שנתקלנו במישהו שלא אמר בוקר טוב (באנגלית מוזרה מאוד, כמובן).

נהיגה באוסטרליה

פרט לכך שאוסטרליה מלאה בנהגים שנוהגים "בצד הלא נכון של הכביש", ממש תענוג לנהוג. יש להתרגל כמובן בתחילה לצד השונה בו נמצא ההגה, ידית ההילוכים והוינקרים ולהשתדל לא לאותת במגבים לפני כל סיבוב כיוון שהמיקום של הידיות הפוך לשלנו.

הנהגים אדיבים ביותר, שומרים מרחק מרכב לרכב כפול מאצלנו. נותנים להשתלב בתנועה ובקיצור ממש תענוג לנהוג. הנהגים לרוב רגועים ביותר, אין תוקפנות בנהיגה, אין מעבר בין מסלולים וזה מכניס הרבה שקט לנהיגה. לא תשמע צפירות אלה אם תיסע נגד הכיוון או תפנה לא נכון.

משך כל הנסיעות, השתמשנו ב-Google-map שכמובן דיברה אתנו בעברית והיה נוח מאוד.

הדלק באוסטרליה זול יחסית אלינו. יש לשים לב לכיוון התנועה ביציאה מתחנות הדלק.

תקשורת

ברוב המרכולים, ניתן לקנות SIM מקומי ולהפעיל אותו בעלויות נמוכות (לנו הספיק כ-60 ₪). יש לקחת בחשבון כי בחלק מהאזורים אין קליטה סלולארית ולכן יש לטעון את מפות Google לפני היציאה. ניתן לעשות זאת תחת WIFI או כבר בארץ ולחסוך שימוש ב- SIM האוסטרלי.

אני בחרתי ב-SIM של TELSTRA כי נראה לי שהכיסוי הגיאוגרפי טוב יותר משתי החברות האחרות.

ברוב המקומות במלבורן לא מצאנו WIFI אך השימוש באינטרנט על גבי ה-SIM המקומי סיפק תקשורת טלפונית מקומית ללא תוספת וכן Whats-app וסקייפ ככל צרכנו כולל וידאו.

יש לשים לב לפער השעות ולהקפיד לא להתקשר ליקיריכם ב-3 לפנות בוקר.

תחבורה ציבורית

אנחנו התגוררנו באחד הפרברים והשתמשנו בתחבורה ציבורית כדי להגיע למרכז העיר. בכל תחנת רכבת יש אפשרות לרכוש כרטיס מגנטי ולטעון אותו במזומן לשימוש בכל אמצעי התחבורה. אפשר לטעון גם אצל נהגי האוטובוס עד סכום של 20 דולר אוסטרלי שיספיק ליומיים שלושה.

בכל אוטובוס יש ליד הדלת קופסה צהובה אליה מצמידים את הכרטיס המגנטי בכניסה וגם ביציאה מהאוטובוס או תחנת הרכבת. במידה ולא תעשו זאת ביציאה מהאוטובוס, תחושב לכם הנסיעה באורך המכסימלי של אותו קו. הנהגים אדיבים ביותר. בדרך כלל עד שתתפסו מקום, לא ייסע האוטובוס והנהג ישתדל לעזור לכם בכיוון הנסיעה. שימו לב שגם האוטובוסים מגיעים משום מה מהכיוון השני.

בחלק גדול ממרכז העיר מלבורן, התחבורה חינם. יש לשלם רק אם יוצאים מהמרכז לפריפריה או לפרברים.

גם בתור הולכי רגל יש לשים לב שהתנועה הפוכה מהרגיל וחבל לקלקל טיול בגלל חוסר שימת לב.

שעות עבודה

שימו לב, באוסטרליה מקפידים על שעות עבודה. בשעה 17.00 נסגרים כל העסקים כולל מסעדות וכו'. כלומר אם אתם רוצים למצוא משהו לאכול בערב......עד 17.00 לאחר מכן קשה יותר למצוא. חלק מהסופרמרקטים הגדולים נשארים פתוחים.

אוכל

כיוון שאוסטרליה היא ארץ של מהגרים, גם האוכל מגוון ביותר ואין כל בעיה לאכול מאכלים מכל העולם. שימו לב שמסעדות גדולות אינן Restaurant אלה Hotel (ולא תמיד יהיה בהן מקום לינה). המאכל האוסטרלי הטיפוסי והזול הוא פאי ממולא בשר בכל מיני טעמים.

כללית האוכל זול ונגיש מאוד. יש עשרות מזללות קטנות ברחובות הראשיים ובמידת הצורך יש גם סופר-מרקטים ובהם מגוון ירקות ופירות אך לא תמיד זולים.

מלבורן

מלבורן עיר נחמדה והסתפקנו ב-3 ימי ביקור בה.

Melbourne Free Walking Tours

רצוי מאוד לפתוח בסיור חינמי רגלי המתבצע במרכז מלבורן מדי יום בשעה 10.30 וב-14.30 ויוצא מחזית הספרייה הלאומית ליד פסלו של Sir Redmond Barry. המדריכים מיומנים ובעלי אנגלית "מובנת". משך המסלול כ-2.30 עד 3 שעות. לאחר הסיור אפשר להתייעץ עם המדריך להמשך ביקור, אכילה וכו'.

http://www.imfree.com.au/melbourne/

אם כבר הגעת למרכז מלבורן, תוכל לבקר בכל המקומות הללו ללא צורך בתחבורה ובהליכה קצרה.

כיכר הפדרציה (Federation Square)

כיכר הפדרציה ממוקמת בלב מלבורן בפינת הרחובות סוואנסטון (Swanston) ופלינדרס (Flinders). כיכר הפדרצייה בנויה קומה מעל פסי רכבת עמוסים. האזור מורכב מבית המשפט על שם סיינט פול ומהכיכר – שהם ריבועים פתוחים כמו גם מהאטריום (שטח גדול באוויר הפתוח בתוך מבנה) המקורה. האטריום הוא בעל 5 קומות וקירותיו עשויים זכוכית ומתכת חשופה. בכללותה, כיכר הפדרצייה נפרשת על פני 3.2 דונמים כאשר מספר נתיבי תחבורה מפלסים את דרכם דרך החלל הגדול ובין המבנים הרבים. בכיכר המרכזית, נעשה שימוש בבלוקים צבעוניים יפים מאבן חול לשם ריצוף וישנם עצי אקליפטוס נטועים פה-ושם בכל האזור. כיכר הפדרצייה מוקפת בכמה מבנים מרשימים. במרכז איאן פוטר (The Ian Potter Center) ישנן תבניות גיאומטריות בשילוב אבן חול, אריחי אבץ וזכוכית והוא משכן במבנו את הגלריה הלאומית של ויקטוריה אוסטרליה. בכיכר ישנו מסך גדול שבו אירועי ספורט חשובים מוצגים בשידור חי, כגון אליפות אוסטרליה הפתוחה (Australian Open) והגמר הגדול של ליגת הכדורגל האוסטרלית (AFL Grand Final).

קתדרלת סיינט פול (St. Paul's Cathedral)

הקתדרלה האנגליקנית סיינט פול של מלבורן ממוקמת בפינת כיכר הפדרצייה בפינת רחוב פלינדרס (Flinders) ורחוב סוואנסטון (Swanston). בניין זה הוא בניין המעוצב בסגנון ניאו-גותי, שנבנה בין השנים 1880 ל1931 והחליף את האתר הקודם שעמד באותו המקום ושימש כאתר לפולחן. מבנה אבן החול תוכנן על ידי ויליאם באטרפילד (William Butterfield) למרות שהיה זה ג'וסף ריד (Joseph Reed) שפיקח על השלמתו של הבניין. הבניין נחנך באופן רשמי בשנת 1891. העיצוב הכללי נשען על אלמנטים של הסגנונות האנגליים והקישוטים הגותיים המוקדמים.

לבניין המפואר יש לבנים צבעוניות, עבודת אבנים מפוספסות וגג מצופה עץ. בפנים הבניין ישנה רצפת פסיפס יפהפייה. על הקיר בצד הימני של דלתות כניסה הטקסיות ישנו אריח פרסי שהוא העתק של אריח הכוכב בעל שמונה הנקודות של כנסייה בשיראז (Shiraz) ואחד אחר באיספהאן (Isfahan).

פנס מגדל המורהאוס (The Moorhouse Tower Lantern) מכניס למבנה אור טבעי אשר מסונן על ידי חלונות הענבר של התא התחתון ו25 אריחי דלה דה ורה (dalle de verre) בתא הגבוה. כוכב שמונה הנקודות העשוי זכוכית הוא סמל של ההקרבה של ישו. לכוכב בעל הזכוכית הצבעונית יש משמעות סמלית – למשל, הצבע האדום – מסמל את הדם של ישו, הזהב – את האלוהות והכחול – מסמל את האהבה שמיימית. אור נוסף הנכנס למבנה מגיע דרך הדלתות הטקסיות (processional doors) העשויות זכוכית צבעונית שעוצבו על ידי יאנוש קוזביקי (Janusz Kuzbicki).

בכנסייה ישנו עוגב נפלא שנבנה על ידי טי.סי. לואיס ושות' (T. C. Lewis and Co.) באנגליה וניגנו בו לראשונה בכנסייה בשנת 1891. הכנסייה מקושרת מאוד עם מוסיקה, לא רק בזכות העוגב, אלא גם בגלל המקהלה הידועה שלהם. אפשר לקחת סיור מודרך בכנסייה.

הגלרייה הלאומית של ויקטוריה (National Gallery of Victoria)

הגלרייה שנוסדה בשנת 1861, היא המוזיאון הציבורי לאמנות העתיקה ביותר במדינה והיא מחזיקה ביותר מ68,000 יצירות אמנות. במוזיאון ישנם שני בניינים ברובע האמנות של העיר במרחק קצר אחד מהשני. בניין אחד מחזיק באוסף הבינלאומי (הבניין שברחוב סיינט קילדה -St. Kilda Road) והשני, הממוקם במרכז איאן פוטר (שבכיכר הפדרציה) מחזיק באוסף האוסטרלי.

האוסף הבינלאומי כולל אמנות מודרנית והיסטורית, רהיטים, אופנה אירופאית וטקסטיל, 4,000 יצירות אמנות אסייתית, אמנות אמריקאית, אמנות דקורטיבית, צילום, פיסול ו16,000 הדפסים ורישומים. האוסף כולל יצירות ממצרים העתיקה, רומא ואמריקה הפרה-קולומביאנית. ישנן יצירות אמנות מתרבויות הילידים של איי האוקיינוס ​​השקט. בין יצירות המופת הגדולות והרבות תוכלו למצוא יצירות של סזאן, דגה, אל גרקו, פיקאסו, רודן, מונה, רמברנדט, מאנה ושמות מוכרים רבים אחרים. בין הרכישות האחרונות ישנו ציור בערך משנת 1514 של קורג'יו (Correggio) הנקרא “מדונה וילד עם התינוק סיינט ג'ון המטביל” (Madonna and Child with Infant Saint John the Baptist). האוסף המגוון מקיף יצירות כגון סיר יין סיני עתיק, כיסא נדנדה וציור בצבעי מים של רובה שצוייר בשנת 2004.

אוכל במרכז מלבורן

אם אתם כבר בגלריה הלאומית, רדו מהגשר וטיילו לאורך הנהר לכיוון הנמל. במרחק של כ-200 מטר, יש מרכז מזון ובתוכו עשרות מזללות של לאומים שונים. שווה לטעום מהמאכלים השונים במקום (הכל בהגשה עצמית) סינים, יפנים, מזרחי, ווייטנמים וכדומה.

קצת יותר רחוק מהמרכז ונגיש בתחבורה ציבורית פשוטה

מקדש הזכרון (The Shrine of Remembrance)

מקדש הזכרון של מלבורן היא הדרך של ויקטוריה לכבד את אלה ששירתו בכוחות החמושים של המדינה בעיתות מלחמה ועיתות שלום. כל המבקרים במקדש הזכרון יכולים ללמוד על תרומתם של אנשי השירות האוסטרליים. ההיכל הוקם לשם הוקרת אלה שאיבדו את חייהם במלחמת העולם הראשונה וכדי לתת מקום למשפחות להתאבל. 114,000 אנשים מויקטוריה התגייסו במלחמת העולם הראשונה ו19,000 נהרגו בארצות אחרות. האתר מספר על ההיסטוריה של אוסטרלים במלחמה ומדגיש אנשים וסיפורים ייחודיים של שירות והקרבה. המתחם כולל 1,600 מטרים רבועים של חלל גלריה, מרכז חינוך, גנים, אולם ומתקנים אחרים.

חוץ הבניין עוצב בהשראת המקדשים היוונים העתיקים באקרופוליס. בפינה הצפון-מזרחית של הבניין ממוקמים הכניסה ומרכז מבקרים ומדרגות בחלק הצפוני משמשות ככניסה טקסית. המרפסות המובילות לכניסה לבניין מזכירות את הפרתנון ויש להן עמודים דוריים התומכים בגמלון (אלמנט בסגנון קלאסי המשמש לעיצוב מבנים) משולש המעוטר בפסלים אלגוריים. הגג של כל אלה מעוצב בצורת פירמידה בהשראת המאוזוליאום בהאליקרנאסוס, טורקיה. מתוך הבניין ניתן לגשת לטיילות המקיפות את הפירמידה המרכזית.

בתוך המקדש ניצבת מצבת זיכרון במרכז הרצפה. בשעה 11:00 בתאריך 11 בנובמבר (התאריך בו הסתיימה מלחמת העולם הראשונה) נכנסת קרן אור דרך התקרה ומאירה על מצבת זיכרון את המילה “אהבה”. האירוע נערך מחדש מדי יום, כל חצי שעה, החל מהשעה 10:30 בבוקר (כאשר קרן האור “מוקרנת” מחדש עם אור חשמלי). “ספר הזיכרון” (The Book of Remembrance) מכיל את שמותיהם של 89,000 גברים ונשים מויקטוריה שהתגייסו ושירתו במלחמת העולם הראשונה. מתחת למקדש תמצאו חדר תת קרקעי שם דגלים, לוחות ברונזה ופסלים מוקירים תודה לחיל הקיסרי האוסטרלי הראשון (the 1st Australian Imperial Force) והצי המלכותי האוסטרלי (Royal Australian Navy). גנים יפים מקיפים את האתר, כמו גם מצבת זיכרון למלחמת העולם השנייה בחצר הקדמית, אנדרטה, להבות נצחיות וגן זיכרון- מצבת זכרון למלחמת העולם השנייה (שהסתיימה ב1945). תוכלו לראות שומרים במדים עומדים ב”הקשב” בכניסה למקדש. ישנם סיורים מודרכים כל יום, בשעה 11:00 ובשעה 14:00 שיוצאים ממרכז המבקרים. באתר תוכלו להשתמש בקיוסקי מחשב בכדי לחקור רשומות מלחמה.

האקווריום של מלבורן (Melbourne Aquarium)

אקווריום חיי הים של מלבורן ממוקם ברחוב קינג (King Street). המתקן המודרני הגדול מחולק לאזורים, כאשר כל אזור מדגיש צורה מסוימת של חיים בים. האקווריום הוא ביתם של יותר מ10,000 יצורים. האקווריום מתמקד ביצורים מהאוקיינוס ​​הדרומי ואנטארקטיקה. מבקרים באקווריום עוקבים אחר מסלול מודרך-עצמי דרך ארבעת הקומות של הבניין.

אזורי האקווריום הם: מפרץ הטריגוניים (Bay of Rays), מערות אלמוגים (Coral Caves), חוקר הספינות הטרופות (Shipwreck Explorer), גן בנות הים (Mermaid Garden), גילוי אוקיינוסים (Ocean Discovery), שונית האלמוגים (Coral Atoll), המנגרובים (צמחיית שיחים ועצים האופיינית לקרקע בוצית) ובריכות האבנים (Mangroves and Rock Pools) והרפתקת יערות הגשם (Rainforest Adventure). פינג'רה (Pinjarra) הוא תנין מים-מלוחים גדול שניתן לראות משלושת קומות הצפייה מסביב לתצוגת המאורה של התנין.

האקווריום מציע מפגשים אינטראקטיביים עם בעלי חיים בתשלום נוסף ותצוגה מודרנית, האכלות בעלי חיים, תצוגות צוללנים, סיורי מאחורי הקלעים והזדמנויות לילדים להיות צוות האקווריום ליום אחד. אחת החוויות המיוחדות באקווריום היא סיור בחדר סוסוני-ים בני יומם (Seahorse Nursery Tour) – שם מבקרים יכולים ללכת לחדר סוסוני הים וסוסוני ההאצה (Leafy Sea Dragon, דרקון ים עלי) ואפילו להאכיל את סוסוני הים. “דרכון הפינגווין” (the Penguin Passport) הוא סיור של 45 דקות בתוך מתחם הפינגווינים בו תוכלו לקבל הצצה ולראות כיצד האוכל שלהם מוכן וללמוד על איך נשמרת הסביבה המלאכותית שלהם. אם תרצו להתנסות בחווית ה”שארק דייב אקסטרים” (Shark Dive extreme), תוכלו לצלול עם הכרישים באקווריום של 2.2 מיליון ליטר.

שוק המלכה ויקטוריה (Queen Victoria Market)

השוק של מלבורן הוקם בשנת 1878, פתוח 5 ימים בשבוע, אך סגור בימי שני ורביעי. שוק ויק' (Vic Market) או שוק קווין ויק (Queen Vic Market) מתפרש על פני שני בלוקים מלאים של העיר והפך להיות משוק פשוט וצנוע המציע תוצרת חקלאית טרייה לאבן דרך של העיר. בשוק תוכלו למצוא ולקנות כמעט כל פריט שעולה על דעתכם. רבים מדוכני השוק נמצאים, כל אחד, בבעלות של משפחה אחרת ומנוהלים על ידי אותם בני משפחה ולכל דוכן יש היסטוריית-שוק משל עצמה לספר.

השוק מורכב מכמה אולמות ומחלקות. אולם המעדנייה (Deli Hall) הוא המקום בו תמצאו מגוון רחב של מזונות מעדנייה במכירה ומגוון רחב של מאכלים. באותה מידה רחבה של גיוון – תוכלו למצוא בחלק האחורי של האולם, בדרך המעדנייה (Deli Lane), מנות טייק-אוואי ממטבחים שונים בעולם. האולם מעוצב בארכיטקטורה ייחודית בשילוב פריטי עיצוב ודלפקי השיש המקוריים. באולם הבשר (Meat Hall) תמצאו גם בשר וגם דגים. במחלקת הפירות והירקות (הממוקמת בסככות A, B, H ו-I) תמצאו מוצרים רגילים, אך גם אקזוטיים יותר ושאר תוצרות יוצאות דופן. לשוק המלכה ויק' יש גם מחלקה אורגנית (סככה I) שם תמצאו את הקצב האורגני המוסמך הראשון של ויקטוריה ומגוון של מזון אורגני ומזון ביו-דינמי (מזון שגדל תוך התחשבות החקלאים בהתנהלות החיים בסביבת הגידול – פילוסופיה אנתרופוסופית).

בנוסף למזון, ניתן למצוא גם סחורה כללית בשוק כגון מוצרי עור, בגדים, תכשיטים, תקליטורי DVD, טלפונים ניידים, מזכרות, צמחים, נעליים וכו'. בשוק תוכלו למצוא שורה של חנויות-רחוב ויקטוריאניות (Victorian Street Shops) היסטוריות ששוקמו ומוכרות מוצרים מוזרים בסגנון בוטיק. את אותם סוג פריטים נושנים ושובבים ניתן למצוא בחנויות- הרחוב אליזבת (Elizabeth Street Shops) הנמצאות בשוק. בסמטת סככה F (F Shed Laneway), אשר מהווה את הגבול הדרומי של השוק, תוכלו למצוא מוצרים הפונים לצעירים ומספר מסעדות טובות. בניגוד למבנים הויקטוריאניים של השוק, למתחם האוכל של שוק ויק (Vic Market Place Food Court) יש חופה מודרנית העשויה מבד וזכוכית – זהו מקום טוב ללכת אליו אם לא שבעתם מאכילה באולמות, חנויות ובסככות האחרות של השוק. סמטת סטרינג בין (String Bean Alley) היא התוספת האחרונה של השוק והיא מורכבת ממספר מכולות שיועדו למטרות שונות של הובלות וכעת הן מהוות בתי מלאכה לאמנים. ישנם מספר סיורים בשוק המוצעים באתר האינטרנט של שוק המלכה ויק. כל סיור מתמקד בהיבט אחר של השוק וההיסטוריה שלו.

כמובן שיש מקומות נוספים ורבים כמו גלריות, מוזיאון בית הכלא הישן, הספרייה הלאומית וכו', אבל אנחנו החלטנו לוותר מפאת קוצר הזמן.

מחוץ למלבורן

יש אתרים רבים לבקר בסביבה הקרובה של מלבורן ובמרחק של כשעה וחצי נסיעה. לאתרים נוספים כדאי לתכנן תוספת של לילה או שניים מחוץ למלבורן ומקומות לינה יש בשפע. אנחנו נעזרנו בשירותי booking.com והיה מוצלח ביותר. כמובן שהרכב שהועמד לרשותנו הקל על ההגעה לכל מקום.

פיליפ איילנד

האי פיליפ איילנד מרוחק כ-3 שעות נסיעה ממלבורן ודורש לינה במקום. אנחנו נשארנו לישון באתר קרוואנים והיה נפלא.

כדאי להגיע לאי בשעות הבוקר בכדי להספיק את כל האטרקציות ולהשאיר יום פנוי בדרך חזרה למלבורן או להמשך טיול.

כ-500 מטר לאחר הגשר, בצד שמאל של הכביש יש מרכז אינפורמציה וכדאי להיכנס ולהתעדכן שם.

כרטיסים לתהלוכת הפינגווינים וההפלגה לתצפית כלבי הים, כדאי לרכוש באינטרנט כיוון שהמחיר נמוך יותר.

יש לבצע את ההזמנה מספר ימים קודם כיוון שיכול להיווצר מצב שלא יהיו כרטיסים !!!!

בפיליפ איילנד מספר נקודות עניין:

1.קואלות – אם עדין לא ראיתם קואלות באוסטרליה, שווה לחפש אותן אנחנו ראינו לרוב ולכן ויתרנו.

2.האכלת שקנאים – ליד הגשר שמחבר את האי ליבשת, מתבצעת האכלה של שקנאים בכל יום בשעה 11.00. נחמד מאוד לראות.

3.סיור ימי ותצפית כל כלבי הים – מפליגים מהנמל בסירה מהירה לתצפית על כלבי הים. מגיעים ממש קרוב והמחזה מהמם בכמויות כלבי הים שרובצים על הסלעים ומשתעשעים

במים ליד הסירה.

יש צורך להביא בחשבון שההפלגה ארוכה, יש רוח קרה וצריך ללבוש חם, למרות שאפשר לקבל בסירה גם מעילי סערה. ההפלגה עצמה מתבצעת באוקיאנוס, ומי שרגיש לתנודות הסירה, צריך לקחת זאת בחשבון.

4.תהלוכת הפינגווינים – התהלוכה מתבצעת מדי ערב. מאות פינגווינים עולים מהים וצועדים לקינים שלהם רחוק מהחוף. בניגוד לצפוי, הפינגווינים בגובה של כ-30 ס"מ בלבד.

יש להיערך לכך בבגדים חמים ואפילו לארוחת ערב כיוון שהתהלוכה מתבצעת לאחר השקיעה.

5.יש באי מפעל קטן לשוקולד המאפשר סיור ושוקולד במחירים מוגזמים. המפעל נמצא לא רחוק ממרכז האינפורמציה.

בדרך חזרה מפיליפ איילנד למלבורן, עברנו דרך מספר מקומות ששווה לעבור דרכם.

פסלי חול

הכתובת במפות גוגל :

Sand Sculpting Australia Frankston, 510 Nepean Hwy, Frankston VIC 3199

על שטח לא גדול, עשרות פסלי חול ענקיים ישר מסיפורי האגדות, שלגיה, עליסה בארץ הפלאות, סיפורי אנדרסן וכו'. אם אתם עם ילדים, אפשר לפסל בסדנת פיסול במקום.

Fort Nepean

זאת קצה לשון הים שסוגרת את המפרץ של מלבורן. המקום הוא שמורת טבע ולא לכל מקום אפשר להגיע ברכב פרטי. לשם כך יש שירות אוטובוס שאוסף את הנוסעים ממגרש החניה אל המבצר וחזרה.

המבצר הוא עמדות תותחים שהוקמו בכדי לחסום את הכניסה למפרץ של מלבורן.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/BL_6_inch_MK_VII_gun_5_August_1914_Fort_Nepean.jpegהנוף מהמם ושווה ביקור גם לשוללי המלחמות.

Point Nepean - הקרנטינה של מלבורן

מקום נוסף לביקור הוא הקרנטינה של מלבורן, ממגרש החניה של השמורה, פשוט יוצאים בכיוון היציאה ויש מגרש חניה נוסף לקרנטינה. האזור ענק ומכוסה דשא ובחלק מהבניינים המסומנים בדגלים, יש תצוגות המייצגות את אופי המקום.

Arthurs Seat

במקום זה שמורת טבע קטנה אך בעיקר שווה לראות את נקודת התצפית. למעוניינים יש גם רכבל שאפשר לרדת אתו למטה ולעלות חזרה – אנחנו עשינו תצפית בלבד.

דרך האוקיינוס הגדולה ( Great Ocean Road)

שווה להקדיש לדרך יומיים ולהוסיף מספר שמורות טבע שאינן רחוקות מהדרך עצמה.

גרייט אושן רואד (Great Ocean Road)הוא ללא ספק אחד הכבישים המפורסמים והיפים ביותר באוסטרליה אם לא היפה בה! מדובר על קטע הכביש הדרומי ביותר ביבשת המתפתל לאורך כ-250 קילומטרים בין טורקי (Torquay)במזרח ועד וורנאמבול (Warranamboll)במערב במדינת ויקטוריה. הגרייט אושן רואד מפורסם בנופים המרהיבים שלו, חופי הים עוצרי הנשימה הנשברים בדרמטיות אל תוך האוקיינוס ויוצרים מראות מרהיבים של חוף ים חולי ובתולי הנפרש למרגלות של צוקים אימתניים ודרמטיים וכל אלה שלובים במפרצים בעלי תנאי גלישה מעולים לטובת הגולשים שביניכם.

הגריייט אושן רואד עובר בתווך בין חופי האוקיינוס הנפלאים מדרום ויערב גשם של עצי אקליפטוס עבותים מצפון. זהו המקום שבו הטבע הפראי פוגש את צורות החיים האנושיות ומשלימות זה את זה בצורה מרהיבה ומלהיבה. אל תתפלאו אם לאורך הדרך תזכו לראות יערות של עצי אקליפטוס עליהם מנמנמות קואלות בשלווה באין מפריע, פשוט כך בטבע- כי טוב להן. להקות של תוכים יעופו מעל ראשכם ויצבעו את השמיים בשלל צבעים ויהפכו את הביקור שלכם לחגיגה של צלילים ומראות של טבע.

לאורך הכביש המתפתל ישנן עיירות חוף רבות אשר עם הגיע עונת הקיץ הופכות להיות אתרי נופש פופולאריים ועמוסים במטיילים שכולם נוסעים לאורך קו החוף. בכל אחת מהעיירות ניתן לעצור ללון בלילה ואין לחשוש שלא תמצאו מקום לישון.

מה לראות ומה לעשות בגרייט אושן רואד:

שער הכניסה לגרייט אושן רואד-כאשר תעלו על הכביש שיוביל אתכם לגרייט אושן רואד שימו לב שסמוך לטורקי קיימת נקודה הסמוכה לתחילת הכביש שמסמלת את "תחילת הכביש" במעין רשמיות אוסטרלית חגיגית. שער גדול עליו כתוב Great Ocean Roadנבנה מעל הכביש ויש שם גם פינת הנצחה לכל אותם פועלים שבנו את הכביש במאה ה-19. לצד פינת ההנצחה יש גם גישה לחוף הים היפה, אם כי בהחלט יש יפים ממנו. עצרו כאן לכמה דקות על מנת להצטלם עם השלט והמשיכו הלאה למקומות אטרקטיביים יותר.

http://www.ynet.co.il/PicServer2/25102009/2271105/13_wa.jpg

12 השליחים (12 Apostles)-הם אולי גולת הכותרת התיירותית של הביקור בגרייט אושן רואד ואחד מסמליו הידועים ביותר. מדובר על עמודי סלע שעומדים בתוך הים בסמוך לחוף. הם נוצרו כתוצאה משחיקה של הסלעים על ידי המים עד שקו החוף נסוג, בעוד המקומות בהם הסלע היה קשיח יותר נותרו עומדים כעמודי סלע ענקיים בתוך המים. בעבר כאשר לאתר ניתן שמו הם היו 12 כיום נותרו מהם למרבה הצער רק 6 וכל היתר כבר קרסו אל תוך האוקיינוס. אך גם עם 6 המראה שלהם מרהיב והמוני תיירים מגיעים לכאן מידי יום להתבונן ביופי שלהם ובעוצמתו הדרמטית של קו החוף הזה. במקום יש מרכז מבקרים תיירותי בו יש שירותים, קפיטריה ומרכז מידע. ניתן גם תמורת תשלום מופקע לצאת בטיסה בהליקופטר מעל הגרייט אושן רואד ומעל 12 השליחים. נסו לא לבזבז כאן יותר מידי זמן וללכת לכיוון "הדבר האמיתית". שביל של גשרי עץ אשר יוביל אתכם לנקודות תצפית לאורך קו החוף הצוקי ממנו ניתן להשקיף על 12 השליחים. המקום עמוס במבקרים לאורך כל היום, ככל שתקדימו תזכו לתמונות טובות יותר ולנוף נקי יותר מתיירים.

Bells Beach- אחד מחופי הגלישה המפורסמים ביותר באוסטרליה. מדובר על חוף פראי וגועש בו הגלים גבוהים ותנאי הגלישה מצוינים עבור גולשים מקצועיים שלא פוחדים לקפוץ אל המים בכל תנאי מזג אוויר. קיץ חורף סתיו אביב, תמצאו אותם בתוך המים מנסים לתפוס גלים. תנאי הגלישה הייחודיים במקום זה הופכים אותו לידוע ולאהוב. גם אם אינם מתעניינים או יודעים לגלוש, בואו לכאן, התרשמו מקו החוף היפיפה ועקבו אחר ביצועי הגולשים.

המגדלור של קייפ אוטוווי (Cape Otway Lighthouse)-המגדלור בקייפ אוטווי הוא המגדלור העתיק ביותר באוסטרליה והוא נבנה בשנת 1848. המראות שנגלים ממעלה המגלור הם לא פחות מעוצרי נשימה. בדרככם אל המגדלור תעברו בנסיעה בתוך יערות סבוכים של עצי אקליפטוס גבוהים במיוחד. אל תיסעו מהר, ונסו לחפש את הקואלות שנמצאות כאן בהמוניהן על צמרות העצים. הדרך הטובה ביותר לגלות אותן היא לראות רכבים פרטיים ושל חברות מטיילים עוצרות בצידי הכביש זה ה"אות" שנמצאו קואלות. באזור זה נמצאות עשרות רבות של קואלות והן יושבות להן בנוח ומנמנמות להן על העצים. זה ללא ספק אחד המקומות הנפלאים לראות קואלות בטבע. כשתגיעו לאזור המגדלור יתגלה לכם קו החוף הנפלא של קייפ אוטווי. ניתן לעלות במעלה המגדלור ולצפות על קו החוף למזרח ולמערב. המדרגות הלולייניות העתיקות שמובילות למעלה המגדלור מאתגרות בהחלט אבל שוות את הטיפוס. במקום יש גם בית קפה- מסעדה בו ניתן לעשות הפסקה קצרה לארוחת צהריים וליהנות מהמרחבים הירוקים.

חוף הספינות הטרופות (ShipWreck Coast)-האזור שבין קייפ אוטווי לפורט פיירי מכונה באופן מסורתי "חוף הספינות הטרופות" שמה של רצועת חוף זו נקשר בהיעלמותן וטביעתן המסתורי של כ-80 סירות בפרק זמן של 40 שנה בלבד. בפועל כנראה מדובר על שילוב שבין תנאי אקלים קשים המאופיינים בערפילים כבדים עם קו חוף מפורץ ועמוס בשרטונים. אבל כמובן שהדבר היווה כר פורה לצמיחתן של סיפורי בלהות על שדים ורוחות שטורפים את הספינות בלב ים ומטיחים אותן שבורות אל קו החוף. אחד המקומות המפורסמים לאורך חוף הפינות הטרופות הוא חוף המכונה Loch Ard Gorgeעל שמה של אחת הסירות המפורסמות שנטרפה בחוף בשנת 1878. הסירה הגיעה אל קו החוף מאנגליה ובלילה האחרון למסעה טבעה באזור על כל נוסעיה פרט לשניים. האחת אווה קארמייקל צעירה בת 18 צפה על שברי הספינה עד שהתגלתה בידי קצין אמיץ שאף הוא היה על הסיפון בשם טום פירס. טום עלה על החוף וכשהבחין בה חזר להציל אותה בגבורה רבה. האגדות מספרות על סיפור אהבה שנרקם בין השניים, אם כי הסוף האמיתי היה הרבה פחות רומנטי כאשר היא חזרה לאנגליה והוא נותר באוסטרליה. אבל זה טיבן של אגדות. כך או כך, באזור זה ניתן לרדת אל קו החוף כמו גם להתרשם מצורות הנוף הייחודית שהמים מעצבים בסלעים לאורך שנים בפוררם את האבן הרכה וביצירת קו חוף מפורץ ומפוסל כמו שרק הטבע יותר לייצר.

מדרגות גיבסון (Gibson Steps)-עוד אתר מומלץ מאוד לביקור. הכביש יוביל אתכם לצוק תלול המצוי מעל חוף גיבסון הנפלא אך הגועש והמסוכן לרחצה. במאה ה-19 נחצבו בסלע מדרגות שאפשרו לרדת אל קו החוף ממעלה הצוק. הפרויקט שהיה מורכב ולקח זמן רב לחציבה הוביל בסופו של דבר לנקודת גישה חשובה ומשמעותית לקו החוף. המדרגות המקוריות שנחצבו בסלע הוחלפו כבר מזמן במדרגות בטון נוחות עם מעקה. הירידה תלולה וקשה למי שאינו חובב מדרגות, העלייה מאתגרת אף יותר. אך אין ספק שהמאמץ שווה! רדו אל חוף גיבסון, צפו בחוף הים הגועש ובעמודי הסלע הנפלאים הפזורים לאורך החוף.

Otway Fly Treetop Adventures

כחלק מדרך האוקיאנוס הגדולה, קפצנו לבקר בשמורת הטבע. באתר גשרי מתכת להליכה בגובה צמרות עצי האקליפטוס ונותנים תצפית טובה על החיים בגובה צמרות העצים. הגשרים בגובה עצום ויש גם מתקני אומגה לילדים (שכמובן ויתרנו עליהם).

גן החיות לחיות אוסטרליות - Healesville Sanctuary

בכדי להכיר את החיות המיוחדות לאוסטרליה, כדאי לא לוותר על ביקור בגן החיות הזה שכולל אך ורק חיות אוסטרליות. מי שמכיר את הסיפור על דוט והקנגרו, ימצא שם את כל החיות מהסיפור ויופתע מגודלו של הפלטיפוס.

The Puffing Billy Railway

לא רחוק מגן החיות יש תחנה ישנה של רכבת קיטור שמסלולה כ-5 ק"מ. אנחנו הגענו ביום שישי וראינו את הרכבת האחרונה כך שלא הספקנו לנסוע בה. נראית ממש חוויה ולכן כדאי להגיע מוקדם.

Sovereign Hill – עיר כורי זהב משוחזרת

לא רחוק ממלבורן נמצאת עיר משוחזרת של מחפשי זהב. בעיר שני מכרות זהב שיורדים לתוכם לחוות את חיי המכרה (מומלץ) וכן כמה רחובות עם בתי התקופה כולל שחקנים שמשחזרים את חיי העיירה. בכניסה זורם מעיין קטן ואפשר לנסות ולמצוא זהב ממש כמו מחפשי הזהב בעבר.

Triplet Falls

שמורת טבע קטנה בדרך ממלבורן ל"גרייט אושן וואיי". במקום מסלול מעגלי לא קשה של כ-20 דקות עד למפל מים מרשים בתוך יער טרופי נהדר.

בדרך מהשמורה על כביש C157 אפשר לראות הרבה קואלות על העצים לצד הדרך. חשוב רק לחנות מעבר לדרך ולחצות בזהירות את הכביש. לא לשכוח – המכוניות נוסעות באוסטרליה בצד שמאל של הכביש !! אם רוצים לשים ב-google mape

Road C157 (the road leading to Cape Otway Lighthouse).

קנגורו

משך רוב הזמן לא ראינו קנגורו, חוץ מבגן החיות. הקנגורו אינו נפוץ כל כך וצריך לדעת איפה לחפש אותו. אנחנו יצאנו במיוחד לשמורה שנמצאת ליד חווה לסוסי מרוץ מזדקנים. שם ראינו הרבה קנגורו'ס והיה ממש נחמד.שם השמורה Woodlands Historic Park. אפשר למצוא את המקום באינטרנט וגם לבקר בחווה חקלאית במקום, מתקופת המתיישבים הראשונים באוסטרליה.

lakes entrance והגרמפיאנס

אם יש לכם זמן וילדים ומעוניינים לשרוץ קצת בחופים ובלגונות הרבות שבאזור, כדאי לנסוע ל- lakes entranceולגרמפיאנס.

lakes entrance נמצאת כ-3 שעות נסיעה ממלבורן. מקום שקט ונחמד עם הרבה מאוד לגונות רדודות, עופות מים וחופים נחמדים וללא גלים (בחלק מהלגונות הפנימיות יותר גם המים יותר חמימים).

יש במקום גם טיולי סירות ולונה פארק. שימו לב שכל המסעדות נסגרות ב-17.00 כפי שהזכרתי קודם.

Raymond Island

למי שמחפש לראות קואלות בטבע, ריימונד איילנד זה המקום. נמצא כשלוש שעות מזרחית למלבורן על חוף הים. לאי מגיעים במעבורת קצרה, ניתן גם עם הרכב. בסיבוב רגלי קצר של קילומטר ניתן לראות קואלות, והרבה. מאוד מומלץ!

בעבר היו קואלות לרוב אך כיום מספרן באי מצומצם ביותר. לאחר שחיפשנו במרחבי האי את הקואלות ולא מצאנו, שאלנו את המקומיים, "ליד בית 53 ובית 22 ראיתי הבוקר קואלות" כך המקומיים. ואכן ראינו מספר קואלות על עצי האקליפטוס. שיטה נוספת, לחפש קבוצות תיירים שמחפשות כמונו ומצביעות למעלה על העץ.

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של yossido?

‹ הפוסט הקודם
טיול שבועיים ברכב שכור בבולגריה
טיול שבועיים ברכב שכור בבולגריה
מתוך הבלוג של yossido
23-09-2016
קרא מאוחר יותר
לכל הפוסטים של yossido »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאוסטרליה ואוקיאניה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×