אטרקציות אמנות באומבריה

אם אתם חובבי אמנות, בחבל אומבריה תוכלו למצוא כמה וכמה הזדמנויות ליהנות ממוקדי עניין ואטרקציות שונות בעקבות אמנות עכשווית או אמני הרנסאנס, הפזורים בערי החבל.

צוות למטייל ברשת
תמונה ראשית עבור: אטרקציות אמנות באומבריה - תמונת קאבר
© איתמר ברק

בכתבה זו:

אמנות עכשווית

בצ'יטה די קסטלו (Citta di Castello) נמצא מבחר מיצירותיו של האמן המהולל אלברטו בורי (Burri), אשר מוצגות בבנייני Albizzini ובבתי ייבוש הטבק (Tobacco drying houses). בורי, מהדמויות המוכרות בעידן האמנות לאחר מלחמות העולם, נטש את השימוש בצבעי שמן כמדיום עיקרי בשנות ה-50` ובחר בחומרים כמו עץ, פלסטיק ומתכות שונות בכדי ליצור אמנות. 

 • האוסף של Burri: נמצא ב-Palazzo Abizzini, Via Abizzini 1, טלפון 075-8554649
 • מידע לתיירים ב-Citta di Castello: Piazza Matteotti, טלפון 075-8554922

בפרוג`ה (Perugia) ניתן לראות איך ההיסטוריה של האמנות במאה ה-20 הותירה את חותמה גם בבירת המחוז. בתחילת המאה ה-19, קבוצת אמנים צעירים קראה תיגר על הטכניקות של האקדמיה לאמנויות יפות. מתוסכלים מהאווירה בעיר הם פנו אל התיאוריות של תומאסו מרינטי, מייסד סגנון הפיוצ`ריזם (Futurism). המנהיג הבלתי מעורער של "קבוצת פרוג`ה" היה ג`ררדו דוטורי, שעמד בקדמת הפיוצ`ריזם האיטלקי. היצירתיות של דוטורי התבטאה ביכולתו לעצב את הפיוצ`ריזם בהתאם לנופים של אומבריה. Palazzo Penna, אחוזה משופצת בלב פרוג`ה, מציגה כמה מיצירותיו המופתיות של דוטורי.

אוסף האמנות העכשווית בוילה פידליה (Villa Fidelia) אשר בספלו (Spello), הוא מעניין ולא שגרתי. הבניין הקסום מהמאה ה-16, כעת בבעלות עיריית פרוג`ה, מציג את אוסף העבודות של פרנצ`סקו קופה וטרזה סטרקה-קופה, בנוסף לתערוכות זמניות ומענינות לא פחות. מוזיאון האמנות העכשווית של טרווי (Trevi) נמצא ב-Pallazo Lucarini שבמרכז העיירה. במקום תוכלו לחזות בתערוכות של אמנים בודדים או בתערוכות קבוצתיות של כמה מהאמנים המובילים באיטליה ובעולם כולו. המוזיאון נוסד ב-1992 ומציג בין שש לשבע תערוכות בשנה.

 • מוזיאון האמנות העכשווית של Trevi:נמצא ב-Palazzo Lucarini, טלפון 0742-381818

בספולטו (Spoleto), ניתן לבקר בגלריה העירונית לאמנות מודרנית ועכשווית. מאז שנת 2000 הגלריה ממוקמת בסביבה היפה של Palazzo Collicola, האחוזה היפה של משפחת האצילים קוליקולה. 4 מתוך 15 חדרי המוזיאון מוקדשים לעבודותיו של הפסל המקומי לאונסילו. חדר אחר מוקדש לאמן האמריקאי סול לה-וויט, אשר נשבה בקסמיה של אומבריה וביקר בה לעתים קרובות. בטרני (Terni) תוכלו לבחור מבין 2 סוגי מוזיאונים: גלריית התמונות של אורניאורה מטלי (Orneore Metelli), המציגה אוסף עבודות הממחיש את המורשת האמנותית של העיר, והמוזיאון הפתוח, המציג את הישגיה הארכיאולוגיים והתעשיתיים של טרני.

 • מידע לתיירים בספולטו: Piazza della Liberta 7, טלפון 0743-238921-20
 • גלריית התמונות של אורניאורה מטלי: Palazzo Gazzoli, טלפון 0744-59421

לתחילת הכתבה

הרנסאנס

באומבריה אפשר לעמוד אל מול מספר יצירות מופת איטלקיות מהמאות ה-15 וה-16. בשנת 1452, לדוגמה, הוסמך הצייר בנוּצו גוצולי לעצב את האכסדרה של כנסיית פרנסיס הקדוש במונטפלקו (Montefalco). ציורי הקיר ממחישים את חייו של פרנסיס ב-12 סצינות, ומזכירים בסגנונם את זה של ג`יוטו (Giotto). בנוּצו זכה להערכה באומבריה, ואת עבודותיו ניתן לראות גם באסיזי, פוליניו ונארני. כיום, מכילה הכנסיה של פרנציס הקדוש את המוזיאון העירוני של מונטפלקו, המחולק לשלושה אזורים: בנין הכנסיה העתיק (מתוחזק היטב למען שימור מראהו המקורי), גלריית התמונות, המכילה ציורים וציורי-קיר מחלקים אחרים של האזור, והקריפטה, בה נמצאים שרידים ארכיאולוגיים מתקופות שונות.

 • מידע לתיירים במונטפלקו: טלפון 0742-344459
 • המוזיאון העירוני של מונטפלקו: Via Ringhiera dell`Umbria 6, טלפון 0742-379598

צייר נחשב נוסף, פיליפו ליפי, "שמר" את יצירתו האחרונה לספולטו (Spoleto). ליפי הוסמך לעצב את קישוטי האכסדרה של בית האופרה המקומי, אך מותו בשנת 1469 קטע את העבודה. היצירה הושלמה על-ידי עמיתיו, בינהם: פרה דיאמנטה ופייר מתיאו ד`מליה.

קצת השראה לטיולים שלך

 • מידע לתיירים בספולטו: Piazza della Liberta 7, טלפון 0743-238921-20

הצייר לוּקה סינורלי עיצב, בתחילת המאה ה-15, את הקָפֵלה בקתדרלה של אורוויאטו (Orvieto), עבודה אשר החלו בה ביאטו אנג`ליקו ובנוּצו גוצולי 50 שנה קודם לכן. הנושא המרכזי של ציורי הקיר בקתדרלה היה ההתגלות המבשרת על קץ העולם: תחיית המתים, השיפוט האחרון והגיהנום. מרשימה במיוחד היא הסצינה של תחיית המתים, בה מתואר הגוף האנושי בכוח ועצמה כה גדולים, עד שנדמה כי מיכאלנג`לו עצמו הושפע מסינורלי כשעבד על הקָפֵלה הסיסטינית.

באותה תקופה, הצייר פייטרו פרוג`ינו הוסמך לעצב ציורי קיר ל- Sala Delle Udienze, אחד האולמות של גילדת המסחר החזקה בפרוג`ה (Perugia). פרוג`ינו מצליח להעביר בעבודות אלה שילוב בין התרבות הקלאסית (תמונת הניצחון של ארבעת הקרדינלים) לתרבות הנוצרית. אחרון חביב הוא ברנרדינו די-בטו, אשר הוסמך לעצב את קָפֵלת המשפחה בכנסיית סנטה מריה אשר בספלו (Spello). ציורי הקיר, הממחישים את בשורת הלידה של ישו ואת קברי הנביאים, נחשבים לכמה מהטובות ביצירות האמנות של האזור.

לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאומבריה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×