איי אנדמן - מידע שימושי למטייל

איי אנדמן הולכים ותופסים תאוצה כיעד תרמילאי פופולארי. אפשר להגיע אליהם מדרום הודו בטיסה או בשייט וליהנות מחופים ארוכים, שחלקם מתויירים וחלקם נטושים, המציעים בתי הארחה לכל כיס. מי שמגיע לכאן יוכל לשנרקל, לטייל בנוף הכפרי או פשוט לרבוץ על החוף.

תמונה ראשית עבור: איי אנדמן - מידע שימושי למטייל - תמונת קאבר
Thinkstock Imagebank ©

בכתבה זו:

עונות מומלצות לטיול

מזג האוויר באיי אנדמן הינו בעיקר בלתי צפוי. עם ממוצע של כ-3000 מ"מ גשם וכ-210 ימי גשם שנתיים, רטוב שם עד מאוד. עם זאת, הטמפרטורה הממוצעת היא 27 מעלות צלסיוס. חם ומגניב. באופן רשמי, העונה מתחילה באוקטובר, אז נגמרים המונסונים והיא נמשכת עד מאי, אך שיאה של העונה הוא מאזור דצמבר עד אפריל. מה זה אומר לטייל מחוץ לעונה? שקט, מעט תיירים, מחירים זולים, וכמובן, לא מעט גשם, שהרבה פעמים כלל לא פוגם בהנאה.

לתחילת הכתבה

הגעה לאיי אנדמן

לאיי אנדמן ניתן להגיע בשתי אופציות: טיסה מצ'נאי או מכלכתה. הטיסות לרוב יוצאות מוקדם בבוקר (05:00, 06:00) ואורכות כשעתיים. טיסות חזרה יוצאות גם יותר מאוחר ביום. הטיסה מצ'נאי מעט יותר זולה, כאשר המחיר נע סביב 150$ לכיוון, כלומר 300$ - הלוך וחזור. ככל שמזמינים מוקדם יותר, המחיר זול יותר. שייט: שלושה ימים ולילות על ספינה, תנאים די בסיסיים, אבל שורדים. מתאים לחסכנים או לאלה שבטיול ארוך. המחיר נע סביב 50$ לכיוון. גילוי נאות – אני הגעתי בטיסה, ולכן לא אוכל להעיד ממקור ראשון על השייט. כל הפרטים על השייט ניתנו באדיבות מספר מטיילים זרים שפגשתי. גם הספינות וגם הטיסות נוחתות בפורט בלייר, זוהי העיר הראשית של הארכיפלג.

לתחילת הכתבה

התמצאות - פורט בלייר ואיים מרכזיים

פורט בלייר הינה העיר הראשית של הארכיפלג. עיר בת כ- 100,000 תושבים (כמחצית מתושבי הארכיפלג), צבעונית ומעניינת, אך מטיילים רבים נוטים לראות בה כתחנת מעבר בלבד. העיר היוותה את  מרכז השלטון הבריטי באזור ושימשה כמחנה הגלייה ללוחמי החירות ההודיים. ניתן לבקר בכלא אדיר המימדים ולהתרשם, ב"אקווריום" המציג את חיות האיזור ובעוד מספר מוזיאונים נוספים. בסמוך לפורט בלייר, נמצא האי רוס, "פריז של המזרח", אשר היווה את מקום מגוריהם של השליטים הקולוניאלים. הרבה בתים קולוניאלים יפים והיסטוריה עשירה.

נסיעה של כשעתיים במעבורת תיקח אתכם אל האי האבלוק, אשר מהווה את מוקד התיירות העיקרי, ובצדק. לאי מספר חופים, הממוספרים כמו בכל הארכיפלג מ-1 עד 7. החוף היפה ביותר באי הוא החוף הנמתח מכפר 5 ודרומה ולאורכו פזורים בתי הארחה רבים, רובם ככולם בקתות במבוק ברמה זו או אחרת. חוף נוסף, בו ניתן למצוא בתי הארחה יוקרתיים יותר, הוא חוף 7, בו ניתן גם לראות זריחה. חוף נוסף, שאינו ממוספר, הינו חוף הפילים – זהו חוף נטוש, אליו מגיעים לאחר 40 דקות הליכה בג'ונגל או לחילופין לאחר שייט קצר בסירת דייגים. המזח אליו מגיעה המעבורת הינו בכפר מספר 1, הכפר הראשי של האי, בו יש שוק פירות וירקות, שוק דגים, מספר חנויות תיירות (גופיות, שרוולים, כפכפים ומזרוני ים) ובעיקר מספר דוכני אוכל ודאבות. כשעה במעבורת מהאבלוק או מפורט בלייר, נמצא האי ניל. בדומה להאבלוק, גם הוא מהווה מוקד תיירות עיקרי, אך קטן בהרבה, שקט, ורגוע בהרבה. כשמונה עד תשע שעות במעבורת יובילו אתכם אל האזור הצפוני, בו נמצאות קליפור ודיגליפור. אזור זו הינו פחות מתוייר, וגם עליו לא אוכל להעיד, מאחר ולא הספקתי לבקר בו.

לתחילת הכתבה

פעילויות באיים

חובבי הפעילות הרבה או בעלי הקוצים בישבן יתאכזבו לגלות, שמגוון הפעילות באיים מאוד מצומצם. אז כן, ניתן לצאת לשנרקל, לצלול או לשכור אופנוע או אופניים ולטייל באי, אך עיקר הזמן מועבר ברביצה על החוף או לחילופין בתוך המים, עם או בלי מזרון ים. נקודות שנירקול טובות הן בחוף הפילים (ריף די גדול, לא מאוד מרשים) ובנקודה שנקראת South Button, הנמצאת כשעתיים בסירת דייגים מהאבלוק (ריף מאוד מרשים). יש עוד מספר נקודות שאני מצאתי פחות מעניינות (כמובן לא ביקרתי בכולן) ועוד מספר אתרי צלילה.

בהאבלוק אפשר לטייל באופנוע או אופניים. הנוף כפרי וירוק מלא שדות אורז ואפשר אף לנסוע לראות פילים במחנה האימון שלהם. בעת ההגעה למחנה הפילים יביימו המאמנים סצנה בה כביכול הם בדיוק סיימו את האימון היומי ולכן, אם תרצו עוד אימון, זה יתקבל בברכה, בעבור תשלום סמלי. זו הנקודה לציין - כדאי מאוד להמנע מזה. האימון הוא לא מחזה מלבב במיוחד, היחס לו זוכים הפילים הוא לא מהמלבבים והחביבים שיש ובדרך כלל זה מסתכם בבקשה של אותם התיירים שזה עתה שילמו כדי לראות את האימון, להפסיק את היחס הלא נעים. הם אמנם יזכו ליחס זה, סביר להניח, כל חייהם, אז מהם עוד מספר דקות של תצוגת תכלית אתם שואלים את עצמכם? אני הייתי מוותר וממליץ בחום לוותר. לנסוע ולראות את הפילים, לא יותר מזה.

לתחילת הכתבה

עלויות מחייה באיים

אציג את העלויות הממוצעות לטיול בגבול התחתון של העונה. לדברי המקומיים, המחירים עולים בכ-30% בעונה, אז תעשו חישוב פשוט.

לינה:
בקתת במבוק זוגית בסיסית -  200-300 רופי.
בקתת במבוק בינונית – בדרך כלל עם מרפסת או ערסל - 400-600 רופי.
בקתת במבוק מפוארת – בדרך כלל שתי קומות, עם מרפסת, ואולי נוף של ממש לים - 800-1000 רופי.

אוכל - מסעדות בסיסיות ודאבות:
טאלי בסיסי – אורז, דאל, קארי ירקות -  30-50 רופי.
מנת אורז – אורז מטוגן/ביריאני -  40-60 רופי.
תבשילים – פניר באטר מסאלה/קארי/מלאי כופתה -  40-80 רופי.
דג שלם – תלוי גודל הדג - 80-120 רופי.

אוכל - מסעדות של גסט האוסים:
טאלי בסיסי – אורז, דאל, קארי ירקות - 50-70 רופי.
מנת אורז – אורז מטוגן/ביריאני - 60-100 רופי.
תבשילים – פניר באטר מסאלה/קארי/מלאי כופתה - 60-120 רופי.
דג שלם – תלוי גודל הדג - 150-250 רופי.

תחבורה:
אוטובוס ציבורי - 10 רופי.
ריקשה - תלוי נסיעה, ממוצע בסביבות - 50 רופי.
קטנוע ליום - 200 רופי.
אופניים ליום - 50 רופי.

לתחילת הכתבה

המלצות אישיות

מספר המלצות חמות שאני חייב לעצמי ולחבריי ההודים, שרכשתי בטיול באנדמן:

Pristine Beach Resort – בית הארחה חביב במיוחד, נמצא בהאבלוק, בחוף 5 (יש אחד נוסף בצפון). המארחים מאוד נחמדים ואדיבים, שחקני כדורעף מצויינים, המסעדה מגישה אוכל טעים, הבקתות מעט יותר יפות ומסודרות משאר המקומות, ולפחות כשאני הייתי, האוכלוסיה ששהתה במקום הייתה מאוד מגוונת וטובה.

Powerful Restaurant – מסעדה, אם אפשר לקרוא לה ככה, שכוחת אל, על הכביש הראשי (היחיד) בכפר 5. מסתכמת בשני שולחנות וגג פח (למרות שבעקבות הארוחות שלנו שם, בעל הבית פצח בעבודות הרחבה). האוכל מאוד טעים ואותנטי (ביחס להיצע באיים כמובן). אמנם יקח לאוכל זמן רב להגיע (כבכל שאר המקומות), אך כדי לראות את אב המשפחה מזעיק את כל ילדיו וחבריהם רק בכדי שכמה תיירים יוכלו לאכול, ובמחירים מצחיקים שכאלו, ההמתנה שווה. בנוסף, ניתן להכנס איתם למטבח ולעזור בבישולים. בנוסף למנות הרגילות, אפשר פשוט להרכיב מנות בעצמכם, בהתייעצות עם בעל הבית ובהתאם למצאי השוק באותו היום. שווה להשקיע כל רופי דווקא במשפחה הזו, שעובדת קשה לפרנסתה (הדלה ביותר), ולא באחת המסעדות של בתי ההארחה, אשר גובות מחירים גבוהים יותר, נותנות אוכל טוב פחות, וכמובן לא מספקות חוויה שכזו.

Sapan – דוכן סמוסות, שבעליו, בהזמנה מראש, ילך אתכם לשוק הדגים שממוקם שלושה צעדים ממנו, יבחר דג, ויכין אותו לבקשתכם. בנוסף לדג, הוא יכין כל מה שצריך מסביב, עם קצת אורז או סלט או כל דבר אחר שחשקה בו נפשכם. יש לו רוטב מיוחד לסמוסות, שלא תמצאו בשום מקום אחר באי.

בקשה אחרונה לסיום: המקום גדוש בישראלים לרוב. חלקם מאוד נחמדים ואדיבים, אך חלקם הנוסף מציגים את המטייל הישראלי הטיפוסי, אם זה אל מול התושבים המקומיים ובעלי העסקים או אל מול התיירים הזרים האחרים. לפעמים זה ממש מביש להיות ישראלי. נוסף על כך, בלונלי פלאנט, אותו אני מאוד מעריך, ישנה מסגרת בה מתוארת התופעה ומוגדר Small Minority, שמתנהג שלא כראוי לתושבי המקום. אנא, התנהגו בהתאם, אל תכעסו ואל תצעקו. עוד 10 רופי לא יורידו ולא יעלו לכם, אך בשבילם, זה חלק לא מבוטל ממשכורת יומית. איני בא לחנך או להטיף, מכמה טיולים בעולם ידוע לי כי התופעה הזו נפוצה בכלל המקומות בו ישנם מטיילים, אך כאן אני חש צורך להדגיש זאת.

איי אנדמן לתרמילאים - כל מה שחשוב לדעת באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

הדפס| שמור למועדפים| שלח |סרוק לנייד

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר

הוסף תגובה

התחבר כדי להוסיף תגובה:

טיול להודו

סגור

בחרת להירשם לעידכונים על:

    כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
    או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

    אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

    כדי להשלים את התהליך אנא:

    או התחבר\הירשם לאתר