ארמון אלהמברה בגרנדה - מדריך לביקור בארמון

מדריך שימושי לביקור בארמון האלהמברה שבגרנדה - אחד המבנים המפורסמים בעולם. זוהי דוגמא ומופת לאדריכלות מוסלמית קדומה, הכוללת ארמונות מעוטרים, גנים מטופחים, מבצר מוגן היטב ומזרקות שיש, שמימיהן זורמים עד היום, ממש כפי שזרמו לפני מאות שנים כאשר התגוררו כאן שושלות מלכים.

ארמון אלהמברה בגרנדה - מדריך לביקור בארמון  - תמונת קאבר
בכתבה זו:

מידע כללי על אלהמברה

ארמון אלהמברה בגרנדה הוא אחד המונומנטים שגורמים לאנשים להגיע ממרחקים רק כדי לראות אותם מקרוב. זהו קומפלקס ענק של ארמונות ומבצר, שהוקם במאה ה- 14 על ידי שליטיה המוסלמים של ספרד על גבעה תלולה הניצבת על גדות נהר הדארו (Darro) ומוקפת על ידי רכס הסיירה נבאדה. כדי להתרשם ממלוא עוצמתו של הקומפלקס, מומלץ להגיע לתצפית סן ניקולאס (Mirador St. Nicolas), אשר ברובע הערבי של גרנדה וליהנות מתצפית נפלאה.

האלהמברה ממיראדור סן ניקולאס, צילום: עמית פלד


שליטיה הנוצרים של ספרד, ששבו לשלוט בה ב- 1492 לא יכלו לשאת את העובדה שפאר היצירה הזה ישא חותמת מוסלמית ולכן דאגו לתת גם את חותמם. כך נבנה בסגנון רנסאנס הארמון העגול של צ'ארלס החמישי, שהוא האתר הראשון אליו מגיעים במסגרת הביקור במתחם העצום. בניית הארמון החלה ב- 1533 אך הושלמה רק במאה העשרים, משום שהמלכים איבדו עניין תוך כדי התהליך וחדלו מהבנייה. כיום פועלים בו שני מוזיאונים ובחצרו מתקיים פסטיבל המוסיקה והמחול של גרנדה. הכניסה לכאן היא חינם.

בשנת 1984 הכריז אונסקו על אלהמברה כאתר מורשת עולמי, דבר שהבטיח את שימור חשיבותו ההסטורית. האתרים המרכזיים של אלהמברה הם המצודה, האלכזאבה (Alcazaba) ששימשה כאזור הצבאי והארמונות הנסרידים (Nasrid Palaces), בהם התגוררו בני המלוכה. חלק נוסף הוא גני החנרליפה (Generalife), הגנים המלכותיים המטופחים, ששימשו כמקום המפלט של המלכים.

החלק העיקרי בקומפלקס הוא הארמונות הנסרידים, מקבץ מרשים של שלושה ארמונות, בהם התגוררו מלכי גרנדה. הארמונות הם The Mexuar, The Comares, or Yusuf I Palace, ו- The Palace of the Lions, הידוע גם בשמו Mohammed V. האלמנטים העיצוביים שלהם הם בעלי השראה ערבית ופרסית ברורה עם עיטורים עדינים וכתב ערבי. במהלך הסיור תחלפו על פני בריכות שיש רחבות ידיים ותשמעו את קול המים המפכפכים. ככל שיהיו פחות אנשים במתחם בו תהיו, כך תוכלו ליהנות יותר מהיופי של המקום ולחוש בשלווה שהיתה מלווה את מי שחי כאן במאות הקודמות. אל תפספסו את ארמון האריות (Palacio de los Leones), במרכזו ניצבה בעבר מזרקת שבעת האריות, פסלי האריות נמצאים בתהליך שימור ומוצגים בחדר הסמוך - Patio de los Arrayanes. בסיום התהליך הם צפויים לשוב למקומם. כאשר יוצאים מהארמונות הנסרידים מגיעים אל גני פרטאל (Partal), אל מגדל הנשים (Torre de las Damas) והמזרקה הגדולה, במימיה משתקף ארמון פרטאל. מזרקה זו היתה מוגנת בעבר על ידי שני אריות מאבן, אך אלה נמצאים היום במוזיאון אלהמברה, אשר בארמון צ'ארלס החמישי.

כאשר תרכשו את הכרטיס, תתבקשו לציין את שעת הביקור הרצוייה. שעה זו מתייחסת לזמן הביקור בארמונות הנסרידיים ועליכם להיות בכניסה אליהם בשעה הנקובה. קיים טווח זמן של חצי שעה במסגרתו תוכלו להכנס עם הכרטיס. כלומר, אם הזמנתם כרטיסים לשעה 14:00, תוכלו להכנס פנימה עד 14:30, לכן מומלץ להגיע כשעה לפני השעה המצויינת כשעת הכניסה. לאחר הכניסה לארמון, אין הגבלה על משך השהות בפנים. קחו בחשבון שהמרחק בין הקופות בכניסה לאתר עד לכניסה לארמונות הוא כקילומטר.

אחרי שסיימתם את הביקור בארמונות, המשיכו אל האלכזאבה, המבצר, שמהווה את החלק העתיק ביותר באלהמברה. כאן תוכלו להתרשם מהחומות העבות ולטפס על מגדל Torre de la Vela, שבעבר שימש לשמירה וכיום משמש כמגדל תצפית ממנו נשקף נוף יפה של העיר. התחנה האחרונה בביקור היא גני הארמון, החנרליפה. כאשר תעשו את דרככם לכיוון, תחלפו על פני מבנים שונים, ששימשו בעבר כמרחצאות ציבוריים, בתי מלאכה ובתי מגורים. חלק מהמבנים האלה ניזוקו במהלך מלחמת העצמאות של ספרד ושוקמו לאחריה. הגנים עצמם הם מעין נווה מדבר, המוקף בירק וצמחיה גזומה היטב ובריכות מים חינניות. זהו המקום לשבת בו על ספסל בינות הירוק ולהשיב כוחות אחרי הצעידה המאומצת באתר. הביקור בקומפלקס כולו אורך מספר שעות, גם אם אם חולפים על פני האתרים השונים במהירות.

לתחילת הכתבה

מגדל הנשים, אלהמברה צילום: עמית פלד

איך מגיעים לאלהמברה?

על מי שמגיע ברכב לעקוב אחר השילוט בתוך גרנדה המוביל לעבר החניון באלהמברה, לכיוון Ronda Sur. מחיר החנייה הוא 1.7 יורו והמרחק לקופות הוא כמה מטרים. תוכלו להגיע לכאן גם בתחבורה ציבורית, שכוללת מיקרובוסים - אוטובוסים קטנים ומוניות. הקווים 30 ו -30 יוצאים מ- Plaza Nueva במרכז העיר ומגיעים עד לכניסה למתחם. מי שירצה, יוכל לעשות את הדרך המפותלת במעלה הגבעה ברגל. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לצאת מ- Plaza Nueva ולצעוד לאורך רחוב Cuesta de Gomérez. אפשרות נוספת היא לצעוד לאורך רחוב Cuesta de los Chinos מ- Paseo de los Tristes או להגיע למלון אלהמברה, הצבוע אדום מכיכר Campo del Principe.

לתחילת הכתבה

הזמנת כרטיסים לאלהמברה

קיימים כמה סוגי כרטיסים לאלהמברה. הכרטיס הפופולארי ביותר הוא הכרטיס לביקור כללי (General Visit) במתחם. כרטיס זה כולל ביקור בארמונות, במצודה ובגנים. כרטיס נוסף מעניק כניסה לגנים בלבד. תוכלו לבחור אם לבקר במתחם בשעות היום או הלילה. שעות היום בכרטיס הכניסה הכללי הן בין 08:30-14:30 ושעות הערב מתחלקות לשני סוגים: ביקור בארמונות הנסרידיים, ללא הגנים וביקור בגנים, ללא הארמונות. שעות הביקור הלילי הן בימים ו' ושבת בין 20:00-21:30 בחודשים נובמבר ופברואר ו- ג', ד', ו'' ושבת בין 22:00-23:30 בחודשים מרץ - אוקטובר. כדאי לקחת בחשבון שבשעות הערב אין להשתמש בפלאש בצילום. שעות היום לביקור בגנים בלבד הן בימים ב' - א' בין 08:30-14:00 ושעות הערב הן בימים ב' - א' בין 14:00-18:00.

את הכרטיסים לאלהמברה תוכלו לקנות עם הגעתכם לאתר, אך הדבר אינו מומלץ, שכן מספר הכרטיסים בכל יום מוגבל ורבים הסיכויים שיאזלו עד שיגיע תורכם. הדרך הטובה ביותר להזמין כרטיסים היא מראש, עד שלושה חודשים לפני, דרך אתר האינטרנט: www.alhambradegranada.org. במידה ואתם רוצים לבקר גם בשטח הארמון וגם בגני החנרליפה המלכותיים, בחרו את "הביקור הכללי". בחרו את התאריך הרצוי ואת השעה בה תרצו להכנס פנימה מתוך טווח השעות המוצע. הזמנת כרטיס דרך האינטרנט עולה 13 יורו (לעומת 12 יורו בקופות) והאיסוף מתבצע במכונות מיוחדות, המוצבות לא הרחק מהקופות. עליכם להביא את כרטיס האשראי עימו בצעתם את ההזמנה, להכניסו למכונה והכרטיסים יודפסו במקום. הנחות ניתנות רק לפנסיונרים וסטודנטים השייכים לאיחוד האירופאי. ילדים מתחת לגיל 12 ונכים בעלי תעודה נכנסים חינם.

חשוב לדעת - אחרי ביצוע ההזמנה באינטרנט לא ניתן לשנות/לבטל את הכרטיס, לכן בדקו היטב לפני אישור העיסקה שהתאריך והשעות המצויינים נכונים.

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בספרד? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

הדפס| שמור למועדפים| שלח |סרוק לנייד

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר

הוסף תגובה

התחבר כדי להוסיף תגובה:

סגור