הכירו את אנטוורפן

אנטוורפן זכתה להכרה עולמית בזכות שני דברים עיקריים - בראשונה, בזכותו של הצייר הפלמי הנודע פאול רובנס, שחי ופעל מן העיר וכמה מן הטובות שבעבודותיו מקשטות את המוזיאונים והכנסיות השונות בעיר. הנה מדריך לאחת הערים החשובות בבלגיה.

מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: הכירו את אנטוורפן - תמונת קאבר
Thinkstock Imagebank ©
אנטוורפן, בכתבה זו:

מידע כללי על אנטוורפן

העיר אנטוורפן (Antwerp) ממוקמת במרחק של כ-50 קילומטרים צפונית לבירה בריסל, על הגדה המזרחית של נהר הסחלדה (Scheldt). זוהי העיר השניה בגודלה בכל בלגיה, אחרי בריסל, כשבשנים האחרונות היא הלכה וזכתה למעמד הלא רשמי של בירת בלגיה הפלמית. העיר זכתה להכרה עולמית בזכות שני דברים עיקריים - ראשית, בזכותו של הצייר הפלמי הנודע פאול רובנס, שחי ופעל מן העיר וכמה מן הטובות שבעבודותיו מקשטות את המוזיאונים והכנסיות השונות בעיר. עובדה שניה וחשובה לא פחות, היא מעמדה הבלתי מעורער של אנטוורפן כבירת תעשיית היהלומים העולמית. מומלץ להצטייד מראש בכרטיס ההנחות של אנטוורפן, אשר מקנה הנחות למוזיאונים ולאתרים שונים בעיר >>

התחנה המרכזית. צילום: Antwerp Tourism & Convention

אתרים מרכזיים באנטוורפן

במרכז העיר נמצאת הכיכר הגדולה (Grote Markt), כיכר משולשת שאחד מצלעותיה פונה אל נהר הסחלדה. במרכזה של הכיכר ניצבת מזרקת בראבו (Brabo). המזרקה נראית כגוש סלעים שהונחו יחדיו בצורה אקראית, שעליהם מנצח פסל ברונזה של סלוויוס בראבו כשהוא מניף באוויר בידו את זרועו הכרותה של הענק אנטיגונוס, (שעל פי האמונה המקומית השליט טרור על הספינות העוברות במקום), במטרה להשליכה אל נהר הסחלדה הסמוך.

בצידה הצפוני של הכיכר ניתן למצוא שורה של בתי גילדה משוחזרים, עליהם מאפיל ה-Stadhuis, בית העירייה המפואר של העיר, שהושלם בשנת 1566 על פי תכנונו של קורנליוס פלוריס. זוהי אחת הדוגמאות הטובות ביותר לרנסאנס הצפוני, ובין החדרים המרשימים שלו, כדאי לשים לב לחדרי ה-Leys, שנקראו על שם הברון הנדריק לייס שצייר את ציורי הקיר בשנת 1860 ולחדר החתונות המרשים. סיורים במקום נערכים בימים שלישי, רביעי ושישי ב-11:00, 14:00, 15:00 ובשבת בשעות 14:00 ו-15:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

דרומית ל-Grote Markt נמצאת הקתדרלה על שם גבירתנו Onze Lieve Vrouwe Cathedral, שהינה אחת מהכנסיות הגותיות המרשימות ביותר ברחבי בלגיה. הקתדרלה נבנתה על ידי Jan ו-Pieter Appelmans באמצע המאה ה-15. פנים הכנסייה מפורסם בעיקר בזכות ציוריו של רובנס, התלויים במקום, שהיפה שבהם הוא ציור "הירידה מהצלב" המפורסם. ציור מעניין נוסף שלו הוא הטריפטיכון, המתאר את "תחיית המתים" מ-1612, אותו ניתן למצוא באחת הקפלות כשהוא מקשט את קברו של חברו ג`אן מורטוס. מלבד זאת, ניתן למצוא בקתדרלה עוד יצירות אומנות חשובות רבות, וניתן להצטייד בתוכנייה עם הכניסה למקום המפרטת היכן נמצא כל ציור. הכניסה כרוכה בתשלום.

 • כתובת: Groenplaats 21
 • שעות פתיחה: שני עד שישי מ-10:00 עד 17:00, שבת 10:00 עד 15:00, ראשון מ-13:00 עד 16:00.
 • אתר אינטרנט: www.dekathedraal.be

לא הרחק משם, בכיכר Vrijdagmarkt, שנמצאת גם היא דרומית ל-Grote Markt, נמצא מוזיאון פלאנטין מורטוס (Museum Plantin-Moretus), הממוקם, למעשה, בביתו של חותנו של ג`אן מורטוס - כריסטופר פלאטין. זהו, ללא ספק, אחד המוזיאונים המעניינים ביותר באנטוורפן המספק נקודת מבט מעניינת על פועלה של משפחת אנשי הדפוס המצליחה הזאת, שהפעילו מכאן את העסק שלהם במשך שנים רבות. כריסטופר פלאטין היה בעל העסק, ובמהלך השנים הוא נבחר לשמש כמדפיסו הבלעדי של מלך ספרד פיליפ השני. בין האטרקציות המרכזיות במוזיאון נמצאת חנות ספרים מקסימה מן המאה ה-17, חדר ההדפסה הישן וכמה דוגמאות לעבודותיו של פלאטין ביניהם תנ"ך רג`יה (Biblia Regia), שראה אור בחמש שפות שונות ובשמונה כרכים. במקום ניתן למצוא גם כמה רישומים של רובנס שעבד לעיתים עבור המשפחה כמאייר.

 • כתובת: Vrijdagmarkt 22
 • שעות פתיחה: שלישי עד ראשון מ-10:00 עד 16:45. הכניסה כרוכה בתשלום.
 • אתר אינטרנט: museum.antwerpen.be

המוזיאון המלכותי לאומנויות יפות (Museum voor Schone Kunsten) נמצא גם הוא במרחק הליכה מכאן. זהו אחד המוזיאונים החשובים ביותר בעיר והוא מכיל את אחד מאוספי האומנות החשובים והיפים ביותר בכל בלגיה. באגף של העבודות הפלמיות המוקדמות ניתן למצוא עבודות של ג`אן ואן-אייק, ממלינג ואחרים. לרובנס מוקדשים כאן שני חדרים גדולים, כשאחת היצירות הבולטות ביותר בהם היא "הערצת האמגושים", עבודה מדהימה, שהושלמה, ככל הנראה, תוך שבועיים. ניתן למצוא במוזיאון גם אוסף מקיף של אומנות מודרנית בלגית, הכוללת עבודות של פול דלוו וג`יימס אנסור.

 • כתובת: Plaatsnijdersstraat 2
 • שעות פתיחה: שלישי עד ראשון מ-10:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום.
 • הגעה: חשמלית מספר 8.
 • אתר אינטרנט: www.kmska.be/nl

מוזיאון מעניין נוסף הוא מוזיאון מאייר-ואן-דן -ברג (Mayer van den Bergh Museum), הממוקם ברחוב Lange Gasthuisstraat 19, המכיל דוגמאות נפלאות לאומנות השימושית, מאוספו הפרטי של ואן-דן-ברג. שטיחי קיר, קרמיקות, כלי כסף, כתבי-יד מעוטרים וריהוט הם רק חלק מן האוסף שנמצא בבית הזה, שהנו למעשה שחזור של בית מן המאה ה-16. בין הציורים במקום ניתן למצוא טריפטיכון של קוונטין מטיס, המתאר את הצליבה אך שתי העבודות המפורסמות ביותר הן עבודותיו של פיטר ברויגל האב, האחת מהן - Dulle Griet (מג המשוגעת) מתארת אישה מלאת רכוש עומדת לפני שערי הגיהנום. ניתן למצוא במקום גם את עבודותיו של ברויגל הבן.

 • כתובת: Lange Gasthuisstraat 19
 • שעות פתיחה: שלישי עד ראשון מ-10:00 עד 16:45. הכניסה כרוכה בתשלום.
 • אתר אינטרנט: museum.antwerpen.be

מרחק הליכה קצר בכיוון צפון-מזרחה יוביל אתכם אל ביתו והסטודיו לשעבר של הצייר הבלגי פאול רובנס, Rubenshuis, המשמש היום כמוזיאון. מעט מעבודותיו מוצגות כיום בבית, אך ניתן לסייר בית להתרשם מן החדרים, הריהוט העתיק והגן היפה השופכים אור על חייו של האמן עצמו. שעות פתיחה: שלישי עד ראשון מ-10:00 עד 16:45. הכניסה כרוכה בתשלום. רובנס מת בשנת 1640 והוא קבור בקרבת מקום, ב-St Jacobskerk שב-Lange Nieuwstraat. קברו של הצייר ובני משפחתו נמצאים בקפלה בה תלויה אחת מעבודותיו האחרונות, "גבירתנו מוקפת בקדושים". בציור זה צייר רובנס את עצמו כסנט-ג`ורג`, את שתי נשותיו כמרתה ומריה ואת אביו כסנט ג`רום.

 • כתובת: Wapper 9-11
 • שעות פתיחה: אפריל עד אוקטובר בימים שני עד שבת מ-14:00 עד 17:00 ובנובמבר עד מרץ בימים שני עד שבת מ-09:00 עד 12:00. הכניסה כרוכה בתשלום.
 • אתר אינטרנט: www.rubenshuis.be

עוד אתר שכדאי לראות בעיר הוא ה-Steen (שטיין), השרידים של מה שהיה פעם מבצר מרשים בימי הביניים והמבנה העתיק ביותר בעיר. כיום, המקום מארח את המוזיאון הימי הלאומי המכיל תצוגות שונות על ניווט, ספנות וכדומה. מכאן ניתן לחצות את Jordaenskaai ולהתקדם לעבר בניין גילדת הקצבים. שעות פתיחה: שלישי עד ראשון מ-10:00 עד 16:45. הכניסה כרוכה בתשלום.

ה-Vleeshuis, שהוקם בשנת 1503, משמש כמוזיאון לאומנות שימושית ובו סדרה של כלי נגינה עתיקים ותגליפי עץ.

 • כתובת: Vleeshouwersstraat 38-40
 • שעות פתיחה: שלישי עד ראשון מ-10:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום.
 • אתר אינטרנט: museum.antwerpen.be

כדאי לראות גם את כנסית St Pauluskerk, כנסיה גותית מאוחרת משנת 1517 ובה תגליפים יוצאי דופן בתאי הווידוי והמקהלה. במעבר הצפוני ניתן למצוא סדרה של 15 ציורים שנתלו במקום ב-1617, ביניהם עבודתו של רובנס Scourging at the Pillar. בחוץ, נמצאת מערת Calvaryberg המקושטת בפסלים של ישו ודמויות אחרות.

 • כתובת: Veemarkt 14
 • שעות פתיחה: אפריל - אוקטובר - ימים ב'-א' - מ-14:00 עד 17:00.

פארק Nachtegalen הוא, למעשה, קומפלקס של שלושה פארקים (Den Brandt, Middelheim ו-Vogelenzang), הנמצאים בחלקה הדרומי של אנטוורפן, באיזור Wilrijk. שלושת הפארקים נבנו בשנת 1910 סביב טירה ובמהלך המשחקים האולימפיים של קיץ 1920 התקיימו בשטחם תחרויות הקשתוּת. כמו כן, בהם םעלה מפקדת הכוחות הגרמנים, במהלך מלחמת העולם השנייה. בפארק Den Brandt ניצבת הטירה, שנבנתה בשנת 1789 ובה גנים מטופחים. פארק Middelheim נקרא כך על שם הטירה, הפסל, הקמפוס האוניברסיטאי ובית החולים הסמוכים. בפארק Vogelenzang משתרעות מדשאות רחבות ויש בו מגרש משחקים, גן חיות קטן ומתחם משחקים.

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בבלגיה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאנטוורפן

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×