חופשה בזנזיבר- המדריך הכולל, טיפים והמלצות 2017

תמונה ראשית עבור: חופשה בזנזיבר- המדריך הכולל, טיפים והמלצות 2017 - תמונת קאבר
לוגמים קצת מים באי הנעלם, מתוך הטיול Safari blue.

היי לכולם,

הכל התחיל בזה שסגרתי דיל לזנזיבר עם הבן זוג בשיא הספונטניות ובערך 4 ימים לפני הטיסה עצמה. לא ידעתי דבר וחצי דבר על האי ומהרגע שסגרתי ועד ליציאה לחופשה כל מה שעשיתי זה לשבת במחשב, לקרוא אין ספור המלצות ולשאוב כל פיסת מידע אפשרית בצורה כפייתית (אני גם מהמשוגעים שמדפיסים כל המלצה ופיפס ולוקחים איתם לטיול, ליתר בטחון) ועם זאת היו כל כך הרבה דברים שלא הייתי מוכנה להם ולכן בזאת נשבעתי שכשאחזור לארץ ארכז את כל הידע הרלוונטי שברשותי ואתרום את חלקי לאחיי הפדנטים והחרדתיים. אם כך, #התחלנו.

 • יתרונות וחסרונות שבסגירת טיול בדקה ה-90:

+הטיסה הרבה יותר זולה, אם מזמינים חבילה מהארץ אז גם היא הרבה יותר זולה

-אם לא מזמינים חבילה אז המלון בד”כ יותר יקר (טווח ההתייקרות תלוי במלון עצמו) וישנן פחות אופציות והמלונות הטובים ביותר תפוסים. יש הרבה פחות זמן לתכנן טיולים ואטרקציות ולהתכונן בכללי, ישנן אטרקציות שדורשות הזמנת מקום מראש (Cheeta's Rock לדוגמא, בד”כ יש מקום רק כמה שבועות קדימה)

 • דברים שצריך לדעת על זנזיבר:

- לטוב ולרע, זו אפריקה- ולא בקטע קלישאתי. זנזיבר (כחלק מטנזניה) היא 'מדינת עולם שלישי' לכל דבר. אל תצפו לציוויליזציה מטורפת (או לא מטורפת), לנוחות, להגיון או ליעילות. כן תצפו לתשתיות גרועות, העדר טכנולוגיה ועוני כבד (והתופעות שזה מביא עימו). כל האי הוא כפרי, יש רק עיר אחת (סטון טאון) בקרבת נמל התעופה- וגם היא לא בדיוק עיר. מה שכן, אתם עומדים בפני חופשה באמת באמת שונה, מגניבה ומיוחדת.

- התרבות הזנזיברית כולה מתנקזת לשתי אמרות עיקריות:

Hakuna Matata- אין דאגות/בעיות.

Pole Pole- לאט לאט.

אתם תשמעו את זה הרבה ומכל מקומי, וזה לא רק גימיק. הכל מתנהל באיטיות ובגישה נטולת דאגות לחלוטין. תהיו מוכנים לכך ששעה של המתנה לאוכל שלכם במסעדה זה סביר לחלוטין. המקומיים באי הינם מוסלמים, אך זה אסלאם שונה מזה שאנחנו מכירים, טהור יותר ופחות מושפע מכל מיני אג'נדות. רובם המוחלט חי בצורה דלה מאוד, קשה להתפרנס באי ובעיקר כשממשלת טנזניה גוזלת מכספם ולא מעניקה להם אף דברים בסיסיים. מעבר לכך, כמעט כל המקומיים שפגשתי היו אנשים טובים ופשוטים, כאלה שגורמים ללב שלך להתכווץ קצת ולתהות לגבי החיים שאתה רוצה והשאיפות השטחיות שלך. או שזו רק אני. בכל מקרה, למי שלא לן בתוך כפר אותנטי לחלוטין אני ממליצה על סיור בכפרים, חוויה מיוחדת ומשנה חיים- ברצינות. וכבר מעכשיו תכינו את עצמכם לזה שילדים קטנטנים ומורעבים הולכים להתחנן אליכם לדולר/אוכל/סוכריה בזמן שאתם תהנו מחופשה מפנקת, לא באתי מוכנה לזה ואותי זה שבר ברמה שכל פעם כשראיתי את החיים של המקומיים ובאתי במגע איתם (המלון שלנו בתוך כפר נידח) זה נשאר בי וכך לאורך כל החופשה וגם אחריה ועד עכשיו. מלא רגשות מעורבים אבל נתן גם פרספקטיבה טובה יותר להמשך החיים.

- כסף: המטבע המקומי הוא שילינג טנזני, שוויו של דולר 1 (כ-3.5 ש”ח) הוא כ2200 שילינג.

עובדה חשובה: בזנזיבר מקבלים רק דולרים שהודפסו משנת 2006 ומעלה. כאשר אתם ממירים לדולרים בקשו בצ'יינג' שיבדקו כל שטר ובדקו גם אתם.

במהלך חופשה של 7 ימים מלאים אני ובן זוגי ביזבזנו כ6000 ש”ח (אטרקציות, טיולים, ארוחות צהריים וערב במסעדות כל יום, דיוטי פרי בארץ, אלכוהול, פינוקים, קניית מזכרות יפה, קניות למקומיים בכפר, מוניות, סיגריות, טיפים- בקיצור הכל חוץ מהוצאות לינה, ארוחת בוקר וטיסה) והתפרענו ממש (רק ספורט ימי בשווי 270$ ו2 טיולים והמון נסיעות) ככה שלגמרי לגמרי לא כולם צריכים סכום כזה כדי להנות ולהתפנק אפילו.

המרה: למרות הטיפים שקראתי ('לא צריך להמיר לשילינג' וכו'), אני דווקא כן ממליצה להמיר את הדולרים לשילינג בצ'יינג'ים באי (לא להמיר בנמל תעופה שם! יקר ולא משתלם) בגלל ש: 1. כשאתה משלם בדולרים מחשבים את זה כ1 דולר=2000 שילינג, משמע אתה מפסיד כסף. 2. כשאתה משלם בשילינג ההתמקחות יעילה יותר כי המוכר מוכן לרדת עוד במחיר.

תמורה טובה בצ'יינג' תהייה כ2200 שילינג ל1 דולר ולא פחות (תלוי בשער היומי, אך יציב בד”כ) ועדיף להמיר בתחילת היום ולא בסופו כשהשער יורד. אל תמירו את כל הכסף במכה, תשאירו לכם דולרים ליתר בטחון. וכאשר אתם ממירים לשילינג, בקשו שטרות קטנים ככל האפשר (יותר נוח, שיהיה לכם לטיפ וגם עדיף לא להסתובב עם שטרות גדולים ולנפנף בהם). אל תסתובבו עם כל הכסף שלכם עליכם (או עם הרבה כסף בכללי) וכאשר אתם משלמים השתדלו לא להראות את תכולת ארנקכם לסובבים.

כמו כן, מיקוח: התיירות היא מקור הפרנסה הגדול ביותר באי (אחריה דיג וחקלאות ובזה נסגרת הרשימה) והמקומיים יעשו הכל כולל הכל כדי להרוויח כמה שיותר (הישרדות וזה). פה נכנסת לתמונה אומנות המיקוח, אותה יש לנהל בבטחון ומבלי להתבייש. חוץ מבמסעדה על כל שירות ורכישה יש להתמקח, זו התרבות. כאשר המוכר נוקב במחיר שלו תציעו לו כ25% ממנו (ומשם אולי יעלה אתכם קצת. בכל אופן יש להסכים גג עד ל50% מההצעה המקורית אם אתם לא אשפי מיקוח). לכל שירות יש הרבה אלטרנטיבות (המון נהגי מוניות, מוכרי מזכרות, מדריכי טיולים וכו') וכולם מודעים לזה ולרוב המוכר לא ירצה לפספס לקוח ויסכים למחירים נמוכים בהרבה מאלה שהציע תחילה (אם בסוף המיקוח לא תהייה מרוצה ו'תעשה תנועות של עוזב' לרוב המוכר יתפוס אותך וירד עוד במחיר).

- תחבורה: ההגה בצד ימין (השפעות בריטיות מימי הקולוניזציה). באי מספר כבישי עפר צרים ותו לא, מה שהופך את הנסיעות באי הקטן לארוכות מאוד ודי מייגעות. באי אין אוטובוסים וכו', אמצעי התחבורה היחידים הם מוניות, רכבים להשכרה ודלה-דלה. הדלה-דלה היא טנדר רעוע חצי פתוח שמשמש כתחבורה הציבורית המקומית באי ובו מובילים גם חיות משק, תבן, חומרי בניין וכו' (ביחד עם הנוסעים). היא נוסעת יותר לאט מהשניים האחרים, עוצרת בתחנות רבות בדרך והנסיעה הינה צפופה ומיוזעת (ביחד עם המון מקומיים) אך היא זולה מאוד (כ4000 שילינג לאדם לחצות את כל האי, שזה כ-6 ש”ח).

בניגוד לדלה-דלה, המוניות לא הכי זולות, אך כמו בכל רכישה באי כאמור- יש להתמקח!

ישנה אפשרות לקבוע מראש מהארץ עם נהגי מוניות או לשמור את פרטיהם בנייד שלכם במידה ותצטרכו אותם (באתר הנ”ל תוכלו למצוא המון המלצות פרטניות על נהגי מונית ומדריכי טיולים מקומיים ואת פרטיהם) אך אם אתם לנים באיזור מרכזי למדי (ולא בעומקו של כפר במקום מנותק, כמוני) אז תוכלו למצוא לרוב מספר נהגי מוניות באיזור כך שזו לא בעייה. אם לא תתאמו מראש או שלא תבחרו להשתמש בשירות ההסעות של המלון, גם בנחיתה בשדה תוכלו למצוא נהגי מונית רבים שממתינים בקוצר רוח לנופשים (איתם המיקוח צריך להיות קשוח למדי, ראו הוזהרתם).

בנוגע להשכרת רכב, לא מומלץ. בתכלס זה הפתרון האידיאלי, הנוח והחסכוני ביותר באי הזה אך יש חתיכת קאץ'- השוטרים באי מקבלים שכר זעום מהמדינה ונאלצים לחיות משוחד. את השוחד הזה הם מקבלים בין היתר מנהגים במחסומי הכביש הרבים שנמצאים באי. השוטרים במחסום בודקים את הרכבים (ביטוח, גלגל רזרבי, מסמכים ועוד) ומחפשים את הלקות הכי קטנה בשביל להרוויח ממנה. גם אם שכרתם רכב מהמקום הכי אמין ובדקתם שהכל מושלם השוטרים עדיין יכולים לעכב אתכם לזמן רב בטענות שווא ואתם יותר מתרצו לשלם להם בשביל להמשיך בטיול שלכם. על אחריותכם.

- פלאפון ואינטרנט: במקום חבילה יקרה מהארץ, מומלץ לרכוש סים מקומי. בקשו ממדריך או שאלו במלון (לא בשדה תעופה- יקר ואם יש תקלות אין לאן לפנות). אפשר לרכוש רק אינטרנט או רק שיחות או שניהם (כדאי את שניהם ליתר בטחון כי תשתיות האינטרנט לא תמיד אמינות בלשון המעטה). חבילה משולבת עולה כ10 דולר לשבוע. תצפו לתקלות אפשריות (לי היו כמה וכמה) לכן עדיף שהמקום/המדריך יהיו בקרבת מקום למלון שלכם.

לגבי WIFI- ברוב המלונות ובחלק מהמסעדות יש בחינם אבל שתדעו שהוא אדיש למדי בכל האי.

- נמל התעופה: המושג 'נמל תעופה' מקבל משמעות שונה בזנזיבר. כנראה התיאור 'האנגר קטן שעשוי מפח, צפוף, מוזנח, עובד בשיטה עתיקה ונטול כל מיזוג אוויר' היה ארוך מידי ולא אטרקטיבי ולא הכניסו אותו לשלט. איו מסוע, אין מערכות ממוחשבות, הכל מתבצע בצורה ידנית וכה מסורבלת שתגרום לכם לחזור לארץ ולנשק בפה את הפקידה השנואה בביטוח לאומי. כאשר אתם נוחתים בזנזיבר עליכם לשלם 50$ לאדם על ויזה, התשלום יכול להתבצע באשראי בינ”ל בלבד ולא במזומן. הדפסה ומילוי המסמך הנדרש לויזה מבעוד מועד תבטל לכם דקות ארוכות מאוד של המתנה והדחסות בתור המיוזע. את המסמך ניתן להוריד בקישור הבא: טופס לויזת כניסה

בנמל תיגשו עם הטופס המודפס לעמדות בהן יקחו ממכם טביעות אצבע, תמונות ואז תועברו לעמדות תשלום. תצטיידו בעט ליתר בטחון כי בנמל אין. אה כן, וגם בשלוות נפש. הרבה ממנה. כשתצאו מהנמל מקומיים ינסו לקחת לכם את המזוודה ( די בנחישות) בשביל לסחוב אותה ולקבל מכם תשר. בדרך חזרה הביתה בנמל תתקלו בדיוטי פרי הכי מצ׳וקמק, יקר ולא משתלם בעולם. לא מומלץ בכלל.

- איזורים באי: כעקרון מתחלק בצורה גסה לצפון (איזור נונגווי), דרום (איזור קיזימקזי), מזרח (מפרץ צ'אווקה) ומערב (סטון טאון). מפה בקישור: מפת האי

עובדה חשובה: ברוב הכפרים ובכל הכבישים ובחופים אין תאורת רחוב. בכלל. מהרגע שהשמש שוקעת האי בעלטה. במלון ובאיזורים מתויירים (מסעדות וכו') יש אור אך לא מעבר לכך, כך שאם תכננתם ללכת ברגל מעבר לאיזורים הללו לאחר שקיעת החמה כדאי שתשקלו את זה (אין מדרכה, יש כביש עפר אחד שאפשר ללכת בשוליו הלא מוכרזים או לחלופין דרך החוף. בחושך מוחלט). לצורך העניין אני לנתי בכפר המזרחי ג'מביאני (Jambiani) ולא הייתה לי אפשרות לצאת מהמלון ברגל לאחר השקיעה כי אין אור בשום מקום חוץ מבמלון.

איזור הצפון- המומלץ ביותר ללינה. מלונות ברמה טובה יותר, יותר אטרקציות, חופים מהממים.

יש באיזור מסעדות, פאבים, ספורט ימי וכו'. באיזור תמצאו גם אטרקציות עם צבי ים.

איזור הדרום- ידוע בעיקר בזכות להקות הדולפינים בחופיו (חוף קיזימקזי- שווה ביקור!), כמו כן שמורת עצי המנגרובים שנמצאת באיזור. פחות מומלץ ללינה שכן רחוק מכל שאר האיזורים.

האיזור המזרחי- חופים נקיים, צלולים ובתוליים. נופים מדהימים. פחות אטרקציות מבצפון. גאות ושפל מורגשים יותר מבכל האיזורים. באיזור תמצאו את פארק הקופים ג'וזאני.

האיזור המערבי- איזור סטון טאון ונמל התעופה. כאמור לא ממולץ ללינה למי שמחפש נופים מרהיבים וחופים בתוליים אך כן מומלץ למי שמחפש איזור קצת יותר 'עירוני' (יותר בכיוון של דמוי-עירוני). באיזור תמצאו את חוות התבלינים, Cheeta's Rock ועוד.

- 'Beach Boys':

כשמם כן הם, את הבחורים הללו תמצאו בעיקר משוטטים בחוף. הם לא מזיקים אך שיטת השיווק שלהם אגרסיבית למדי: הם יאתרו אותך מרחוק כמו טובי הציידים, ילכו אחרייך גם לסוף העולם (אם הם יחשבו שיצא להם מזה רווח) ובעיקר לא יפסיקו להציע לך כל מה שיש באמתחתם- ולרוב יש המון: טיולים מודרכים, שירותי הסעות, ספורט ימי, קניית מזכרות ועוד. אם תרצו להתנער פשוט תגידו שאין לכן כסף/שסגרתם כבר עם מדריך הכל. לרוב הם יציעו לכם את המחירים הנמוכים ביותר עבור כל השירותים הללו ולפעמים יבטיחו לך עולם ומלואו רק כדי שתסגור איתם. הבעייה היחידה היא שזה הימור- אין לכם אפשרות לדעת אם נפלתם על אכבר גבר או אחד שיחפש לעקוץ אתכם/קופץ מעל הפופיק של עצמו. לגבי סיורים וטיולים תוכלו לקבוע מראש מהארץ או לחפש מדריכים מקומיים (יש אפשרות גם לקחת סיורים דרך המלון אבל קחו בחשבון שזה בד”כ כפול במחיר). אם בחרתם לסגור עם ביץ' בוי או מדריך מקומי, שימו לב כי אתם סוגרים את כל הפינות: קחו את פרטיו המלאים של איש הקשר, וודאו מה כולל הסיור המוצע (ארוחות, הסעות מהמלון ובחזרה, עלויות כניסה לאתרים), בדקו אם לנהג יש את כל האישורים הנדרשים והביטוח וכי למדריך יש תעודת מדריך.

- מזג אויר:

בזנזיבר יש עונות רטובות ויבשות, שימו לב כי אתם בודקים את מזג האויר באי בתקופה הרצויה כדי לדעת למה לצפות. אני נפשתי בסוף ספטמבר-תחילת אוקטובר והיה חם ומגניב ביום וקריר מעט בלילה (בעיקר באיזור החוף), לא תצטרכו בגדים ארוכים (חוץ מעליונית ללילה אולי) ולא בגדים סטייל אירועים ועקבי חשפניות (אין שם ממש מקומות לדפוק בהם הופעה), כך שכדאי כי תצטיידו בבגדי חוף ובגדים קצרים וקלילים בעיקר. גם אם תטוסו בעונה היבשה תצפו לגשמים טרופיים מידי פעם- יש סיכוי כי גשם חמים וקצרצר יקפוץ לבקר אתכם פה ושם.

-מלונות:

עליכם לקחת בחשבון שהדירוג האפריקאי למלונות אינו שווה לדירוג אירופאי לצורך העניין (4 כוכבים באפריקה קרוב יותר ל3 כוכבים בסטנדרטים מערביים) ולכן עליכם לבדוק טוב מה מציע המלון, מה תכולת החדרים, מה מיקומו ולקרוא המלצות וחוות דעת כנות (מנסיוני חוות הדעת באתר Trip Advisor פחות 'מטופלות' מאשר באתר המסחרי Booking, מומלץ לבדוק).

מהחוויה האישית שלי אמליץ לקחת מלון הכול-כלול ובמיקום מרכזי ולא בעומקו של כפר נידח (אם אתם לא מתכוונים לצאת מהמלון עצמאית אז אל תסתכלו על מיקום אלא רק על איכות המלון ועל הכל-כלול/פנסיון מלא. אם כן, וגם אם יש לכם מליונים לשפוך על מוניות לכל מקום, הנסיעות אורכות שעות בגלל התשתיות ולגמרי עדיף ללון במקום מרכזי כדי לחסוך את רובן). בחרתי במלון שבו רק ארוחת בוקר כי לא רציתי להגביל את עצמי לאוכל של המלון בגלל שאני מאוד אוהבת לטעום כמה שיותר וללכת למסעדות, רק שלא לקחתי בחשבון שאני טסה לאי אפריקאי. אין רשתות, אין מזון מהיר, אין מרכזים מסחריים או מרכזי קניות ואין בכלל הרבה מסעדות (בעיקר מסעדות של מלונות) וגם שם אין יותר מידי גיוון. המאכלים הכי נפוצים באי הם פירות ים ודגים, תוכלו למצוא אותם בכל מסעדה ומלון. לרוב לא תמצאו בשר חזיר (אי מוסלמי) אלא בעיקר עוף ואז בקר. שימו לב כי אתם אוכלים אך ורק במקומות עם תחלופה גבוהה (הרבה סועדים במקום) ועם תנאי הגיינה סבירים (לא דוכנים, בסטות ומסעדות כפריות קטנות). בחופשה ביליתי לא מעט זמן אצל חברות שהכרנו שם, הן שהו במלון Karafuu (באיזור המזרחי Michamvi). מדובר במלון ריזורט ענק, הכל-כלול, במיקום יהפייפה וגם מרכזי למדי. נהננו והתרשמנו לטובה מהאוכל, השירות והמלון עצמו למרות הנוכחות הגדולה של הישראלים (מלון יעודי לישראלים, יש אליו חבילות מהארץ עם חברות התעופה). מומלץ.

עובדה חשובה: הרבה מלונות באי דורשים מס מלון. בד”כ תשלום של בין 1$-7$ עבור כל אדם ללילה, בצ'ק אאוט. לרוב כאשר תזמינו את החדר יצויין אם זה כולל את כלל המיסים, אם יש לכם ספק צרו קשר עם המקום המארח ובררו לגבי מס המלון העירוני.

-תרופות וחיסונים:

לא בכל מקום באי יש בתי מרקחת וגם בבתי המרקחת לא תמצאו יותר מידי דברים. הקפידו להביא עמכם תרופות שנחוצות לכם ותרופות כלליות (מן ערכת עזרה ראשונה) ואל תסתמכו על כך שתקנו באי. לגבי חיסונים וטיפול מונע: כעקרון עליכם לקבוע תור במרפאת מטיילים ולקבל חיסון טטנוס (אם עשיתם ב10 השנים האחרונות אז לא צריך) והפטיטיס A (דלקת כבד נגיפית/צהבת). למי שעושה קונקשיין באתיופיה או מגיע מארץ אנדמית יש עוד חיסונים לבצע (קדחת צהובה לדוגמא). בעניין המלריה- אין סיכוי גבוה לקבל מלריה בזנזיבר אבל יש סיכוי, וגם אם הוא קטן או קלוש עדיין עדיף לא לקחת אותו ולכן מומלץ לקחת כדורי מלרון (לקחתי ולא היו לי שום תופעות לוואי מהכדור). כדאי לעשות את החיסונים חודש וחצי-שבועיים לפני כדי שיקלטו במערכת. בגלל שסגרתי כמה ימים לפני הטיסה, לא היה תור פנוי במרפאות מטיילים אז הוצאתי את כל המרשמים מרופאת המשפחה שלי (מרשם למלרון, מרשם לתמיסה של החיסון- קניתי בבית המרקחת והלכתי לקופ”ח שלי, למרפאת האחיות, ופשוט הזריקו לי שם).

-טיולים ואטרקציות:

בזנזיבר יש מספר אתרים לבקר בהם וכמה טיולים קבועים שמוצעים לנופשים. הסיורים הכי פופולריים: 1. בלו ספארי- טיול של יום שלם (בד”כ מ-8 בבוקר בערך עד 7 בערב) של שיט ממקום למקום באוקיינוס. בד”כ כולל הסעה הלוך וחזור מהמלון, ארוחת צהריים (פירות ים/דגים/עוף לפי בחירתך וסלטים וצ'יפס ושתייה), ופירות טרופיים במהלך כל הטיול. בטיול מגיעים לאי הנעלם (אי חולי קטן שמתכסה ומתגלה בהתאם לגאות ולשפל) שסביבו באמת יש את האוקיינוס הכי יפה וטורקיזי שראיתי בזנזיבר. עוצרים לעשות שנורקלים בלב הים ורואים שוניות ודגים שונים ולפעמים אף זוכים לראות דולפינים או כוכבי ים. את ארוחת הצהריים עוצרים לאכול באי אחר באיזור האי הנעלם ובו גם ניתן לקנות מזכרות מהדוכנים שבחוף (מקום סבבה לקנות בו) וללכת כמה מטרים לתוך האי ולראות את עץ הבאובב העתיק. בנוסך מגיעים גם ללגונה הכחולה- לגונה גדולה שמקושטת בסלעים ועצים מעניינים שמטפסים למעלה (סטייל תאילנד קצת במראה). בטיול שלי הייתה בסירה ציידנית עם המון בקבוקי מים קטנים ומשקאות קלים וצוננים אך עדיין עדיף להצטייד בבקבוק מים ליתר בטחון (או לברר עם המדריך מראש לגבי השתייה). חשוב ללבוש בגדים קלילים ובגד ים,לנעול נעליים להליכה במים (עדיף מכפכפים), להצטייד בקרם הגנה ולמי שיש גו פרו אז סופר מומלץ (לכל החופשה בכללי). אפשר גם להביא שקית נגד מים לדברים החשובים (אם תשמרו על הדברים בתיק גב קטן אז יהיה בסדר גם- אבל כן מומלץ לרכוש ולהשתמש לאורך החופשה). עלות הטיול היא כ-45$-35$ לאדם (תלוי במספר האנשים בקבוצה). אם תבחרו לעשות טיול זוגי בלבד כמובן המחיר יזנק בהתאם.

2.חוות התבלינים, אי האסירים וסטון טאון - טיול של יום שלם הכולל בד”כ הסעה הלוך וחזור מהמלון, שיט בסירה, סיור עיר וכניסה לאתרים. במהלך הטיול מבקרים בחוות התבלינים, המדריך מסביר על סגולות התבלינים ואתם זוכים להריח, לטעום ולהרגיש את כל אחד מהצמחים מהם מייצרים את התבלינים. ישנם סוחרים מקומיים שמוכרים בסוף המסלול תבלינים מוכנים וארוזים וכן מוצרי קוסמטיקה והיגיינה שמיוצרים מהתבלינים. אנחנו היינו בטיול ביום גשום וזו הייתה דווקא חוויה מיוחדת, המדריכים ארגנו לנו מטריות והסתדרנו למרות שהגענו עם כפכפים וסיימנו שם עם רגליים עשויות מבוץ. לאחר מכן לרוב נוסעים לעיר ומסיירים בין הבתים העתיקים ובשוק המקומי, עוברים ליד הבית של פרדי מרקורי וחווים קצת את החיים של המקומיים והרוכלים בעיר. יגשו אליכם הרבה מוכרים שינסו לדחוף לכם שטויות (משקפיים באיכות שוק וכו') לא להבהל אך בהחלט להשגיח על הדברים ולהזהר מכייסים. באמצע הסיור בד”כ אוכלים במסעדה טובה (אנחנו אכלנו במסעדה של המלון Maru Maru על הגג והאוכל היה פשוט מדהים ובמחיר טוב) בסוף הסיור בעיר ולאחר שקיבלתם זמן לקניית מזכרות (שווה לקנות בסטון טאון, יש המון חנויות והמון מבחר) מגיעים לנמל קטן ועולים על סירה לכיון אי האסירים (נכנסים מעט למים בעליה ובירידה מהסירה, בערך עד הירך, ובעצם כך עם כל סירה שתעלו אליה או תרדו ממנה בכל הטיולים) באי מסיירים בבית המאסר שהוסב לבית מלון וכן מבקרים בשמורת הצבים, רואים ומאכילים צבים ענקיים כשהזקן שבהם בן 192 שנה. העלות היא כ-40$-35$ לאדם (תלוי בגודל הקבוצה).

אתרים נוספים לטיול/מקומות ששווה לבקר בהם ולא הספקתי:

שמורת הטבע ג'וזאני (פארק הקופים)- יער עבות שמשמש כמקום מחייתם של קופי קולומבוס האדום (זן של קופי יערות גשם, נכחד ומוגן מאוד-נשארו ממנו כ1000 קופים, זנזיבר הינו המקום היחיד שמשמר אותו) ועשרות זנים של פרפרים וציפורים. בסמוך לשמורה נמצאת ביצת עצי המנגרובים.

טיול לצפון: טיול חופים, שייט בשקיעה בחופים הצפוניים, צבי ים- ישנו שיט של שעה וחצי לאורך החוף הצפוני. שייט השקיעה יוצא ב-16:00 אך יש גם בשעות היום. לעיתים הוא כולל גם פירות טרופיים, ומקומיים שמנגנים על כלים מאולתרים. ניתן לשלב את השייט עם ביקור בחופים הצפוניים היפים ובשמורת צבי הים בצפון האי ואף לשחות איתם במקלט לצבי הים באיזור Nungwi.

שחייה עם דולפינים בדרום (חוף קיזימקזי) - טיול הכולל נסיעה לחוף קיזימקזי ושייט לאיזור מחייתם של להקות הדולפינים, קופצים למים ושוחים איתם. במקרים מעטים לא רואים דולפינים כלל (או מעט מאוד) והטיול מסתכם בשייט ושנרקול בלבד. בדרך כלל משולב עם פארק ג'וזאני אך אפשר גם ליסוע עצמאית במונית לחוף קיזימקזי ולתפוס סירה לדולפינים שם.

Cheeta's Rock-מקלט לחיות בר באיזור המערבי של האי. המחיר אמנם יקר ומרתיע- 140$לאדם, אך כל אדם שביקר שם הצהיר שזה אתר חובה ואפילו הכי חובה באי. לא הצלחתי לבקר בגלל שצריך להירשם באתר מראש ולא היה מקום כלל בשבוע שאני הייתי בו (לא היה לי מספיק זמן מראש לסגור) וזה חשוב לבעלים לשמור על קבוצות קטנות למען חיות הבר ולכן לא חורגים ממכסת המבקרים כלל- מרגישה פספוס מטורף. התשלום של המבקרים מאפשר את קיום המקום כי אין לו מקור מימון חיצוני (למעט תורם אחד). המקום הוקם ע”י אישה שמטרתה להציל חיות שנפגעו או שנמצאות בסכנת הכחדה בטבע, ולייצר איתם אמון וקשר עם בני אדם ללא סימום אלא ע”י חיזוק חיובי (דרך אוכל וחטיפים). היא מטפלת בהם בצורה מדהימה והמבקרים במקום נהנים ממגע ישיר ומשחק עם חיות בר מרהיבות (אריות, נמרים, צ'יטות, קופים, למורים ועוד ועוד ועוד), הסבר מעמיק על החיות ועוד הפתעות. סופר מומלץ. הזמנת מקום ומידע נוסף באתר: אתר Cheetah's Rock

- ספורט ימי- יש כמה סוכנויות של ספורט ימי בחופים (בחופים המזרחים יש בPaje, בצפון יש בNungwi ועוד) ודרכם אפשר לעשות סקי מים, אופנועי ים, גלשני רוח, צלילות וכו'. במלונות הגדולים יש סוכנויות וניתן לסגור דרכן. קחו בחשבון שספורט ימי בזנזיבר הוא יקר ועולה בערך כמו בארץ. אנחנו עשינו Jet Ski Safari שזה טיול של שעה וחצי על אופנוע ים (יש מדריך שנוסע באיזור שלך עם האופנוע שלו) והוא כולל עצירה לשנרקול, אצלנו זו הייתה נפילה מטורפת כי הלכנו לסוכנות לא טובה (המדריך לא הסביר כלום ולא ידע כלום, הביא לאיזור לא טוב לצלילה, שילמנו 20$ נוספים על שירות צילום בגו פרו והוא לא צילם תמונה אחת טובה כי העדשה שלו הייתה מלוכלכת, ניסינו לדבר עם הסוכנות אבל שמו עלינו פס ואפילו לא התייחסו וכל מיני כאלה) שילמנו 250$ לטיול הזה לאופנוע אחד (היינו זוג עליו). למקום קוראים Zanzibar Parasailing בחוף Kendwa (איזור Nungwi). הישמרו לנפשותיכם. מעבר לכך אני יודעת שיש עדיין לא מעט סוכניות טובות לספורט ימי באי, אז אם באמת בא לכם אל תוותרו על החוויה.

- המלצות כלליות:

 • טסנו בטיסת ארקיע, היתה ארוחה חמה (ואכילה גם) בטיסה הלוך וחזור למרות שצויין ברכישת הכרטיס כי לא תהייה ארוחה (גם הלוך וגם חזור) וסתם נלחצנו והצטיידנו במלא סנדוויצ'ים. כך שאם רלוונטי לכם תבררו.
 • חומר דוחה יתושים לגוף. אל תשכחו אותו בשום אופן, בייחוד אם אתם אהודים בקרב היתושים כמוני.
 • מגבונים, מקלוני אוזניים, פלסטרים (וציוד הגיינה בסגנון הזה). זכרו שאין סופר פארם מעבר לפינה (או בפינה כלשהי) ותביאו אתכם את הדברים שאתם משתמשים בהם בד”כ.
 • דעו שבזנזיבר כל יצור נושם שבא במגע כלשהו איתך מצפה לקבל ממך טיפ. נהוג לתת טיפ של כ1$ דולר לאדם (או 2200 שילינג) לפחות עבור שירות יחיד.
 • אם יש לכם שנורקל בבית אז שווה להביא, ככה תמיד יהיה לכם אם בא לכם סתם לשנרקל בחוף לבד או אם אתם נגעלים להשתמש בשנורקלים הבלויים והמשומשים בהגזמה שתקבלו בטיולים.
 • אל תעשו פוזות ותמרחו קרם הגנה. השמש האפריקאית הרבה יותר קופחת משלנו וסתם תגמרו מתקלפים למוות כמוני אם לא תשימו.
 • נעלי ים- לכניסה לים ולטיולים עצמם אתם פשוט חייבים. לא כפכפים, לא נעלי ספורט ולא סנדלי שורש. מה שאתם צריכים זו נעל סגורה יחסית וטובה שתתאים לים (נעלי צלילה או משהו בסגנון הזה זו האופציה הכי טובה מכולן, אפשר גם נעלי שקפקפים טובות בתנאי שלא יכאיבו לכם, נעלי ספורט מיוחדות מאוורות, נעלי גומי להליכה במים ועוד). חובה שתהייה סוליה די קשיחה לנעל והיזהרו מקיפודי הים הפזורים באיזורים סלעיים בתוך המים.
 • השקעים בזנזיבר שונים מאצלנו (לרוב שקע בריטי) ובמלון הביאו לנו מתאם. קחו בחשבון שלא בכל מקום שתלכו אליו יהיה שקע שיתאים לכם למטען של הפלאפון וכו'.
 • למי שתוהה, מותר להוציא מזנזיבר קוקוסים טריים/יבשים ופירות טרופיים, הבעייה היחידה שיכולה להיות היא בכניסה לארץ במכס וכו'. קחו בחשבון.
 • כל מה שנכתב כאן הוא שילוב של החוויה האישית שלי, חוויות של חברי וחברי האתר. המידע רלוונטי לסוף שנת 2017 ואיני יודעת אילו שינויים עלולים לקרות, מה שכן הבנתי שהדברים די סטטיים ולא משתנים דרמטית לאורך השנים.

- לבסוף, אני מקווה שהצלחתי לעזור וליידע. בעיקר תבואו בראש פתוח וזורם והכל יהיה מעולה. אם יש משהו שלא הזכרתי או אם יש לכם שאלות ספציפיות אשמח לנסות לעזור. צרו קשר דרך המייל: dariabur@gmail.com ואענה בהקדם.

חופשה נעימה :)

נכתב ע”י דריה אליה בוריאנוב, אוקטובר 2017

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של Daria_bur?

לכל הפוסטים של Daria_bur »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

המלצתך

השב  · 

WOW ממש מפורט - תודה!

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לזנזיבר

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×