טיול בנפאל - אטרקציות מרכזיות בפוקרה

פוקרה הנינוחה מהווה נקודת יציאה לטרקים בהרי ההימלאיה, אך מי שיקדיש לה מספר ימים, יגלה שגם בעיר עצמה אפשר למצוא לא מעט אתרים שראויים לביקור - החל מהאגם הגדול שלה והמקדשים השונים וכלה בכמה מערות מעניינות, שהדיירים העיקריים בהן הם עטלפים. הנה האטרקציות בעיר החובה בכל טיול בנפאל.

מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: טיול בנפאל - אטרקציות מרכזיות בפוקרה - תמונת קאבר
© עמית פלד

בכתבה זו:

אזור הלייק סייד

אגם פֵווה (Phewa Tal) - האגם השני בגודלו בנפאל, שוכן במרכזו של אזור התיירות של פוקרה, הלֵייק סייד (Lake Side). אחת הפעילויות הפופולאריות בפוקרה היא לשוט במימיו השלווים של האגם. נקודות להשכרת סירות לשייט נמצאות לאורך החוף, המרכזית בהן שוכנת ליד תחנת האוטובוס הסמוכה לאגם, בתחילת הלֵייק סייד. פעילות נוספת היא רכיבה על אופניים או אופנוע לאורך האגם. רכיבה לאורך חלקו הצפון מערבי של האגם תוביל לאזורים מיושבים בדלילות, שתושביהם לא רגילים לביקורי תיירים, זאת בניגוד לתושבי הלֵייק סייד, שתיירות היא פרנסתם העיקרית. בימים בהירים ניתן לראות את השתקפות רכס הרי ההימאליה שצופה על העיר, במימי האגם ובפרט את פסגתו דמויית המשולש של ההר מאצ`פוצ`רה. 

בקצה הדרומי של האגם נמצא אזור הסכר (Damside), מוקד התיירים השני של פוקרה, שנקרא גם פארדי (Pardi) בשפת המקומיים. סכר פארדי, שעל שמו נקרא האזור כולו, אינו מהווה עניין מיוחד לתייר הממוצע, אבל קשה מאוד לפספס אותו. כדאי להגיע אליו בשל נופי ההרים המצוינים הנשקפים ממנו ומי שרוצה בכך, יכול גם לרחוץ במימי האגם.

פגודת השלום העולמי (World Peace Pagoda) - ארגון יפני דתי עמד מאחורי בנייתה של הפגודה הלבנה הזו בשנת 1996. ממרומי הפגודה, המתנשאת לגובה 1,113 מטרים, נשקף ביום בהיר נוף נפלא של האגם שמתחת ושל רכס ההרים המרהיב, שממול. זוהי גם נקודה טובה לתצפית על האזור בזמן השקיעה. כדי להגיע אל הפגודה יש לשוט בסירה עד תחילתו של מסלול טיפוס קצר, אך לא פשוט, העובר באזור מיוער ומוצל.

מקדש בראהי (Barahi Mandir) - מקדש זה שוכן על אי קטן, קרוב למרכזו של אגם פֵווה. המקדש ההינדי, בן המאה ה- 18, בנוי בצורת פגודה ומוקדש לאלה בראהי/דורגה. אל המקדש ניתן להגיע באמצעות שייט קצר בסירה, ובשבתות מגיעות לכאן משפחות נפאליות בסירות מקושטות, כדי לבצע את טקס הפוג`ה ולהקריב עזים או תרנגולות. 

ארמון החורף המלכותי
(Ratna Mandir)- כל עוד היה מוסד המלוכה של נפאל בתוקף, שימשה פוקרה כמקום מושבו של ארמון החורף המלכותי. הארמון נמצא בחלקו הדרומי של הלֵייק סייד. לא ניתן לבקר בו, אלא רק להשקיף עליו, מבעד לגדרות, המקיפים אותו.

המרכז הבודהיסטי Thupten Nyingje Ling - חלקו הצפוני של האגם נקרא קהאהארי (khaharey) ושם פועל המרכז הבודהיסטי Thupten Nyingje Ling. המקדש מסונף למכון היוגה ההימלאי של קטמנדו (Kathmandu`s Himalayan Yogic Institute) וקהל היעד המוצהר שלו הם התיירים המערביים, שמגיעים לפוקרה. בנוסף לשעורי טאי צ`י ויוגה, מתקיימים בו דיונים על בודהיזם ויש בו ספריה מעניינת. המכון ממוקם במבנה צבוע לבן על גבעה בצד המזרחי של הדרך הראשית, שממשיכה צפונה לכיוון הכפר סאראנגקוט (Sarangkot). 

לתחילת הכתבה

מרכז פוקרה

השוק של פוקרה וסביבתו -  שוק העיר (Bagar) נמצא במרחק של ארבעה ק"מ מהאגם והוא מתחיל בכיכר גאנש טול (Ganesh Tol). מרבית השוק נהרס בשריפה בשנת 1949, אך גם כיום יש בו עניין - הרחובות שקטים ומוצלים ונעים להסתובב בהם. בשנת 1752 בני העם הנווארי התיישבו כאן ובזכות קשרי המסחר שלהם הם העלו את רמת המסחר המקומית וגם הטביעו את חותמם על הארכיטקטורה המקומית - מקדשים קטנים, הקרויים על שם השכונות שסביבם, ניצבים על הדרך הראשית ובתים עתיקים בודדים, שנשארו במקום לאחר השריפה, מקושטים בגילופי עץ. הסחורה המוצעת לקונה היא תערובת לא אחידה של בגדים מסורתיים, סבונים, אורז, תכשיטי זהב ועוד. 

הקצה הדרומי והפעיל של העיר, לא רחוק מגשר מאהנדרה פול (Mahendra Pul), חודש מאז השריפה. שאריות הרובע הנווארי המקורי מתחילות ק"מ אחד לכוון צפון מערב ונמשכות מבהימסן טול (Bhimsen Tol) לבאג באזאר (Bag Bazaar). הפסל של פרטיבי נאראין שאה (Prithvi Narayan Shah) מסמל את מפגש הרחוב הראשי עם רחוב פריטבי ראג`מראג (Prithvi Rajmarg). בסמוך נמצאת תחנת האוטובוסים של פוקרה.

הגעה: אל אזור השוק ומרכז פוקרה ניתן להגיע באוטובוסים, שיוצאים מדי מספר דקות משתי תחנות האוטובוסים שנמצאות בלֵייק סייד. האחת נמצאת בתחילת הלֵייק סייד והשנייה, בהתפתלות הכביש שמאלה, באזור הסמוך לארמון המלך.

מקדש בינדיאבאסיני (Bindyabasini Mandir) - האטרקציה התרבותית העיקרית של פוקרה הוא המקדש לאל בינדיאבאסיני, שכמו מרבית האזור, מצטיין בנופים היפים הנשקפים ממנו ופחות במבנים הקדושים שבו. האל לו נבנה המקדש הוא גלגול צמא דם של האלה קאלי (Kali), שנראית כאן בדמות שאליגראם (shaligram), יצור ימי, שמאובנים שלו נמצאו בעמק קאלי גנדאקי (Kali Gandaki). לא נדיר לראות כאן הקרבה של בעלי חיים, במיוחד בשבתות וביום התשיעי של אוקטובר, בפסטיבל דסאין (Dasain). לאל זה יש עבר ידוע לשמצה - השריפה שהחריבה את הבזאר החלה כאן כאשר אחת המנחות שהוגשה לו החלה לעלות באש. כדי להגיע אל המקדש, יש לקחת אוטובוס, שיוצא ממאהנדרה פול או לנסוע במונית מהלֵייק סייד.

המוזיאון האזורי של האנאפורנה (The Annapurna Regional Museum) -  מזרחית לשוק הישן נמצא מוזיאון זה, שמתרכז בעולם החי והצומח וכולל אוסף פרפרים גדול. בסמוך נמצא מרכז המידע ACAP, שעוסק בפרויקט שימור אזור האנאפורנה. 

 • מיקום: המוזיאון שוכן בקמפוס של אוניברסיטת Prithvi Narayan, סמוך לרחוב Ram Krishna Tole Rd.
 • שעות פתיחה: המוזיאון פתוח כל יום, למעט יום שבת, בשעות 9:00-12:30 ו- 13:30-16:00 והכניסה אליו אינה כרוכה בתשלום. 

מוזיאון פוקרה ( Pokhara Museum) - מוזיאון, שיעניין קצת יותר את הקהל המערבי. במוזיאון מוצגים אוסף תכשיטים, כלי נגינה, תלבושות ותצלומים של הקבוצות האתניות אותן פוגשים בטרקים באזור פוקרה. גם חבל מוסטאנג, שרק בשנים האחרונות נפתח למבקרים, קיבל לאחרונה ייצוג במוזיאון. מיקום: המוזיאון נמצא בין תחנת האוטובוסים למאהנדרה פול. שעות פתיחה: כל יום, למעט יום שלישי, בשעות 10:00-17:00.

לתחילת הכתבה 

נוף בפוקרה. צילום: עמית פלד

מחוץ לפוקרה

אגם בגנס (Begnas Lake) - אגם בגנס אמנם קטן יותר מאגם פֵווה, אך ריחוקו מהעיר (כעשרה ק"מ לכיוון דרום מזרח) הופך אותו ליעד פחות תיירותי ומבטיח את השמירה על יופיו הטבעי. בדומה לאגם פֵווה, גם כאן אפשר לשכור סירות ולשוט במימיו, כמו גם לרחוץ בהם. ביערות, שמקיפים את האגם חיים קופים וקיים סיכוי גדול שתוכלו לראות אותם מקפצים בין הענפים. אל האגם אפשר להגיע בעזרת אוטובוסים, שיוצאים מתחנת האוטובוסים המרכזית של פוקרה או בנסיעה עצמאית על הכביש המהיר Prithvi, היוצא מפוקרה. יש לנסוע לכיוון מוגלינג  (Mugling) ולפנות שמאלה ב- Tal Chowk. המשך נסיעה על הכביש המהיר יוביל לאגם נחבא נוסף: אגם רופה (Rupa Tal).

מפלי דווי - מהגשר שחוצה את נהר פארדי, (Pardi Khola), מובילים שבילים למפלי דווי (Devi Falls), אליהם מתנקז אגם פֵווה. המפלים נקראים, על פי אגדה מקומית, על שם תייר בשם דיוויד, שנפל לתוכם יחד עם חברתו, והזמן הטוב ביותר לבקר בהם הוא בתקופת המונסון, אז זרם המים חזק במיוחד. אחד מהשבילים המובילים למפלים, מוביל גם לרכס ההרים ממערב. הליכה של 45 דקות תוביל אתכם דרך יער שורץ קופים ובסופה תגיעו אל מקדש בודהיסטי, המשקיף על האגם וההרים שמסביב.  

מערת מאהנדה ומערת העטלפים  - באזור פוקרה יש לא מעט מערות, חלק מהן הפכו ליעדי תיירות פופלאריים. בקצה הצפוני של פוקרה, באזור שנקרא Batulechaur, נמצאת מערת מאהנדרה (Mahendra cave), הקרוייה של שמו של אחד ממלכי נפאל. זוהי מערה, שצורתה כצורת תעלה והיא ידועה בתצורות הסלעים שבתוכה, שמנצנצים כאשר פוגע בהם אור הנורות, המאירות את המערה. מומלץ לקחת פנסים, אמנם המערה מוארת, אך הפסקות חשמל הן דבר שבשיגרה וכדאי להיות ערוכים. במרחק של עשר דקות הליכה ממערת מאהנדרה, נמצאת מערת העטלפים (Chameri Gufa), בה שוכנים המוני עטלפים. המערה חשוכה וכאשר מאירים באור פנס, נגלים אט אט העטלפים, כשהם תלויים בקבוצות על תקרת המערה. כל רעש קטן עלול להחריד את בעלי הכנף, ואז צפו למטס רעשני מעליכם. הדרך הטובה ביותר להגיע לכאן היא באופן עצמאי או במונית.

הכפר הטיבטי טאשי פלקל (Tashi Palkhel) - באזור פוקרה נמצאים ארבעה כפרים, בהם מתגוררים פליטים טיבטים. הכפר הגדול והמעניין שבהם הוא טאשי פלקל. בכניסה למחנה ניצבת שורה של נשים טיבטיות, המציעות למכירה עבודות יד ותכשיטים. המנזר ג`אנצ`וב צ`ולינג (Jangchub Choeling Gompa), שנמצא במרכז הכפר, הוא מנזר צבעוני וחיים בו כמאה נזירים. במהלך ראש השנה הטיבטי (לוסאר) מתקיימות חגיגות, במהלכן עוטים הנזירים מסיכות צבעוניות ויוצאים בריקודים. אל הכפר אפשר להגיע באוטובוס, שיוצא מתחנת האוטובוסים בצפון העיר, ממנה נוסעים לבני ולבאגלונג. אפשרות נוספת היא לנסוע במונית מהלֵייק סייד.

הכפר סרנקוט (Sarankot) - את הרי ההימאליה אפשר אמנם לראות גם מפוקרה עצמה, אבל מי שמעוניין בתצפית פנורמית עוצרת נשימה על כל רכס ההרים, כדאי שיעשה את דרכו לכפר סרנקוט. רבים מגיעים לכאן עם הזריחה או לילה לפני, כדי לראות את הרכס השכם בבוקר,לפני שהוא מתכסה בעננים. רכסי ההימאליה עליהם צופים מכאן רכס הדולגאירי ורכס האנאפורנה. אל הכפר אפשר להגיע בצעידה של כשלוש שעות מפוקרה או בנסיעת אוטובוס קצרה יותר, שיוצאת מאותה תחנת אוטובוסים, ממנה נוסעים לכפר טאשי פלקל.

לתחילת הכתבה

טרקים היוצאים מפוקרה

Around Annapurna
זהו הטרק המפורסם והפופולארי ביותר מבין הטרקים הארוכים, בשל נופיו המגוונים והנפלאים, נגישותו (אין צורך בטיסות או נסיעות ארוכות באוטובוסים לא נוחים) וקרבתם של ההרים, אליהם מגיעים תוך זמן קצר. מסיבות אלה, הטרק מאד מתוייר ועמוס במטיילים, כמו גם בתחנות משטרה לבדיקת הפרמיטים. הטרק נמשך בין שבועיים לשלושה שבועות. בגלל מעבר ההרים הקשה מומלץ לעשות את המסלול נגד כיוון השעון. 

רוב המטיילים מתחילים בגובה 440 מטר בעיירה דומרה (Dumre), כ- 70 ק"מ מפוקרה. מכאן ממשיך הטרק בעמק נהר המרסיאנגדי (Marsyangdi), בנוף ירוק, עד מנאנג (Manang - בגובה 3,500 מטר), ופה מתחלפים פני השטח בנוף ארץ מדברי. זהו חלק מהרמה הטיבטית, הנמצא בצל הגשם עקב גוש הרי האנאפורנה. כדאי לנוח כאן לפני העלייה הקשה בהמשך. באזור מנאנג יש מסלולי הליכה אליהם תוכלו לעלות במשך היום ובסופם לרדת בחזרה ללינה במנאנג, ולאפשר לגוף להתאקלם לגובה. במנאנג יש מרפאה, בה נערכות הרצאות בנושא מחלת הגבהים לקראת העליה לפאס. במרפאה יש גם חנות לתרופות והחלפת ספרים. ת`ורונג פדי (Thorung Phedi), שנמצא בגובה 4,420 מטר, הוא הישוב האחרון לפני מעבר ההרים Thorong La. חציית המעבר היא היום הקשה ביותר בטרק, בו עליכם לטפס מת`ורונג פדי אל המעבר, שגובהו 5,416 מטר, ולהמשיך עד למוקטינאת (Maktinath), בגובה 3,710 מטר. אל תעזו לחצות את המעבר אם אינכם בכושר גופני טוב וסובלים ממחלת גבהים! התחילו את היום מוקדם מאד בבוקר. בהמשך מתחברת הדרך לעמק נהר הקאלי גנדאקי (Kali Gandaki) היפה, דרך ג`ומסום (Jomsom), בגובה של 2,713 מטר והמעיינות החמים בטאטו פאני (Tatopani - מצוין להרגעת השרירים הכואבים). בגורפאני (Gorapani) ניתן לשלב מסלול של כשעה טיפוס במעלה הפּון היל (Poon Hill), מנקודות התצפית היפות על ההימלאיה.

Jomsom
טרק זה ידוע בכינויו "שביל עוגות התפוחים", על שם פאי התפוחים, שמוגש לאורכו. הג`ומסום, הינו השליש האחרון של ה-Around, מהעיירה ג`ומסום ומטה. הוא עובר בעמק הקאלי גנדאקי, דרך טאטו פאני והפון-היל. הטרק הוא מאד פופולארי ועל כן רמת השירותים לאורכו גבוהה. הוא מיועד למי שאינו מעוניין בטרק ארוך, בגלל הגובה הנמוך (עד 2,713 מטר) אין בו סכנה למחלת גבהים והוא מצוין למשפחות. חיסרון: יש צורך בטיסה לכיוון אחד. נמשך שבוע בכיוון אחד, בכיוון השני טיסה מ/אל ג`ומסום.

Poon Hill
טרק יפה מאד וגם מתוייר מאד, שזוכה לפופולאריות עצומה בשל אורכו הקצר - ארבעה - שישה ימים. למעשה, מדובר בשילוב ראשיתו של טרק הג`ומסום עם קטעי מסלול אחרים. היציאה, כמו בג`ומסום היא מנאיה פול (Naya Pul) וההמשך הוא באותו מסלול עד גורפאני והפון-היל. משם חותך הטרק ימינה לכיוון מזרח עד גנדרונג (Ghandrung) ומשם דרומה בחזרה לנקודת היציאה.

ABC - Annapurna Base Camp
טרק שנמשך 10-14 יום או כשבוע תוספת לטרקים ג`ומסום ו-Around. המסלול מטפס בין יערות הבמבו אל אמפיתאטרון טבעי, המוקף בהרים המרשימים של האנאפורנה ופסגת ה-Machhapuchhare המדהימה, ממש אל לב ההרים. בין הבייס קמפ של Machhapuchhare לאנאפורנה בייסקמפ (4,095 מטר) מחברת עלייה, הנמשכת כשעתיים, אותה כדאי לעשות מוקדם בבוקר, אז הראות טובה ועדיין אין עננים. הטרק מתחיל באזור פדי (Phedi), נסיעת אוטובוס/מונית קצרה מפוקרה.

לתחילת הכתבה 

פוקרה לתרמילאים - כל מה שצריך לדעת על פוקרה באתר "עפתי" >>

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

טרק פון הייל

השב  · 

טרק קצר ולא קשה


היכנסו לבלוג שלי באתר למטייל
השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לפוקרה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×