שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

טיול משפחתי להונגריה, קרואטיה וסלובניה

משפחת גיל | תאריך עדכון 14/05/2008

צפייה במפת הכתבה | + הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (4)

מספר צפיות: 4944   |   מספר תגובות: 8     לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

טיול משפחתי שנפתח ומסתיים בבודפשט, ומה באמצע? סיבובי הדרך, אגמים, מפלים ומערות נטיפים, עיירות על אם הדרך וצימרים כפריים, ובקיצור: 13 ימים בנופים קסומים...

בכתבה זו:

הקדמה

זהו סיפור הטיול של משפחת גיל על שלושת ילדיה (6 ,13 ,17). החל מה- 23.7.04 ועד 4.8.04 הסתובבנו במרכז אירופה: שלושה ימים בבודפשט והשאר ברכב שכור בהונגריה, קרואטיה וסלובניה. התיאור הוא מפורט למדי. ניסיתי לכלול מחירים ושמות ככל אשר זכרתי, הוא עשוי להיות אולי ארוך מדי ולכן בתחילתו יש גם מעין "תוכן עניינים" הכולל את מסלול הטיול שלנו כסדרו. בחרנו לפתוח את הטיול בבודפשט דווקא מהסיבות הבאות:

קודם כל, הטיסה הזולה ביותר מכל האלטרנטיבות שלנו (ליובליאנה, זאגרב, ורונה, ברטיסלבה וכו`) היתה להונגריה. חשוב לזכור שלא יכולנו לקחת טיסת שכר בגלל אורך הטיול, וכך 310$ לכרטיס הלוך ושוב היתה אופציה זולה בכמאה דולר לאדם (ובהזדמנות זו, תודה מיוחדת לסיגלית מנופש ישיר שנתנה לנו שירות סבלני ומקצועי). גם שכירת הרכב בסוכנות ההונגרית FOX התגלתה כזולה בכשלושים אחוז (!) ממה שיכולנו למצוא בארץ. 62€ ליום לרכב מיניוואן (אופל זאפירה, לא רע בכלל) הוא דיל מצויין וממש חיפשתי את הקטץ` עד לרגע האחרון (לא מצאתי). ולבסוף, נראה לנו נחמד לשלב טיול בעיר בתוך שבועיים של הסתובבות ובודפשט היא בהחלט עיר ששווה הסתובבות.

לזמן השהייה בבודפשט שכרנו דירה לשלושה לילות בסוכנות מקומית (יש די הרבה סוכנויות הנותנות תנאים דומים). המחיר - מעט פחות ממאתיים יורו לכל התקופה, היווה דיל לא רע בכלל והדירה היתה גדולה, נקייה, מאובזרת וממוקמת מצוין. הטיול שלנו התאפיין בחוסר תכנון מוחלט. למעשה, למעט הדירה והרכב לא הזמנו שום דבר מהארץ, אפילו המסלול היה ברובו מאולתר ולרוב החלטנו על היעדים בערב שלפני (נו, אז ניסע מכאן לסלובניה או לקרואטיה?). לנו סוג כזה של טיול מתאים, אני יודע שלא לכולם זה מתאים ושיש כאלה, שאם לא ידוע להם בשעת היציאה איפה הם יהיו עוד שבוע מעכשיו, הם מרגישים עצבניים. לשיטה כזו יש יתרונות ויש חסרונות וסכנת נפילות. למזלנו, כמעט ולא נפלנו וגם אם כן, זה היה בקטן.

טיול עם ילדים צופן ברובו קשיים לא צפויים. ילדים נהנים מהנדנדה במגרש החניה של המפל יותר מאשר במפל עצמו, נסיעה ארוכה קשה להם, ויותר משני אתרים ביום כבר יוצא להם מהאוזניים. אותנו זה מאוד עיכב. למרות שאורי (6) היא ילדה נוחה למדי, בדרך כלל רוב הקשיים שלנו היו איתה. גם ההספקים הנמוכים שלנו היו במידה רבה תולדה של חוסר היכולת שלה לנסוע זמן ממושך. אנחנו באופן כללי משפחה שאוהבת לטייל ברגל ולכן העדפנו במקרים רבים אתרי טיול על פני מוקדי תיירות מסוגים אחרים. אנחנו מודעים לזה שהיו מקומות מעניינים ויפים בדרכנו שדילגנו עליהם. לא כדאי להתייחס למסלול שלנו כאל הנחייה לתכנון מסלול, כל אחד נהנה מדברים אחרים ויכול להיות שלמשפחות אחרות מתאים מסלול שונה לחלוטין.

כשיצאנו לדרך נדרנו נדר חמור - לא לחפש את המקומות הזולים ביותר בכל מחיר, לא לנסות לחסוך 10€ על לינה ולא לבזבז זמן על בררנות מופרזת. נדמה לי שההחלטה הוכיחה את עצמה, לא שרפנו כסף על מקומות מפוארים אבל גם לא שרפנו זמן על נדודים אינסופיים כדי לחסוך קצת כסף. ואי אפשר בלי הציטוט הבלתי נמנע של דוקטור זוארץ: "זכור כי הביטוי כוס-אוחתו אינו מקובל על תושבי אירופה". רוב הישראלים שפגשנו בדרך, לא הזכירו בכלום את סיפורי הזוועות על התייר הישראלי המכוער, אני מקווה שהעליה בפופולריות של הארצות האלה בארץ לא תקלקל את התמונה.

לתחילת הכתבה

עצות כלליות

  • בבודפשט אין חניה חופשית כמעט, ניתן לקנות כרטיסי חניה במחיר של 250 פורינטים לשעה (כיורו אחד), חניה בתשלום עולה כפול מזה. עם זאת אין בכלל צורך ברכב בתוך העיר, אפשר להגיע מכל מקום לכל מקום בתחבורה ציבורית שהיא זולה למדי, גם בלי ה-Budapest card (ראו בהמשך).
  • הנהיגה בכל הארצות שהיינו בהן נוחה למדי והשילוט בכולן יותר מסביר. אני אישית הקפדתי מאד על המהירויות הרשומות בתמרורים, למרות שהמקומיים עקפו אותי בקול תרועה רמה וברור שבחלק מהמקרים מדובר בלא יותר מאשר המלצה אדיבה.
  • סלובניה יקרה יותר באופן כללי מקרואטיה והונגריה אבל האוכל זול יותר בדרך כלל והדלק זול ממש (בהונגריה הכי יקר).
  • בקרואטיה וסלובניה ניתן להשתמש ביורו ברוב המקרים ולפעמים זה שווה ואין טעם להחליף. בהונגריה אין ברירה וצריך להשתמש במטבע המקורי.
  • מזג האוויר לא האיר לנו פנים. כדאי לזכור שבודפשט בקיץ חמה (30°C אינו מחזה נדיר שם) ושבאירופה יורד גשם בקיץ. קר לא היה לנו בשום מקום אמנם, אבל רטוב היה גם היה. לא יזיק להכין ביגוד הולם.
  • תחנות Tourist information עזרו לנו מאוד בכל הארצות שבהן היינו, בסלובניה הוא פשוט מצויין. הפרסומים שלהם ברמה גבוהה ואם יודעים מה לשאול אין כמעט תשובה שלא תמצא בהם. חוץ מזה יש להם בחלק מהסניפים אינטרנט מהיר לרווחת הנוסעים. באיזורים המטוילים ניתן לרכוש מפות טופוגרפיות מפורטות למדי (פחות מהישראליות אמנם) שעוזרות מאוד בטיולים הרגליים.

לתחילת הכתבה

23-25.7: בודפשט

יציאה מוקדמת למדי עם חברת Malev, יצאה ב-06:30 בבוקר מלוד ונחתה ב-09:00 בבודפשט. בשדה התעופה קנינו "Budapest card" לשלושה ימים (שלושה כרטיסים במחיר 3X5450 פורינט, כ-90 ש"ח האחד) כל כרטיס כזה הוא למבוגר + ילד והוא מעניק נסיעה חופשית בתחבורה ציבורית, הנחות גדולות במבחר אתרים בעיר ואפילו את ההגעה לעיר במיניבוס הוא הוזיל לנו מאוד מאוד (רק 3X1780 פורינטים - כעשרים יורו לכולנו). עם המיניבוס נסענו הישר למשרדי החברה שממנה שכרנו את הדירה. הדירה היתה מוכנה רק החל מהשעה 14:00 ולכן היו לנו כארבע שעות לשרוף בעיר. השארנו אצלם את המזוודות ויצאנו לשוטט במדרחוב Vaci utca הסמוך (הידעתם? utca בהונגרית זה רחוב).

המדרחוב חביב מאוד, ידידותי למשתמש וגדוש בתי קפה חביבים. החום היה די כבד, ולכן מצאנו מפלט בסנדביצ`יה משובחת ואחר כך גם בגלידריה. משם משכנו צפונה לכיכר וורושמרטי (Vorosmarti Tere, נראה אתכם מנחשים מה זה Tere...) המרכזית, לכיכר Deak Tere המרכזית לא פחות (כוללת את ה- Tourist information המרכזי בבודפשט, כמו גם מפגש של שלושת קווי המטרו בעיר) ומשם לבזיליקת אישטבן הקדוש במרחק שני בלוקים ממנה. הבזיליקה עצמה גדולה ויפה, מזכירה במקצת את הכנסיות המזרחיות בירושלים, אבל גדולה יותר. האטרקציה המרכזית בה היא ידו הימנית החנוטה של המלך אישטוואן שקיבל מעמד של קדוש לאחר שהשליט את הנצרות בהונגריה. הכניסה לבזיליקה היא חופשית. תמורת תשלום פעוט (300 פורינטים) ניתן לעלות על גגה במעלית או במדרגות לתצפית נהדרת על פשט.

משם רצנו חזרה למשרד ונסענו איתם לדירה ברחוב וורושמארטי (שוב הוא! ומאותו הרגע הפך הוורושמארטי לשם הרשמי של הפורינט, ועם העם ההונגרי הסליחה). הדירה, נקיה מאד, גדולה ומאובזרת כדבעי ממוקמת במקום די מרכזי, בסביבת כיכר אוקטאגון הגדולה ועל יד רחוב אנדראשי שהוא שדרה ראשית למדי, ושבו, בקרבת מקום לדירה, תחנת מטרו צהוב, המוביל אותנו הישר לכיכר וורושמארטי (!).לאחר מנוחה הכרחית מלילה חסר שינה ומארבע שעות חמות ומיוזעות ברחובות בודפשט (נפלנו על ימים חמים במיוחד בעונה שגם ככה נחשבת לא סימפטית), יצאנו עם ערב לשיט על הדנובה (6500 פורינטים לכולנו חברת לג`נדה, דלפק לא הרחק מכיכר וורושמארטי). יצאנו לשיט כשבחוץ עוד היה אור וסיימנו אותו עם חשיכה, בהחלט סידור מומלץ. בסירה ניתן לשמוע הסברים דרך אזניות במגוון שפות, כולל עברית, והסיור מומלץ ביותר - גם כמנוחה וגם כהיכרות ראשונית, נינוחה, עם העיר ואתריה המרכזיים. קינחנו בארוחת ערב קלה, יקרה ולא מאוד מוצלחת באחת ממשחטות התיירים שעל גדות הדנובה.

היום השני: כנראה היינו צריכים את המנוחה הזו, כי עד 12:30 לא הצלחנו לקום ולהתארגן. בחוץ כבר היה חם ולח והחלטנו לוותר על מרחץ הזיעה המתבקש, ולצאת לטייל ביערות בגבעות שמעל בודה. מכיכר מוסקבה שהיא הכיכר המרכזית בבודה (הגעה במטרו האדום) מרחק עשר דקות הליכה לתחנת ה- Cogwheel שהיא רכבת העולה בשיפוע חד מאד אל הגבעות על גבי פס משונן. מהתחנה הסופית שלה הליכה קלה אל עבר רכבת הילדים, מעין רכבת קטנה המופעלת על ידי נערים (כנראה ילדיהם של עובדי חברת הרכבות ההונגרית) לבושים מדי שרד ועל פניהם שפוכה ארשת של רצינות תהומית. השמועות, אגב, מספרות שבימי ראשון נמשכת הרכבת על ידי קטר קיטור אמיתי. הנסיעה נחמדה ומומלצת מאד, בפרט, אבל לא רק, למשפחות עם ילדים. לרכבת מסלול אחד שבו היא עוברת הלוך ושוב בנופי יער יפים ונעימים כולל אפילו מנהרה אחת.

אנחנו ירדנו ממנה באחת התחנות שבה מתחיל מסלול הליכה ביער. המסלול הוא של מהלך כקילומטר אחד בערך, אל עבר חניון המצוי מתחת לגבעה, שבראשה מתנוסס בית הקיץ של הנסיכה אליזבת, הלא היא סיסי, אשתו של הקיסר פרנץ יוזף ירום הודו. הבית עצמו הוא מבנה אבן דו קומתי, יפה ומסוגנן גם אם מוזנח משהו שממנו תצפית יפה על כל האזור (והרוח משיבת הנפש היא בונוס ראוי לשמו). מהחניון הסמוך יש רכבל כסאות (1530 פורינטים לחמישה), היורד לבודה ומשם מחזיר אותנו אוטובוס מספר 158 עד לכיכר מוסקבה (יתכן שנחמד יותר לעשות את המסלול בכיוון ההפוך אבל אז חוויית הרכבל נפגעת במשהו כיוון שאין במה להביט במהלך הנסיעה).

מכיכר מוסקבה נסעו הבנות לדירה לנוח ואנחנו נסענו (טראם 61 עד הסוף ואחר כך אוטובוס 27) לציטדלה. מדובר במצודה שמעולם לא נפלה בידי האויב מהסיבה הפשוטה שאיש לא ניסה לכבוש אותה מעולם. כיום יש בה מוזיאון הקשור איכשהו למלחמת עולם כלשהי או לנושאים צבאיים אחרים. אנחנו התעלמנו ממנו באלגנטיות. בראש הגבעה מתנוססת לראווה הגרסה ההונגרית לפסל החירות בדמות אשה המניפה בגאווה נוצת ענק, וכל כולה אות וסימן לכיבוש העיר על ידי הצבא האדום במלחה"ע השנייה. מראה בודפשט מהגבעה יפה מאד ומרשים ובאזור הפסגה דוכני מזכרות רבים. משם ירדנו רגלית דרך גן ציבורי גדול אל גבעת גלרט שעליה פסל של הבישוף גלרט, שהביא את בשורת הנצרות להונגריה, המניף צלב גדול אל עבר העיר כאילו בא אל הבודפשטים בטענות על מותו העגום עת גולגל על ידי הפגאנים הזועמים בחבית ממוסמרת מן הגבעה הישר אל הדנובה. מתחת לפסל נובע מעיין היורד במפל יפה אל מתחת לכביש אל הדנובה. משם עוד מהלך דקות ספורות אל גשר אליזבת ומשם הביתה.

בלילה הלכנו לגשר השלשלת, הגשר העתיק ביותר בבודפשט שכל סופשבוע סוגר את שעריו למכוניות והופך למדרחוב עטוי אמנים ודוכנים ומופעים שונים. לרוע המזל ירד עלינו שם גשם שוטף שלא רק קיפל את המדרחוב בשנייה ורבע, אלא גם גרם לנו למצוא מסתור תחת עמודי הגשר עד יעבור רעם (וברק). חזרנו הביתה עייפים אך רטובים. היום האחרון בבודפשט ואנחנו הולכים לבקר ב"מקומות שכל אחד חייב לראות ואנחנו לא הספקנו". הליכה נעימה ברגל לכיוון בניין הפרלמנט היפה. שם יש לחכות בתור כדי לקנות כרטיסים לסיור (8280 פורינטים, לא זול) ואחר כך עוד המתנה לצאת הסיור (אפשר גם סיור בעברית על פי התראה מוקדמת), החום והלחות לאו דווקא תרמו למצב רוח משופר בעת ההמתנה.

הבניין עצמו יפה גם מבפנים, החל בגרמי מדרגות עוטי שטיחים אדומים, עבור בדגם הבניין העשוי כולו גפרורים, המשך באולם המרכזי אשר בו מוצג לראווה הכתר ההונגרי על הצלב הנטוי הנעוץ בקודקודו ולעיני כל מלכי הונגריה שפסליהם לוטשים עין אל הכתר מקירות האולם, הכול בסגנון מאוד מצועצע ומאוד יקר. בהמשך מבקרים במעין חדר הסבה נאה ועליו פסלי כל בעלי המקצועות בהונגריה ובאולם המליאה עצמו. משך הביקור - כ 45 דקות. משם בטראם מספר 2 (אפשר גם ללכת, אבל הילדים עייפים...) לגשר השלשלת שאותו חצינו לכיכר אדם קלארק, מתכנן הגשרים הדגול, שבמרכזה נמצאת אבן גדולה בצורת אפס ואין תמה - משם נמדדים כל המרחקים אל בודפשט וממנה. מהכיכר במעין קרון על כבל, הקרוי משום מה בפי העם "סייקלו" (500 פורינטים לאחד), היישר אל חצר הארמון.

מדובר בבניין מידות מפואר מוקף בגנים, פסלים, מזרקות ותיירים עם מצלמות. פעם ישב בו המלך והיום הוא מאכלס גלריות, מוזיאונים וגם את הספרייה הלאומית. משם שוטטנו לנו דרך רחובות האיזור הקרוי castle district, איזור תיירותי ויפה שבו גם אכלנו ארוחת צהריים במסעדת sisi החביבה (עם זאת, אין לך דבר מדכא יותר ממנת מרק גולש שנשפכה לך על המכנסיים). הגענו אל כנסיית מטיאש הקדוש שאליה לא נכנסנו מפאת קונצרט שנערך בה. אפשר לטייל שם המון זמן אבל אנחנו העדפנו לנסוע אל השוק המקורה שבכיכר Fovum בקצה המדרחוב Vaci utca. לרוע המזל השוק היה סגור, כנהוג אצל ההונגרים בימי א`. לכן צלחנו את המדרחוב לקצהו השני, אל כיכר וורושמרטי המוכרת, שם סגרנו את היום עם עוגות מצויינות בקונדיטוריה הידועה ג`רבו (Gerbaud). הבנות נסעו הביתה במטרו ואנחנו קינחנו בהליכה לילית לבית הכנסת ולבניין האופרה היפים (רק מבחוץ כמובן) ובנסיעה לכיכר הגיבורים הנאה אשר בקצה רחוב אנדראשי, אשר הופכת עם רדת היום למחוז חשקם של גולשי הרולרבליידס המקומיים.

לתחילת הכתבה

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תגובות שהתקבלו

תיאור מסלול מצוין! תודה רבה!


21/01/11 05:31 ohadr2003

נהניתי לקרוא


03/07/10 11:19 amit851

הכתבה שלכם נתנה לנו אישור למסלול שבחרנו


13/04/09 09:34 dryzin

רק היום גילינו את הכתבה הזו באתר. אנחנו סגורים כבר על טיול דומה מאד להונגריה וקרואטיה (אולי גם סלובניה. אם נספיק.) הכתבה שלכם נתנה לנו אישור למסלול שבחרנו. חלק מהטיפים גילנו בכוחות עצמנו, ושמחנו ללמוד עוד. תודה למשפחת גיל.

תגובה לטיולכם


07/08/07 11:14 riki

אנחנו לפני טיול דומה הונגריה וסלובניה אני מקווה בהחלט להעזר ברעיונות שקראתי - התאור שלכם מקסים משובב ואתם נראים לי משפחה מקסימה העתקתי המון טיפים מכם - כה לחי תמשיכו לטייל ולהעביר חוויותיכם

כתבה מצויינת - הפירוט מעולה


21/07/07 12:04 בועז

כתבה מצויינת. כל הכבודהפירוט מעולה. נותן מידע רב כך שאפשר לבחור מתוך הכלל מה מעניין ומה מחדש.כל הכבוד

השכרת רכב באלדן


01/10/06 07:59 urip1

השכרת רכב באלדן מהארץ שהיא הסוכנת של נשיונל היא זולה וטובה יותר מומלץ

בודפשט לקרואטיה


30/08/06 09:05 bejah

שלום לכם האם אני יכול ליצור איתכם קשרולקבל מידע יותר מדויק לגבי המסלול מבודפשט לקרואטיה כי בסוכות אני עושה את אותו המסלולבתודה מראש חיים

אחלה כתבה!


02/09/04 12:56 efratpit

כתובה מענין, אם כי קצת מפורטת מדי. נראה שנהינתם מאד.

עוד מידע על קרואטיה

לכל המידע על קרואטיה >>

קרואטיה לפי הצרכים שלך

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

איסלנד. צילום: Elad E. Azar