מידע שימושי על מנאלי ועמק פרוואטי

נראה כי מנאלי נבנתה ומתוחזקת במיוחד עבור הישראלים הרבים השוהים בה. רוב הישראלים מגיעים למנאלי במיוחד למסיבות הפול מון המפורסמות. לאחר מסיבות הפול מון הרבה מהישראלים, עוזבים באחת את העיר ועוברים כקבוצה מאורגנת ליעד הבא - קאסול.

נילי לנדאו - צוות למטייל ברשת
תמונה ראשית עבור: מידע שימושי על מנאלי ועמק פרוואטי - תמונת קאבר

בכתבה זו:

מנאלי

נראה כי מנאלי נבנתה ומתוחזקת במיוחד עבור הישראלים הרבים השוהים בה. רוב הישראלים מגיעים למנאלי במיוחד למסיבות הפול מון המפורסמות. לאחר מסיבות הפול מון הרבה מהישראלים, עוזבים באחת את מנאלי ועוברים כקבוצה מאורגנת ליעד הבא - קסול.

מאיפה, לאן ואיך?
אל מנאלי ניתן להגיע באוטובוס מאורגן מדלהי (מחיר הנסיעה, כ- 350 רופים, זמן הנסיעה הוא כ- 18 שעות). נסיעה מדרמסאלה למנאלי אורכת כ-12 שעות ועולה בסביבות ה250רופיות).

התמצאות ולינה:
לא חסרים מקומות לינה באזור מנאלי, והמחירים סבירים בהחלט, אולם- כדאי לקחת בחשבון כי לקראת סוף החודש, כשמסיבת הפול מון מתקרבת המחירים קופצים לשמיים וקשה להשיג חדרים.
מנאלי מתחלקת לשלושה מקומות עיקריים בהם ניתן לישון, לקנות ולאכול.
מנאלי החדשה: העיר המפותחת והרועשת, בה נמצאים סניפי הדואר והבנק, השוק המרכזי, ומסעדות יותר יקרות.
מנאלי הישנה (Old Manali): כבר מזמן לא כפר קטן ושקט. בשנים האחרונות הפכה Old Manali, למעצמה ישראלית, עם גסט האוסים, מסעדות וחנויות בגדים רבות.
הכפר ושישט: מעט יותר רגוע ושקט מ-Old Manali , אף שעושה רושם כי מגמה זאת הולכת להשתנות עם הזמן שעובר.

לתחילת הכתבה
טרקים באזור

אזור ספיטי
באזור ספיטי Spiti ניתן לערוך טיולים קצרים וטרקים יותר ארוכים. באזור המערבי של ספיטי לא צריך אישור ואין בעיה לטייל ב kaza, ki, kiber, tabo, dhankar ו- pin vallley, שכולם מקומות נפלאים. באזור המזרחי של ספיטי, ליד הגבול עם טיבט ב- sangla valley, nako, chitkul, והצד המזרחי של kinaur valley צריכים להנפיק אישור. את האישור מנפיקים ב- kaza (המרכז המנהלי של ספהודויטי) במשרד הממשלתי. האישור ניתן ללא תשלום, וכל מה שצריכים זה למלא טופס ולהציג דרכון עם תמונה עדכנית.  אל תתפתו להנפיק את האישור דרך סוכניות נסיעות- שם יגבו ממכם מאות רופיות עבור האישור שניתן בחינם.

טיולים עצמאיים
עלו על האוטובוס שיוצא מוקדם ממנאלי אל kaza. הנסיעה אורכת כ- 10 שעות ועוברת דרך נופים נפלאים. ב- kaza יש מבחר גסט האוסים חביבים ומסעדות. אין יותר מדי מה לעשות ב- kaza.
למחרת תוכלו ללכת לטייל במנזר ki או בכפרים kiber או tabo, בהם ניתן לטייל לפחות יום אחד. גם הכפר dhankar והמנזר שבו הם נפלאים. ניתן ללון באחד מחדרי המנזר יחד עם עוד מטיילים או עם נזירים, הלינה היא ללא תשלום, אך יצפו ממכם להשאיר תרומה לפני שתעזבו. מכיוון שהאזור הוא לא ממש מתוייר, האנשים באזור הם מאוד חביבים ותמימים. אנא הקפידו על התנהגותכם.

הטרק ממנאלי ללה:
ניתן לערוך טרק של כשבועיים עד שלושה ממנאלי אל לה.

לתחילת הכתבה 

עמק פרוואטי

ממנאלי שבעמק קולו כדאי להמשיך לעמק פרוואטי. העמק יפהפה, ויש בו המון כפרים קטנים ושלווים שניתן להגיע אליהם באוטובוסים המקומיים. מנהג נפוץ שהשתרש אולי בגלל הצפיפות באוטובוסים היא ישיבה על גג האוטובוס. החוויה מדהימה ביופיה ומפחידה כאחת.

גארי:
הכפר הראשון ברשימה מבחינת התרמילאים בעמק פרוואטי. למרות שיש בו מסעדות הודיות מקומיות משובחות וגסט האוסים רבים, רוב המטיילים באים לשם רק לצורך הטרק למלאנה.

קאסול:
זה כבר די הרבה זמן שקסול הוא כבר לא אותו כפר קטן ושקט (הודות לישראלים שפוקדים את המקום), אולם עדיין ניתן למצוא שם פינות קסומות ולא כדאי לוותר על הביקור במקום. סיבה נוספת להגיע למקום הוא היותו של קסול תחנת יציאה לטרק הכפרים פולגה קלגה וקריגנגה.בקאסול מסעדות רבות וטובות בהם ניתן להשיג אוכל מערבי שאהוב על המטיילים. מבחינת הגסט האוסים, יש שם מונופולים גדולים אך ניתן למצוא חדרים שהם קצת מוזנחים אך מאוד מאוד שקטים ו...זולים.

מסעדות:
Moon Dance: המסעדה הפופולארית ביותר בקסול. תוכלו לאכול כאן מטעמים מכל רחבי הגלובוס (אוכל ישראלי, ספרדי ועוד). כמובן שיש כאן גם ממאפי ה-German Bakery כמו Cinnamone Roll, Applke Cramble ועוד שאר חטאים. מנת הבית המומלצת היא סיזלר Sizzler, כשמו כן הוא- ערב רב של ירקות אפויים, לעיתים מוקרמים, מגיעים על מחבת לוהט מלא בעשן (אפקט מרכזי בעיניין)..
מסעדת Mama Shiva: הסיבה לכך שהישראלים ושאר התרמילאים ממשיכים לבוא ולאכול אצל האישה הזעופה והלא נחמדה הזאת חייבת להיות האוכל המשובח שהיא מכינה.
Mama Shiva: האישה גדולת המימדים שנראית כמו איזו דמות מסרט של פליני מתמחת בהכנת מאכלים ישראלים כמו שקשוקה, סלט חתוך דק דק, חומוס טחינה ועוד.

מניקארן:
ניתן להגיע למניקארן בהליכה נעימה של עשרים דקות מקסול, או בנסיעה באוטובוס היוצא מקסול כל 15 דקות- מהכפר קסול. מניקראן היא עיירה נחמדה ויפייפיה ובה מקדש סיקי, מעיינות מים חמים שהכניסה אליהם חופשית, נוף נפלא ונהר גועש שמעלים קולות של בני אדם. בעיירה יש רחוב אחד ובו מסעדות רבות וגסט האוסים זולים. לחובבי הצילום יש אפשרות לצלם דמויות מהמעניינות ביותר שניתן לצלם בהודו. לא להחמיץ את ה"קיר" - הקינוח המקומי במסעדות.

הטרק לפולגה קלגה וקריגנגה:
טרק נפלא בין נופים מדהימים, מפלי מים אדירים, ונהרות שוצפים. להגיע מכפר לכפר לוקח יום הליכה, שהוא לרוב לא קשה. בקטע האחרון של הטרק, בין פולגה לקריגנגה ההליכה נעשית מעט קשה.

פולגה:
כפר קטן ושקט מוקף שדות תירס גבוהים עצי פרי ושיחי גראס. במקום בקתות עץ חביבות המשמשות כגסט האוסים, רובם פשוטים וללא מקלחת. ניתן לטייל באזור טיולים יומיים בנוף מדהים ביופיו ולעצור בפינות חמד נפלאות.

קלגה:
קלגה הוא כפר שמאוד מזכיר את פולגה. גם שם יש מקומות לינה ואוכל.

קריגנגה:
במקום הקסום הזה אין הרבה מה לעשות מלבד, לנוח ולהתמכר לשלווה. תוכלו לנהל שיחות עמוקות "תושבי המקום" שהם בעצם היפים שהתנחלו במקום ועושה רושם שהם לא מתכוונים לזוז משם בזמן הקרוב. המיוחד במקום הם המעיינות החמים והבריכות שסגרו סביבם. בגלל הקדושה של המקום יש הפרדה בין גברים לנשים. המצחיק היא ה"הפליה" שיש בחלוקה- הבריכה של הנשים היא סגורה, מה שמקנה למקום תחושה של חמאם תורכי. הגסט האוסים בקריגנגה כוללים בעיקר 4 קירות- ולכן מומלץ להיצטייד בשק שינה, השירותים הם בטבע, ולצורך מקלחת פונים למרחצאות. בקריגנגה יש מספר מסעדות מאולתרות בה ישמחו להכין לכם Fried rice ו- Tomato Macaroni. העליה לקריגנגה היא מאוד תלולה וקשה - זכרו להצטייד בבקבוקי מים. לאורך הדרך תופתעו לגלות לעיתים נקודות Tea Shop מאולתרות, בהן תוכלו להתרענן עם בקבוק קולה קר.

מלאנה:
מגארי ניתן לצאת לטרק בן יומיים למלאנה ובחזרה. הדרך בחלקה היא מאוד קשה, במיוחד החלק האחרון שכולל עליה מאוד תלולה של כשעה וחצי, אולם הנופים לאורך הדרך שווים את המאמץ. מומלץ להתחיל את הטרק בשעה מוקדמת מכיוון שכבר בשעות אחר הצהריים הכל מתחיל להתכסות בערפילים ולא רואים ממטר, דבר שיכול להיות מאוד מסוכן.  יותר ממומלץ לא לצאת לבד לטרק, בעבר מטיילים רבים נעלמו בדרך זאת. במלאנה עצמה אין הרבה מה לעשות חוץ מלהתפעל מהכפר הקסום ומתושביו שלא מדברים אל התיירים ונזהרים מלגעת בהם. כמובן שיש מספר תושבים במלאנה המשכירים גסט האוסים ומתחזקים מסעדות שלהם מותר ואף כדאי לדבר אל התרמילאים רוב התיירים מגיעים למלאנה, הולכים לישון ולמחרת חוזרים באותה הדרך.

שימו לב- בעקבות העלמותו המסתורית של המטייל דניאל מאונטוויטן (אוגוסט 2005) ורצח דרור שק (יולי 2007), גולשינו ממליצים לנקוט משנה זהירות ולא לטייל לבד בכל סביבת קאסול והכפרים שבסביבה.

לתחילת הכתבה

מנאלי לתרמילאים - כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>
עמק פרוואטי לתרמילאים - כל מה שצריך לדעת באתר "עפתי" >> 

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

הישראלי הלא-יפה

השב  · 

למלכה - אנא הפני את השאלה לפורום אסיה באתר

השב  · 

עמק פרוואטי

השב  · 

היי מה עם טוש???

השב  · 

היי נילי!

השב  · 

חודשים מומלצים

השב  · 

תיקון...

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לעמק פרוואטי

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×