שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

סנט פטרסבורג - הפנינה האמיתית של רוסיה

רינה שבתאי | תאריך עדכון 20/01/2009

+ הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (3)

מספר צפיות: 11010   |   מספר תגובות: 6     לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

אומרים על סנט פטרסבורג שהיא הפנינה האמיתית של רוסיה. זוהי עיר קוסמופוליטית ונחשבת לאחת הערים היפות ביותר באירופה. רינה שבתאי, במסגרת הטיול המאורגן שאליו הצטרפה, עוזבת את מוסקבה וממשיכה לסנט פטרסבורג. על כך בכתבה הבאה.

תיאור ימיו הראשונים של טיול זה מופיע בכתבה: "מוסקבה - לא רק הכיכר האדומה"

בכתבה זו:

יום מס` 5 - המשך: הגעה לסנט פטרסבורג

עם הנחיתה, אנחנו מתארגנים על האוטובוס בדרכנו למלון מוסקבה בסנט פטרסבורג, הנסיעה מאפשרת לנו לערוך הכרות ראשונה עם העיר. אנחנו נכנסים מנמל התעופה היישר לשדרה המרכזית המובילה למרכז העיר - מוסקובסקי פרוספקט. בנסיעה לאורכה רואים את אנדרטת הגיבורים של לניננגרד, המשמשת גם כמוזיאון הבלוקדה - המצור לזכר 900 ימי המצור על העיר במלחמת העולם השניה. זו למעשה הכניסה לעיר. בהמשך כיכר מוסקבה ובה פסלו של לנין ומזרקות יפות לצדדיו ומבנה העירייה. עוד אנחנו רואים את הפארק העירוני ובהמשך את שער הניצחון מוסקבה לזכר הניצחון על התורכים ב-1829, תחנת רכבת מוסקבה, שמשמשת את הרכבות היוצאות לרחבי המדינה ואובליסק הגבורה לליננגרד, המציין את המפגש עם הרחוב המפורסם והמרכזי של סנט פטרבורג - שד` נבסקי. בקצה הרחוב הזה בצידו הצפוני נמצא מנזר אלכסנדר נבסקי, המשמש גם הוא כ"לאברה". מולו ממוקם מלון מוסקבה הגדול, על גדות נהר הנבה. 

להמלצת המדריך לא הסתובבנו בערב הראשון באזור המלון, בימים הבאים כן העזנו ויצאנו אבל ללא דברי ערך וללא כסף עלינו, וגם אז באור יום ובאזור הסמוך למנזר ממול. צעדנו גם לאורך הגשר מעל הנהר עד מחציתו ובחזרה. ההרגשה לא הייתה נוחה ולא הרגשנו יותר מידי בטוח, האזור דיי שומם בערב ולא נעים. 

לתחילת הכתבה

יום מס` 6 - שד` נבסקי, כנסיית יצחק הקדוש ומבצר פטרוס

יום ה`. הסיור מתחיל בנסיעה לאורך שד` נבסקי. מייד מזהים את ההשפעה המערבית וסגנון הבנייה האירופאי קלאסי. הרחוב מרהיב ביופיו החל מאזור תחנת הרכבת מוסקבה ועד לאזור ארמון החורף ההרמיטאז`. לכל האורך מבנים וארמונות שהפכו לבתי עסק, מוזיאונים וחנויות, כנסיות וקתדרלה. את השדרה חוצות תעלות מים ובהן שטות סירות עמוסות תיירים. מעליהם גשרים נחמדים עם פסלים, בקיצור משובב עיין. בשעות אחר הצהרים, הערב והלילה ובמיוחד בסופי שבוע הרחוב הומה אדם והמראה יפה עוד יותר. העיר הזו חיה ותוססת מאוד. רצויי לטייל ברחוב הזה כמה שיותר ובשעות שונות של היום, ולהיכנס לכל מה שאפשר. בספר של הלונלי פלנט על סנט פטרבורג יש מפה מפורטת של כל המבנים ברחוב עם הסבר. 

לאורך השדרה אנחנו רואים את ארמון יוסופוב, גשר אניצ`קוב מעל הפוטנקה אחד מיובלי הנבה – עם פסלי מאלפי הסוסים לצדדיו, ארמון אניצ`קוב בסמוך, פסל המלכה יקתרינה בלב פארק קטן, קניון הסוחרים הענק, הכנסייה הארמנית, מוזיאון פושקין, כנסייה קתולית, קתדראלת קאזאן, כנסייה לותרנית, כנסייה הולנדית, ארמון סטרוגנוב, וקפה פושקין המפורסם. בקצה הרחוב בניין האדמירלות עם העמוד המוזהב בראשו. 

משם אנחנו פונים לכנסיית יצחק הקדוש, אחד המבנים היפים והמרשים בטיול, שנבנה במשך 40 שנה על ידי אדריכל צרפתי בשם דה מונפראן. לפני הכנסייה כיכר רחבה ובה כמה מבנים היסטוריים נוספים. מצד שמאל מלון אסטוריה, שבו היטלר תכנן לחגוג את נצחונו על העיר, לידו ארמון מרינסקי (המבנה האדום), במרכז הכיכר פסלו של ניקולאי הראשון רוכב על סוסו. משם אנחנו נוסעים לבית הכנסת הגדול בעל המוטיבים המאוריים, מבנה מרשים המעוצב בארכיטקטורה מוסלמית ממלוכית. הוא משרת כיום את 9000 יהודי העיר. יש בו מקהלה ולכן נקרא גם בית הכנסת של המקהלה. מול בית הכנסת קתדראלת ניקולאי הראשון

נסיעה קצרה משם נמצא ארמון יוספוב, הארמון בו נרצח רספוטין. זהו ארמון דו קומתי שהיה שייך למשפחה מוסלמית שהתנצרה. הבית הינו ארמון במיטבו ומומלץ מאוד לביקור. הארמון כולל חדרים גדולים מרווחים ומפוארים, חדר מוסיקה, ספרייה גדולה, חדר גברים עם שולחן ביליארד בסגנון תורכי, בית מרחץ תורכי, סלון ריקודים, חדרי מגורים ייחודיים ועוד. במרתף הארמון מתקיים ביקור והסבר בעזרת מיצג של בובות שעווה אודות רצח רספוטין, ובמקביל תמונות מהתקופה. פנינה נוספת היא אולם התיאטרון הפרטי של המשפחה שאירח את הצאר ומיטב האצולה, השמשמש עד היום למופעים אינטימיים. 

התחנה הבאה שלנו היא פסל הפרש של פטר הגדול, אשר ניתן לו במתנה מקתרינה הגדולה. הפסל עשוי ארד ומוצב בכיכר הדקבריסטים שבלב גני הצי על סלע לבן מול נהר הנבה ממערב למפקדת הצי. זהו מקום פופולרי לצילומי "חתן כלה" וסביר להניח שאם תבקרו שם בסוף שבוע לא תוכלו להימנע מלראותם. הנוף הנשקף מהכיכר לכיוון הנהר יפה במיוחד. בצד המערבי תראו את בניין הארכיון הלאומי, בניין הסנאט והסינוד לשעבר. מעבר לנהר נמצא מוזיאון פטר הגדול. מרחוק מבצר פטרוס ופאולוס - תחנתנו הבאה. הדרך לשם עוברת מסמוך לארמון החורף ולמזרקות מים לאורך הנהר, האקדמיה הימית וגשרי המעבר על הנבה. 

מבצר פטרוס ופאול ממוקם על הדלתה של נהר הנבה. הצריח של המבצר נראה למרחוק ומשמש כנקודת ציון מפורסמת של העיר. במבצר כנסיה פרובוסלבית יפה בסגנון הברוק, המכילה נברשות גדולות מהתיקרה ואיקונוסטאסיס מפואר ומרשים במיוחד. בכנסיה קבורים מנהיגי רוסיה, מפטר הגדול ואלך. ממול הכניסה לכנסייה מבנה קטן ובו העתק של סירתו הפרטית של פטר הגדול. כמו כן תמצאו בחצר המצודה דוכני מזכרות ואת פסלו של פטר הגדול, שרבים מצטלמים על בירכיו למזל ולמזכרת. ניתן לערוך סיור על חומה גדולה ויפה ולצפות על העיר, כאשר פתח בחומה יוביל אתכם לנמל המצודה, שגם ממנו נשקף נופה של העיר וארמון החורף. האתר והכנסייה מומלצים לביקור, שריינו כשעה וחצי לפחות. 

משם ניתן לנסוע לעבר ביתו הראשון של פטר הגדול הנקרא גם "הבקתה של פטר", מבנה קטן המזכיר קוטג` פרטי עם גינה. בסמוך אליו ישנה חנות לממכר מזכרות לתיירים. בהמשך הכביש נגיע לאוניה "המלחמה ארורה" ומשמאלה מוזיאון הארטילריה. את האונייה ניתן לראות מקרוב גם במהלך שייט על הנבה. היא משמשת כמוזיאון גם כיום. משם בנסיעה חזרה למלון להתרעננות. 

לקראת ערב אנחנו יוצאים למופע הבלט "רומיאו ויוליה", שמתקיים בתיאטרון "אלכסנדרובסקי", הממוקם בלב העיר במקביל לשד` נבסקי. המקום צמוד לגינה בה עומד פסלה של יקתרינה הגדולה עם כל מאהביה. הרחוב הומה אדם ושווה סיור בשעות אלו. המופע מרהיב והתיאטרון בעל ארכיטקטורה יפה כמו מיטב התיאטראות באירופה. עלות המופע 65 יורו לאדם. לא זול אבל חוויה.

לתחילת הכתבה

יום מס` 7 - שייט על הפוטנקה, מוזיאונים וכיכר דבורצ`ובאיה

יום ו`. את היום אנחנו פותחים בשייט על הפוטנקה, יובלו של הנבה. אנחנו שטים לאורכו כ- 6 ק"מ עד היציאה לנובה ובדרכנו צופים בחלק נכבד מחמדות העיר, ששופצה בשלוש השנים האחרונות ועדיין בעיצומו של תהליך זה: ארמונות פרטיים, בית מיקובסקי שמשמש היום כספריה, ארמון אניצ`קוב בסמוך לגשר אילוף הסוסים, בית המכס, בית הספר לבנות אצולת סנט פטרבורג, ארמון שרמטייב, מוזיאון אחמאטובה, מבנה הקרקס הרוסי, טירת פאבל ה- 1, הפקולטה למשפטים, גן הקיץ של פטר הגדול וארמון הקיץ מולו ובסמוך יציאה לנהר הנבה. אנחנו שטים עד לאוניית המלחמה הארורה ורואים אותה שוב מהצד של הנהר. משם לאורך הנהר עד לחמשת המבנים של מוזיאון ההרמיטאג`. תחנת הירידה מהשייט היא בסמוך לשדה מרס ומשם אנחנו נוסעים למוזיאון.

מוזיאון ההרמיטאגז` - מומלץ ביותר לביקור. הוא שוכן לאורך הנהר ומכיל חמישה מבנים גדולים של אוצרות אומנות ותרבות. המבנה המרכזי הינו ארמון החורף של הצאר. הארמון בנוי בסגנון בארוק ורוקוקו. העיצוב הפנימי עשיר ובסגנון ניאו קלאסי. בארמון ניתן לחיות מחדש את חייהם של שליטי רוסיה הצארים. הסיור כולל מגוון חדרי מגורים, חדר הכתרה, חדר הפלדמרשלים, חדר זיכרון לפטר הגדול, חדר נשפים ועוד. כל ההיסטוריה הרוסית בריהוט, תמונות פורטרט וחפצי נוי ידברו אליכם מחללי הארמון וקירותיו.
 
הבניין השני הוא ההרמיטז` הקטן, הכולל 3 מליון מוצגים כולל את מדור המגורים של יקטרינה הגדולה ומתנות ממאהביה. הבניין השלישי הוא ההרמיטאז` הגדול, המשמש כמוזיאון ומציג יצירות אמנות של מיטב האומנים האיטלקיים, כמו דה- וינצ`י, רפאל, בוטיצ`לי ואחרים. ציירים ספרדים ואחרים כמו גויה, אל גרקו, מוריליו, מיטב ציירי הולנד במיוחד רמברנט, ציירים נוספים כמו רובנס, ואן דייק. קומה שלמה של ציירים אימפרסיוניסטיים כמורנואר, גוגן, פיסארו, ואן גוך, גדא, מונה, סזאן וכמובן פיקאסו. הביקור במוזיאון תלוי בקצב שלכם אבל אני הייתי ממליצה לשריין לפחות שלוש שעות לארמון ולמוזיאון ביחד. 

בשלב הזה אנחנו ניפרדים מהקבוצה ומבלים את כל שעות אחר הצהריים בטיול רגלי עצמאי במסלול הבא: 
אנחנו חוצים את הנהר לצידו של אי הארנבות (מוזיאון הימייה) ומסתובבים בפארק ביום שמשי ורואים עשרות זוגות של חתן כלה מצטלמים על רקע מראות העיר והמזרקות שבמים. אנחנו צועדים חזרה לכיכר דבורצ`ובאיה שלפני ארמון החורף להתבונן בעמוד אלכסנדר ובבמת בידור ענקית שהוקמה לכבוד מופע של האבנים המגלגלות. אנחנו הולכים רגלית דרך קשת האדמירלים לשד` נבסקי ומתחילים לצעוד לאורכה. בדרך אנחנו רואים את ארמון סטרוגנוף, נכנסים לקאתדרלת קאזאן, ניפרדים מהשדרה ופונים לכיוון "כנסיית הדם השפוך", המדהימה ביופייה ומזכירה את כנסיית ואסילי הקדוש מהכיכר האדומה (כניסה לכנסייה עולה 300 רובל לאדם והחלטנו שזה מוגזם). משם אנחנו ממשיכים לכיוון שדה מארס, שטח ירוק רחב ידיים, שבמרכזו אתר הנצחה ונר תמיד לזכר מהפכת 1917 ומלחמת האזרחים.

בסמוך אתרים מרהיבים נוספים כמו ארמון השיש ומבני ארמון פרטיים. בצידו הצפוני של השדה הכניסה לגינת הקיץ, עמוסת הפסלים, שנבנתה עבור פטר הגדול. מקום טוב לנוח וליהנות מהפסלים והמזרקות שבו. משם אנחנו ממשיכים לאורך השדרה הצמודה להפוטנקה, בה אנחנו שטים בבוקר וצועדים לכיוון הקרקס הרוסי, עד לגשר אניצ`קוב. אנחנו חוזרים לאורך שד` נבסקי לכיוון פסלה של יקטרינה הגדולה ופארק אוסטרובסקוגו . בצמוד נמצא מבנה הכולבו המקורה גוסטיני דבור הענק – מרכז קניות מומלץ למי שיש סבלנות לעשות קניות. בתחתית המבנה ישנה תחנת מטרו משם נסענו למלון.

בשעות הערב בסביבות 21.30 אנחנו יוצאים לסיור לילה מאורגן – כזכור סנט פטרבורג צפונית מאוד ומחשיך אחרי 11.00 בלילה, מה שאומר שהעיר תוססת עד השעות הקטנות של הבוקר. לא ראיתי מעולם עיר כה פעילה בשעה 2 בלילה, בעיקר בגלל תופעת פתיחת הגשרים, אבל לא רק. רוב השנה העיר קרה וחשוכה יחסית והמקומיים מנצלים היטב את לילות הקיץ לצאת ולבלות כמה שניתן. החוויה הייתה נפלאה ומומלצת בכל פה בתנאי שמסתובבים בליווי מתאים, בקבוצות ובשום אופן לא לבד. ישנם בעיר מעל 20 גשרים הנפתחים בשעות שונות. מומלץ מאוד לבדוק מראש איזה גשר נפתח מתי ולראות את הפתיחה ומעבר האוניות הגדולות במעלה הנהר מלוות בסירות ואוניות קטנות. ממש חוויה אמיתית. לא לוותר בשום אופן. 

הטיול הלילי ייחודי בגלל האתרים המוארים שלו. אנחנו בקרנו במקומות הבאים: מנזר סמולני, שהיה בית ספר לבנות, בכיכר הסמוכה לה, שבה פרצה המהפכה ובצמוד לה ניצב מרכז המפלגה הבולשביקית, המנזר הכחול לבן והקתדרלה שנבנתה על ידי ראסטרלי, כולם מוארים באור יפהפה. משם דרך שד` סובורוב לארמון מיכאלוב, לבנין הקרקס הרוסי ומשם לפסלו של פטר הגדול בכיכר האומנויות, שבה הכניסה למוזיאון הרוסי ולמוזיאון האנתרופולוגי המוארים. פסל פושקין עומד בהמשך השדרה. המוזיאון הרוסי ממוקם בארמון מיכאלובסקי.

משם אנחנו פונים לראות את כנסיית הדם הניגר מוארת בלילה, בצמוד מצד ימין מדרחוב עם בתי קפה ומסעדות שוקקות צעירים. אנחנו נוסעים לאורך שד` נבסקי, השוקקת אדם עד קשת האדמירלות ולכיכר הצמודה לארמון החורף. למזלנו המזרקות מופעלות בשלל צבעים במופע מיוחד בליווי מוזיקה ואנחנו מתמקמים במהירות בין עשרות אלפי אנשים על מדרגות המוזיאון הימי לצפות במראות. משם אנחנו נוסעים דרך מתחם אוניברסיטת סנט פטרבורג לאזור בזיליקת יצחק הקדוש המוארת לצפות בכיכר ובפסלו של ניקולאי הראשון ובכל המבנים ההיסטוריים שמסביב. משם ממשיכים לכיוון הגשר הצמוד לארמון החורף לצפות בהתרוממות הגשר. 

השעה 1.00 בלילה, כל האזור עמוס אדם ומופעי להטוטנים באש מתקיימים לאורך הנהר. צפיפות מטורפת ופקקי תנועה שקשה להאמין. תושבי העיר כולה כאילו התנקזו למקום אחד. הגשר מתרומם בעצלתיים ונשאר כך עד שעות הבוקר. מאות סירות משייטות בנהר ומכליות ואוניות מסע עושות דרכן צפונה. לקראת בוקר אוניות אחרות יעשו דרכן בכיוון ההפוך. כך זה כל לילה. מדהים ומרהיב. לקח לנו עוד שעה לפחות לצאת מפקקי מרכז העיר ולחזור למלון, כשבדרך אנו רואים גשרים נוספים נפתחים. גם אם השעה מאוחרת זהו חלק בלתי נפרד מחוויות הביקור בעיר. אל תחמיצו.

לתחילת הכתבה

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תגובות שהתקבלו

תודה רבה רבה!


29/05/11 12:32 meyravbh1

כתבה מעולה!

בית הכנסת, הגנים בסתיו, כנסיית הדם השפוך מבפנים


01/10/09 10:26 assia

אתר חשוב ומדהים ביופיו לכל תייר ובמיוחד לישראלים הוא בית הכנסת הכורלי הגדול שנבנה במחצית השניה של המאה ה-19. (www.jewsp.ru
) הוא מדגים את הסגנון האיסלמי מאורי במיטבו. בסגנון זה נבנו בתי כנסת רבים בגרמניה וברחבי אירופה כולה אך רובם לדאבון לב לא שרדו את השושאה. שיפוץ שנעשה החייה את הצבעוניות המקורית - אתר חובה!!!
2. הלילות הלבנים זו אטרקציה אך כדאי לשקול גם את סוף ספטמבר כאופציה נפלאה למראות השלכת שמדליקה באדום את גניה הרבים והיפייפיים של סנט פטרבורג - עד שקשה לדמיין עונה יפה מזו.
3. כנסיית הדם השפוך:
300 רובל במחיר ספטמבר 2009 זה 40 ש"ח - מחיר מצחיק עבור היופי עוצר הנשימה ועושר הפסיפסים בסגנון הביזנטי שבפנים.

רשמים מביקור באוגוסט 2009 בסנט פטרבורג


22/08/09 11:26 ded99

בת זוגי ואני ביקרנו בסנט פטרבורג ל-6 ימים בתחילת אוגסט 2009 ולהלן הרשמים וההתייחסות לכתבה רחבה ומקיפה זו (אכן כוללת את רוב המקומות המדהימים של העיר):
1. טיילנו עצמאית לחלוטין וזה כלל מונית משדה התעופה למלון בעיר, טיולים רגליים ובמטרו מהבוקר עד הערב - יחד עם זאת אכן הטיול קשה והיינו חייבים הדרכה בנושא שיטת הכירטוס במטרו וכן לגבי המונית משדה התעופה והזמנת מלון. הסתדרנו טוב כי אנו מסתדרים טוב בכל העולם אך טוב אם יהיה דובר רוסית (הכל שם ברוסית ואין שילוט באנגלית - בחלק מהמסעדות תפריטים גם באנגלית).
2. מלונות - קצת הסחפות במחירי המלונות בעיר. אמנם יקר אך גם במרכז העיר (200 מ' מהשדרה המרכזית...) מצאנו מלון במחיר 100 יורו ללילה - מלון בוטיק של 7 חדרים בלבד, כולל כמובן שירותים ומקלחת, אינטרנט אלחוטי, ארוחת בוקר (קטנה בלבד) - מלון סוזור (באותו מחיר ובאותו אזור גם מלון מראטה 30 (ע"ש הרחוב ומס' הבית) - יש לציין כי מלונות אלו קרובים לשדירה המרכזית, חדרים טובים ונקיים אך הם חלק מקומה שניה או שלישית של בלוק ודי קשה לשהות מהרחוב את המלון (יש לחפש לפי מס' הבית).
3. סנט פטרבורג - אכן אחת הערים היפיפיות שביקרתי בהן - עיר כמעט מערבית (תמיד נשאר משהו מהדיכאון הסובייטי...).
4. פרט למחירי הלינה, מחירי תחבורה במטרו/אוטובוס זולים, אוכל זול עד בינוני (כמובן שיש גם מסעדות פאר אך לא בשבילנו...), מוזיאונים יש זולים ויש גם יקרים יחסית אך גם אלה חובה לבקר, למשל מוזיאון הארמיטרז'....
5. ביטחון - טיילנו בעיקר באזורי המרכז וברגל - לא הרגשנו לרגע לא בטוחים (להבדיל ממוסקווה - פרטים בהמשך).
6. מקומות ביקור - כתבה זו של רינה שבתאי מקיפה את רוב המקומות, כולל יציאה מחוץ לעיר. להשלמות ניתן לקרא כתבות באינטרנט על העיר וכן לרכוש את המדריך על העיר בהוצאת לוני פלאנט - הוא קצת לא מסודר אך יש לעשות שיעורי בית. לדעתי חובה בטרם הנסיעה לרכוש מפת רחובות של העיר ולסמן עליה מקומות לביקור.
7. לפני כשלוש שנים ביקרנו גם במוסקווה - מרכז העיר (הכיכר האדומה והקרמלין) מדהימים ביופיים וכוללים הרבה היסטוריה ואוירה!!! יש גם מוזיאונים מעולים ובעיקר מוזיאון פושקין וכן טריטקוב. רק יוצארים טיפה ממרכז העיר והאוירה והנוף משתנה לרעה...
8. כיום לא נדרש להוציא ויזה לתייר וזה יתרון אדיר גם מבחינת מחיר וגם מבחינת בירוקרטיה.

עודד

מעולה


11/04/09 11:19 arieh7

כתבה מעולה. חבל רק שלא ציינת באיזה חברה נסעת. וזו לא פרסומת אלא עזרה למתלבטים באיזו חברה לנסוע.

תגובה לדן


27/03/08 05:04 רינה שבתאי

דןמסכימה אתך בעיקרון. אבל תלוי מה הנסיון, מה הגיל ומה רמת החשש שאתה מוכן לספוג.יש לצערי יותר מידי מקרים שמעידים אחרת.אבל כפי שכתבתי כל אחד והחלטתו.תודה על ההערה והמשוב הם חשובים לאיזון.

הלחצה מיותרת


06/03/08 08:05 דן

רוסיה יעד ראוי ומעניין לטיול. ניתן לטייל עצמאית ברוסיה, לא צריך להלחיץ סתם. ניתן להסתדר גם אם לא דוברים רוסית.

עוד מידע על סנט פטרסבורג

לכל המידע על סנט פטרסבורג >>

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

דרך הוצ׳ימין בויאטנם. צילום: תאיר אפרתי