רודוס - מסלולי טיול באי

רודוס הוא אחד האיים הפופולאריים של יוון ובצדק, הוא משלב בין אתר נופש עם חופים נפלאים, אוכל טוב וחיי לילה לבין אתר היסטורי עם שרידים ארכיאולגיים בני אלפי שנה ואווירת ימי ביניים בעיר מוקפת חומות. כדאי לקרוא ולהדפיס לפני נופש ברודוס.

מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: רודוס - מסלולי טיול באי - תמונת קאבר
בכתבה זו:

מסלול בעיר החדשה של רודוס

"העיר החדשה" של רודוס כלל אינה חדשה. כאשר היוונים גורשו מהעיר העתיקה ברודוס ב- 1522, הם יצרו שכונות חדשות בדרום, שנקראו מרסיה (Marasia). לשכונות האלה הצטרפו אנשים שהגיעו מאיים נוספים והן נודעו כ"עיר החדשה". אזור זה הוא מודרני לחלוטין, בניגוד לאווירת ימי הביניים ששוררת בעיר העתיקה של רודוס. רובו של החלק הזה נבנה על ידי האיטלקים, שכבשו את האי מידי העות'ומנים. מלבד ביקור באתרים מרתקים, מלונות ברודוס בהחלט לא חסר ויש שפע של אפשרויות לינה. כמו כן, כדאי להצטייד ולקחת אתכם את מפת רודוס. למידע על קלאבים ביוון ורודוס לחצו כאן >>

התחנה הראשונה, במהלך ביקור בעיר החדשה של רודוס, היא השוק החדש, הסמוך לנמל. זהו בניין גדול, שבחצרו המרכזית פעל בעבר שוק הדגים. בחלקו הקדמי של השוק נמצאים בתי קפה רבים. בפנים הבניין ומחוצה לו יש חנויות רבות ומסעדות טובות, המציעות פירות ים ובשרים. בין השוק החדש לבין הכניסה לעיר העתיקה ישנו פארק מוצל, בו מוצבים דוכנים שונים, לממכר תכשיטים וחפצי אמנות.

בסמטאות השוק. צילום: איתמר ברק


ברחוב הסמוך לשוק, נמצאים מגדל סנט ניקולאס והכניסה לנמל מדראקי. נמל זה מופרד מהנמל החיצוני של רודוס על ידי שלוש תחנות רוח וביצורים בקצה המזח. מגדל סנט ניקולאס, בן המאה ה-15 בקצה המזח של נמל מנדראקי, היה גורם מפתח בהגנה על העיר ובמהלך המצור הכושל בשנת 1480 והמצור הנוסף בשנת 1522-1522 הוא נחרב. נמל מנדראקי הוא למעשה, הנמל העתיק של רודוס. שלוש תחנות הרוח שעדיין עומדות על תילן הן מה שנותר מ-14 תחנות רוח מתקופת ימי הביניים, בהן נעשה שימוש לטחינת קמח. שני פסלי הצבאים, אחד זכר ואחד נקבה, שניצבים על עמודים בכניסה לנמל נבנו על ידי האיטלקים ומסמלים את הצבאים שהובאו לעיר במטרה לטהר אותה מנחשים. צאצאים של אותם צבאים חיים היום בפארק רודיני, בחלקה הדרומי של רודוס. יש שטוענים כי שני העמודים הללו דווקא שימשו את אל הים, שהיה כה עצום בגודלו, עד כי נעמד עליהם עם רגליו.

רוב העיר החדשה נבנתה על ידי מוסוליני ויש בה בניינים רבים שנבנו בסגנון ארט דקו, לצד בניינים מודרנייים וארכיטקטורה נאו קלאסית. בין הבנינים המרשימים ביותר יש לציין את התיאטרון הלאומי, בית המשפט, בית העירייה ובית המושל, כולם נמצאים סמוך לכיכר אלפטריאס (Elefterias), בחלקו המערבי של הנמל. גם בעיר העתיקה אפשר למצוא שרידים לבנייה האיטלקית ויש הטוענים שמוסוליני הוא שהניח את יסודות התיירות של רודוס.

הנמל ובית העירייה, צילום: יעל כפירכנסיית הבשורה (The Church of the Annunciation) היתה במקור קתדרלה קתולית, שנבנתה באותו סגנון כמו כנסיית אבירי סנט ג'ון, שנמצאת מול ארמון ראש המסדר (The Palace of the Grandmaster) בעיר העתיקה. בצידה השני של השדרה הרחבה נמצא מסגד מוראד ראיס ובבית הקברות התורכי הקטן שמקיף אותו, ניצב בית קטן בו חי במשך שנתיים הסופר הבריטי לורנס דורל (Laurence Durrell). אם תמשיכו לצעוד לאורך החוף, תגיעו אל האקווריום של רודוס, שהוא היחיד מסוגו ביוון ומומלץ לבקר בו. אין ספק כי רודוס עם ילדים זה בהחלט מומלץ ויש באי שלל אטרקציות. באקווריום ניתן לצפות בצבי הים ובמגוון הדגים הרחב, אותם רואים בדרך כלל מונחים על צלחות הסועדים במסעדות... זוהי גם הנקודה בה נפגשים הים האגאי והים התיכון. הים האגאי הוא בדרך כלל גלי והאוויר בו קריר יותר מזה האופייני לים תיכון. רבים מהמלונות הפופולאריים נמצאים כאן. יש לציין, שככל הנראה, זו עיירת החוף הנקייה והנעימה ביותר לשחייה בכל יוון.

מעל העיר רודוס ניצב לו האקרופוליס העתיק ובו אצטדיון משוחזר מהמאה השנייה, אמפיתיאטרון קטן ומקדש לאל אפולו, על ההר מונטה סמית'. זו למעשה העיר ההלניסטית העתיקה של רודוס, אך ההר נקרא על שם סר סידני סית', שתפקידו היה לשבת על ההר להתריע מפני צבאותיו של נפוליאון ב-1802. אפשר להגיע לכאן בעזרת אוטובוס מספר 5 או ברגל. ממרומי האקרופוליס נשקפים נופים יפים של העיר החדשה, של קו חוף הים האגאי ושל קריתיקה (Kritika) - שורת בתים לאורך החוף, שנבנו עבור פליטים מוסלמים מכרתים.

למבקרים ברודוס מומלץ ללון בעיר החדשה. העיר העתיקה נמצאת במרחק של עשרים דקות הליכה והשדרות הרחבות והמוצלות והבריזה מהים הופכות אותה לקרירה יותר בקיץ. מי ששוכר רכב באי, ימצא שהרבה יותר קל להתנייד ולמצוא חנייה בעיר החדשה מאשר בעתיקה. גם נהגי המוניות יעדיפו לאסוף נוסעים מהעיר העתיקה.

מסלול בעיר העתיקה של רודוס

העיר העתיקה של רודוס מוקפת חומה והכניסה אליה מתבצעת דרך אחד מבין שבעה שערים. זהו אזור תיירותי בו נמצאים בתי קפה, מסעדות, מוזיאונים וחנויות תיירים והוא מזכיר יותר בזאר תורכי מאשר עיר יוונית. יחד עם זאת, עדיין אפשר לחוש בהיסטוריה העשירה של האזור, שהיה לנקודת האחיזה הנוצרית האחרונה, באזור עליו השתלטה האימפריה העות'ומנית.

כשנכנסים לעיר העתיקה, בין אם דרך שער נבארון הסמוך לנמל או שער אלפטריאס, רואים את שרידיו של מקדש אפרודיטה מהמאה השלישית. מאחורי המקדש נמצא מבנה, ששימש כבית הארחה עבור אבירי אייברן (Aiberne) ב-1507. מבנה זה משמש כיום כמשרדי המושל. צמוד לו נמצאים בית ההארחה ששימש את הגדוד האנגלי ובית החולים הראשון שנבנה בשנת 1440. במבנה בית החולים פועל מאז 1916 המוזיאון לארכיאולוגיה, בו עתיקות רבות ומרשימות. אל תפספסו את פסל האפרודיטה מרודוס, שחבוי לו בחדר קטן במוזיאון.

יתכן שהחלק היפה ביותר בעיר העתיקה של רודוס הוא הוא רחוב האבירים, הרחוב החשוב ביותר בתקופת ימי הביניים. הרחוב משוחזר לחלוטין ושמור היטב ובצדדיו ניצבים הבניינים, בהם נהגו אנשי הדת להתפלל והלוחמים להתאמן. רחוב זה נמתח ממוזיאון הארכיאולוגיה ועד לארמון ראש המסדר, אחד המבנים היפים באי. סמוך לו ניצבת כנסיה ובה פסל יפהפה של מריה הבתולה ובנה. כנסיית איוס דימיטריוס הסמוכה ניצבת על חורבותיו של מקדש דיוניסוס.

בסמטאות רודוס. צילום: David Spender/Flickrארמון ראש המסדר הוא המבנה היפה ביותר ברודוס, אם לא בכל הכל האיים הדודקנסים. בתוך הטירה הענקית הזו נמצאים שרידים מתקופת ימי הביניים, כמו גם פסלים עתיקים ומוזאיקות מהמאה ה-1 לספירה, שהובאו לרודוס מהאי קוס. סיור ברחבי הטירה יארך כשעה ויוביל אתכם דרך אלפי שנות היסטוריה. בשטח הארמון פועל דוכן חטיפים, שמציע קפה טוב וסנדביצ'ים ויכול לשמש כנקודת מפגש.

אם אתם רוצים לצפות על העיר העתיקה מלמעלה, גשו אל מגדל השעון. תמורת כמה יורו בודדים תוכלו לטפס לקצהו ולהשקיף על העיר. בירידה, אפשר להמיר את הכרטיס במשקה בדוכן שבכניסה. בדומה למבנים אחרים בעיר העתיקה, גם מגדל השעון נמצא בבעלות תורכית ובשכירות יוונית. מכיוון שרודוס הפכה לחלק מיוון רק בשנת 1948 (עד אז היתה בידיים איטלקיות) ולא היתה חלק מתכנית חילופי האוכלוסין בין יוון ותורכיה ב-1922, חיים בעיר העתיקה של רודוס טורקים רבים, אך הם נחשבים ליוונים בני הדת המוסלמים.

רחוב אורפאוס הוא רחוב רחב שלאורכו חנויות מיוחדות לתיירים ומסעדות. הרחוב נמצא סמוך לשער סנט אנטוני, ארמון ראש המסדר ומסגד סולימאן ומתחבר לרחוב סוקרטס, רחוב קניות נוסף בעיר העתיקה. רחוב זה הופך לרחוב אריסטוטלוס בכיכר היפוקרטס. מרחוב אריסטוטלס מגיעים אל הרובע היהודי של העיר ולכיכר המרטירים העבריים, לכנסיית איה טריאדה (Agia Triada) מהמאה ה-15 ולכנסיית פנאיה הוראס (Panagia Horas), שהיא הגדולה ברודוס.

אם אתם רוצים ליהנות מנפלאותיו של החמאם התורכי, גשו למרחצאות פלאטיה אריונוס (Platia Arionos), יש ימי רחצה נפרדים לגברים ולנשים.

חומותיה של העיר העתיקה נבנו במשך כמאתיים שנה. הן נפגעו בתקופות המצור ונבנו מחדש וחוזקו ב-1480. עוביין של החומות הוא 12 מטרים, אורכן הוא כארבעה קילומטרים ורוחבה של תעלת המגן הוא יותר מ-21 מטרים. כאשר יוצאים מאחד השערים בחומה ומקיפים את העיר העתיקה אפשר לחוש את הקושי עמו נאלצו להתמודד החיילים התורכים, כשניסו לכבוש את העיר.

לתחילת הכתבה

נבחר ותורגם על ידי צוות עורכי למטייל מהאתר: www.greecetravel.com/index.html

לפניך כתבות נוספות על רודוס, העשויות לעניין אותך:

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

מבקשת עזרה בתכנון מסלול של 4 ימים ברודוס

השב  · 

הוספת אתר תיירות שמעניין אותנו הישראלים ברודוס

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לרודוס

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×