שטוטגארט - מדריך לבירת היין והמכוניות של גרמניה

יין טוב וריחני, מכוניות ספורט נוצצות, ארמונות פאר... החיים היפים של אירופה במיטבם! את כל אלו ניתן לחוות בביקור בשטוטגרט, משם חזרה כתבתנו מלאת חוויות והמלצות, שמומלץ לקרוא.

עמית פלד - מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: שטוטגארט - מדריך לבירת היין והמכוניות של גרמניה - תמונת קאבר
© עמית פלד
בכתבה זו:
לשכת תיירות גרמניה

שטוטגארט - מעט רקע על העיר

העיר שטוטגארט (Stuttgart) היא בירתה של מדינת באדן וירטמברג ((Baden-Württembergבדרום גרמניה, מדינה הידועה יותר כאזור "היער השחור" במדינה. מלבד יופייה הרב, היא ידועה כ"עיר המכוניות", שכן בה שוכנים מרכזיהם של חברות הרכב "מרצדס" ו"פורשה" וכעיר הגפנים, אזור גידול הגפנים הגדול ביותר בגרמניה. היא שוכנת בליבו של אזור המוקף בכרמים ובנוייה על גבעות ירוקות. בנוסף למאפייני הטבע שבה, היא נהנית גם מהמאפיינים של עיר גדולה, ויש בה מבנים מרשימים, מוסדות תרבות ואווירה שוקקת. 80% מהעיר נהרס במהלך מלחמת העולם השנייה אבל עדיין ניתן למצוא בה בתים שנותרו על כנם מהמאה ה-19. חלק מבניינים בעיר נבנו על ידי אדריכלים מפורסמים, בהם לה קורבוזייה. אזור הגבעות של העיר נחשב לאזור היוקרתי ובו מתגוררים עשיריה. ביתם של בני משפחת פורשה, למשל, נמצא על אחת הגבעות וכמה מבני משפחתו עדיין חיים כאן. בימים אלה מתקיים בעיר פרוייקט רב רושם וארוך שנים להקמת מערכת רכבות תת קרקעית, שיחברו בין שטוטגארט לערים שונות במדינה.

פרחים בשלוס פלאץ, לחץ להגדלה

לתחילת הכתבה

אטרקציות מרכזיות בשטוטגארט

מוזיאון פורשה (Porche Museum)-  המוזיאון החדש ביותר בשטוטגרט, שנפתח בשנת 2009, מתאים לא רק לחובבי מכוניות מירוץ, אלא לכל מי שמתעניין בקידמה, טכנולוגיה ואפילו ארכיטקטורה. חווית הביקור מתחילה עם הכניסה אל המבנה הלבן, שהוא יצירה ארכיטקטונית עוצרת נשימה. הוא נבנה על ידי אדריכל אוסטרי כמבנה מונוליטי, המעוצב בצורה דינאמית, כך שהוא נראה תלוי באוויר, מעל קומת הכניסה. מיד עם הכניסה למוזיאון, ניתן לראות את המוסך, בו זוכות המכוניות העתיקות של פורשה לטיפול צמוד ובקומה הבאה לצפות מקרוב בדגמי המכוניות של החברה הידועה, החל מהדגמים הקלאסיים ועד הדגמים החדישים ביותר. המכוניות במוזיאון נשלחות לתערוכות רכב בכל העולם, כך שמדי פעם משתנה אוסף המכוניות המוצג ומי שיבקר במוזיאון יותר מפעם אחת, עשוי להתקל בדגמים חדשים, שלא ראה בביקור הקודם. למידע נוסף על מוזיאון פורשה לחצו כאן

 • Porscheplatz 1 D – 70435 Stuttgart-Zuffenhausen
 • טלפון: 0049071191120911
 • שעות פתיחה: ג' - א' - 09:00 - 18:00, ב' - סגור.
 • מחיר: מבוגר - 8 יורו, סטודנטים/פנסיונרים - 4 יורו. מתחת לגיל 14 - חינם.
 • מייל: info.museum@porsche.de
 • אתר אינטרנט: www.porsche.com

מוזיאון מרצדס (Mercedes Benz Museum) - מוזיאון זה מציג ומתעד את ההסטוריה של חברת הרכב היוקרתית, כמו גם את העתיד, כפי שהיא רואה אותו. כמו המוזיאון הקודם, גם מוזיאון מרצדס שוכן במבנה מרשים ומודרני, שנועד לסמל את מחוייבותה של מרצדס להתקדמות בלתי פוסקת בתחום התחבורה. הבניין מתנשא לגובה של כחמישים מטרים ונחשב לנקודת ציון חשובה בעיר. המוזיאון פרוש על פני תשע קומות וסוקר את 120 שנות פעילותה של החברה. מוצגות כאן דוגמאות מכל דגם אפשרי שיוצר בחברה לאורך שנותיה, החל במכוניות הראשונות, מתחילת המאה ה- 20 וכלה במכוניות מירוץ, שהשתתפו בתחרויות הנחשבות ביותר בעולם. בין המוצגים, מכוניות מרצדס, שהיו בשימוש של מפורסמים כמו הנסיכה דיאנה והאפיפיור. למידע נוסף על מוזיאון מרצדס לחצו כאן

 • כתובת: Mercedesstr. 100  70372 Stuttgart
 • טלפון: 490711-1730000
 • שעות פתיחה: ג' - א ' - 09:00 - 18:00, ב' - סגור
 • מחיר: מבוגר - 8 יורו, סטודנטים/פנסיונרים/גילאים 15-17 - 4 יורו. כרטיס ערב (מ-16:30 עד 18:00 - הקופה נסגרת ב- 17:00) - מבוגר - 4 יורו, סטודנטים/פנסיונרים/גילאים 15-17 - 2 יורו.
 • מיילclassic@daimler.com
 • אתר אינטרנט: www.mercedes-benz-classic.com

השלוס פלאץ והארמון החדש - השלוס פלאץ (Schlossplatz) היא הכיכר המרכזית של שטוטגרט. זוהי כיכר יפהפיה ורחבת ידיים, המוקפת בניינים מרשימים, מזרקות וגנים ומהווה אתר חובה במהלך ביקור בעיר. למרות מיקומה המרכזי, הפכה הכיכר למעין "אתר נופש" ובימי שמש חמימים ניתן לראות את תושביה שרועים על הדשא בבגדים קצרים או משכשכים את רגליהם במימי המזרקות. במרכז הכיכר ניצב עמוד היובל, שנתרם ב- 1841 לציון יובל הכסף לשלטונו של וילהלם הראשון. בראש העמוד ניצב פסל בגובה חמישה מטרים של האלה קונקורדיה. בצידה המזרחי של הכיכר ניצב הארמון החדש (Neues Schloss), בנין מהמאה ה- 18 ולצידו ניצבים גם בנייניים מודרנים כמו בניין המוזיאון לאמנות וכך משולב בה ישן וחדש בצורה הרמונית ומשרת שלווה. רק במאה ה-19 הפכה הכיכר לפארק ציבורי אחרי שהיתה בשימוש השליטים, וכיום מתקיימים בה אינספור אירועים, בהם קונצרטים ופסטיבל הקיץ של שטוטגרט. בניין הארמון החדש שימש בעבר מקום משכנם של מלכי וירטמברג וכיום פועלים בו משרדי ממשלה. הוא משמש כמקום קבלת הפנים של אישים רמי מעלה המגיעים לכאן. תהליך בניית הארמון, שצורתו היא צורת האות ח', התעכב וארך עשר שנים ובשל כך אין לו סגנון אחיד והוא משלב בין הבארוק, לרוקוקו ונאו - קלאסיות. הוא נבנה מכיוון שהשליט קרל יוג'ין מוירטמברג, טען שהארמון הישן, השוכן בסמוך, איננו "אלגנטי" מספיק עבורו. עם נפילת ממלכת וירטמברג הפך הארמון למוזיאון ובמהלך מלחמת העולם השנייה נשרף ושרידיו עמדו בפני הריסה. התנגדות התושבים להרס שרידי הארמון הובילה לבנייתו מחדש ורק שני אולמות הנשף שהיו בארמון שוחזרו לצורתן המקורית.

קוֹניגשטראסה (Königstrase)- רחוב הקניות הבלתי מעורער של שטוטגרט, המתחיל בצידו האחד בשלוס פלאץ, מסתיים בתחנת הרכבת ומשתרע לאורך כקילומטר. זהו למעשה קניון באוויר הפתוח והוא אחד מהגדולים בגרמניה. נמצאות כאן כל הרשתות המוכרות כמו H&M, C&A, Zara ואפילו לחברת "קסטרו" הישראלית יש בו ייצוג. יש בו בתי כלבו גדולים ובאופן כללי אפשר לבלות בו שעות ארוכות בהתבוננות בחלונות ראווה, שוטטות בין החנויות ורכישת מיטב התוצרת האירופאית. המדרחוב הגדול מושך אליו אמני רחוב, שמקיימים בו מופעי מוסיקה ותיאטרון.

הארמון הישן וכיכר שילר - הארמון הישן (Alte Schloss) נמצא מעבר לכביש מהשלוס פלאץ והארמון החדש. הוא נבנה במאה ה- 14 ושימש את שליטי המדינה עד שעברו להתגורר כמה מטרים ליד בארמון החדש. כיום פועל כאן מוזיאון וירטמברג ובחצר היפה והרומנטית מתקיימים קונצרטים של מוסיקה קלאסית. מאחורי הארמון הישן שוכנת כיכר שילר (Schillerplatz) היפה. היא מוקפת בבניינים, שכולם נהרסו בזמן המלחמה, אך שוחזרו בהתאם לתכניות הבנייה המקוריות שלהם. במקום זה ממש נולדה למעשה העיר שטוטגארט, כאשר הדוכס לוּאיטוֹלף מסווֵביה הקים בה את אורוות הסוסים (Stuotgarten) במאה ה- 1 לספירה. הכיכר הוקמה במאה ה-16 ונקראה "כיכר הארמון", שכן ניצבה מול הארמון. ב- 1839 הוצב במקום פסלו של המשורר והמחזאי פרידריך שילר ושמה של הכיכר הוסב ל"כיכר שילר". כיום מתקיים בכיכר זו שוק פרחים בכל יום ג', ה' ושבת ובחודש אוגוסט מדי שנה היא מארחת את פסטיבל היין, לצד המרקטפלאץ. בתקופת חג המולד מתקיים בכל האזור, הסובב את הכיכר, שוק חג המולד החגיגי.

רובע השעועית (Bohneviertel) - במזרח העיר נמצא אזור המגורים העתיק ביותר של שטוטגארט. הוא נוסד במאה ה- 14 על פי המודל של העיר החדשה בפראג והיה מיועד עבור בעלי מלאכה, מגדלי גפנים ויהודים. שמו של הרובע ניתן לו בשל השעועית, אותה נאלצו לאכול העניים שחיו בו. כיום זהו אזור בוהמייני, עתיר בוטיקים, גלריות מסעדות וברים.

בניין האופרה של שטוטגארט (Staatsopera) - זהו מוסד התרבות היחיד שנותר על כנו אחרי מלחמת העולם השנייה ולפיכך נחשב אחד המבנים החשובים ביותר מהתקופה של טרום המלחמה. המבנה, שהוקם בין השנים 1909-1912, עבר שיפוץ בשנות ה- 80 של המאה הקודמת ויכול להכיל 1,400 צופים. המבנה משמש כמשכנם של להקת הבלט של שטוטגארט ושל האופרה הלאומית.

 • כתובת: Oberer Schloßgarten 6
 • הגעה: מחירי הכרטיסים משנים בהתאם למופע. מידע ניתן לקבל באתר האינטרנט.
 • אתר אינטרנט: www.staatstheater.stuttgart.de

שטוטגארט, לחץ להגדלה 

לתחילת הכתבה

מוזיאונים בשטוטגארט

הגלריה לאמנות של שטוטגארט (Staatsgalerie) - זהו אחד מהמוזיאונים הפופולאריים ביותר בגרמניה. מדובר למעשה בשני מוזיאונים - הגלריה הישנה והגלריה החדשה. מבנה הגלריה החדשה, שהוקם בשנים 1979-1984, הוא בסגנון פוסט מודרניסטי ועורר בזמנו מחלוקות רבות, כיום זו נחשבת ליצירת אדריכלות, שערכה אינו נופל מערכן של יצירות האמנות המוצגות בתוכה. בגלריה החדשה נמצא אחד האוספים החשובים ביותר של פבלו פיקאסו בגרמניה ומוצגות בה יצירות של אמנים ידועי שם, בהם דֵגה, לוטרק, מונה וקלי. בגלריה הישנה מוצגות, בין היתר, יצירות של רמברנדט ווֵרמיר ורובנס, כמו גם יצירות של אמנים איטלקיים מימי הביניים. בניין שלישי בקומפלקס הגלריה לאמנות נפתח לקהל בשנת 2002 ויש בו שני אולמות תצוגה. 

קצת השראה לטיולים שלך

 • כתובת: Konrad-Adenauer-Str. 30 - 32
 • הגעה: U1, U2, U4, U9, U14, אוטובוס בקווים 40, 42, 43
 • שעות פתיחה: ד', ו', שבת, א' - 10:00-18:00, ג', ה' - 10:00-20:00, ב' - סגור
 • מחיר: תערוכות מתחלפות: מבוגר - 10 יורו, סטודנטים/גימלאים - 7 יורו, ילדים עד גיל 12 - חינם, גילאים 13-20 - 2 יורו. תערוכות קבועות: מבוגר - 5.5 יורו, סטודנטים/גימלאים - 4 יורו. הכניסה חינם בימי רביעי ושבת.
 • אתר אינטרנט: www.staatsgalerie.de

המוזיאון לאמנות (Kunstmuseum) - מול הארמון החדש, בקצה השני של כיכר הארמון, ניצב מבנה הקובייה מצופה הזכוכית של מוזיאון האמנות של שטוטגארט. המוזיאון, שנפתח בשנת 2005, מציג יצירות אמנות אימפרסיוניסטיות של אמנים מדרום גרמניה. נמצא כאן האוסף החשוב ביותר של אוטו דיקס, כמו גם יצירות של האמנים וולפגנג לייב ואדולף הולצל. בערב, קוביית הזכוכית מוארת כולה ונראית כמעין פסל יפהפה.

 • כתובת: Kleiner Schlossplatz 1
 • הגעה: U5. U6, U7,U15 עד לתחנת Schlossplatz
 • שעות פתיחה: ג', ה' - א' - 10:00-18:00, ד' - ו' - 10:00-21:00, ב' - סגור.
 • מחיר: תערוכה קבועה: מבוגר - 5 יורו, סטודנטים/גימלאים - 35. יורו, תערוכות מתחלפות (כולל הקבועה): מבוגר - 8 יורו, סטודנטים/גימלאים - 6.5 יורו. ילדים עד גיל 12 - חינם.
 • אתר אינטרנט: www.kunstmuseum-stuttgart.de

מוזיאון פורשה, לחץ להגדלה

לתחילת הכתבה

שטוטגארט - בירת היין של גרמניה

במאה השלישית לספירה שתלו הקיסרים הרומים בשטוטגארט גפנים ובמאה ה- 16 והיא הפכה לאחת מיצרניות היין הגדולות ביותר באימפריה הרומית. עד היום מייצרים שם מבחר יינות אדומים ולבנים, אשר זוכים בפרסים. מדי שנה מתנדבים התושבים לאסוף את ענבי הכרמים תמורת שני בקבוקי יין וחטיף ליום... מדי שנה מתקיימים בעיר כמה פסטיבלי יין, בהם חוגגים את התוצרת המקומית, אחד הידועים בהם הוא ה- Stuttgart Wine Village, שמתקיים מדי שנה בסוף אוגוסט בכיכר שילר במרכז העיר ומושך אליו אוהבי יין מכל אירופה.

תצפית על גפניה של שטוטגארט מומלץ לבצע מגבעת Württemberg ולאחר מכן לבקר במוזיאון היין שנמצא למרגלות הגבעה, ה- Stutgart Viniculture Museum. ברחבי העיר פועלים ברי יין מיוחדים (Besenwirtschaften), אותם מנהלים יצרני היין. הדרך לדעת שברים אלה פתוחים לקהל הרחב, היא בעזרת מטאטא, התלוי על הדלת.  טעימות יין נוספות מתקיימות באירוע Degustation - Stuttgart Betse Weine. זהו אירוע יוקרתי, המתקיים מדי שנה ובו מוצגים היינות הנבחרים ממרתפי היין של שטוטגארט. תיירים חובבי יין ישמח לדעת כי בין חודשים מאי לאוקטובר מתקיימים סיורי יין בלווית מדריך מוסמך, שיוביל אתכם בין הכרמים, תוך מתן הסברים מעניינים על ההסטוריה של גידול כרמים בעיר, על תהליך הגידול על ההתפתחויות האחרונות בתחום. סיור כזה כולל ארוחת צהרים עשירה, שאחריה מתקיימת טעימה של שישה סוגי יינות שונים. מיטיבי הלכת יוכלו לעקוב אחר דרך היין של שטוטגארט, מסלול מעגלי מסומן היטב, שעובר בנקודות חמד ירוקות בעיר. בחודשים מאי - אוקטובר ניתן לעשות את המסלול הזה בסיור מודרך ומאורגן, הכולל גם טעימות יין. מידע נוסף על פעילויות היין בעיר ניתן לקבל במייל: info@stuttgart-tourist.de.

לתחילת הכתבה

סרטון וידאולתחילת הכתבה

למידע נוסף על שטוטגארט לחצו כאן

הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות הגרמנית.

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

אחד המקומות הכי יפים בגרמניה - מומלץ בחום

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לשטוטגרט

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×