שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

תחבורה בברצלונה - כל מה שצריך לדעת על התניידות בעיר

יעל כפיר_מערכת אתר למטייל | תאריך עדכון 20/09/2012

+ הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (3)

מספר צפיות: 12198   |   מספר תגובות: 10     לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תחבורה בברצלונה היא עניין פשוט וקל. באמצעות שפע אמצעי תחבורה תוכלו להתמצא בקלות ולהגיע לכל נקודה בעיר, מבלי להוציא הרבה כסף. ברצלונה היא עיר תיירות מפותחת המכילה אפשרויות רבות להתניידות בה, אם באמצעות קווי המטרו התת קרקעיים ואם באמצעות האוטובוסים המרשתים את העיר. לצורך התמצאות קלה בעיר אספנו עבורכם את האופציות בהן תוכלו להתנייד בנוחות בעיר היפהפיה הזו.

תחבורה בברצלונה, בכתבה זו:

התחבורה הציבורית בברצלונה היא נוחה ונגישה וניתן להגיע בעזרתה לכל מקום ומקום. המטרו מחולק לפי קווים, לכל קו צבע משלו ובנוסף לאוטובוסים הרגילים ישנם קווי לילה שמאוד נוחים, אם יוצאים לבילוי ורוצים לחזור מאוחר. שימו לב מכונות המכירה של הכרטיסים אינן מקבלות שטרות מעל 20 יורו. כרטיסי נסיעה: במטרו של ברצלונה ניתן לרכוש כרטיסייה שנקראת T-10 היא ל-10 נסיעות ומחירה 9.45 יורו, כאשר כל נסיעה בודדת עולה שני יורו. הכרטיסייה ניתנת להעברה מאחד לשני וניתן להמשיך לנסוע לאחר העברת הכרטיסייה בתחבורה הציבורית במשך שעה ורבע (אם עלית על מטרו ניתן להמשיך לנסוע באוטובוס בתנאי שלא עברה שעה ורבע לאחרי השימוש בכרטיסייה). חשוב לדעת, כי המטרו פחות נגיש לנכים, מוגבלים ובעלי עגלות ילדים ולכך מיועדת רשת הרכבות החשמליות של העיר.

הגעה משדה התעופה לעיר

שדה התעופה של ברצלונה, דל פראט (Aeroport del Prat), נמצא 12 ק"מ מהעיר. טרמינל A משמש לחברות לטיסות בין לאומיות, טרמינל B משמש חברות תעופה ספרדיות וטרמינל C לטיסות פנימיות. בין שדה התעופה לעיר מחברים אוטובוס, רכבת ומוניות רבות. ניתן להגיע למרכז העיר באמצעות מוניות, מדובר בהוצאה של כ-30-40 יורו, אך לעתים זו הדרך הנוחה ביותר למי שמגיע לראשונה לעיר.

יציאה משדה התעופה - ניתן להשתמש בשירותי האירובס (AeroBus), שהוא אוטובוס מהיר ויעיל עם שתי תחנות עצירה במרכז ברצלונה: כיכר קטלוניה וכיכר אספניה. האוטובוס יוצא בתדירות של 15 דקות ומחירו 5.65 יורו (נכון לספטמבר 2012). הנסיעה לכיכר קטלוניה לוקחת כמחצית השעה - משם תצטרכו להגיע עצמאית או באמצעות מטרו. תחנת אוטובוס נמצאת ליד כל טרמינל. תדירות: מידי רבע שעה, מ- 06:00 ועד חצות בכל יום. בימים שבת ראשון וחג, השירות מתחיל ב-06:30 בבוקר. ניתן להגיע לעיר גם באמצעות קו אוטובוס מספר 46, שיוצא מהקומה התחתונה, התחנה שלו ממוקמת מאחורי התחנה של אירובוס ומחירו הוא שני יורו והוא גם מגיע לכיכר אספנייה. ההבדל היחיד באוטובוס שאירובוס "מותאם" לתיירים הוא טיפה יותר מרווחה ויש מקום למזוודות וקו 46 זה קו עירוני רגיל. שימו לב כי ממרכז העיר יש לעלות על קו  האירובס A1 שמגיע לטרמינל 1. קו נוסף פועל בשעות הלילה בלבד הוא N17, שפועל החל מ-22:00 ועד 4:55 לפנות בוקר מטרמינל 1 בעלות של שני יורו או כרטיס T10. למידע נוסף: www.barcelona-tourist-guide.com.

רכבת: חברת הרכבות RENFE מפעילה גם רכבת מברצלונה לשדה התעופה ולכיוון ההפוך. שעות הפעילות: לכוון שדה התעופה מתחנת Sants או Passeig de Gràcia מ-06:00 עד 22:00.  משדה התעופה לעיר: מ-06:00 עד 22:30 בכל 30 דקות בעלות 2.5 יורו. מנהרה עילית מחברת בין שדה התעופה למסוף הרכבת ובה סרט נע. הרכבת מפלאסה קטלוניה יוצאת מרציף מספר 2 ויש לשים לב להודעות במערכת הכריזה לגבי יעד הרכבת L'Aeroport.

צילום: יעל כפיר

תחבורה בברצלונה - אוטובוסים וחשמלית

את מפת קווי האוטובוסים אפשר להשיג באינפורמשיין סנטר, שנמצא בתחנת המטרו Universitat. מגיעים לשם עם קווי המטרו L1 (האדום) ו-L2 (הסגול). רוב האוטובוסים הפועלים במרכז העיר הם אלה האדומים של חברת TMB אותה חברה המפעילה את המטרו. בדרך כלל, פועלים אוטובוסים אלה בין 05:30 ל- 22:30 או בקוים מסוימים עד 23:00. האוטובוסים מרווחים ונוחים והתשלום בהם מתבצע בתשלום לנהג או באמצעות כרטיס משולב לכל אמצעי התחבורה אותו מחתימים במתקן מיוחד המוצמד לאחד העמודים ברכב. אוטובוסים כחולים: Tomb Bus (מסומן גם כ- T1) נוסע מפלאסה קטלוניה עד פלאסה פיוס ה- 12 וחולף בשדרת הדיאגונל ובאזור האוניברסיטה ומגיע לשכונות שאליהן לא מגיע המטרו. האוטובוסים הצהובים הם לרוב אלו הפועלים בלילה והאוטובוסים הלבנים נוסעים לאזורים מרוחקים יותר מהאזורים התיירותיים.

אוטובוס התיירים (Bus Turistic) מרווח בעל סיפון עליון פתוח (לא מומלץ בימי החורף). יוצא מפלאסה קטלוניה ונוסע בשני מסלולים דרומי וצפוני. המסלול הדרומי חולף דרך לה פדררה (קאסה מילה), שדרת הדיאגונל, תחנת הרכבת סאנטס, מונטז`ואיק והמתחם האולימפי, עמוד קולון והרמבלס וממשיך לעבר הכפר האולימפי והנמל הישן. המסלול הצפוני חולף דרך לה פדררה (קאסה מילה), כנסיית המשפחה הקדושה, (סגראדה פאמיליה), פארק גואיי, בתחנת המוצא של החשמלית הכחולה העולה לטיבידאבו, מנזר פדראלבס, מועדון הכדורגל של ברצלונה. שעות פעילות: 09:00 עד 19:48 - תדירות: בין 10 ל- 30 דקות. במסלולים של קו זה מתקיימת הדרכה באנגלית, צרפתית, ספרדית וקטלונית. כרטיסים ניתן לרכוש בלשכות התיירות, או באוטובוס עצמו.

אוטובוס לילה: עוד לפני תום שירות המטרו או האוטובוסים מתחיל שירות הלילה של האוטובוסים הצהובים. אלה מסומנים באות N שאחריה מספר הקו. האוטובוסים יוצאים בדרך כלל מפלאסה קטלוניה לכל קצווי העיר. שעות פעילות: 22:30 עד 04:30 או 05:00 תלוי מתי מתחילה התחבורה הרגילה באותו אזור. תדירות: כל חצי שעה.

חשמלית (טראם): מערכת החשמליות של ברצלונה מרושתת בשישה קווים שונים ומאפשרת נסיעה ברחבי העיר למגוון מקומות. העלות זהה לשאר אמצעי התחבורה וכלולה גם בכרטיסי הנסיעות היומיים. היתרון הגדול של החשמליות היא שהן מאפשרות נסיעה לנכים ולמוגבלים וכן נוחות למי שמטייל עם עגלות ילדים. כמו כן, כך מתאפשר לנסוע ברחבי העיר וממש לראות את העיר ולא להיות מתחת לאדמה, כמובן שחשמליות הן איטיות יותר ופחות רווחות באזורים מאוד תיירותיים. קווי החשמלית: www.tram.cat

תחבורה בברצלונה - רכבת תחתית ויציאה מחוץ לעיר

בתוך העיר: הרכבת התחתית של ברצלונה היא הדבר הנוח ביותר להתניידות בעיר. תחנות המטרו ממוקמות בכל מקום מרכזי ומתפצלות לשלושה קווים מרכזיים המקיפים את העיר והמקומות החשובים בה. תוכלו לקבל מפה בבית המלון או בכל משרד תיירות ולתכנן בקלות את הנסיעה, בהתאם למפות קווי המטרו. ברכבת עצמה מכריזים על התחנה וכן כתוב באנגלית השם של התחנה - כמו כן, יש תאורה מיוחדת המסמנת את התחנות השונות לאורך המסלול בתוך קרון הרכבת עצמה. יש שמונה קווי מטרו בברצלונה, אך חמישה מהם הם הרלוונטיים לתיירים. המרכזיים שבהם הם הירוק, הסגול, הצהוב והאדום. חשוב לדעת כי המטרו אינו נוח להורים עם ילדים ועגלות, רוב התחנות אינן מצויידות במעליות, אלא בכמות מדרגות גדולה שיש לעלות ולרדת.

צילום: יעל כפיר


כרטיסי נסיעה:
כשאתם מול המכונה האוטומטית, העבירו את השפה לאנגלית (אלא אם אתם דוברים ספרדית או שפה אחרת המופיעה על המסך). שימו לב לסוגי הכרטיסים: יש כרטיס רגיל לנסיעה אחת העולה 2 יורו. הכרטיס המומלץ למטיילים מספר ימים בברצלונה הוא כרטיס T10, זהו כרטיס קבוצתי ל-10 נסיעות. מה פירוש קבוצתי? שמשתמשים בו זה אחר זה מספר נוסעים עד גמר 10 נסיעות. עלות הכרטיס (אזור 1) 9.25 יורו, כלומר הנחה של 50% לכל נסיעה. אל תטעו ותרכשו את ה- T50, זהו כרטיס אישי ל-50 נסיעות במהלך חודש. אבל הדגש הוא על אישי ועל כן רק אחד יכול להשתמש בו. יש גם כרטיסים יומיים או של מספר ימים, אבל שימו לב, גם הם אישיים. לתיירים המגיעים למספר ימים הכרטיס הטוב ביותר הוא T10, אלא אם כן מתכננים שלא ללכת ברגל בכלל, אלא לנסוע בין אתר לאתר בתחתית. את הכרטיס ניתן לרכוש במכונות האוטומטיות וכן אצל נציגים בתחנה. יש להעביר את הכרטיס כשעוברים וכשיוצאים מן התחנה. לעיתים תוכלו לערוך מספר נסיעות שונות באמצעות החלפת רכבת, בהתאם ליעד שאליו אתם מעוניינים להגיע. חשוב מאוד לא לעלות לתחבורה הציבורית ללא כרטיס, כי אתר מסתכנים בקנס.

מבחינת ביטחון אישי, כמובן שיש לשים לב לאנשים חשודים בשעות הלילה, בעיקר בתחנות עצמן, אך אין סיבה לא לנסוע ברכבות, הן מלאות תיירים ומקומיים וגם שוטרים השומרים על הסדר. שעות הפעילות של המטרו הינן החל מהשעות המוקדמות בבוקר ועד חצות, רכבת מגיעה אחת למספר דקות, בתחנות הרלוונטיות יהיה מסוף שיראה מתי מגיעה הרכבת הבאה.

יציאה מהעיר: חברת הרכבות הספרדית RENFE מפעילה מספר רב של רכבות אל מחוץ לברצלונה. התחנות של החברה הנמצאות במרכז העיר הן בפלאסה קטלוניה, בתחנת הרכבת Sants ובפסאו דה גרסייה. יש תחנות בהן חולפות רכבות RENFE והן מרוחקות מעט יותר מן המרכז: Arc de Triomf, Clot, Fabra i Puig ו- Cornellà. ברכבת קרונות של מחלקה ראשונה ושניה ובחלק מהקווים גם שירותי מסעדה ומזנון. בכל רכבת יש תאי שירותים. ניתן להגיע מברצלונה לכל ערי ספרד הקרובות והרחוקות וגם להתחבר אל רכבות המובילות לצרפת. למעוניינים לצאת לחירונה ופיגארס או למונסאטאט, מומלץ לברר יום קודם במודיעין של תחנת Sants על נסיעה ולקחת דף מידע של הרכבת שנוסעת לערים הללו R11. לתחנה של Sants מגיעים במטרו ירוק L3 או כחול L5 או ברכבת R1. עדיף לקחת את הרכבת הישירה שיוצאת מברצלונה Sants ומגיעה כאשר המוזיאון נפתח - יוצאת ב- 08:22, מגיעה ב-09:44. מחיר כרטיס אשר קונים בתחנה באותו היום: 14.15 יורו. לאחר ביקור במוזיאון דאלי מומלץ לקנות כרטיס לעיר פיגארס Figueres עלות כרטיס: 4.8 יורו וכרטיס חזרה מ-Figueres ל-Sants הוא: 9.9 יורו.

צילום: יעל כפיר

השכרת רכב ומוניות

השכרת רכב בברצלונה אינה מומלצת. התחבורה הציבורית בעיר נוחה, זולה ותעביר אתכם בקלות ממקום למקום. אך אם אתם זקוקים למונית, קחו בחשבון כי הן זולות יחסית. המוניות הרישמיות של ברצלונה הן בצבע שחור וצהוב. ניתן לעצור אותן בהנפת אצבע והנהגים מפעילים אוטומטית מונה.

ניתן להשיג את המוניות השחורות צהובות בשלוש דרכים:
1. לעצור אותן ברחוב כאשר אור ירוק על גג הרכב מסמן שהיא פנויה. אור זה כבה עם הפעלת המונה. כיוון שבשעות היום קשה להבחין באור הירוק הבוהק מוצב בנוסף שלט על השמשה הקדמית ברכב שעליו הכתובת פנוי (באדום) או תפוס (בירוק).
2. להמתין בתחנות מוניות הנמצאות בכל רחבי העיר ומזוהות על ידי הסימון "טקסי".
3. להזמין מונית דרך חברת מוניות, או לבקש מפקיד הקבלה במלון שיזמין אותה בעבורכם.

שלושה תעריפים נהוגים במוניות והנהג מפעיל את המונה לאחר הכניסה למונית. תעריף מספר אחד הוא תעריף לילה מהשעה עשר בלילה עד השעה שש בבוקר. תעריף יום הוא תעריף מספר שתיים בין השעות שש בבוקר ועד השעה עשר בלילה ותעריף שלוש הוא לנסיעות מחוץ לאזור המטרופולין של ברצלונה. רוב הנהגים אינם דוברי אנגלית ועל כן רצוי להצטייד בכרטיס ביקור של המלון או לרשום את הכתובת המדויקת אליה אתם רוצים להגיע על מנת למנוע בעיות תקשורת.

לתחילת הכתבה

מעוניינים במידע נוסף על טיול בברצלונה? הנה קישורים מומלצים:

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תגובות שהתקבלו

שאלה לגבי כרטיסי נסיעה


15/06/13 06:39 li1000

האם יש כרטיסים למספר ימים? אנחנו נוסעים 5 נפשות לשבוע - מה מומלץ? תודה.

תגובה לבן


03/04/13 09:00 יעל כפיר_מערכת אתר למטייל

היי, יש תחבורה גם בלילה, בעיקר אוטובוסים, המטרו מפסיק לעבוד אחרי חצות - מומלץ לבדוק באתר שלהם למידע מדוייק www.tmb.cat/en/home

שאלה ליעל או לעורכי האתר


02/04/13 06:46 Ben3285775

מהם שעות הפעילות של המטרו האם זה פעיל גם בלילה? תודה.

תודה מנשה


11/11/12 10:14 יעל כפיר_מערכת אתר למטייל

הסרטון הוחלף

טעות


09/11/12 10:11 nmenashe

הסרטון בסוף המאמר מדבר על בואנוס איירס ולא על ברסלונה...

וואו! תודה רבה לך!


10/09/11 02:36 naama_165

נתת פה המון מידע והרגעת את חששותי!
תודה רבה.

לדרורה - כדאי לשאול בפורום אירופה (-:


18/08/08 11:41 איתמר ב

רשיון נהיגה


18/08/08 03:25 drorahoc

האם רשיון הנהיגה מהארץ תקף בספרד קוסטה ברווה

חסר מידע לגבי חנית רכב בברצלונה


10/08/08 03:59 irit_ka

olimpia costa brava


13/07/03 05:37 מיקי

אפשרות להשכרת רכבים בקוסטה בראבהדובר עברית290537-659

עוד מידע על ברצלונה

לכל המידע על ברצלונה >>

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

איסלנד. צילום: Elad E. Azar