8 דברים מדהימים שמומלץ לגלות בהודו

בהודו, מתקיימים זה לצד זה עולמות ומלואם. מגוון המנהגים השזורים במארג החיים ההודי, הפסטיבלים הצבעוניים, הטעמים העזים והחוויות הסוחפות שהודו מציעה למבקרים בה הוא אינסופי. קבלו את המקומות המרתקים והפחות מוכרים ביבשת המדהימה

רוני גורופי - מדריכת טיולים להודו, לגעת בהודו
תמונה ראשית עבור: 8 דברים מדהימים שמומלץ לגלות בהודו - תמונת קאבר
צילום: קובי סרדס

המפגש עם התרבות העשירה והמרתקת הם אלו שהופכים את הודו ליעד כובש לבבות שמטיילים רבים חוזרים אליה שוב ושוב… הפעם, בחרתי לרכז מידע על מספר מקומות ואירועים מומלצים ופחות מוכרים.

תפילת הבוקר במנזר טיקסיי בלדאק

מנזר טיקסיי (Tiksey) הוא אחד ממנזרי לדאק הראשיים והמרשימים. בכל בוקר, בשעת זריחה, עת העמק מתעורר לחיים ואורו של יום חדש מפציע באופק, עולים על גג המנזר שני נזירים לבושים אדום העוטים על ראשם את המגבעות הצהובות ותוקעים בקונכיות וחצוצרות טקסיות.

מיד לאחר מכן, באולם התפילה המרכזי של המנזר, ניתן לצפון בקהל הנזירים הרב-גילאי היושב לתפילת הבוקר המלווה בשירה טיבטית מונוטונית ועמוקה.

 • מיקום: כ-45 דקות נסיעה דרומית לעיירה 'לה' בירת חבל לדאק (Ladakh)
 • עונה מומלצת: יוני-ספטמבר

ארמון אמבה וילס במייסור

שיטוט בהיכליו המפוארים של ארמון אמבה וילס ישאיר אתכם פעורי פה, נוכח העושר הרב הניבט מכל פרט ופרט. הארמון, שבנוי בסגנון הודי-אירופאי, תוכנן על ידי אדריכל אנגלי ונחנך ב-1912, לאחר 15 שנות בנייה.

בניית הארמון נעשתה בתקציב אדיר מימדים על ידי הראג'ה (מלך) משושלת הואדאייר, זאת לאחר שהארמון הקודם, שהיה בנוי מעץ הסנדל, נשרף במהלך חתונה מלכותית.

אחת לשבוע, בימי ראשון בערב, מודלקות למעלה מ-960,000 נורות חשמליות התלויות מכל חזיתות הארמון - מחזה מרהיב שגורר המון קריאות השתאות מהקהל הרב שבא לצפות במחזה.

ואם כבר הגעתם אל מייסור, אל תוותרו על ביקור בשוק דווראג'ה הצבעוני ובמקדש האלה דורגה על גבעת צ'מונדי הסמוכה לעיר.

 • מיקום: מייסור שוכנת כ-3 שעות נסיעה מבנגלור
 • עונה מומלצת: אוקטובר-פברואר

ארבעת מקורות הגנגס הקדוש

על רכס ההימלאיה שבמדינת אוטרקהאנד (לשעבר אוטרנצ'ל) פזורים ארבעת המקדשים, המכונים בקרב ההודים Char Dham. מקדשים אלו נמצאים באזורים מהם מתחילים היובלים העיקריים של נהר הגנגס. ארבעת המקדשים ממזרח למערב הם: בדרינט, קדרנט, גנגוטרי וימונוטרי.

המקדש בבדרינט נחשב גם לאחד מארבעת המקומות הקדושים ביותר לאל וישנו בהודו כולה. בחודשי הקיץ, אוטובוסים עמוסים לעייפה בעולי רגל מרוגשים עושים את דרכם מהארידוור ורישיקש אל מקורות הגנגס.

ההגעה אל המקדשים קדרנט וימונוטרי כרוכה גם בטרק רגלי של למעלה מ-10 ק"מ. האזור הזה הוא גן עדן לחובבי הטרקים, שאוהבים בנוסף לטבע מהפנט ונוף פסגות מרהיב, לכלול גם מפגש עוצמתי עם תרבות הודו.

צ'ופר נוסף מצפה למגיעים לאזור זה - טבילה במעיינות חמים. לעיתים המעיינות נמצאים ממש לרגלי המקדש (בדרינט) ולעיתים בדרך המובילה אליו (גנגנני בדרך לגנגוטרי, גוריקונד בדרך לקדרנט).

זהו המקום גם לחזות בסדהואים - נזירים יוגים, חלקם חיים במערות ומסתובבים ערומים כשגופם מרוח באפר. על פי האמונה בהודו, המטרה העילאית של האדם הוא להשתחרר מכבלי ה'מאיה' – עולם האשליה ומהמעגל האינסופי של הלידה והמוות. ההסתגפות ואורח החיים של הסדהואים עוזר להם להשתחרר מההיצמדות לגוף.

 • מיקום: יום- יומיים נסיעה מרישיקש (שימו לב, הדרכים באזור זה יפהפיות אך משובשות)
 • עונה מומלצת: מאי- יוני / ספטמבר-אוקטובר. ביולי-אוגוסט, עונת גשמי המונסון, הדרכים עלולות להיקטע בעקבות חסימות ומפולות.

טקסי הטאיים Theyyam

בחבל מלבאר, בצפון מדינת קראלה, השוכנת לחופי הים הערבי בדרומה של הודו, מתקיימת מסורת ייחודית ומרתקת של טקסי טאיים. טאיים הוא מין ריקוד פולחני, במהלכו ה'רקדן' נכנס למצב טראנס ומאפשר לרוח של האל להתגלם דרכו והוא מהווה אל חי עבור המאמינים. ישנם מאות סוגים שונים של דמויות טאיים שונות בהתאם לרוח או לאל שמתגשם דרכם. כל טאיים מובחן באמצעות תלבושתו ואיפורו השונה ודרך ההתנהגות שלו מבטאת את האיכויות של האל הספציפי אותו הוא מציג. לאחר שרוח האל שורה על הטייאם, הוא יתיישב ויתחיל 'לקבל קהל', אשר יעמוד בתור בשביל לקבל ברכה או מסר מהעולם שמעבר.

בשביל להיות רקדן טייאם צריך לעבור חניכה ארוכה ולקראת הטקס לעבור הכנות רוחניות לכך על ידי צומות ותפילות. הטקסים מתרחשים ברחבות של המקדשים ובדרך כלל נמשכים בין יום שלם למספר ימים. הטקסים מאד אותנטיים ובמרבית המקרים לא תפגשו תיירים נוספים.

 • מיקום: המחוזות קנור וקסרגוד בצפון קראלה
 • עונה: דצמבר-מרץ

פסטיבל הורנביל בנגלנד

פסטיבל אותנטי ויחיד במינו במדינת נגלנד (Nagaland) האקזוטית והפראית ביותר מבין מדינות 'שבע האחיות' שבצפון מזרח הודו. במדינת נגלנד מתגוררים בני שבטים רבים ושונים ובפסטיבל השנתי נציגי כל השבטים מתאספים יחד ויוצרים תצוגה מרשימה ופסיפס ייחודי של תלבושות מסורתיות, ריקודים שבטיים ומנהגים מרתקים.

 • מיקום: קיסמה (Kisema) כחצי שעה נסיעה דרומה לעיר קוהימה, בירת נגלנד
 • עונה: עשרת הימים הראשונים של חודש דצמבר

ציור באבקת גיר

לנשות טאמיל נאדו, המדינה הדרומית ביותר בהודו, יש מנהג מקסים של ציור באבקות גיר וצבעים (קולאם), ביד חופשית, על מפתן הכניסה לבית בכל בוקר. דוגמאות הקולאם רבות ומגוונות. מצורות גיאומטריות מופשטות, לפרחים וציורים מורכבים של בעלי חיים. ביום חול רגיל, בדרך כלל, הנשים תסתפקנה בציור פשוט עם אבקת גיר לבנה וביום חג, כמו לדוגמה ביום ה'פונגל' - חג הקציר, תושקע עבודה רבה ואת פתח כל בית תקשט יצירת מופת צבעונית.

אם תהיתם פעם למה משמשות אבקות הצבעים העזות, הנמכרות בשווקי הודו - אז זה אחד מהשימושים העיקריים שלהן. הציורים נעשים מתוך כוונה ותפילה ונועדו להזמין אנרגיות חיוביות של שפע ושמחה לבית ולכל דייריו.

אחד הדברים המפתיעים ביותר למתבונן בתופעה, היא שמיד לאחר שהציור הושלם, כל בני הבית מתחילים לעבור מעליו ולדרוך עליו. לא נורא, מחר יכינו ציור חדש...

 • מיקום: בכל רחבי טאמיל נאדו ובאזורים מסוימים בקרנטקה (שם נקרא רנגולי)
 • עונה: המנהג עצמו מבוצע כל השנה, אך העונה המתאימה לביקור באזור היא אוקטובר-מרץ

העיר העתיקה של אודייפור

אחד המקומות הרומנטיים ביותר לביקור בהודו היא העיר העתיקה של אודייפור, העיר הלבנה. זה המקום לחוות את הפאר והמלכותיות של המהרג'ות בביקור בארמון העיר המרשים.

תצפית על אגם פיצ'ולה הציורי מאחת המסעדות הממוקמות על גגות הבתים העתיקים שהוסבו למלונות מורשת היא האחת הדרכים הנעימות לבלות אחר צהריים קסום. לא כדאי לוותר גם על שייט באגם. מומלץ גם לטייל ברגל לאורך גדות האגם בין לאל גהאט וגאורי גהאט'.

במקדש ג'גדיש העתיק, המוקדש לאל קרישנה, בכל יום לקראת שקיעה מתאספות נשות האזור לשירת הלל משותפת מרגשת במיוחד. כסיום ליום קסום, המקום המומלץ לארוחת ערב רומנטית במסעדת 'אמבראי' מול נופי האגם והארמון המואר.

 • מיקום: אודייפור, רג'סטאן
 • עונה: ספטמבר-אפריל

לאכול ארוחה על עלה בננה

הארוחה המסורתית בדרום הודו, שנקראת 'מילס' (Meals) מוגשת על "צלחת חד פעמית" שעשויה מעלה בננה. הארוחה כוללת הר גדול של אורז, 'סמבר' - מעין מרק עדשים מתובל ודליל, מבחר רב של תבשילי קארי ירקות ואיך אפשר בלי סוגי הצ'אטני קוקוס שמתלווה לכל ארוחה. כמובן שהדרך לאכול את הארוחה היא בעזרת יד ימין. מי שיתעקש וינסה לאכול עם סכין ומזלג על עלה בננה, מהר מאוד ימצא את הצלחת חתוכה ואת עצמו מלא רוטב...

בהודו אומרים שאוכל הוא חווייה לכל החושים - אנחנו כל כך נהנים לראות אוכל, להריח אוכל ולטעום אוכל. אז לשמוע אוכל אי אפשר... אבל כן אפשר ליהנות מהמגע בו - אז למה לא?

מעבר לכך שזה טעים, צבעוני, יפה וכיפי, זה גם מנהג אקולוגי מאוד. בסיום הארוחה יש לקפל את העלה לחצי והוא יושלך, כמות שהוא לערמת הזבל האורגני ובהמון מקרים יעבור לשמש מזון לפרות.

בתיאבון!

 • מיקום: טאמיל נאדו, קרנטקה וקראלה
 • עונה מומלצת: ספטמבר - מרץ

הכתבה באדיבות רוני גורופי - מדריכה ומפיקת טיולים ב'לגעת בהודו' - חברה המתמחה בטיולים להודו ונפאל. מייל: info@lagaatbehodu.co.il, אתר: www.lagaatbehodu.co.il

לתחילת הכתבה

מידע חשוב לקראת טיול בהודו:

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לטאמיל נאדו

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×