שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

ברלין - תחבורה בעיר

עמית פלד - צוות למטייל ברשת | תאריך עדכון 01/06/2011

+ הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (3)

מספר צפיות: 8670   |   מספר תגובות: 1     לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

מגיעים לברלין ותוהים כיצד להתנייד בה? אל דאגה! אמצעי התחבורה בברלין רבים ומגוונים וכוללים רכבות תחתיות, רכבות עיליות, חשמליות, אוטובוסים ואפילו אופניים... המבחר הרב יאפשר לכם להגיע לכל פינה בעיר בדרך הנוחה והמהירה ביותר.

בכתבה זו:

שדות תעופה

Tegel (קוד TXL).
מיקום: 8 קילומטרים צפונית מערבית למרכז ברלין.
זהו שדה התעופה המרכזי של ברלין המשרת חברות תעופה כמעט לכל רחבי אירופה. בשנים האחרונות הפך Tegel לשדה עמוס וקטן יחסית לשדה תעופה של עיר בירה. חברות חדשות לא מקבלות יותר זכויות נחיתה שם וכיוון שהוא קרוב לשכונת מגורים, אסור לו לפעול בשעות הלילה. קו האוטובוס המהירTXL יוצא משדה התעופה לשדרת אונטר דן לינדן כל 10 דקות. הנסיעה נמשכת 25 דקות. קו האוטובוס המהיר X9 יוצא משדה התעופה לתחנת גן החיות, כל 10 דקות. הנסיעה נמשכת 10-15 דקות. קו האוטובוס 109 יוצא אף הוא כל עשר דקות, אולם הנסיעה בו אורכת כ- 30 דקות. נסיעה במונית למרכז העיר עולה בממוצע כ-15 יורו.

Tempelhof (קוד THF).
מיקום: בתוך העיר, 6 קילומטרים דרומית למרכז העיר.
שדה התעופה טמפלהוף נמצא בלב איזור מגורים ולכן אסור לנחות בו בשעות הלילה. בנוסף, הוא מיושן ולכן כיום נוחתות בו רק טיסות של מטוסים קטנים. עם זאת, היתרון של נחיתה כאן הוא הזמן הקצר יחסית שאורכת הנסיעה (במונית או בקו מספר 6 של ה-U-Bhan) עד למרכז העיר (לתחנת Adjacent). הנסיעה נמשכת בדרך כלל 10 דקות. כיוון שהיה שדה התעופה הראשון ומכיוון שהציל את העיר בזמן המצור היבשתי של שנת 1949, ישנם הרבה קולות בגרמניה הקוראים לשמר אותו לשם הנוסטלגיה. ועם כל זאת, כששדה התעופה ברלין-ברנדנבורג המוגדל (שיינפלד) יהיה מוכן בשנת 2012, שדה התעופה טמפלהוף יסגר לצמיתות. 

Schönefeld (קוד SXF).
מיקום: שדה התעופה ממוקם 25 ק"מ ממרכז העיר.
שדה תעופה זה עומד להפוך לשדה התעופה המרכזי של ברלין ברנדנבורג. כיום כל חברות התעופה החדשות וחברות השכר מקבלות זכויות נחיתה רק בשדה זה. קל להגיע לשדה תעופה זה מכל מקום בעיר באמצעות ה-S-Bahn. זאת נסיעה ישירה הנמשכת כ-40 דקות ועולה 2.1 יורו לכל כיוון.

בנוסף, ישנה כמובן הרכבת - Air Port Express - שנוסעת דרך התחנות: גן-החיות, אלכסנדר  (Alexanderplatz) ופרידריך (Friedrichstrasse), בזמן קצר יותר ישירות לשדה שיינפלד. זו רכבת דו קומתית, שנקראת רגיונלית והיא מעט יותר יקרה. נסיעה במונית למרכז העיר לאזור המלונות עולה כ- 30-40 יורו. מידע נוסף על שדות התעופה אפשר למצוא באתר www.berlin-airport.de מספר הטלפון לבירורים על טיסות מכל שדות התעופה הוא: 49 180 5000186

לתחילת הכתבה

תחבורה ציבורית

בברלין קיימים שלושה אזורי נסיעה: אזורים A ו-B נמצאים בתוך גבולות העיר ואילו אזור C כולל את הערים הסמוכות לה: פוצדאם ואורניינבורג. המבקרים בבירת גרמניה קונים בדרך כלל את הכרטיסים לאזור AB ובמידה ויוצאים אל מחוץ לעיר קונים כרטיס נוסף. את הכרטיסים ניתן לרכוש בדוכני הכרטיסים ובמכונות הממוקמים בתחנות הרכבת השונות. שימו לב - ניתן להשתמש באותו כרטיס בכל אחד מאמצעי התחבורה הציבורית. 

מחירי נסיעה בתחבורה הציבורית (אזורים AB) 
נסיעה בודדת: 2.1 יורו
כרטיס יומי: 5.8 יורו
כרטיס ל-7 ימים: 25.4 יורו
כרטיס קבוצתי (עד חמישה אנשים): 14.8
כרטיס welcomecard (אזורים ABC: המחיר 16 יורו (48 שעות), 22 יורו (72 יורו). 
לבירור מחירי נסיעה: www.berlin-tourist-information.de

רכבות עיליות ותחתיות: הרכבות מהוות אמצעי תחבורה פופולרי ויעיל בברלין והן מתחלקות לשתי מערכות: S BAHN- רכבת עילית, שהיתה עד האיחוד בידיים מזרחיות וה- U BAHN, הרכבת התחתית- שהיתה עד האיחוד בידיים מערבית. כיום, כל מערכות התחבורה הציבורית בברלין נמצאות תחת הגג של חברה עירונית ממשלתית אחת ה-B V G. הרכבת העילית מגיעה לאזורים מרוחקים יותר במזרח העיר ומחוצה לה כמו לפוטסדאם והתחתית היא יותר מהירה, כי היא מסוגלת לחצות תעלות תת קרקעיות. ישנם קטעים בברלין בהם הרכבת התחתית עוברת בפסים עיליים והעילית עוברת בתעלות מתחת לפני הקרקע.

U-Bahn: מערכת הרכבת התחתית של ברלין מונה כיום 9 קווים מרכזים המכסים את מרכז ברלין, עליהם מתפרשות כ-163 תחנות. הרכבות הראשונות יוצאות בשעה 04:00, והאחרונות בחצות, או ב-01:00. (בסופי השבוע קווים U1/15 ו- U9 פועלים במשך כל הלילה). כיוון הנסיעה מוגדר באמצעות ציון שם התחנה האחרונה של אותו הקו. לוחות זמנים, מכונות אוטומטיות לקניית כרטיסים עם הוראות באנגלית נמצאים בכל התחנות.

S-Bahn: מערכת הרכבות העיליות: מערכת הרכבות של ברלין עברה שיפוצים מסיביים במשך מספר שנים וכיום הנסיעה בה נעימה יותר, ושימושית כיום בשני חלקי העיר. כאשר מתכננים נסיעות ארוכות יותר, מערכת הרכבות יעילה ומהירה יותר מהרכבת התחתית. תדירות הקוים- אחת ל-20 דקות.
התחנות המרכזיות הן:
Berlin Zoologischer Garten
Berlin Friedrichstrasse
  Berlin Ostbahnhof
Berlin Lichtenberg
בחודש מאי 2006 נפתחה תחנת Berlin Hauptbahnhof - Lehrter Bahnhof והיא כיום התחנה המרכזית הגדולה באירופה. 

מספר קווים למרחקים ארוכים עוצרים גם ב-Berlin-Spandau, Berlin-Wannsee, Berlin-Charlottenburg, וב- Berlin-Schönefeld. לכל תחנות הרכבת ניתן להגיע ברכבת התחתית. 

חשמליות
: בברלין ישנם 28 קווי חשמליות, כשכולם מתחילים במזרח- למרות שחלקם הורחבו ונכנסו לעומק של כמה קילומטרים במערב העיר, בעיקר ברובע Wedding. בשנות החמישים חיסלו לחלוטין במערב ברלין את מערכת החשמליות- אז חשבו שלכל אזרח תהיה מכונית פרטית וגם כיוון שפסי החשמליות חסמו חלק גדול מהכביש ומנעו מקומות חניה ברחובות. המקום היחיד במערב ברלין בו השאירו את החשמליות הוא הרובע וודינג (Wedding). במזרח העיר החשמליות פותחו מאוד, וכיום הן מביאות נוסעים לשכונות אליהן לא מגיעות הרכבות.

אוטובוסים: בברלין ישנה מערכת צפופה של כ-155 קווי אוטובוס, אך רק שליש מהם פעילים גם בשעות הלילה המאוחרות. קווי היום פועלים בין 04:30 עד 01:00, ובכל תחנה ניתן למצוא מפות מפורטים של נתיבי הנסיעה ולוחות זמנים. יש להכנס לאוטובוס מהדלת הקדמית, ולצאת ממנו בדלת האמצעית. כרטיסים ניתן לרכוש אצל הנהג, אך הוא מוכר רק כרטיסים אינדיבידואלים, בעוד שניתן להשתמש גם בכרטיסים מהמכונות הכתומות והצהובות שברכבת התחתית. שני קווים מיוחדים הראויים לציון הם קו 100 וקו 200. קווים אלה נוסעים דרך כל אתרי התיירות המרכזיים והמשמעותיים של בירת גרמניה (יוצאים מתחנת הרכבת של גן החיות-Zoo). אלו אוטובוסים בעלי שתי קומות וחלונות גדולים - מומלץ לשבת בקומה העליונה. כמקובל בערים רבות בעולם, גם כאן פועלת שיטת ה- Hop on Hop off וניתן לרדת ולעלות בכל תחנה. 

לתחילת הכתבה

מוניות

נסיעה במוניות בברלין מקובלת מאוד. מחיר ממוצע לנסיעה מצד אחד של העיר לצידה האחר הוא בממוצע 15-35 יורו. נהוג לעגל את המחיר למעלה או לתת טיפ של 2-3 יורו. בנסיעות קצרות כדאי לבקש קורצ-שטרקה (Kurtz streke)- מונית ליעד קרוב. לא ניתן להזמין מונית זאת טלפונית או מתחנה אלא רק "לתפוס" אותה ברחוב. תחנות המוניות הן רבות, במיוחד במרכז העיר, כך שניתן למצוא תחנה בקלות ליד צמתים עיקריים. המוניות נוסעות ברחבי העיר וניתן להניף יד ולעצור מונית שסמלה T-sign. אם מעוניינים במונית ליותר מ-4 אנשים, ניתן להזמין מונית הנקראת Gross Raum היכולה להכיל עד 8 נוסעים. רוב חברות המוניות מסוגלות להסיע נכים, אך רצוי ליידע אותם מראש כאשר מזמינים מונית.

טלפונים להזמנת מוניות:  שירותי מוניות באיזורים Treptow, Kopenick, Marzahn, Hellersdorf ובשדה התעופה שונפלד: 3366

Berlin Tax
מפעילים מוניות שירות המסוגלות להוביל עד 7 אנשים.

 • טלפון: 8132613

Cityfunk
מאפשרים לשלם עבור הנסיעה גם בכרטיס אשראי.

Funktaxi
שירות 24 שעות ביממה.

Taxifunk

 • כתובת: Persiusstraße 7
 • טלפון: 69 02 720
 • אתר אינטרנט: www.taxi-funk.de

Würfelfunk Berlin

 • כתובת: Courbierestrae 5
 • טלפון: 210101
 • אתר אינטרנט: www.wuerfelfunk.de 

לתחילת הכתבה

רכב/השכרת רכב

ברלין הינה עיר נוחה מאוד לנסיעה ברכב פרטי או שכור. הרחובות רחבים, ובזכות התחבורה הציבורית- העילית והתחתית- התנועה זורמת ואין כמעט פקקים. קל למצוא מקום חניה ברחוב (עם מדחנים), או במגרשי חניה מסודרים. הפקחים העירוניים קונסים מהר אם לא מצמידים תלוש/קבלה של התשלום לשמשת חלון הרכב החונה. בשעות הלחץ ישנה צפיפות גדולה יותר ליד האתרים המתויירים במרכז העיר ופקקים על הכבישים העוקפים והמהירים של העיר. אחת הבעיות העיקריות בה נתקלים נהגים הנוהגים ברכב בברלין היא חוסר האפשרות לפנות שמאלה בהרבה מקומות בשל נתיבי החשמליות - היו מודעים!

מגרשי חנייה: 

Parkhaus Metropol

 • כתובת: Joachimstaler Strasse 14-19 

Parkhaus Los-Angeles-Platz

 • כתובת: Augsburger Strasse 30 

Parkhaus Europa-Center

 • כתובת: Nürnberger Strasse 5-7 

Parkhaus am Zoo

 • כתובת: Budapesterstrasse 38 

השכרת רכב
השכרת רכב בברלין אינה יקרה באופן כללי, וכל חברות ההשכרה העיקריות מיוצגות בעיר. כל רשימת החברות מצויה בדפי זהב- Gelbe Seiten, תחת הקטגוריה Autovermietung.

להלן מספר חברות מובילות: 

Avis Berlin
לסוכנות 13 סניפים ברחבי העיר.

 • כתובת הסניף הראשי: Flughafen Tegel , 13405
 • טלפון: 41013148
 • אתר אינטרנט: www.avis.de 

Robben & Wientje

 • כתובת: Prinzenstrae 90/91
 • טלפון: 616770
 • אתר אינטרנט: www.robben-wientjes.de - בגרמנית בלבד. 

Sixt
סניף של חברת הרץ- לחברה 12 סניפים ברחבי העיר.

 • כתובת: 13405 Berlin - Tegel
 • טלפון: 41012886
 • פקס: 4124757
 • אתר אינטרנט: www.e-sixt.de

לתחילת הכתבה

אופניים בברלין

רכיבה על אופניים בברלין, הבנויה על איזור מישורי, היא דרך נהדרת לתור את העיר, ובמיוחד את האזורים הרחוקים מהמרכז יר, את הטירות והפארקים. בתוספת כרטיס של ילד/כלב/אופניים אפשר להכניס את האופניים לכל סוגי הרכבות בעיר, לקרון מיוחד, ושם לעמוד לידם או לשבת. עם אותו כרטיס ניתן להכנס עם עגלות לתינוקות, או כסאות גלגלים. חפשו את הסימון המאפשר זאת, המופיע על דלתות הקרונות. יחד עם זאת, זיכרו כי לא מותרת העברת אופניים בשעות העומס בתוך קווי הרכבות והרכבות התחתיות (ימי שני-שישי לפני 09:00, ואחר כך בין 14:00-17:00). מספר חברות ברחבי העיר משכירות אופניים (שימו לב כי רוב החברות דורשות פיקדון של 50-75 יורו):

Am S. Bahnhof Grünewald

 • כתובת: Schmetterlingsplatz
 • טלפון: 8115829

Tegel

 • כתובת: Campestr 11
 • טלפון: 4346666

Wohlfahrt

 • כתובת: Kopernikusstr. 19
 • טלפון: 5885612

Rent-A-Bike

 • כתובת: Greifswalden Str. 9
 • טלפון: 4390373

Räderwerk

 • כתובת: Kortestr. 14
 • טלפון: 6918590

Hackeschen-Hosen

 • כתובת: Rosenthalerstrasse 40-41
 • טלפון: 030/8599895
 • שעות פתיחה: שני-שישי מ- 10:00 עד 19:00, שבת מ- 10:00 עד 16:00. 

לתחילת הכתבה

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תגובות שהתקבלו

שדה תעופה טמפלהוף נסגר


15/11/08 12:21 harvestmoonglory

לפני כמה שבועות נסגר שדה תעופה טמפלהוף לתנועת מטוסים.

עוד מידע על ברלין

לכל המידע על ברלין >>

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

בדרך לקאשמיר מלה, הודו. צילום: יונתן בליק