אגם טהאו

בקיץ 2002, נקלעתי במסגרת עבודתי לחוף המערבי בארה``ב. לפיכך, חיפשתי לעצמי פעילות של נופש פעיל עם בני אלון (11). ההחלטה נפלה על אגם טהאו- Lake Tahoe, אשר בצפון מזרח קליפורניה.
עזרא ברנע
|
תמונה ראשית עבור: אגם טהאו
Thinkstock Imagebank ©

ההכנות

כיוון שאנחנו בעידן האינטרנט, התיישבתי על המחשב, פתחתי מפה להתמצאות כללית, אני משתמש בתוכנת MapPoint של מיקרוסופט והתחלתי לשוטט באתרים שונים על מנת לקבל מידע מה עומד לרשותי. הדבר היחידי שקבעתי לעצמי, זה להתמקד באזור מצומצם על מנת למצות אותו, להנות ולהתרגע. תוך זמן קצר ביותר התברר לי שכמות המידע שהרשת מביאה אליך היא אין סופית. למדתי בעיקר שהאזור הוא מאד פופולרי לנופש פעיל מסוגים רבים הכוללים, רכיבת כביש, רכיבת הרים, טיפוס מצוקים, טיפוס פסגות, שייט קייק, טיולים רגליים, סקי ועוד ועוד. בלטה העובדה שמסביב לאגם שגודלו דומה לכנרת מתנשאים הרי גרניט לגובה מרשים ושעל קו פרשת המים מסביבו, עובר מסלול המכונה, The Tahoe Rim Trail, TRT שאורכו מעל 200 קילומטר והוא מתאים ברובו לרכיבה כ single track. זו היתה הבטחה מעניינת לבאות. שיטוט קצר באתרים השונים, הביא ניחוח נפלא של יערות אורן, פריחות, כחול של שמים ומים עמוקים וצלולים והגביר את הסקרנות והעניין להגיע למקום. על כל זה, התמונה של ה Flume Trail אשר הופיע על שומר המסך של ה Webshot, הצביעה על כך שכנראה מדובר באתר עילית לרכיבת שטח.

סימנים ראשונים לפוטנציאל הנופש נמצאו באתר Tahoe`s Best. בדרך כלל, אתרי אינטרנט עם סיומת com, מעוררים חשד של אינטרס מסחרי. במקרה זה, האתר מספק ללא פניות הפניה למספר רב ביותר של נותני שרותים. כאשר מקליקים על biking, מגיעים לעמוד מידע אשר כולל התייחסות לשבילי רכיבה, כבישים לרכיבה, פארקים לרוכבי אופנים, שכירת אופניים ועוד שפע מידע. הקלקה על rental, מביאה אותנו לדף הכולל כ 15 בתי עסק שלחלקם אתרים ברשת. אתר שצד את עיני מיד היה של חנות בשם www.Cyclepath.com. פרט למבחר של ציוד ממיטב היצרים, האתר כולל מידע מפורט על שבילים והצעות לטיולים.

חודש אוגוסט הגיע, סיימתי את ענייני באזור סן פרנסיסקו והתפניתי להכנות קצרות שכללו ביקור במספר חנויות אופניים. בלט בכל חנות שפע מידע על אזור אגם Tahoe אשר חיזק אצלי את התחושה שהבחירה שלי נכונה. קניתי לעצמי חוברת העונה לתואר 20 המסלולים הטובים ביותר באגם Tahoe. בנוסף לכך ניתן למצוא ספרים, מפות, מפות על CD, מידע ושפע רב של מידע.

לתחילת הכתבה

יוצאים לדרך

בבוקר היציאה, העמסנו את האריזות שלנו, אוהל וציוד פיקניק והופ יצאנו לדרך. המרחק בין San Francisco לאגם הוא כ 4 שעות בנהיגה נינוחה. ניתן לבחור מספר צירים להגעה מדרום, מערב או מזרח האגם. את ההמסלול כיוונו לחנות CyclePath הנמצאת בחוף המערבי של האגם. המסלול שבחרנו היה להגיע דרך כביש 89 אשר מטפס במעלה ה Truckee River המנקז את אגם Tahoe. ערוץ זה (מיותר לציין) זורם ובשלב מסויים, מתחילים לראות רוכבי אופניים רבים על מסלול מקביל לכביש, וכן קייקים וסירות בכמות מדהימה עם נופשים. עם הגיענו למקום, המולת הרכבים הבהילה אותנו. יצאנו על 89 דרום ל CyclePath והיה ברור שאנחנו במקום הנכון.

בחנות מוכרים, כפי שידענו מן האינטרנט, מכל טוב הארץ, אופני הרים למתחיל, למתקדם ולמקצוען (וגם מחלקה לאופני כביש). לחנות מבחר אופניים להשכרה מכל הסוגים והאיכויות. האופניים שבחרתי לי ולבני, היו בינונים (במספר דרגות איכות מתחת לזוג עליו אני רוכב). המלצה שלי למי שבא לרכב באופן רציני לשכור אופני איכות (50 דולר ליום + מע"מ. לא זול אבל ראוי). את החנות הזו בחרתי בגלל המידע המפורט והאיכותי על מסלולי טיול. כל העובדים בחברה יקדישו לכם זמן וסבלנות להראות, להדריך ולתת עצה על מסלולים. יש להם הדפסים לחלוקה של מפות 50,000 שלהם עם סימוני שבילים בכל האזור. כמו כן, הם הסבירו לי את הפרופורציות, המרחקים וזמני הנסיעה לכל מסלול. כיוון שהייתי עם בני שאינו רגיל בנסיעת שטח אתגרית, תכננתי את השהיה, לחלוקת זמן איכות שונה. התמקמנו בפארק השכן, הצבנו אוהל, פרקנו את כל הציוד בחוץ, והופ עלינו על האופניים אנחנו ברכיבה על מסלול מקביל לאגם לכיוון דרום. באזור זה של Thaoe City יש מסלול רכיבה סלול מקביל לכביש. ניתן לסוע להערכתי כ-30 ק"מ ויותר באזור זה על מסלול ייעודי לאופנים. התוכנית שלי לבקר הבא היתה לטפס על ה TRT מדרום ל Blackwood Canyon Rd המסומן כ FR-03. בלילה, כיוון שהיה קריר, אמצע אוגוסט, התלבשנו היטב בגופיות אלפיניות, טרנינג ושקי שינה טובים. המלצתי היא, לקחת בחשבון טמפרטורות בטווח של 0 עד 4 מעלות ולהצטייד בבגדים חמים. השכמתי ב 5:00 על מנת לשוב ממסלול הבוקר לארוחת בוקר עם בני. הטמפרטורה כנראה היתה 0 מעלות. במעלה כביש הגישה היתה לי תקלה. כפפות הרכיבה שלי היו קצוצות ולכן האצבעות קפאו וכמעט נשארו שם. יש להצטייד לרכיבה באזור זה בשעות הבוקר עם כפפות מלאות (וזה היה הדבר הראשון שעשיתי עם הירידה).

מידע מדויק ומפורט היה לי מן המפה ומן ההוראות בחנות. לא היתה לי בעיה גדולה לאתר את הירידה מן הכביש למסלול. הדרך עוברת בחורש/יער עם קרחות מפעם לפעם. הטיפוס הוא בנוף אלפיני טיפוסי כאשר גובה קו פרשת המים הוא בסדר גודל של כ 500-1500 מטר. לאורך המסלול ערוצים עם זרימה קלה של מי שלגים. עצי המחט ביער הם במימדים הראוים לאזור זה. קטרים של לעיתים מספר מטרים וגבהים של עשרות מטר. יש לך תחושות של נסיעה בהיכל טבע מקודש. השביל פתלתל ולעיתים עם תשתית לא מהודקת אשר מקשה על הדיווש. בקטעים קצרים, זווית הטיפוס מאלצת אותי לרדת ולטפס ברגל. טיפסתי כשעתיים ל TRT. הנוף הוא של אגן אגם עצום, פסגות של הרי גרניט עם כתמי שלג פה ושם (אמצע חודש אוגוסט). מן ה TRT ניתן להמשיך לכיוון דרום ולצפון במספר אופציות. כיוון שבני חיכה לי במאהל, דיוושתי במורד השביל לארוחת הבוקר.
בצהריים יצאנו לרכיבה מתונה לאורך FR-03 וחזרנו במעגל בשביל סינגל חביב לאגם דרך החורש.

לתחילת הכתבה

מסלול Flume, ואגם Marlette ועוד

את היום הבא, תיכננתי לנסיעה ל Flume Trail. פירוט מדויק למסלול -כולל מפה טופוגרפית- ניתן למצוא באתר. לפי המקורות ומן התאור של המדריכים בחנות, מסלול זה נחשב לאחד מן המסלולים הפופולריים והמפורסמים בארה"ב. המסלול הינו שביל של כורי כסף מן המאה הקודמת. הוא נחצב על קו גובה בתוך מדרון גרניט בשיפוע של 70 מעלות ובגובה של 400 מטר מעל האגם.המסלול נמצא בחלקו הצפון מזרחי של האגם באזור של מדינת Nevada (אגם Tahoe ממוקם בשתי מדינות, ראה מפה). על מנת להגיע למסלול יש להגיע לבריכה קטנה המכונה Lake Spooner. הבריכה ממוקמת כחצי קילומטר צפונה מצומת Spoonr המסתעף מכביש 50, על כביש 28 אשר מקיף את האגם בצידו הצפון מערבי. במקום חניון לרכב וכן עסק קטן אשר משכיר אופנים וכן יסיע אותכם מגמר המסלול לנקודת היציאה, כל שעה שלמה.

מכאן, מטפסים בדרך ג`יפים בתוך חורש, לגובה של 400 מטר. בדרך זו נפגשתי עם צבאים, סנאים, ציפורים ועוד. בסוף העליה, מחכה בריכה יפהפיה,Marlette Lake, מקום פסטורלי בין הרים ויערות. המים ללא אדווה מהווים ראי ולמי שיזדמן עם מצלמה, תהיה אפשרות לצלם תמונות השתקפות מושלמות. את הבריכה מקיפים משמאל, (דרום מערב) ובמוצא של הברכה מתחיל המסלול. כל מילה לתאור המסלול תקטין את גודל החוויה. מדובר בשביל ברוחב של כ 60 ס"מ. מימין מצוק, משמאל תהום. הסלע הוא גרניט לבן. המתלול מכוסה ביער והנוף הוא של האגם וההרים הסובבים אותו. המסלול הוא באורך של כ 15 קילומטר ובסופו, ירידה חזרה לכביש. חוויה מדהימה לי ולכל מי שעובר את המקום. יש לקחת בחשבון נסיעה נטו של 2-3 שעות במסלול ולהוסיף את זמני העצירות.
למי שמתכנן להגיע לתחילת המסלול מן הצד המערבי של האגם, יש לקחת בחשבון נסיעה של שעה פלוס.

את יום הרכיבה האחרון יעדתי למסלול סינגל בסביבת Tahoe City. המסלול נקרא The great race trail. הוא נמצא ממערב לישוב הקטן. האזור הוא גבעי הררי, ביחס לפסגות של ה TRT. באזור שפע רב של דרכי עפר לרכב, לאופנועי שטח ולאופני הרים. ההרים מכוסים ביערות אורן צפופים. הטיפוס הוא לגובה של כ 300-400 מטר לקו הפסגות הראשון. המסלול חלק מאוד, ללא אבנים ודרדרת ומאופין בתעלות ניקוז החוצות אותו כהגנה בפני סחף בעונת הפשרת השלגים. כל תעלה כזו הינה מקפצת אופנים נפלאה. בדרך לכיוון האגם (מגמה מזרחה) - אין סוף מקפצות ולכל אוהבי הרכיבה, ירידות זו פשוט חוויה מדהימה. את המסלול רכבתי במגמת טיפוס כשעה וחצי ועוד ירידה של כ 45 דקות.
חזרתי לחניון, אספתי את בני והמשכנו בטיול של אב ובנו ל"עמך".

לכל מי שמתכנן נסיעה לאזור, זהו רק תאור קצרצר של 3 מסלולים מתוך מגוון רחב ורב של עשרות אפשרויות שונות. ניתן לשלב מסלולים למתחילים, לרוכבים מתקדמים ומקצועיים בכל דרגה. לכל המעונין, ניתן לקבל פרטים נוספים בדוא"ל ebarnea@hotmail.com.

לתחילת הכתבה

הכתבה באדיבות אתר הרים

יעדי הכתבה

סגור
×