אוגנדה - הפנינה של אפריקה

אוגנדה היא באמת הפנינה של אפריקה: יש בה נופים שאין באף מקום אחר בעולם והיא משלבת בתוכה מגוון גדול של שמורות שונות ומטופחות במיוחד. בנוסף, התרבות מגוונת, השבטים מעניינים והאנשים מסבירי פנים ואוהבים לקבל את פני המטיילים. אז איפה כדאי לבקר באוגנדה? התשובות בכתבה שלפניכם.
רונית הרשקוביץ
|
תמונה ראשית עבור: אוגנדה - הפנינה של אפריקה
© רתם סוננברג

מגוונת בטבע ובאוכלוסיה

הרפובליקה של אוגנדה (Republic of Uganda) היא מדינה במזרח אפריקה, הגובלת במדינות קניה במזרח, סודן בצפון, הרפובליקה של קונגו במערב וטנזניה ורואנדה בדרום. אוגנדה מכונה "הפנינה של אפריקה" בשל יופיה המרהיב של המדינה ושמורותיה ובזכות וינסטון צ'רצ'יל, שתבע את המונח בספרו משנת 1908 "המסע שלי לאפריקה". בזכות האקלים הטרופי השורר בה רוב השנה וקרבתה של המדינה לקו המשווה, מצמיחה האדמה הפורייה כל מה שניטע בה ונופיה הירוקים והאינסופיים עוצרי נשימה ממש.

עיר הבירה של אוגנדה נקראת קמפלה (Kampala) והיא נמצאת צפונית לאנטבה. העיר קמפלה משמשת כמטרופולין גדול ונחשבת לעיר מודרנית למדי, המציעה למטיילים תרבות אנושית, יחד עם תרבות חיי לילה מפתיעה במיוחד. האנשים באוגנדה מסבירים פנים, ידועים בחביבותם ויוצרים חוויה בלתי נשכחת למטיילים. השפות הרישמיות הן אנגלית וסוואהילית, אך קיימות עוד שפות שונות, עקב ריבוי השבטים במדינה. עם זאת, אין שבט שקיים לו רוב גדול, לכן אוגנדה נחשבת מדינה מאוד מגוונת, ברמה התרבותית האנושית.


​רוצים לזכות בזוג כרטיסי טיסה לאפריקה, אירוח מסורתי בלודג' וטיול מקומי? עכשיו ההזדמנות שלכם! היכנסו >>

כאשר מתכננים טיול ספארי באוגנדה, חשוב לקחת בחשבון מספר פרמטרים חשובים, ביניהם תנאי מזג האוויר וגודלה העצום של המדינה. בנוסף, צריך לחשוב על אופי הטיול שמבקשים לצאת אליו, כיוון שזה עשוי להשפיע ישירות על הוצאות הטיול ואורכו. באוגנדה תמצאו מגוון רחב של חיות ומיני ציפורים ססגוניות, המוצאות את ביתם בנוף האוגנדי, בין ההרים והגבעות, יערות הגשם הסבוכים, הארכיפלג, המפלים והאגמים המרשימים. הפארקים של אוגנדה מציעים סוגים רבים של פעילויות כמו טיולי ספארי, מסלולי הליכה, סיורי שייט, טיפוס הרים ורפטינג.

מפלי מורצ'יסון (Murchison Falls National Park)

כ-300 ק"מ מהעיר קמפלה נמצאים מפלי מורצ'יסון, שהם נקודת חובה בטיול באוגנדה. השמורה משתרעת על פני 3,840 קמ"ר ומהווה את הפארק הלאומי הגדול ביותר במדינה. יופייה של השמורה משך אליה בעבר מבקרים ידועים כמו וינסטון צ'רצ'יל וארנסט המינגווי ועוד רבים וטובים. הנילוס הגועש נופל בשצף קצף מגובה 40 מטר, אל המבואות המזרחיים של אגם אלברט. כדאי לצאת לשייט בנהר, השוקק תנינים והיפופוטמים, אל עבר מפלי מורצ'יסון המרשימים, על מנת לחזות בעצמתם האדירה.

שמורת קווין אליזבת' (Queen Elizabeth National Park)

שמורה זו מכונה על שמה של מלכת אנגליה, אליזבת' השניה. שמורה זו היא הפופולרית ביותר באוגנדה ומשתרעת על פני יותר מ-2,000 קמ"ר. המערכת האקולוגית של הפארק מגוונת וכוללת סוואנות רחבות ידיים, יערות ואגמים שקופים. גיוון כזה הופך אותה לבית גידול עשיר של מיני יונקים, ביניהם שימפנזים, פילים, היפופוטמים, עדרי תאואים ואריות. השמורה מהווה מקום מפגש עם הטבע, התרבות והקהילה המקומית ונותנת הזדמנות להנות מהיופי, הסיפורים, הריקודים והטקסים המסורתיים של השבטים המקומיים. מומלץ במיוחד לצאת לשייט בתעלת קזינגה, על מנת שתוכלו לצפות בבעלי החיים הרבים, המטיילים להנאתם על גדת התעלה, ביניהם תנינים, תאואים, היפופוטמים ופילים.

שמורת זיווה (Ziwa Rhino Sanctuary)

שמורת זיווה מכונה גם "ביתם של הקרנפים הלבנים", שכן מטרתה היא להגן על אוכלוסיית מין זה, הנמצא על סף הכחדה. אוכלוסיית הקרנפים הלבנים מונה כיום רק כיום רק 11 אלף פרטים בכל העולם. שמורה זו מעודדת את השמירה עליהם ופועלת ליצירת אזורים מוגנים ולהפסקת הציד הלא חוקי, למטרות מסחר בקרניים - אחת הסיבות העיקריות להיכחדותם של הקרנפים מן העולם. לשמורה גם פן כלכלי-חברתי, שכן היא מעניקה מקומות עבודה ופרנסה לתושבי האזור ותנועת התיירים מתוכננת להוות קרש קפיצה לעסקים מקומיים. ביקור בשמורה מספק מבט על החיות הנדירות ומפעילי השמורה יותר משמחים להסביר למבקרים על פעילותה, על חשיבות שימור הקרנפים למערכת האקולוגית וכן על ההתעללות שעוברים הקרנפים על ידי הציידים, בתמורה לקרניים שלהם. מלבד קרנפים, מכילה השמורה מגוון בעלי חיים, טבע ונופים. שווה ביקור!

הר אלגון (Mount Elgon National Park)

הר אלגון הינו הר געש כבוי, שגודלו כ-3,500 קמ"ר. הר זה הינו הר הגעש הגדול והקדום ביבשת השחורה. ההר נמצא על גבול קניה ואוגנדה ולכן חלק מההר נמצא בשטחה של קניה. להר קיימות חמש פסגות עיקריות, כשהגבוהה ביותר היא פסגת ווגגאי (Wagagai), שנמצאת בצד האוגנדי של ההר, בגובה 4,321 מטר. השמורה שבה נמצא ההר משתרעת על פני 1,145 קמ"ר ומקיימת בתוכה 400 מיני צמחים שונים. כמו כן, מקיימת השמורה גם 300 מינים של ציפורים נדירות, שתוכלו למצוא רק באוגנדה. המפלים הקיימים בפארק משמשים את התושבים המקומיים להשקיית הצמחייה, השדות והמטעים השונים.

פארק בווינדי (Bwindi Impenetrable National Park)

שטחה של שמורת בווינדי, הגובלת ברפובליקה של קונגו, הוא 321 קמ"ר של יערות סבוכים. בשנת 1994 הוכרז הפארק כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו . האטרקציה המרכזית בפארק היא, כמובן, 320 גורילות ההרים (Gorilla Beringei Beringei) המתגוררות בו, המהוות כמחצית מהאוכלוסייה העולמית של בעלי החיים מסוג זה. בגלל שגורילות ההרים נמצאות בסכנת הכחדה, שמורות הטבע מגנות עליהם ומשמרות אותם בקפדנות רבה. כיוון שכך, עלות הכניסה לשמורה היא גבוהה מאוד, כ-500$ לאדם והכניסה מוגבלת למספר מועט של מבקרים בכל יום, לכן יש צורך בהזמנת הסיור מספר חודשים מראש.

עמק קידפו (Kidepo Valley National Park)

בגבול הצפוני בין המדינות קניה, סודן ואוגנדה שוכן עמק קידפו, הנחשב לאחת השמורות המבודדות בעולם. מטיילים מעטים עושים את דרכם לשמורה, שמאופיינת בנוף סוואנות ובחיי פרא. נוף הסוואנה חורג בהרבה מעבר לגבולות השמורה ונראה שהוא נמתח לעבר האופק ורכסי ההרים. בעונה היבשה מומלץ להגיע לטייל וניתן גם לצפות באריות מקרוב. בעונה הרטובה לא מומלץ להגיע, עקב בעייתיות בדרכים ובכבישים המובילים לשמורה.

אגם מבורו (Lake Mburo National Park)

אגם מבורו משתרע על 370 קמ"ר במערב אוגנדה ונחשב לפנינה קטנה, הממוקמת בין ימת ויקטוריה והרי רוונזורי. האגם משמש כביתם של יותר מ-350 מיני ציפורים, זברות, בפאלו, תאואים, היפופוטמים ועוד. הייחודיות של אגם מבורו היא הנוף המרהיב שלה, שמעוטר בסלעים, שגילם מוערך ביותר מ-500 מיליון שנה.

טיול באוגנדה

באוגנדה קיימות שמורות רבות ופארקים לאומיים רבים מטופחים ושמורים במיוחד. הטבע הוא העיקר באוגנדה. בעבר, נחשבה אוגנדה למדינה מסוכנת למטיילים בה, עקב אירועים ביטחוניים שקרו בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת, ולכן לא נחשבת למדינה תיירותית במיוחד ביבשת השחורה. אבל מה שאנשים לא יודעים, זה שהיא כבר לא מסוכנת כלל ואפילו ידידותית מאוד למטיילים.

עיר הבירה קמפלה, שמיקומה הגיאוגרפי מאפשר לצאת ממנה כמעט לכל טיול או סיור שתרצו, גם משמשת כבירת חיי הלילה התוססת והצעירה, בצורה מפתיעה במיוחד. העיר מאופיינת בתרבות מערבית ומפותחת ביותר, ביחס לשאר הערים במדינה.

אוגנדה היא מדינה מעניינת ויש לה הרבה מה להעניק למטיילים. אני ממליצה לצאת למסע לפני שהיא הופכת פופולרית בקרב המטיילים בעולם. תוכלו לחוות הרפתקה של פעם בחיים, שמגלמת בתוכה עולם שלם של טבע, אקלים טרופי נוח, נופים ירוקים, הרים וגבעות, סוואנות, מפלים ובעלי חיים מכל הסוגים הקיימים ומהנדירים בעולם.

רונית הרשקוביץ היא קונסולית הכבוד של זמביה בישראל ומנכ"לית חברת התיירות "ספארי קומפני" - טיולים פרטיים לאפריקה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×