אומבריה - מסורת מלאכות היד

קרמיקה, אריגה, רקמה, עיצוב ברזל ועבודה בעץ הן חלק מהמגזר היצרני של הכלכלה באומבריה ומייצגות את אינסוף ההיבטים של ההיסטוריה והמסורת של אנשי האזור. הסודות ומיומנויות ייצורן של סחורות אלו עברו מדור לדור וייחודיותן נשמרה.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: אומבריה - מסורת מלאכות היד
© איתמר ברק

אמנות הקדרות

הקדרות האומבריאנית ידועה בכל העולם ובאומבריה יש מספר מוזיאונים המוקדשים לאמנות זו. הייצוגי ביותר הוא מוזיאון הקרמיקה האזורי בדרוטה (Deruta), שממחיש כמה עשיר ומגוון היה התחום הזה לאורך השנים. בשיטוט בחנויות המפעל או בחנויות האמנויות ובשווקי הערים, ניתן לראות את ייחודה של התוצרת המקומית בצבע, במוטיבים דקורטיביים ובחומרים ובטכניקות השונות. הקדרות של אורוויאטו מתוחכמת וידועה מאז ימי האטרוסקים בכלי הבוצ`רו (Bucchero) המפורסמים שלה - כלים העשויים קרמיקה שחורה ואלגנטית, הנשרפת בחום של 900 מעלות צלסיוס. גולת הכותרת של הקדרות המקומית הינה הציפוי הצבעוני והמבריק של הקרמיקה - המג`וליקה (Majolica). המג`וליקה מיוצרת בדרוטה מסוף המאה ה-13. טכניקה זו מעניקה למוצרי הקדרות ברק מיוחד זהוב זוהר, והיא שולבה בכלים שעוצבו בהשראת ציוריו של פרוג`ינו. בגוביו של המאה ה-16, שכלל האומן ג`ורג`יו אנדריאולי את השיטה, בהוסיפו לקרמיקה ברק אדום. עבודותיו, ויצירות נוספות של מג`וליקה, מוצגות במוזיאון העירוני של גוביו.

לתחילת הכתבה

טקסטיל ותחרה

מסורת הטקסטיל של אומבריה מתועדת מאז המאה ה-13, במיוחד בפרוג`ה, שהפכה מפורסמת בתקופה הזו בזכות יצור "מפות השולחן של פרוג`ה", בעלות שזירה יחודית בצורת עין ציפור בצבעי כחול ולבן. למעוניינים - ניתן למצוא בדים תוצרת יד בחנויות מקומיות. הבדים מציגים את אותן דוגמאות הקיימות על הבדים המוצגים במוזיאונים. באורוויאטו מופיעות בתחרה דוגמאות בהשראת חזית הקתדרלה המפוארת של העיר.

לתחילת הכתבה

גילוף וריהוט, עץ וברזל

עץ הוא חומר שקל להשיג ויש לו פוטנציאל אומנותי גבוה. זאת ודאי אחת הסיבות שבימי הביניים הוא נבחר כחומר הגלם לגילוף פסלים וריהוט מעוצב בכנסיות וארמונות. כדוגמא לאומנות העץ, ניתן לראות את הריהוט בן המאה ה-15, המוצג למבקרים בבתי גילדות הסוחרים וחלפני הכספים בפרוג`ה. היום תוכלו למצוא עבודות עץ וריהוט עץ וברזל בחנויות רבות באסיזי, טודי, גוביו ופרוג`ה, ובבירת הריהוט העתיק- צ`יטה די קסטלו. בתקופת האביב נערכות באומבריה תערוכות תקופתיות גדולות. שווקים של עתיקות ועבודות עץ נערכים בערים המרכזיות מדי חודש.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
0
×