אומבריה - שמורות טבע ונקודות חן

מרבית שטחה של אומבריה הינו גבעי ופורה. רצף המרחבים, העמקים ומדרונות הגבעות המשתפלים בעדינות, מנוקדים בערים ימי-בינימיות ובגידולים חקלאיים. הנה סקירה על נקודות חן ושמורות באזור.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: אומבריה - שמורות טבע ונקודות חן
© איתמר ברק

מידע כללי

השטח של אומבריה קטן אך מגוון: 8456 ק"מ מרובעים שנמתחים על פני גבעות עגולות, הרים מרשימים, עמקים ירוקים, מישורים פוריים, אגמים ונהרות אדירים. הטבע והנוף הבלתי רגילים של האיזור נשמרים ומוגנים במסגרת שבעה פארקים אזוריים ופארק לאומי אחד: הפארק של אגם טראזימנו (Trasimeno), הפארק של הר סובאסיו (Subasio), פארק נהר הנרה (Nera), פארק נהר הטיבר (Tiber), הפארק של קולפיוריטו ( Colfiorito), הפארק של הר קוקו (Cucco), פארק S.T.I.N.A. והפארק הלאומי של הרי סיביליני (Sibylline). ניתן להנות מן הסביבה הנפלאה הזו תודות לרשת נרחבת של שבילי הליכה ודרך אטרקציות מאורגנות של ספורט מים והרים. 

לתחילת הכתבה

הרי סיביליני

אחד האיזורים המומלצים ביותר לביקור הינו הרי האפנינים המזרחיים, שמפרידים בין חבל אומבריה לחבל מרקה (Marche). בהרי סיביליני (Sibylline, רק חלק משרשרת זו הוא באומבריה) נמצאות הפסגות הגבוהות ביותר של שרשרת האפנינים, והן מתנשאות לגובה של 2476 מטרים. הפארק הלאומי של הרי סיביליני ידוע בקרב אוהדי ה"אקו-טוריזם" בכל רחבי אירופה, בזכות אוצרות הטבע שבו. הפארק הוא ביתו של הזאב האפניני (Apennine wolf) ושל הנשר הזהוב (Golden Eagle) ומבקרים יכולים להתרשם מהפריחה המרשימה של סחלבים, ליליות ופרגים צהובים נדירים. באביב (מרץ-יוני) הופכים איזור סיביליני ואיזור קסטלוצ`יו (Castelluccio) לקליידוסקופ מדהים של פרחים עם אלפי צבעים וגוונים ומושכים אליהם אלפי מבקרים המטיילים בשבילי ההליכה שבמקום.

לתחילת הכתבה

נהר הנרה

עוד איזור מדהים ביופיו הוא פארק נהר נרה (Nera), הזורם באחד מהעמקים האפניניים היפים ביותר של איטליה- הוולנרינה (Valnerina). יערות אורן ואלון בהם שוכנים מצודות וארמונות מרשימים מלווים את מהלכו של הנהר. חובבי הספורט האתגרי ישמחו לדעת כי יש אפשרות לצאת לרפטינג על הנהר.

לתחילת הכתבה

היער המאובן של דונרובה

היער המאובן של דונרובה (Dunarobba) הוא אתר בלתי רגיל. זהו אתר פלאונתולוגי (מאובן) ובו עצי ענק מגיחים מן האדמה כמו עמודי טוטם עצומים. היער המאובן נמצא לא רחוק מהעיירה Avigilino Umbro, וההערכה היא כי לפני יותר משני מליון שנה, גדלו יערות עצי סקויה ענקיים על גדות אגם טיברינו (Tiberino), שכיסה בעבר חלק נרחב מאומבריה של היום.

לתחילת הכתבה

מאגרים ומקורות מים

המים הזורמים שיחקו בעבר ומשחקים גם היום תפקיד חשוב בעיצוב פני הנוף, ובהשקיית השטחים החקלאים באומבריה. משום כך, פולחן הערצת המים וסיגול תכונות מרפאות ומטהרות למים היה קיים באומבריה עוד בימי קדם. תושבי המקום הקדמונים עשו הכל על מנת לשמור על מי הגשמים והנביעות. וכך, הדאגה מפני האפשרות שיחסרו מים לעיר אורוויאטו (Orvieto) דחפה את האפיפיור קלמנט ה-7 לבנות את הבאר המפורסמת של סן פטריציו (San Patrizio). המהווה את אחד ממוקדי התיירות המרכזיים בעיר. כיום, נמכרים המים המינרלים של אומבריה בכל רחבי אירופה.

לתחילת הכתבה

מפלי מארמורה

מפלי מארמורה (Marmore) נחשבים למפלים הגדולים באיטליה והם יוצרים מראה עוצמתי ובלתי נשכח בקרב המבקרים במקום. המפלים, שמקורם הוא במי נהר וולינו (Velino), זורמים לתוך נהר הנרה ונופלים בשלוש מדרגות, כשהגבוהה שבהן היא בגובה של 80 מטרים. מראה המפלים מרשים ביותר ואינו מסגיר את עובדת היותם מלאכותיים (נוצרו בשנת 271 לספירה). במרכז מבקרים הסמוך למפלים תוכלו למצוא מידע, עזרה ומדריכים מומחים לטיולים שמובילים לראש המצוק בנוף של צמחיה עשירה ומגוונת, עם אשורים, ערבות, צפצפות ועצי אלמון. חשוב לדעת: כיום, עקב הפניית מי מפלי מארמורה למפעלים ליצירת חשמל, ניתן לראות את המפלים במלוא עצמתם רק מספר שעות ביום.

לתחילת הכתבה

פארק הטבע S.T.I.N.A

בפינה הדרום מזרחית של אומבריה נמצא פארק הטבע S.T.I.N.A. - ראשי תיבות של (Sistema Territoriale di Interesse Naturalistico e Ambientale (מערכת אזורית לענייני טבע וסביבה) - שמגן על 3 אזורי טבע חשובים:

  • Selva di Meana-Allerona - שרשרת יערות.
  • Bosco della Melonta - מכוסה עצים, ביתו של הינשוף הנשרי האירואסיאני.
  • שטח השמורה המוגן של San Venanzo.

לתחילת הכתבה

הר קוקו - פארק המערות הנסתרות

מאות מערות בכל הצורות והגדלים מנקדות את הפארק האזורי של הר קוקו (Mount Cucco). מערות אלו נוצרו באופן טבעי לאורך מיליוני שנים על ידי נהרות תת קרקעיים הזורמים במקום. המערה המרשימה ביותר הינה המערה של הר קוקו- מערכת תת קרקעית עצומה שמשתרעת על יותר מ-30 ק"מ ויורדת לעומק מקסימלי של 945 מטרים. במקום סיורים מודרכים שבהם יכולים המבקרים להתרשם מהנטיפים ומהזקיפים הנהדרים המקשטים את המערה.

לתחילת הכתבה

נהר הטיבר

אומבריה היא גם משכנו של נהר הטיבר (Tiber), המתחיל בצפון איטליה, חוצה את טוסקנה לתוך אומבריה ומשם דרומה לכיוון רומא. הנהר, שיחק לאורך מאות בשנים תפקיד מפתח בהתפשטות הציביליזציה. דרכו הועברו לרומא מוצרים חלקאיים, חומרי גלם ושאר מוצרים. כתוצאה מתנועת המסחר, נבנו לאורכו מספר נמלים, כמו למשל הנמל החשוב Olio, הממוקם ליד Otricoli והתפתחו ערים כמו טודי ואורוויאטו, שנחשבות כיום למוקדי תיירות מרכזיים. כיום, החלקים האמצעיים והתחתוניים של הנהר, שצמחייתם היא חורש ים תיכוני ויערות עד, מוגנים כפארק מים אזורי (שמורת טבע).

לתחילת הכתבה

אגמים

אגם טראזימנו (Trasimeno) המוקף בגבעות נמוכות, הוא הרביעי בגודלו באיטליה. על פי האגדה, Trasimene, הבן של מלך של Tyrrhenian Lydia, התאהב באופן חסר תקנה בנימפה. לאחר שהיא החזירה לו אהבה, הם צללו יחד למימי האגם על מנת לחיות ביחד לנצח ומאז נושא האגם את שמו. כל אזור טראזימנו (כולל איי שלושת האגמים) הוא יעד מאוד פופולרי, שמושך אלפי תיירים איטלקים וזרים מדי שנה, במיוחד בתקופת הקיץ. הצמחיה מסביב לאגם עשירה במיוחד: קני סוף, עצי זית עתיקים, שורות עצים ועוד. האגם הוא גם בית גידול למינים רבים של דגים: זאבי מים, צלופחים ודגי מים מתוקים נוספים.

אגם Piediluco מציע למבקרים נוף שונה מאחיו הצפוני (טראזימנו)- מדרונות מכוסי ירוק המשתקפים במים הכחולים השלווים של אזור זה הגובל ב-Lazio. זהו היעד המושלם לשיט בסירות ולסקי מים. שני אגמים קטנים נוספים קיימים בשטחה של אומבריה. אגם קורברה (Corbara), בעל הצורה הלא סימטרית, שנוצר באופן מלאכותי כדי לווסת את זרימת הטיבר, לצידה של העיר שובת הלב Corsara, ואגם Alviano, המאופיין בטבע עשיר, צמחייה וקינון ציפורים.

לתחילת הכתבה

 *נכתב ונערך ע"י צוות למטייל ברשת בחודש מאי 2005

יעדי הכתבה

סגור
0
×