אטרקציות מצפון לבואנוס איירס

מצפון לבואנוס איירס ישנן שתי אטרקציות עיקריות - מפלי האיגוואסו האדירים והרי המנדוזה המרשימים. העיר מנדוזה Mendoza שוכנת למרגלות הר המנדוזה המיוחד, אליו ניתן לטפס. מפלי האיגווסו נמצאים בגבול של ארגנטינה וברזיל והם נשפכים לאורך 19 קילומטרים.
מורן שר וגבי קמינסקי
|
מפה
תמונה ראשית עבור: אטרקציות מצפון לבואנוס איירס

מנדוזה

העיר מנדוזה (Mendoza) שוכנת למרגלות שרשרת הרי האנדים ולמרגלות הר המנדוזה המיוחד. זוהי עיר נעימה שעברה לארגנטינה ב- 1561 ונקראה כך כמחווה למושל הצ`יליאני בזמנו. בעקבות רעידת אדמה שהתרחשה בעיר לפני 140 שנה היה צורך לשקם את העיר ועל כן כיום זוהי מודרנית לחלוטין. במרכז העיר נמצאת כיכר העצמאות (plaza independencia) הכיכר משתרעת על ארבעה בלוקי בניינים ונמצאת על שדרת מיטרה וריבדביה. באחת מפינות הכיכר (פינת הרחובות מונטוידיאה ואספניה) נמצאת כיכר אספניה (Plaza Espana) כיכר נחמדה בה בימי שבת בבוקר יש שוק אמנים מיוחד.  כדאי לבקר בפארק סן מרטין (Parque San Martin), פארק יפהפה עם שבילי מים למשחקים ואגם. הכניסה לפארק נמצאת מערבית לכיכר העצמאות, כ- 10 בלוקים מהכיכר. בפארק נמצאים גם הגנים הזיאולוגים Jardin Zoologico . (הכניסה עולה 1 דולר - נכון לפברואר 2000), יש נקודות תצפית על האנדיות. מגיעים באוטובוס 110 מהמרכז או טרולי (- מיניבוס) מפינת הרחובות סרמינטו ו-ה 9 ביולי. למי שמתכנן ללכת ברגל - זכרו, זוהי הליכה ארוכה, לכן מוטב לנסוע באוטובוס. על גבעה מאחורי הפארק נמצאת אנדרטת זיכרון מרשימה לזכר אחת ממלחמות הצבא Cerro de la Gloria. ניתן להגיע באוטובוס שנקרא Oro Negro שיוצא משדרת ליברטד, פעם בשעה.

במנדוזה כדאי לבקר גם באחת מתעשיות היין (העונות הטובות הן מרץ- אפריל). אפשר לקבל את לוח הזמנים ושעות הביקור במשרדי תיירות. אחד המפעלים הגדולים בעולם הוא La colina de Oro. נוסעים בקו אוטובוס 151 מהתחנה המרכזית, יוצא כל שעה. הנסיעה עולה 1 דולר (נכון לפברואר 2000). טלפון במפעל: 972090. הסיור קצר והטעימות מצוינות. ניתן לראות את מכונות הייצור, אנשים עובדים בפועל, פעולת הדריכה על הענבים ואת כל שאר שלבי היצור. ניתן לצאת מהעיר לטיפוס על הר המנדוזה, אמנם לא מטפסים עד לפסגה, אבל מטפסים בהחלט מספיק גבוה. הטיפוס הוא מקצועי וניתן לברר פרטים בחברות תיירות. ההגעה למחנה הבסיס אורכת 3 ימים ומשם הטיפוס יכול להימשך 4-5 ימים.

לתחילת הכתבה

מפלי האיגוואסו

מפלי האיגוואסו (Iguazu) נמצאים בגבול של ארגנטינה וברזיל. המפלים נשפכים לאורך 19 קילומטרים מנקודת המפגש של שני הנהרות - נהר האיגווסו ונהר אלטו פרנה. בסביבת המפלים העיקריים ישנם איים קטנים מיוערים שאפשר לטייל בשטחם, ישנן סירות שמעבירות תיירים מהחוף לאי וחזרה, ללא תשלום. את מפלי האיגווסו ניתן לראות משני צדדים- הארגנטינאי והברזילאי. לחוות בצורה אקטיבית יותר את המפלים ניתן מהצד הברזילאי, כיוון שישנם שבילי הליכה שמאפשרים לראות את המפלים מכל מיני צדדים וזוויות שונות. כמו כן אפשר להתקרב למפלים עד שעומדים כמעט מתחתם. מצב זה מאפשר להרגיש את עוצמת המים ואת גודלם של המפלים. יש למעבר הגבול סידור שאין צורך בהחתמת הדרכון אם חוצים את הגבול בין ארגנטינה לברזיל ושבים באותו יום, (סידור זה נעשה עם חברות תיירות). חציית הגבול אפשרית באוטובוס.

הכניסה לפארק מהצד הארגנטינאי עולה 5 דולר (נכון לפברואר 2000) שפתוח בין 9:00-17:00 (ניתן לשלם גם בפזוס וגם בדולרים). למפלים ניתן להגיע עצמאית או בסיור מאורגן. מומלץ ביותר להגיע עצמאית, גם כיוון שהסיור עולה 30 דולר (נכון לפברואר 2000) וגם כיוון שכך לא מוגבלים בזמן. ניתן לקחת סיור שכולל גם שייט ל"לוע השטן" Graganta del diablo זוהי נקודת המפגש של הנהרות, מקום בו עוצמת המים היא אדירה, זהו דבר כל כך כוחני שקשה לתארו במילים. בהחלט נקודת שיא בביקור במפלים. את הסיור אפשר לארגן ממשרד התיירות שנמצא בכניסה לפארק. לוע השטן נמצא במרחק כ- 10 דקות נסיעה באוטובוס היוצא ממשרד התיירות וחוזר בחזרה לאחר מכן (הנסיעה עולה 2 דולר , נכון לפברואר 2000) ושייט של כ- 10 דקות עד לגשרי העץ המובילים לתצפית (השיט עולה 4 דולר, נכון לפברואר 2000).

בדרך כלל מספיק יום אחד לצד הארגנטינאי של המפלים ולצד הברזילאי חצי יום- יום. לכן ניתן להעביר את הלילה באחד משני הצדדים, או בעיר פוז דה איגווסו Foz de Iguasu שבברזיל, שם יותר מסוכן , אך גם יותר זול, או בעיירה פורטו איגווסו Puerto Iguazu שבארגנטינה, שם אולי יותר יקר. (5 דולר ללילה , נכון לפברואר 2000), אך יותר בטוח ונעים.

עיר נוספת המבקרים בה לא מעט תרמילאים ישראלים היא סלטה, העיר הגדולה ביותר בצפון ארגנטינה. הסיבה לפופולריות שלה היא שאליה מגיעים וממנה יוצאים למפגש עם הגבול הבוליביאני. הדרך מסלטה לגבול או להיפך, באוטובוס אורכת כ-8 שעות, כולל מספר עצירות לבדיקות סמים על ידי המשטרה המקומית. עיירת הגבול אליה מגיעים היא לה קיאקה, הנקודה הצפונית ביותר בארגנטינה, הנמצאת 5121 ק"מ מאושואיה. סלטה עצמה היא עיר אסתטית ונעימה, המציעה טיולים רבים בסביבותיה. מומלצים מספר טיולי אופניים באזור.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×