אטרקציות נוספות בבייג`ין

מלבד האתרים המרכזיים והידועים של בייג'ין שהביקור בהם הוא בגדר חובה, יש בעיר כמה אתרים נוספים שראוי לשים אליהם לב וביקור בהם יעמיק את ההיכרות עם התרבות וההסטוריה הסינית. על כל אלה, בכתבה שלפניכם.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: אטרקציות נוספות בבייג`ין
Chung King/Depositphoto ©

רקע ומעט היסטוריה

בייג`ין, בתעתיק מדוייק: בייג`ינג, (Beijing), פירוש: הבירה של הצפון, היא בירת הרפובליקה העממית של סין. מחוז אוטונומי. 16,800 קמ"ר.

לתאר את בייג`ין בכמה מילים זו משימה לא קלה. לבייג`ין היסטוריה ארוכת שנים. העיר בנויה בשילוב של חדש וישן והיא מציעה מספר אתרים היסטוריים ושווקים זולים. כדאי לציין כי המרחקים בין חלקי העיר גדולים מאוד, כך שביקור נכון מצריך תכנון של לוח זמנים והכרת חלקי העיר. ישנם ארבעה כבישי טבעת המקיפים את העיר. (הראשון, הקטן שביניהם, היקפו 45 ק"מ) עם אוכלוסייה גדולה, (כמו העיר האסורה, כיכר טיינאנמן, חוטונגים (סמטאות צרות), בתים ישנים, בתי תה, וכמה מקדשים המגוללים מסורת והיסטוריית רבת שנים לצד גרודי שחקים, אתרי בנייה עצומים, מזללות מודרניות כמקדונלד`ס ו- KFC, מלונות חמישה כוכבים, וכדומה שמשתלבים זה בזה בלי יותר מידיי אופי, בלי כיוון ובלי יד מנחה.

במשך למעלה מ-3,000 שנה מרבית השושלות הסיניות שלטו על המדינה מבייג`ין, סביר להניח כי ביקורכם בסין יתחיל או יסתיים בבירה, שכן כמו מטרופולינים אחרים בעולם, ביג`ין מהווה מוקד משיכה לתיירים. האקלים האופייני לבייג`ין מאופיין בטמפרטורות גבוהות בקיץ, במזג אויר יבש וסגרירי באביב, בימים חמימים עד נעימים בסתיו ובחורף קשה, ארוך וקר.

העיר נוסדה בשנת 1153, שושלת ג`ין קבעה בה את בירתה, חומת העיר הייתה אז 18 ק"מ והיקף חומת הארמון 5 ק"מ. בעיר ישבו אז כמיליון תושבים. בשנת 1215 כבשו אותה המונגולים וב-1271 היא הוכרה בתור הבירה החדשה על ידיי קובאלי חאן (נכדו של ג`ינגס חאן), מרקו פולו שפעל בשירותו של החאן הגדול תיאר אותה כיפה בערי תבל. ב-1368 כבשו המינג את העיר ושינו את שמה לביי פנג (השלום הצפוני) ואת הבירה העבירו לנאנג`ינג (הבירה הדרומית).

קיסרי מינג עיצבו את ביג`ין במאה ה-15 לספירה לפי תבנית מדויקת, שעקרונותיה נקבעו מאות שנים קודם לכן. שריג של רחובות על מערכת צירים צפון-דרום ומזרח-מערב שמרכזו המלבן של החצר הקיסרית. את העיר תחמו ארבעה מקדשים שגם סימלו את הקשר של הקיסר עם ה"שמיים". מקדש השמיים בדרום (היחיד שנשאר שלם), מקדש האדמה בצפון, מקדש השמש במזרח, ומקדש הירח במערב. חומות חפירים גשרים ותעלות קישרו וניתקו בין חלקיה השונים של העיר. העיר הקיסרית נבנתה על ציר צפון-דרום (לפי עקרונות ה"פנג-שואי") ויותר מאוחר בימנו אנו, הכריז מאו על הרפובליקה החדשה של סין מעל השער של העיר האסורה כשפניו דרומה (ממש כדרך הקיסרים). לאחר מותו נבנה המוזולאום לזכרו בדיוק על אותו הציר בין העיר האסורה לשער השלום הנצחי.

ב-1406 חזרה הבכורה לבייפנג ושמה שונה לבייג`ין (Beijing) הבירה הצפונית. בתקופה זו נבנו כמה מאתריה החשובים ביותר - העיר האסורה ומקדש השמים. כשעלו המנצ`ו לשלטון בשנת 1644 הוספו בניינים נוספים ובעיקר גנים. העיר נקבעה כבירה החדשה של הרפובליקה העממית של סין כפי שהוכרזה על ידי מאו ב-1950.

במרוצת השנים, בייג`ין איבדה את ההוד והקסם הקיסרי, היא שברה את קו הרקיע עם שורה של בניינים סובייטים משנות החמישים וגורדי שחקים מודרניים החל משנות השמונים. מכל המקדשים הפזורים בעיר נשארו ספורים בלבד ושכונות צפופות ישנות פינו את מקומם לדיור ממשלתי ולקומונות עבודה. למרות זאת בייג`ין היא אחת מהמרתקות בערי סין.

לתחילת הכתבה


מקדשים

מקדש קונפוציוס (Kong miao)
מקדש זה הוא השני מסוגו בסין. הוא נפתח מחדש ב-1981 לאחר ששימש באופן מסתורי כלשהו כמגורי בכירים. כיום הוא מתפקד כמוזיאון. יער האסטלות בחצר המקדש מתעדות את שמות הנבחנים שעברו בהצלחה את הבחינות הקיסריות לשירות המדינה בחצר הקיסרית. שאיפתו של כל מלומד הייתה לראות את שמו חקוק כאן, אך הדבר לא היה פשוט כלל וכלל. בקולג` הקיסרי הסביר הקיסר את תורת קונפוציוס לאלפי תלמידים, מרצים ופקידי חצר, שכרעו על בירכיהם, בטקס שנערך אחת לשנה. הקולג` לשעבר שנבנה על ידי נכדו של קובאלי חאן ב-1306, היה המוסד היחידי מסוגו בסין, כיום הוא משמש כספריית הקפיטאל. חלק מן האוסף הם לוחות אבן שהוכנו במצוות הקיסר צ`יאנלונג. על גבם חקוקים 13 עקרונות קלאסים של קונפוציוס, המגיעים יחד ל-800,000 תווים או 12 שנות עבודה של המלומד שהכין אותם. בחצר מצוי גם עץ המלומדים.

המקדש להצלה עולמית (Guang ji Si)
נמצא בחלק הצפוני מערבי של צומת הרחובות Xisi. לראשונה נבנה המקדש במאה ה-12. הארכיטקטורה שלו סינית טיפוסית שנשתמרה היטב עד ימינו. במקום פסלים בודהיסטים מהיפים בסין.


המקדש למקור המשפט (Fa yuan Si) נמצא בקצה הדרומי של Xizhuan Lane מחוץ ל-Xuanwumen. המקדש נבנה במקור בשנת 645 לספירה כמקום אחסון לבחינות האימפריליות. כיום זהו קולג` בודהיסטי. מקדש העננים התכולים Bi yun Si נמצא בסמוך לגבעות המבושמות (Xiang shan) ונחשב למקדש המשמעותי ביותר בכל הגבעות המערביות. הוא נבנה בזמן שושלת יואן (1271-1368) ושימש מקום עליה לרגל של הקיסרים ופילגשותיהם, במיוחד בתקופת שולשת צ`ינג. שלא כמו מקדשים אחרים בעיר בייג`ין, הוא נבנה על ציר מזרח - מערב ועוקב אחר השינויים בגובה פני השטח.

המקדש לבודהה השוכב Wo fo Si נמצא ממערב למקדש העננים התכולים. הוא מפורסם בזכות הימצאות פסל ענק עשוי נחושת של בודהה השוכב הנמצא בין כתליו. הפסל שוקל 54 טונות וגובהו למעלה מחמישה מטרים!. מקדש שמונה המקומות הגדולים Ba da chu הינו מקדש מדרום לגבעות המבושמות. במתחם שלו שמונה מקדשים בגבהים שונים. חלקם נהרסו ונפגעו במרוצת השנים, אך מומלץ לבקר בהם בכל זאת. בהגיעכם לכאן, תנו את הדעת למקדש Lingguang si שמשמעותו אור שמיימי שעל פי האמונה נמצאת בו אחת משיניו של בודהה וכן תנו את הדעת למקדש הרחמים הגדול Dabeisi.

לתחילת הכתבה

מוזיאונים וגלריות

ברחבי בייג`ין ישנם מספר מוזיאונים וגלריות. התייר הממוצע אינו ממהר לבקר בהן... אולם הנה בכל זאת תזכורת קטנה:

מוזיאון המהפכה הסיני ומוזיאון ההיסטוריה
זהו למעשה מבנה אחד מחוץ לעיר האסורה המשלב שני מוזיאונים. אגף ההיסטוריה מחולק לארבעה חדרים- סין הקדומה ועד למאה ה-21 לפני הספירה), החברה המשועבדת (המאה ה-21 לפנה"ס ועד שנת 4476 לפנה"ס), החברה הפדרלית (475 לפני הספירה עד שנת 1840 לספירה), החברה הסמי- קולוניאלית והסמי- פדרלית (1840-1918). אגף המהפכה כולל חמישה חדרים - הקמת המפלגה הקומוניסטית, מחלמת האזרחים הראשונה (1924-1927), מלחמת האזרחים השניה (1927-1937), ההתנגדות ליפנים (1937-1945) ומלחמת האזרחים השלישית (1945-1949).
כתובת: ממול לבית העם, מעבר לכיכר טיינאנמן.
שעות פתיחה: 08:30-16:00. כניסה בתשלום.

הגלריה לאומנות סינית
בגלריה מוצגות עבודות קליגרפיה וצילומים. כתובת: Dongcheng District, 1 Wusi Dajie, מצפון לעיר האסורה, על Chaoyangmennei Dajie שעות פתיחה: 09:00-16:00. כניסה בתשלום.

המוזיאון לידיעת הטבע
במוזיאון ארבעה אולמות הכוללים תצוגות על עולם החי והצומח של סין, מאובנים ועצמות בעלי חיים. המוצג המרכזי- דינוזאור בגודל אמיתי. כתובת: Chongwen District, 126 Tianqiaonan Road שעות פתיחה: 08:30-15:00. כניסה בתשלום.

לתחילת הכתבה

פארקים

גן המראות הגדולים Daguanyuan נבנה ב-1984 והוא מבוסס כל רומן סיני מפורסם בשם "חלום הבית האדום". זהו סיפור אהבה טרגי נחשב לרומיאו ויוליה של הסינים... הפארק תוכנן בדיוק על פי מה שמתואר ברומן במטרה לאפשר למבקרים להציץ אל אורח החיים שהיה אופייני לימי שושלת צ`ינג.

הגבעות המבושמות Xiangshan. שטחי הגבעות המבושמות נמצאים ממערה לארמון הריץ. תיירים כמעט ולא מגיעים לכאן, אך המקום חביב על המקומיים שבאםי לכאן כדי לברוח ממזג האוויר החם של ימות הקיץ. בעבר שימש המקום אזור ציד של השליטים ואח"כ בשנת 1745 הפך ל"גן השקט והשלווה". מומלץ לבקר פה ב"מקדש הזוהר " Zhaomiao, הבנוי בסגנון טיבטי, ב"חדר תיקון הרוח והמחשבה ובאגם Yanjinghu וכמובן ב"פסגת הבערה" שמתיימרת לגובה של 550 מטרים.

לתחילת הכתבה

מחוץ לבייג`ין

גשר מרקו פולו Lugouqiao
הגשר נבנה ב-1193 כ-16 ק"מ מחוץ לעיר. שמו הסיני נגזר מהיות מקיף את נהר Lu gou (כיום Yongding). השם מתורגם לאנגלית כגשר כמרקו פולו בגלל שהחוקר תאר את הגשר בספרו "המיליון", הידוע באנגלית כ"מסעות מרקו פולו". אורכו של הגשר 266.5 מטרים ורוחבו 7.5 מטרים. הוא נבנה משיש לבן בסגנון סיני עתיק. הדבר המרשים ביותר פה זה תגליפי האבן לכל אורכו.

לתחילת הכתבה

בייג'ינג לתרמילאים - כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

יעדי הכתבה

סגור
×