טיול באיטליה - מסלול בעקבות יצירות אמנות

איטליה מלאה ביצירות אמנות חשובות כמעט בכל פינה. הליכה ברחובות היא, לעיתים, כמו ביקור במוזיאון. אם אתם שוחרי אמנות, תוכלו לארגן לעצמכם טיול קצר שיכיל את כל אותן עבודות אמנות ידועות, טיול שעובר בין הערים הגדולות כמו רומא ופירנצה, וגם בקטנות יותר.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: טיול באיטליה - מסלול בעקבות יצירות אמנות
© איתמר ברק

יום מס' 1 – מילאנו

מילאנו, בירת התעשייה האיטלקית והאופנה, מציעה גם מבט על יצירות האמנות, בין אלו הנחשבות ביותר בעולם, הפזורות בה. הטיול שלנו באיטליה, יתחיל במילאנו. נעלה על טיסה ישירה מישראל אל מילאנו, ננוח מעט ונתחיל בהיכרות קצרה עם העיר המקסימה. הביקור הראשון יהיה בכנסיית סנטה מריה דלה גרציה (Santa Maria delle Grazie), בה נמצאת אחת מיצירות האמנות החשובות ביותר – ציור הקיר "הסעודה האחרונה" של ליאונרדו דה וינצ'י, שצויירה בין השנים 1495 ל - 1498. כנסייה מיוחדת זו נחשבת כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, כולל הציור המפורסם שבה. ציור קיר נוסף מפורסם, הנמצא ממש מול ציור "הסעודה האחרונה" הוא "הצליבה" של האמן ג'ובני דונאטו מונטורפאנו (Giovanni Donato Montorfano), שצוייר בשנת 1495. אתר האינטרנט של הכנסייה: www.cenacolovinciano.it. משם תוכלו להמשיך לביקור במוזיאון בררה (Brera), ביתה של יצירת המופת של מנטגנה (Mantegna), רפאל ופיירו דלה פרנצ'סקה (Piero della Francesca). אתר אינטרנט: www.brera.beniculturali.it. וכמובן, הדואמו (Duomo), קתדרלה גותית מפורסמת, אחת האטרקציות הידועות ביותר בעיר, הנישאת לגובה (בשיאה) של 108 מטרים ויכולה להכיל 40,000 איש בקירוב. בתוכה יצירות אמנות רבות, מזבחות, פסלים ועוד. למידע נוסף על מילאנו, הקליקו כאן.

לתחילת הכתבה

ימים מס' 2+3 – ונציה

למחרת, נמשיך ממילאנו לונציה, מרחק נסיעה של שלוש שעות ברכב, או שעתיים וחצי נסיעה ברכבת. זוהי אחת הערים המתויירות ביותר בעולם, בזכות מבנה המיוחד. העובדה שכולה כמעין רצף של איים קטנים, ביניהם מקשרים גשרים, העוברים מעל תעלות רבות, הפכה אותה לאטרקציה ייחודית. את הביקור בעיר אפשר להתחיל (כמובן) בשייט תעלות. זוהי דרך מצויינת להכיר את מראותיה השונים והמגוונים של העיר המקסימה. לאחר השייט, תוכלו להמשיך לכיכר הידועה ביותר בונציה - כיכר סן מרקו (Piazza San Marco), שהיא, למעשה, הלב החי והפועם של העיר. אחד מסימני ההיכר של הכיכר הן היונים הרבות, הפוקדות אותה מדי יום. וכמובן, אחד המבנים החשובים של העיר נמצא בה: בזיליקת סן מרקו (Basilica di San Marco), שנבנתה במאה ה-11 כמקום משכנה של גופתו של מרקוס הקדוש, שנגנבה ממצריים על ידי שני סוחרים ונציאנים. המבנה המדהים הזה מתקשט בפסיפסים מקסימים. למבקרים בבזיליקה ישנה אפשרות לעלות למגדל הפעמון שבה, שנבנה במאה ה-10 ומתנשא לגובה של 99 מטרים. אתר האינטרנט של הבזיליקה: www.basilicasanmarco.it. ביום השני לביקורכם בעיר, תוכלו להמשיך לגלריית dell'Accademia. בגלריה הזו תמצאו אוסף של ציורים, חלק מהאמנות הונציאנית המקומית. אתר האינטרנט של הגלריה: www.gallerieaccademia.org. למידע נוסף על ונציה, הקליקו כאן.

למידע על מלונות בונציה >>

לתחילת הכתבה

יום מס' 4 – פררה (Ferrara)

את היום הרביעי נתחיל בנסיעה לכיוון פררה (Ferrara), נסיעה של 1 שעה ו-40 דקות ברכב או שעה וחצי ברכבת. בתקופת הרנסאנס, היתה העיירה הזו מרכז מוסיקלי חשוב באיטליה ומוסיקאים רבים וחשובים פקדו אותה בכל עת. את הסיור בעיר נתחיל ב - Castello Estense, טירתו של מיכאל הקדוש, מבנה ענק עם ארבעה מגדלים. טירה מרשימה בגודלה וביופיה, הכוללת בתוכה יצירות אמנות רבות. אתר האינטרנט של הטירה: www.castelloestense.it. לאחר מכן, אתם מוזמנים להמשיך לביקור ב - Palazzo dei Diamanti ובתערוכה שבמקום. מבנה זה, שנבנה בסוף המאה ה-15, משקף את הארכיטקטורה הרנסאנסית והעבודות שבו ממחישות את אותה תקופה. אתר האינטרנט: www.palazzodiamanti.it. משם תוכלו להמשיך ל - Salone dei Mesi שב - Palazzo Schifanoia. שימו לב לפרסקאות היפהפיות מהמאה ה-15 שנוצרו על ידי Cosmè Tura.

לתחילת הכתבה

ימים מס' 5-7 – פירנצה

את שלושת הימים הבאים נקדיש לפירנצה. נסיעה של שעתיים ברכב או שעה וחצי ברכבת. הביקור שלנו בעיר יתחיל בגלריית Uffizi. זוהי אחת הגלריות העתיקות ביותר מבין הגלריות בעולם המערבי. היא נבנתה בשנת 1560 על ידי Giorgio Vasari. רוב יצירות האמנות שבגלריה הזו נאספו על ידי בני משפחת מדיצ'י, אחת מהמשפחות הידיעות בתקופת הרנסאנס האיטלקי. מבנה הגלריה לכשעצמו מרשים וחשוב מבחינה ארכיטקטונית ומסמל את התפתחות הסגנון העירוני בתקופץת המאה ה-16. הגלרייה בנויה משני אגפים, בשני צידי רחוב. יצירות האמנות שבגלריה כוללות עבודות חשובות של בין האמנים החשובים והידועים ביותר בעולם, כמו: ג'וטו, ליאונרדו דה וינצ'י, מיכאלאנג'לו, רפאל, בוטיצ'לי ועוד. אתר האינטרנט של הגלריה: www.uffizi.com. את היום הבא תוכלו להקדיש לדואמו (Doumo), הלא היא הקתדרלה הידועה של העיר ואחת האטרקציות המתויירות ביותר בה. פנים כיפת הקתדרלה כולל ציורי קיר וויטראז'ים מפורסמים, שיצרו וזארי, זוקארי, דונטלו, אוצ`לו וגיברטי. אתר האינטרנט של הקתדרלה: www.duomofirenze.it. אטרקציה נוספת ידועה בעיר, ובעולם כולו, היא פסל דוד המפורסם של מיכאלנג'לו, הממוקם במוזיאון האקדמיה. אקדמיה זו נוסדה בשנת 1563 על ידי Cosimo I de' Medici, בהשראתו של Giorgio Vasari. גלרייה האקדמיה מארחת את פסל דוד המפורסם החל משנת 1873, כשעד אז עמד במלוא תפארתו בכיכר Piazza della Signoria. אתר האינטרנט של האקדמיה: www.accademia.firenze.it. מקום נוסף בעיר, בו תוכלו לבקר הוא ה - San Marco, כנסייה ומנזר, . המנזר משמש כביתו של מוזיאון סן מרקו (Museo Nazionale di San Marco), שבו יצירותיו החשובות של פרה אנג'ליקו. למידע נוסף על פירנצה, הקליקו כאן: www.lametayel.co.il.

פירנצה


לתחילת הכתבה

יום מס' 8 - ארזו (Arezzo) וקורטונה (Cortona)

היום השמיני של הטיול יוקדש לשתי עיירות, הנמצאות במרחק של שעה נסיעה ברכב, או 48 דקות נסיעה ברכבת: ארזו (Arezzo) וקורטונה (Cortona). ארזו ממוקמת באחד מחבלי הארץ היפים של איטליה, חבל טוסקנה. זוהי עיר עתיקה שנוסדה במאה השביעית לפני הספירה. עיר קטנה, השוכנת על גיבעה והכיכר המרכזית שלה, היא אחד ממוקדי המשיכה שבה. אתר האינטרנט הרישמי של העיר: www.comune.arezzo.it. בביקור בה, אל תפספסו את בזיליקת סן פרנססקו (Basilica di San Francesco), שנבנתה בין המאות ה-13 וה-14 והיא מעוצבת בסגנון טוסקני-גותי. גולת הכותרת של הבזיליקה היא עבודתו של פיירו דלה פרנצ'סקה (Piero della Francesca) "ההיסטוריה של הצלב" (Storie della Vera Croce). משם תוכלו לבקר, כמובן, בכיכר המרכזית שלה - בכיכר גרנדה (Piazza Grande). אחרי הביקור הקצר, נמשיך לביקור בעיירה נוספת חשובה - קורטונה (Cortona). הביקור בעיירה יתמקד במוזיאון Diocesano. במוזיאון שתיים מעבודותיו של פרה אנג'ליקו (Fra Angelico). למידע נוסף המוזיאון: www.cortonaweb.net.

לתחילת הכתבה

יום מס' 9 – אורביאטו (Orvieto)

למחרת, ובמרחק נסיעה של שעה בלבד ברכב או ברכבת, נגיע לאורביאטו (Orvieto). העיר המקסימה הזו ממוקמת במחוז אומבריה של איטליה. היא נבנתה על פסגתו השטוחה של הר וולקני, והנופים העוטפים אותה יפהפיים. אחת האטרקציות הידועות של העיר היא קתדרלת אורביאטו (Duomo di Orvieto), קתדרלה רומית-קתולית מרשימה, הבנויה בסגנון אדריכלי המשלב כמה סגנונות, בדגש על הסגנון הגותי. בתוך הקתדרלה, אחד ממוקדי המשיכה, הוא היצירה "יום הדין" של Luca Signorelli, הביטו בחזיתות המרהיבות של הדואומו עם הדמויות המפוסלות של Lorenzo Maitani. משם נמשיך למוזיאון לארכיאולוגיה קלאודיו פיינה (Museo Archeologico Claudio Faina) ונצפה בעבודות הרנסאנס שבו. כמובן שלא נפסיד את הביקור בחלקים התת קרקעיים של העיר, הכולל מנהרות ומערות, בהם מתקיימים סיורים מודרכים, מהם תוכלו ללמוד לא מעט על ההיסטוריה של העיר.

לתחילת הכתבה

ימים מס' 10-11 – רומא

את היומיים האחרונים של הטיול נקדיש לבירתה של איטליה, רומא, הנמצאת במרחק של שעה נסיעה בלבד מאורביאטו. על מפת רומא נמצאות אינספור של אטרקציות אותן לא כדאי לפספס, אך אלו שקשורות באמנות הרנסאנסית, קיימות בכמה מוקדים מרכזיים וחשובים: הראשון שבהם נמצא במוזיאון הותיקן והוא הקפלה הסיסטינית (La Cappella Sistina) המפורסמת. זוהי כנסייה, המשמשת גם כמקום הכתרתו של האפיפיור והיא ידועה בציורי הקיר המפורסמים שבה, שביניהם "יום הדין" של מיכאלאנג'לו על תקרת הקפלה, ציור קיר מהמאה ה-16. החלק המרכזי של הקפלה כולל סידרה של תשעה ציורים, הלקוחים מספר בראשית: סיפור נוח והמבול, אדם וחוה, בריאת האדם, בריאת חוה, הפרדת הים מהיבשה, בריאת המאורות והפרדת האור מהחושך. ציור יום הדין של מיכאלאנג'לו בוצע בשנת 1534 והוא כולל 314 דמויות שונות. זהו, ללא ספק, אחד הציורים המרהיבים במקום. מקום נוסף בעיר הוא Villa Borghese. אתר האינטרנט של הגלריה: www.galleriaborghese.it. זהו אחד המוזיאונים הקטנים והיפים שבעיר, הממוקם בתוך בית יפהפה מהמאה ה-17. צפו בפסלים המרהיבים של ברניני, כמו גם באלה של רפאל, קורג'יו (Coreggio) וטיטיאן (Titian). למידע נוסף על רומא, הקליקו כאן. www.lametayel.co.il.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
0
×