איי הגאלאפגוס

ארכיפלג השוכן כ-970 ק``מ מחוף אקוודור. במשך מאות שנים הגיעו בדרך הים בעלי חיים וצמחים אשר הפכו את הגאלאפגוס לבית הגידול שלהם ולכן רבים מהם יחודיים לגאלאפגוס ולא ניתן לראותם באף מקום אחר בעולם.
מורן שר
|
תמונה ראשית עבור: איי הגאלאפגוס

ארכיפלג הגאלפגוס

"נדמה...שאנו קרובים לעובדה האדירה הזאת, התעלומה הגדולה ביותר -המופע הראשון של יצורים חדשים על פני האדמה".

צ`רלס דרווין, כשראה את איי הגאלאפגוס בפעם הראשונה ב-1835.

איי הגאלפגוס הם ארכיפלג השוכן כ- 970 ק"מ מחוף אקוודור. הוא מורכב משישה איים מרכזיים ומ- 50 איים קטנים נוספים. האי המרכזי הוא סנטה קרוז ובו עיירת התיירות פורטו איורה.האיים הם בעצם פסגות של הרי געש אשר בחלקם עדיין פעילים, לכן ניתן לראות אדמות לבה, שטחים, שכבות וצורות ברורות של לבה. במשך מאות שנים הגיעו בדרך הים בעלי חיים וצמחים אשר הפכו את הגאלאפגוס לבית הגידול שלהם ולכן רבים מהם יחודיים לגאלאפגוס ולא ניתן לראותם באף מקום אחר בעולם.

בגאלאפגוס ניתן לראות אריות ים, איגואנות, מינים שונים ומגוונים של עופות, צבים ענקיים, פינגווינים (על קו המשווה!) ובמיוחד עולם תת מימי מגוון הכולל מאות סוגי דגים ויצורים שייחודיים למקום. לחובבי השנרקולים מצפות הפתעות רבות -אריות ים משחקים עם האנשים, חתולי ים, פינגווינים שוחים, צבי ים ואפילו כרישים…מזג האוויר בגאלאפגוס מחולק לעונה החמה דצמבר עד מאי ועונה קרירה - יוני עד נובמבר.

לתחילת הכתבה

הגעה ופרטים חשובים

איך מגיעים?
בכדי להגיע לאיים שטים בסירה שלושה ימים או שאפשר לטוס מגוויאקיל או מקיטו -חברת התעופה שטסה לשם היא Tame . מחיר כרטיס טיסה הלוך חזור הוא 300-350 דולר (נכון ליוני 2001). באופן כללי טיסות מגוויאקיל וחזרה אליה יהיו זולות יותר מטיסות מקיטו וחזרה. ישנה הנחה של 10% לסטודנטים, בעלי כרטיס Isic .טיסות מתקיימות פעמיים ביום לכל כיוון, בבוקר ובצהריים. מחיר הכניסה לפארק הוא 100 דולר. משני תשלומים אלו, אי אפשר להימנע וחייבים לשלם בכל מקרה. אין קשר לסיור ולמה שמשלמים לסירה.

הסיור באיים נערך על יאכטה במשך כל הזמן. הסיור לאיים הצפוניים נמשך שלושה ימים, הסיור לאיים הדרומיים נמשך ארבעה ימים אבל ניתן לעשות גם סיור משולב הנמשך שמונה ימים- כולל יום אחד באי- תחנת דרווין וסיור להר געש. כדאי לדעת, כשסוגרים את הסיור מקיטו, משלמים תמיד על יום אחד יותר כיוון שמשלמים כביכול גם על היום שמגיעים בטיסה. ניתן לסגור את הסיור בכל משרד תיירות בקיטו - יש לקחת בחשבון שזה יקר יותר באופן משמעותי - אך זה חוסך הרבה עבודת בירורים.

אפשרות אחרת היא לנסוע לגאלאפגוס באופן עצמאי, לרכוש את כרטיס הטיסה ולשלם את הכניסה לפארק (במזומן- יש להכין מראש, לפני היציאה מהיבשת) ולסגור את הסיור לבד בפורטו איורה.

ישנן ארבע רמות של יאכטות: אקונומית - עולה בסביבות 55 דולר ליום. תיירים - עולה בסביבות 65 דולר ליום. תיירים סופר - בסביבות 75 דולר ליום ומחלקה ראשונה - 85 דולר ליום ומעלה. כל המחירים, כשרוכשים את הסיור מקיטו יקרים יותר. (המחירים מעודכנים ליולי 2000). ההבדל בין הרמות בא לידי ביטוי בתנאים - שירותים צמודים לחדר (כן או לא), מזגן/ מאוורר, יאכטה קטנה או יותר גדולה (משפיע על הטילטולים). אנשי הצוות (טבח, מדריך, קפיטן ואנשי הסיפון) מתחלפים בין העונות. חשוב לדעת כי מים חמים במקלחות אין ב- 85% מהסירות, אבל בעצם אין כל כך צורך, חם מספיק גם כך...

כשנוסעים לבד, מגיעים לפורטו איורה וכל החברות מציעות פחות או יותר אותו דבר (כולם עובדים עם אותם בעלי ספינות), לכן צריך לטייל בין החברות ולראות אולי לאחת מהן יש משהו מיוחד להציע. מטיילים, כדאי לשים לב לדאוג לא לשלם עבור היום הראשון, או לנסות לשלם רק על חצי יום, כיוון שמפורטו איורה עולים על היאכטה רק בערב. כמו כן כדאי לנסות להמנע מלשלם על יום שבו מטיילים בפורטו איורה (חוות דרווין, החווה עם הצבים הענקיים, ניתן ללכת לשם - 10 דקות ולטייל שם לבד). גם על היום האחרון כדאי לנסות לשלם על חצי יום, כיוון שמגיעים לשדה התעופה בשעה 9:00 בבוקר.

זכרו, לשים לב לחתום על חוזה מפורט שיציין את כל השירותים שהובטחו לכם ותדאגו לרשום כל סעיף במפורט.לכל החוששים, אין מה לדאוג, פורטו איורה היא עיר תיירות לכל דבר, ישנן מסעדות ומלונות. רק התקשורת שם גרועה (כמו בכל אקוודור).

בריאות:
לגאלאפגוס צריך לקחת כדורים נגד בחילה (המומלצים באקוודור נקראים Mareol) גם מי שלא חלה עד אז במחלת ים, יחלה שם…

ציוד:
אין צורך לקחת משהו מיוחד. כדאי לקחת בגד ים, מגבת, בגד למשך היום ואולי משהו חמים לערב ומצלמה עם המון פילמים, בממוצע פילם לכל יום. (לידיעה כללית - בפורטו איורה, סרטי צילום יקרים כפליים מאקוודור. כמו כן אפשר לקנות מצלמה חד פעמית לצילום מתחת למים - שוב, עדיף לקנות באקוודור, כי בגאלאפגוס יקר).

מה כדאי לקחת בחשבון? - אוכלים הרבה מאכלי ים על היאכטות, אז אם יש בעיה עם זה, צריך להודיע מראש למדריך.

הגאלאפגוס הוא אמנם יקר אבל זה שווה כל דבר, החוויה פשוט מדהימה. העובדה שהחיות אינן מפחדות באופן אינסטנקטיבי מהאדם מדהים בפני עצמו. אפשר להתקרב לבעלי החיים ממש עד אפס מרחק, רק לא לגעת…אף תמונה לא יכולה לתאר ולהעביר את החוויה של להיות שם, זהו אחד מהמקומות המדהימים בעולם!

יוצאים לטיול תרמילאים באקוודור? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×