אתרי המאיה במקסיקו - היכן כדאי לבקר?

תרבות המאיה הותירה ברחבי מקסיקו מספר רב של אתרים ארכיאולוגים, המושכים אליהם מבקרים רבים מדי שנה. מרביתם מרוכזים בחצי האי יוקטן ובמדינת צ'יאפס. בין האתרים הידועים הם: פלנקה, צ'יצ'ן איצה, טולום ועוד. לפניכם, סקירה על האתרים של בני תרבות המאיה.
מערכת אתר למטייל
|
מפה
תמונה ראשית עבור: אתרי המאיה במקסיקו - היכן כדאי לבקר?
Thinkstock Imagebank ©

לפני למעלה משלושת אלפים שנה התקיימה תרבות המאיה באזור גואטמלה, בליז, דרום הונדורס, חלק מאל סלוודור וחלקים ממקסיקו. בשיא תקופתם, בנו אנשי המאיה מקדשים מפוארים ומרכזי טקסים. כמה מהחשובים שביניהם הם פלנקה, אל קסטילו שבטולום, פירמידת אל קסטיליו, שבאתר צ'יצ'ן איצה וכדומה.

פלנקה. צילום: גילה בן-יוסף, ליאור פישוב

פלנקה

פלנקה (Palenque) היא עיר קדומה מתקופת המאיה, במדינת צ'יאפס (Chiapas), מקסיקו. העיר נתגלתה במאה ה-16 ובה שרידים שהשתמרו היטב ואף בשנת 1987 הוכרז כאתר מורשת עולמית, על ידי ארגון אונסק"ו. בפלקה ניתן לראות מגוון רחב של סוגי מבנים ובתחריטים, אשר עזרו בפיענוח האופי, ההיסטוריה והתרבות של בני שבט המאיה. באתר הארכיאולוגי ניתן לראות את שרידי הפירמידות, הארמון המלכותי ומקדש הכתובות. העיירה פלנקה עצמה, ממוקמת שבעה קילומטרים מהאתר הארכיאולוגי. בכניסה לאתר נמצא מוזיאון מעניין, שמומלץ להיכנס אליו, בכדי להבין מעט יותר אודות המקום. במקדש הכתובות החקוקות (Tempo de las inscripciones), אשר בפרימידה, נמצא קברו של שליט פלנקה, המלך פאקאל, שמת בשנת 683 לספירה. באתר, צמחיה עבותה המוסיפה לאווירה במקום. מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות וכך להימנע מעומס המבקרים ובעיקר מהחום והלחות השוררים באזור. האתר עצמו לא גדול יחסית, אך בהחלט ניתן לקחת מדריך. מספר מדריכים ממתינים למבקרים בכניסה.

 • הוראות הגעה: ניתן לקחת מונית ממרכז העיר או לנסוע עם הקולקטיבו
 • שעות פתיחה: 8:00-16:30, מדי יום
 • מחיר: 51 פזו, חינם לילדים מתחת לגיל 13
 • אתר אינטרנט: gomexico.about.com/od 

צ'יצ'ן איצה

צ'יצ'ן איצה (Chich'en Itza) הוא אתר ארכיאולוגי, אשר נבנה על ידי תרבות המאיה ונחשב למתויר ביותר. בשנת 2007 נבחרה פירמידת אל קסטיליו, שבאתר צ'יצ'ן איצה, לאחד משבעת פלאי עולם החדשים. אתר קדום זה, היה בעבר עיר, אשר נבנה לפני כ-1,500 שנה, על ידי בני המאיה והיה מרכז פעילות ותרבות חשוב, בצפון מקסיקו. האתר כולל מבנים ומקדשים שונים, כאשר במרכז ניצבת פירמידת אל קסטיו (El Castillo), אשר בראשה ניצב מקדש. כמו כן, באתר ניתן לראות פסלים, בתי מגורים, מגרש משחקים גדול, במות להקרבת קורבנות ועוד. האתר כולל גם את הפירמידה של קוקולקאן (Kukulcan), בה אפשר לראות את "הנמר האדום עם עיני הברקת". מעניין לראות גם את העמודים המפותלים של מקדש הלוחמים (Temple of the Warriors), את ה-El Caracol, את מערות Balankanche ואת ה-Sacred Canote, שם היו מקריבים ילדות כמנחה לאל Chac.

 • הוראות הגעה: ניתן לנסוע באוטובוס ממרידה או מקנקון
 • מחיר: 98 פזו
 • שעות פתיחה: 9:00-17:00 מדי יום
 • אתר אינטרנט: www.chichenitza.com

טולום

בעיר טולום (Tulum) שוכן אחד מאתרי המאיה הפופולאריים והיפים של חצי האי יוקטן (Yucatan). אתר העתיקות ממוקם על צוק בגובה של כ-15 מטרים, מעל פני הים ומשקיף על החוף הקאריבי. במאה ה-13 המקום שימש כנמל מסחר חשוב וניתן לראות כאן מבנים עתיקים מעוטרים בציורי קיר, בתי מקדש וחדרים. הארכיטקטורה של המבנים מעניינת מאוד ומאתר העתיקות ניתן לרדת ישירות לחוף הסמוך והיפהפה. קיימים מספר מבנים גדולים באתר: בית מקדש של ציורי קיר, אל קסטילו והמקדש של אלוהים. בבית המקדש של ציורי הקיר, תוכלו לראות ציור של איש על סוס, כאשר במקור, הסוס הוכנס על ידי הספרדים והיה נערץ על בני המאיה כיצור אלוהי. אל קסטילו (El Castillo) הוא המגדל על הצוק, כאשר מתחתיו חוף, שם שכנו הסירות של בני המאיה. המצודה של Tulum תוארה כאחד המראות הדרמטיים והמרשימים ביותר של העולם הפרה-היספני. המצודה ממוקמת בפסגת צוקים, שעל החוף ואפשר לראות ממנה נוף עוצר נשימה. כדאי לבקר גם במקדש ה-Desecending God, ובמקדש הפרסקות (Temple of the Frescoes). מלבד בעתיקות, אין ספק כי טולום היא יעד חובה על מפת מקסיקו ומטיילים רבים נוהגים לבקר בעיירת החוף המרהיבה.

 • הוראות הגעה: ניתן לקחת מונית או מיניבוס מהעיר עצמה
 • מחיר: 51 פזו
 • שעות פתיחה: 7:00-17:00 מדי יום

אושמאל

האתר הארכיאולוגי אושמאל (Uxmal) הוא אחד מאתר המאיה המפורסמים ואף היפים ביוקאטאן. באזור אושמאל, בני המאיה פיתחו סגנון אדריכלי מרשים בשם פוק (Puuc), בלשון המאיה פירושו גבעה. האתר אושמאל נבנה בין המאה השמינית למאה האחת עשרה, כאשר עד אמצע המאה ה-16 עוד התגוררו ופעלו כאן בני המאיה. תוכלו להתרשם מעבודות אבן יפות, מספר פירמידות, אשר גובהן כארבעים מטר, אתרי פולחן, מקדשים ומבנים גדולים, שהשתמרו היטב. ניתן לטפס על חלק מהמבנים באתר ומומלץ לעלות לתצפית במקום. מלבד עבודות האבן היפות, כדאי לראות גם את הנחשים השזורים זה בזה ב-Nun's Quadrangle, את בית היונים House of Pigeon, את ה-Ball Court את פירמידת הקוסם Pyramid of the Magician וארמון המושל Governor's Palace.

פירמידות במקסיקו. צילום: ליאור כהן

קאבה

קאבה (Kabah) הוא אתר העתיקות השני בגודלו בחצי האי יוקטן, כאשר קאבה הייתה אחת מהערים הגדולות של צפון יוקטן. קאבה ממוקמת דרומית לאושמאל והיא עיר מהתקופה הקלאסית, שנמצאת בתוך ג'ונגל עבות וכוללת ארבעה אגמים. האתרים המעניינים ביותר כאן, הם: ה-Coba Group, Las Pinturas, Macanxoc Group, פירמידת Crossroad וה-Chumuc Mul Group. במקום נמצא גם המבנה הגבוה ביותר ביוקטן, פירמידת Nohoch Mul. האתר כולל מבנים מרשימים, שרידי פירמידות וארמונות, אשר היו חלק מאתרי הפולחן המרכזיים של בני המאיה. הקשת הכבירה (Arco Monumental) היא קשת שמקושטת בדוגמאות מורכבות ואף אחת הקשתות השמורות והמעוטרת ביותר שנותרו בתרבות המאיה. במקדש המסכות (Palacio de Los Mascarones) ניתן למצוא יותר מ-250 מסכות פסיפס, המקשטות את כל פני שטח המבנה. 

בונמפק

כדאי לראות את האתר הארכיאולוגי בונמפק (Bonampak), אשר נמצא 150 קילומטר דרומית מזרחית מפלנקה. שמו של האתר בונמפק הוא קירות מצוירים והמקום ידוע בזכות ציורי הקיר המדהימים, שהתגלו בו, שמתארים סצנות של מלחמות, חגיגות והקרבת קורבנות בתקופת המאיה.

אדזנה

העיר אדזנה (Edzna) נוסדה ככל הנראה בשנת 300 לפני הספירה. חוץ מהארכיטקטורה המיוחדת תיירים יכולים להתרשם גם מרשת תעלות ומאגרי המים העתיקים. אטרקציות נוספות בעיר הן ה-Greate Acropolis וה-Small Acropolice, ה-Platform of Knives, מקדש מסכות האבן (Temple of Stone Masks) ו-Nohochna.


רוצים לקרוא עוד על טיול במקסיקו? הכתבות הבאות עשויות לעניין אותך:

יעדי הכתבה

סגור
×