בסאלו - ארכיאולוגיה ויהדות

המראה המתגלה מעבר לעיקול הכביש הוא מרהיב: גשר מעל נהר מוביל לשער בחומה, כל כך בלתי צפוי! בפעם הראשונה שביקרתי בבסאלו הופתעתי למצוא בה שלט הכתוב באותיות לטיניות: `מקווה` מן המאה ה-14. עיירה ציורית בהחלט שווה ביקור.
אביב כנען
|
מפה
תמונה ראשית עבור: בסאלו - ארכיאולוגיה ויהדות
© Consell Comarcal de la Noguera

ארכיאולוגיה בבסאלו

בדיוק בנקודת המפגש בין נהרות הפלוביה (Fluvià) והקאפיאדה (Capellada) יושבת בסאלו (Besalu). עיירה קסומה המתאפינת באווירה ימי ביניימית טיפוסית שבנייניה אוצרים עדיין איזה חן רומאנסקי מן המאות ה-11 וה-12.

בימי הביניים היתה בסאלו בירתו של חבל עצמאי ובין השנים 1017 עד 1020 שיכנה את בישופות עמק הפלוביה. שרידים ארכיאולוגים שנחשפו באיזור מורים על התיישבות קדומה עוד מלפני המאה ה- 8. כאשר שחררו הגדודים הצרפתיים את גירונה הפך מחוז בסאלו אזור תחום המחייב תשלום אגרת מעבר כדי להיכנס אליו (בלטינית "פאגוס ביסולדונסס"). בשנת 894 מינה גיפרה השעיר, רוזן ברצלונה, את אחיו, ראדולף, לראש מחוז בסאלו שעמד בראש שושלת שנמשכה עד 1111 שנה בה מת ברנט ה- 3 ללא יורש ומחוז בסאלו יחד עם השטחים הנספחים לו עבר לשליטת חתנו ברנגר ה- 3. מרגע וזה ואילך איבדה בסאלו את עליונתה ומוקד הכוח החברתי והפוליטי הועתק לאולוט.

קסמה של העיר טמון במכלול הימי ביניימי השלם היוצר הרמוניה ייחודית. הכניסה המומלצת אליה היא מכיוון הגשר החוצה את הנהר ומוביל אל השער, לפניו יש מגרש חניה ובו דוכן תיירים המציע נסיעה ברכב כמו רכבת לסיורים מחוץ ובתוך העיר. אנחנו חצינו את הגשר ונכנסנו בשער, פוסעים ברחוב שבו הרבה חנויות מזכרות קרמיקה עץ וקישוטים כשפנינו אל הכיכר המרכזית.

הכיכר המרכזית בעיר העתיקה היא `פאלסה מאיור` המכונה גם `כיכר החירות`, בה נמצאים בית העיריה ולשכת התיירות העירונית. סמוך לכיכר, לאורך רחוב טאיפרו, מן הרחובות היפים ביותר בעיר, אנו מגיעים לאיזור הרובע היהודי בו ניתן לבקר בשרידי מקווה הטהרה שנחשף במקום. `פלאסה מאיור` היא כיכר המוקפת קשתות עגולות למחצה. על-פי סברת הארכיאולוגים הוקם המבנה הנוכחי במאה ה- 16. לפנים היה זה מרכז מסחרי וצומת דרכים שהובילו לעבר בירות האזור, אולוט - פיגראס ואולוט - גירונה. כיום מתקיים במקום שוק בכל יום שלישי.

כאן אנו מוצאים את בניין מועצת העיר ואת בית המשפט המלכותי. זה האחרון היה משכן ה- Vegueria (לשכת אב בית הדין), בית המשפט המלכותי מן המאה ה- 16 ובית דין צדק עד המאה ה- 18. ה- Veguer היה הסמכות שייצג את הכתר של אראגון והיו לו סמכויות שלטוניות, משפטיות ומנהליות. המאפיינים הבולטים ביותר של בניין ה- Cúria Reial שהוסב כיום למסעדה, הם החלונות הגותיים שבחזית הפונה לעבר רחוב Portalet.

בקצה אחד של של הפלאסה מאיור מתחיל רחוב טאיאפרו (Tallaferro), ששמו מזכיר את רוזן בסאלו ברנאט טאיאפרו (990-1020). זהו אחד הרחובות היפים ביותר בעיר שבתחילתו בניין יפיפה בעל אכסדרת עמודים בגובה הרחוב וחלונות כפולי עמודים בקומה הראשונה. רחוב טאיאפרו ממשיך לעבר Portal de la Força (שער המצודה), אחד משערי הכניסה בחומתה העתיקה של העיר. עדויות ארכיאולוגיות מורות על קיומם של שערים נוספים כגון: Portal dels Horts (שער הבוסתנים), סמוך לבית החולים העתיק Sant Julià, ו- Portal del Pont (שער הגשר). מן הצד השני סמוך לשער המצודה השתמר חלק החומה ומגדל רוקאפורט. מימין לרחוב טאיאפרו ניתן למצוא את ה`קאל` היהודי. 

כיכר היהודים נקראת על שמו של ההיסטוריון מנואל גראו מונסראט, שחקר את הקהילה היהודית בבסאלו. בצדה האחד של הכיכר ישנן מדרגות היורדות למבוא תת קרקעי. כאן נחשף המקווה.  הגילוי ארע במקרה, בעת חפירות לחשיפת החומה. עם סיום המחקר הארכיאולוגי פנו החוקרים לעזרת הרב צ`ילי מפאריז כדי לאשר שאכן מדובר במקווה טהרה עתיק. הלה נועץ ברב מפרפיניאן. לאחר שבחנו את הממצאים אישרו הרבנים שהמבנה אכן שימש כמקווה טהרה היות שהוא עונה בדיוק על דרישותיהם של מבנים כאלה: עליו להכיל 40 סאה, בעל גישה למקור מים טבעי וגישה למרחץ בעל מספר קבוע של מדרגות. 

בשנת 1966 הוכרזה בסאלו כאתר היסטורי ואמנותי בשל ייחודו הארכיטקטוני של המקום ובמידה רבה גם בשל חשיפת המקווה שהוא היחיד בספרד ואחד משלושה בכל אירופה. זהו מבנה אבן "טרברטינו" הבנוי בסגנון רומאנסקי שבו חלון אבן, תקרה קמורה ומרחץ מלבני. 36 מדרגות מובילות מטה לעבר המרחץ התת-קרקעי. במדרגה השלישית נחצב חור למדידת גובה המים.

המקווה הוקם סמוך לבית הכנסת. ועונה על הדרישות המחייבות מבנים מסוג זה:

  • מי מעיין.
  • בריכה חצובה באבן.
  • המים אינם זורמים אלא מתחדשים.
  • המים נובעים באופן טבעי ואינם תלויים בפעולת אדם.
  • המדרגות חצובות באבן ואינן עשויות עץ או מתכת.

לתחילת הכתבה

אתרים בעיירה

הגשר המבוצר
הגשר הרומאנסקי בנוי משבע קשתות והוקם בזווית כפי שהכתיבו סלעי הנהר עליהם ניצבים עמודי התמך שלו. שער הכניסה המבוצר המכונה `שער הגשר`, בו נהגו לגבות מס מעבר מן המבקשים להיכנס לעיר, הוקם בשנת 1315 לאחר קריסת הגשר בשיטפון שחייבה את שיפוצו. באותה הזדמנות שונה גם מבנה הגשר והוקם מעליו המגדל המבוצר. מצבו הגרוע של הגשר חייב עריכת שיפוצים גם במאה ה- 17. בשלהי המאה ה- 19 פורקו מגדל ההגנה ושער הכניסה ובשנת 1939 בסיומה של מלחמת האזרחים פוצצו שתיים מן הקשתות וחלק מן הקשת השלישית. השיפוץ האחרון נערך בשנת 1965 בו הושבו לו מאפייניו המקוריים.

הכנסייה החינוכית של סנטה מריה
נמצאת בשטחי טירת הרוזן, ממנה נותרו רק כמה הריסות. השטח הוא אחוזה פרטית. הכנסייה הוקמה במאה ה- 10, אולם השרידים שנותרו כיום, הם ככל הנראה משלהי המאה ה- 12 או תחילת המאה ה- 13. בשנת 1836 כתוצאה מחוק ההפקעה של רכוש הכנסייה, שימש המבנה לצרכים חילוניים, עקב כך הוא ננטש על-ידי הנזירים שמכרו רבים ממרכיביו האדריכליים. בשנת 1931 הוכרזה הכנסייה החינוכית של סנטה מריה אתר לאומי. מאפיינים ראויים לציון הם האפסיס בעל הקשתות הלומברדיות ואפריז (רצועת עיטור) משונן, כמו גם כותרות העמודים החרוטות המעניינות. כדי לעמוד על המראה הגותי המקורי של הכנסייה ניתן להשוות עם מבנים אחרים בני התקופה כמו למשל, הטימפאנום (כרכוב) מעל שער הכניסה, עם תבליט של הצלוב הנמצא במנזר פדרלבס בברצלונה. 

כנסיית סנט ויסנס (Sant Vicenç)

הכנסיייה הוקמה בשנת 977 ע"י הבישופ הרוזן מירו. זהו מבנה רומאנסקי בעל יסודות של תקופת המעבר לעבר הסגנון הגותי. מגדל הפעמונים נבנה כנראה מאוחר יותר בסביבות המאה ה- 16. הבזיליקה כוללת שלושה אולמות תווך המסתיימים באפסיס. אולם התווך המרכזי מעוטר בקשתות לומבארדיות וברצועת עיטור בעלת זיזים. שני מאפיינים בולטים כאן הם חלון הרוזטה בחזית הראשית והשער הדרומי, המכונה שער רפאל הקדוש, ובו שתי קשתות מצטלבות, עיטורי צמחים ועמודים בעלי כותרות מגולפות במוטיבים מזרחיים. משמאל למזבח הראשי נמצא קברו של פרה דה רובירה, שהצליח להשיג עבור הכנסייה את עצמותיו של הקדוש המעונה ויסנס הקדוש. הבולטת מבין הקפלות הצידיות היא קפלת גבירתנו של היסורים, הקדושה המגנה על בסאלו. 

ארמון סנט רומה (Sant Romà),בית סה פונט (Sa Font) ובית קורניה (Cornellà)
ברחוב מאיור בין פלאסה מאיור לכנסיית סנט ויסנס (Sant Vicenç) נמצא ארמון סנט רומה (Sant Romà), המוכר גם בשם קאן קאמבו (Can Cambó) מבנה בעל קשתות וחלונות ייחודיים. בית סה פונט (Sa Font) (קטלאנית עתיקה: `בית המעיין`) נמצא בסמוך לכנסיית סנט ויסנס וחושף הידור אדריכלי פשוט ושלו.  בית קורנליה (Cornellà) הניצב בכיכר פראט סנט פרה (Prat de Sant Pere) סמוך למנזר סנט פרה. משמר עדיין את קווי הסגנון הרומאנסקי משלהי המאה ה- 12. הוא בעל אולם לא סימטרי, חצר מרכזית רבועה, אשר לה יציע עליון בעל שלוש חזיתות וקשתות זוגיות הנתמכות בעמודים בעלי כותרות פשוטות. גרם המדרגות המוביל מקומת הקרקע ליציע העליון נבנה בשלב מאוחר יותר, במאה ה- 14.

כנסיית סנט פרה (Sant Pere)
נחשבת לאחד המונומנטים הרומאנסקים החשובים ביותר מן המאה ה- 12 בקטלוניה. היא השריד היחיד שנותר מן המנזר הבנדיקטיני שהוקם בשנת 977. הכנסיה מתייחדת בשלושה אולמות תווך ואגף רוחב אחד ויציע מזבח בעל שמונה עמודים שבכותרותיהם נחרטו סצנות מקראיות. בחזית הראשית ניתן להבחין בחלון מהודר שמשני צידיו גולפו שני תבליטי אריות, האחד עומד מעל נחש והשני מעל קוף יושב. על הקירות החיצוני והפנימי ניתן לראות מצבות של ראשי המנזר ושל בני משפחות אמידות מבסאלו. בולט גם האפסיס בחזית העורפית הניחן בקווים חמורים. מגדל הפעמונים הוקם כנראה במאה ה- 17, ולו קווים בארוקיים מובהקים. הכיכר שלפני הכנסייה, המוכרת בשם פראט דה סנט פרה, שימשה כבית הקברות של העיר. כאן נמצאת גם כנסיית סנטה פה (Santa fe) ששימשה כקפלת בית הקברות העתיק. 

בית החולים העתיק סנט ז`וליה (Sant Julià)
חזית בית החולים הנראית כמו נובעת מן החזית המערבית של כנסיית מנזר סנט פרה, מורכבת משש קשתות ועמודים המסתיימים בכותרות מעוטרות במוטיבים של פרחים וחיות. בעבר שימש בניין זה לאישפוז ולמתן טיפולים רפואיים, ככנסייה וכמוסד לימוד. כיום משמש המבנה כמרכז לפעילויות תרבות.

הזווית האישית:
בדרך כלל אני ממליץ למטיילים השוכרים רכב לנסוע לגירונה ולבסאלו השוכנת כ- 22 ק"מ מגירונה. כדאי לגשת אל לשכת התיירות השוכנת בכיכר המרכזית ולקבל את מפת העיר בה מסומנים כל האתרים והמבנים הפתוחים לציבור, אל תחמיצו את המקווה היהודי. כדאי לשוטט בין הסמטאות והחנויות הרבות ולמי שזמנו בידו לאכול במקום ארוחת צהריים באחת מן המסעדות הפזורות בעיר מוקפת החומה, לעיר גם חלק חדש הנמצא מחוץ לחומות.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לקטלוניה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×