ברלין למתקשים בהליכה: כל מה שחשוב לדעת לפני!

ברלין היא עיר מאוד ידידותית למתקשים בהתניידות ורוב אמצעי התחבורה והאתרים מונגשים בצורה טובה לנכים. הנה מספר דגשים לאוכלוסייה המתקשה בהתניידות
גבי רוזנפלד
|
תמונה ראשית עבור: ברלין למתקשים בהליכה: כל מה שחשוב לדעת לפני!
צילום: איתמר ברק

ברלין היא עיר מאוד ידידותית למתקשים בהתניידות, אולם לא כל המקומות מונגשים "עד הסוף" חלק מן המדרכות בעיר מרוצפות באבנים משתלבות מקומיות, המקשות על המשתמש בהליכון ומאוד לא נוחות למי שנעזר בכיסא גלגלים.

התחבורה הציבורית ברובה, מאפשרת התניידות לנעזרים בכיסא גלגלים, פתחי קרונות הרכבת התחתית הם ממש בגובה הרציף, ישנם אוטובוסים עם כניסה מונמכת ומעלון, וגם נהגי המוניות שמחים לרוב לסייע.

לפני שמגיעים

 • מועד נוח לסיור בברלין איננו החורף.
 • בעת רכישת כרטיס הטיסה מומלץ לבקש מן הסוכן כי ידרוש עבורך סיוע מצוות הקרקע הן בנמל התעופה בן גוריון (בעת בדיקות הכבודה והדרכונים), הן בהסעה עד פתח המטוס והן בהתארגנות בתוך המטוס עצמו.
 • חשוב לוודא כי באותו אופן ימתין לך הסיוע גם בנמל היעד, כדאי לאמת עם צוות המטוס בעת הטיסה כי בקשתך הועברה ונרשמה בנמל היעד כך שבעת הנחיתה ימתין לך הסיוע הנדרש.
 • החלט על משך השהות בברלין והאם ברצונך לצאת לסיורים גם מחוץ לגבולות העיר.

דגשים על לינה ואירוח

 • יש להחליט האם להתגורר בבית מלון או שיש עדיפות לשכירת דירה ובאיזה איזור בעיר. ברלין מחולקת לרבעים ולהחלטה באיזה רובע להתגורר יש משמעות של עלות, ושל מרחק מאזורי טיול, בילוי וקניות.
 • הדירות לא בהכרח מונגשות, ולכן יש לבדוק בעת ההזמנה באיזו קומה הדירה, האם ישנה מעלית בבניין ומה רוחב הפתחים. את כל השאלות הללו יש להפנות למשכירי הדירה (אולם על סמך ניסיוני, אין ביטחון כי אכן תתקבלנה תשובות!)
 • בדרך כלל, בבתי מלון ניתן למצוא בקלות יחסית דוברי אנגלית ולוודא איתם את מיקום המלון והחדר ואת אופן ההתניידות במלון עצמו.

אטרקציות בעיר

אנדרטת השואה ומוזיאון השואה, הנמצאים בסמוך לשער ברנדנבורג והרייכסטאג. הם אתרים אשר מונגשים היטב למסתייעים בכיסא גלגלים ואין כל בעיה לבקרם. כדאי מאוד להזמין מספר שבועות מראש סיור מודרך ברייכסטאג על מנת להבטיח מקום. ברייכסטאג ניתן לקבל כיסא גלגלים בהשאלה, תמורת פיקדון ואיתו להתנייד במשך הסיור

ניתן לצאת לסיור שנמשך כשעתיים וחצי באוטובוס שיוצא משער ברנדנבורג. הכניסה לאוטובוס היא במדרגה מונמכת, אולם לאוטובוס אין מעלון המאפשר את הרמת הכיסא אל תוך האוטובוס עצמו.

מחנה הריכוז זקסנהאוזן ניתן להשאיל כיסא גלגלים (ידני), אך השבילים במחנה לא נעימים לנסיעה בכיסא.

המוזיאון הפתוח הוא למעשה, קטע ארוך למדי של החומה, שהפרידה בשעתו בין מערב למזרח ברלין שהושאר כאתר זיכרון והוא כולו מלא כתובות גרפיטי לכל אורכו. הקטע נושק לרחוב ואין כל בעיה להתקדם לאורכו בכיסא גלגלים. אל האתר מומלץ לנסוע ברכבת התחתית.

אי המוזיאונים. זהו אי שנמצא במרכזו של נהר השפרה הזורם במרכז ברלין, ובו מרוכזים מספר מוזיאונים. במוזיאון פרגמון, בעת רכישת הכרטיסים, ניתן לשאול תמורת פיקדון כיסא גלגלים ואתו ניתן לשוטט בכל רחבי המוזיאון. יש לשים לב כי נכים זכאים להנחה בדמי הכניסה למוזיאון. כתובת האתר: www.smb.museum.

ברחבת אי המוזיאונים ישנן קופות לכל המוזיאונים השונים, אולם אין אפשרות כמעט למנוחה בישיבה באזור. כמו כן, תכסית האישור איננה נעימה ונוחה לנעזרים בהליכון או בכיסא גלגלים.

היכנסו לרשימת האטרקציות המלאה של ברלין »

תחבורה ציבורית בעיר

 • מרבית סיורי ה-City tour באוטובוסים אינם מונגשים, אולם ישנם גם מספר אוטובוסים מונגשים.
 • המוניות הן מוניות רגילות ונהגיהן אדיבים ביותר בדרך כלל, כך שלרוב ניתן להיעזר בנהגים על מנת להכניס לרכב ולהכניס את הכיסא לתא המטען.
 • תחנות הרכבת התחתית של ברלין חלקן מצוידות במעליות לצורך המתקשים בניידות וחלקן לא. בנמל התעופה של העיר "שונפלד" בקשו ממפעיל/ת דוכן התיירות מפה של הרכבת התחתית בה מצוינות התחנות בהן יש מעלית.
 • האם אתה מעוניין לשכור Scooter בעיר? יש להתקשר מספיק זמן מראש מאחר ובימי ראשון הם לא עובדים, התקשורת איתם באנגלית קשה למדי והם גם לא תמיד חוזרים אם משאירים להם הודעה, זו כתובתם: www.sit-ecar.de

נקודות כלליות חשובות

בעת הזמנת כרטיסי הטיסה חשוב ביותר להדגיש ולוודא, כי אתם מבקשים שאנשי צוות הקרקע, הן בנמל ההמראה והן בנמל הנחיתה, יהיו מודעים לקשיי הניידות שלכם ויעמידו לרשותכם איש צוות קרקע שיסייע בידכם לעבור בנוחיות וללא עמידה בתורים הן את הבידוק הביטחוני והן את ביקורת הדרכונים וינייד אתכם עד אל פתח המטוס ובתוך המטוס עד לכיסא שיועד לכם.

החליטו האם אתה מעוניינים במדריך מקומי שיכין עבורכם את הטיול וילווה אתכם או שתסיירו בכוחות עצמכם. בלינק הזה תוכלו למצוא טיפים על מדריכי טיולים בברלין >>

 • באתר העירוני של ברלין ניתן למצוא מידע רב בנושא נגישות: www.visitberlin.de
 • האתר הרשמי של העיר מרכז מידע רב בתחומי תיירות: www.berlin.de

יש לכם טיפים נוספים למטיילים בעלי מוגבלות בעיר? כתבו לנו בתגובות.

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול בברלין? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×