גוואטמלה - מבוא

כאן תוכלו לקבל את כל הפרטים הקטנים והחשובים: מתי לנסוע לגואטמלה, כמה זה עולה לנו, אוכל ותחבורה בסגנון גוואטמלי, איפה אפשר להתנדב, חגיגות מרכזיות ברחבי גואטמלה, מעברי גבול, ציוד ומסלולים מומלצים על-פי הזמן שיש לכם להקדיש למדינה נפלאה זו.
אייל הנדל
|
תמונה ראשית עבור: גוואטמלה - מבוא

הקדמה

על פני חבל ארץ ירוק עד, מבורך ביופי ומגוון טבעי, ממוקמת גואטמלה, כמרכז היסטורי תרבותי אזורי ועולמי. למרות שמקדש הענק וערי המאיה ננטשו לפני כ-1500 שנה, מסורות עתיקות עדיין מתקיימות בעיקר ברמות הגבוהות ובנקודות המיושבות המבודדות. ביטוי לכך נראה בפרטי הלבוש הנהוגים בכפרים, בשווקים הצבעוניים והרב-גוניים, ובצלילי ה-Marimba הנשמעים בפסטיבלים ובטקסים הפולחניים המתקיימים כל השנה ברחבי המדינה.

אותו שילוב יוצא דופן בין מורשת תרבותית וטבע מהפנט הוא שמושך כל כך הרבה מבקרים. דוגמא לכך היא עיר המאיה Tikal, אשר מבניה ומקדשיה מדהימים בפני עצמם, אולם קשה לתאר אותם ללא התפאורה המושלמת של יער הגשם האינסופי. דוגמא נוספת הינה בירתה הישנה של גואטמלה Antigua, עיר קולוניאלית מדהימה ביופייה האדריכלי, אשר מתגמדת לנוכח שלושת הרי הגעש המקיפים אותה.

המגוון בנוף הטבעי הינו אחד מסימני ההיכר של חבל הארץ, כשהסממן הבולט הינו שרשרת הרי הגעש, חלקם עודם פעילים, המחלקת את המדינה בקו אלכסוני לשניים: מצד מערב, אזור מישורי ומקביל לאורך החוף הפאסיפי ומצד מזרח, רמה גבוהה וירוקה המאופיינת בערוצים עמוקים, שדות תירס ואוויר הרים קריר. צפונה משם ממוקם אזור מישורי ענק של יער הגשם הטרופי Peten, המהווה בית גידול למגוון אדיר של חיי וצומח ומקום מסתור של מאות שרידי תרבות המאיה, שרק מעט מהם נחשפו.

אז כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמעמיסים את ה-Muchila.... 

יוצאים לטיולי תרמילאים בגוואטמלה? כל המידע לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

מתי לנסוע
 

מרבית האזורים במדינה נהנים מאקלים נוח, המתאפיין בימים חמים וערבים קרירים לאורך כל השנה, רק באזורי החוף והמישורים הנמוכים, האקלים חם ולח ובלתי נסבל בשעות מסוימות של היום. כעקרון, הגורם שקובע את מידת הנוחות האקלימית הוא הגובה, וכיוון שמרבית האתרים המעניינים נמצאים גבוה מ-1000 מטר מעל לפני הים, רוב הטיול יכול להתנהל בנוחות. באזורים אלו, העונה היבשה (מגשמים) מתפרשת מתחילת חודש נובמבר ועד סוף חודש אפריל. בצד הפאסיפי והקריבי ניתן לצפות לממטרים לאורך כל השנה, כשהגשמים הכבדים יורדים על הצד הפאסיפי בין החודשים יוני וספטמבר (עם הפוגה שנעה בין יולי לאוגוסט) במישורים הנמוכים של Peten, העונה הרטובה נעה בין מאי לאוקטובר ובתקופה זו החום והלחות קשים מנשוא.

עונת שיא התיירות גם כן מתקיימת בין דצמבר למרץ (עם שיא משמעותי בסביבות סוף דצמבר תחילת ינואר עקב חופשת חג המולד בארה"ב ובאירופה) ושוב בחודשים יולי ואוגוסט (חופשת סטודנטים בכל העולם) שימו לב כי חודשים אלו הם העמוסים ביותר בבתי הספר לספרדית בכל רחבי המדינה. היה והחלטתם לנסוע בעונת השיא, דאגו להזמין מקומות לינה מראש באתרי התיירות המרכזיים.

לתחילת הכתבה

כסף ועלויות

ראשית אזהרה: במקרים רבים לא יתקבלו שטרות קרועים, לכן הימנעו מראש לקבל אותם בעצמכם. כמו כן לעיתים קרובות יש מחסור ב"כסף קטן", לכן השתדלו להצטייד גם בשטרות קטנים כל פעם שאתם מחליפים כסף.

החל מחודש מאי 2001, הדולר האמריקאי הפך למטבע הרשמי של גואטמלה, במקביל ל-Quetzal. ניתן לשלם בשני המטבעות בכל מקום, אולם שימו לב כי לרוב העודף יתקבל ב-Quetzal בשער שבדרך כלל אינו לטובתכם.
 
כעקרון, גוואטמלה הינה מדינה זולה לטיול, כשהמטייל התרמילאי יכול להתקיים עם 150$ לשבוע, בתנאי שהלינה הינה באכסניות פשוטות (hospedaje), הסעודות מתקיימות במסעדות המקומיות (comedor) והנסיעה היא באוטובוסים המקומיים (הצפופים להחריד). כמובן שכניסה לאתרים, קניות בשווקים ויציאה לפעילויות (ראפטינג, בנג`י, סיורים מאורגנים) מעלים את התקציב הנדרש. כמו כן, צפו לכך שהמחירים מראש יהיו גבוהים יותר במרכזי התיירות דוגמת Antigua ו-Panajachel.

המחאות נוסעים הינו אמצעי בטוח לנשיאת כסף (אבל לא נוח, בשל הממדים ובשל הצורך בסניפי בנק פתוחים). ניתן להשתמש בהמחאות של Amrican Express ,Thomas Cook ,Master card ו-Citybank. העיקר תמיד שימו לב לעמלת ההחלפה.

מבחינת כרטיסי אשראי, המקומות בהם תרמילאים יכולים להשתמש בהם כאמצעי תשלום די מוגבלים (פרט אולי לסוכנות נסיעות), אולם כאמצעי למשיכת כסף זהו פתרון מצוין (אין תלות בסניף בנק פתוח) כרטיס של חברת ויזה הינו הנפוץ ביותר וניתן להשתמש בו כמעט בכל בנקומט. מחזיקי כרטיס מאסטרקדארד/Cirrus יתקשו לפעמים למצוא בנקומטים מחוץ למרכזי התיירות הגדולים.

 לתחילת הכתבה

מקומות לינה

למבקר בגוואטמלה אפשרויות לינה רבות, בהתאם לנוחות המתבקשת ולמחיר שהמבקר מוכן לשלם. כעקרון, האפשרות הזולה ביותר הינה לינה בביתם של משפחות, אולם הדבר נדיר בדרך כלל ומתקיים רק בכפרים המבודדים (Todos Santos למשל) או בעת פסטיבלים. במקום בו אפשרות זאת לא קיימת יש לחפש אחר hospedajes ו/או pensiones, אתרי קמפינג כמעט ואין בנמצא, בטח לא בערים הגדולות. האתרים היחידים המציעים תנאי קמפינג עם שירותים נאותים נמצאים ב-Panajachel, San Padro La Laguna, Lanquin, Poptun וב-Tikal.

לתחילת הכתבה

תקשורת

הדרך הנפוצה ביותר להתקשר מחוץ למדינה היא דרך סניפי Telgua (חברת הטלפונים הלאומית), הנמצאים בכל הערים הגדולות ואפילו בעיירות קטנות. שעות הפתיחה מאוד נוחות (7:00 בבוקר ועד חצות) אבל התעריפים מאוד גבוהים.

לחילופין, ניתן להשתמש בטלפונים ניידים על מנת להתקשר מגוואטמלה אל מחוצה לה (ובתוכה). יש להתעדכן בחברת הסלולאר לגבי הדרישות עבור המכשיר על מנת שהשירות יהיה זמין.

שליחת דואר הינו אמצעי מאוד זול אולם יש לקחת בחשבון שהשירות מאוד איטי, ניתן לשלוח דואר כמעט מכל כפר בסוכנויות הדואר המקומיות, אולם ליתר בטחון עדיף לעשות זאת מהמרכזים היותר גדולים. חברות משלוחים כגון UPS,DHL ו-FEDEX פועלות בגוואטמלה ואם ברצונכם לשלוח חבילות - עדיף לעשות זאת באמצעותן, למרות המחיר היותר גבוה, בעיקר בגלל הסטנדרטים הנמוכים של הדואר המקומי ובשל הדרישות לגבי אופן האריזה של החבילה.

לתחילת הכתבה

תחבורה

כל אמצעי התחבורה עומדים לרשות המבקרים, למעט שירות הרכבת, אשר הפסיקו פעילותם בשנת 1995. האמצעי הנפוץ, הזול והעממי ביותר הינו האוטובוס. רשת ענפה של דרכים מובילה כמעט לכל אחד מכפרי המדינה, אולם יש לקחת בחשבון מחד, שדרכים רבות אינן סלולות, ומאידך, מדובר באוטובוסים ישנים שמצב אחזקתם ירוד מאוד וכמעט תמיד הם יהיו עמוסים לעייפה בנוסעים ובמטלטלים (הן בגלל התדירות הנמוכה של הרבה קווים והן בגלל הרצון להגדיל את הרווח על כל נסיעה של הנהג ועוזרו, שעה שאין שום אכיפה של נהלי הבטיחות בתחבורה). ישנם מספר קווים (בעיקר אלו שמתקיימים על פני כביש סלול בלבד) בהם נוסעים אוטובוסים חדישים יותר כשהנסיעה בהם יקרה יותר (לא באופן משמעותי במיוחד) וכפועל יוצא מכך, הן הרבה פחות צפופים והרבה יותר מהירים.

שימו לב: מחיר נסיעה לא מפורסם בשום מקום, וכחלק מהמאמץ להגדיל את הרווח, נוטה עוזר הנהג לנקוב במחיר גבוה יותר עבור תיירים. הדרך הטובה ביותר למנוע מעצמכם לשלם מחיר גבוה יותר הוא לשאול את המקומיים מהו התעריף ולתת לעוזר הנהג את הסכום מבלי לשאול שאלות. כמו כן: נסיעות ארוכות, בדרך כלל יוצאות מוקדם מאוד בבוקר, הקדימו להגיע והבטיחו לעצמכם מקום ישיבה, לנסיעות אלו הצטיידו גם במים ואוכל.

בנוסף רצוי להיות מודעים לכך ששמות יעדים ארוכים (ויש רבים כאלו) המופיעים על האוטובוסים יהיו מקוצרים, הדוגמאות הבולטות הינן:
Guate = Guatamala City
Chichi = Chicicastenago
Xela = Quetzaltenango
Toto = Totonicapan וכן הלאה...

שירות טיסות פנים התפתח בשנים האחרונות ומהווה פתרון טוב לאלו שזמנם מוקצב (ותקציבם לא, למרות שיחסית לא מדובר בשירות יקר). שדה התעופה ב-Guatemala City, מקושר היום עם Puerto Barrios, Quetzaltenango, Retalhuleu, Coban, Playa Grande ועם Huehuetenango. כמו כן קיים שירות נהדר המקושר ל-Flores/Sanata Elena (למבקשים לבקר ב Tikal).

לאלו המבקשים לעשות זאת באמצעות אופניים יש לקחת בחשבון ראשית כי באזור ההררי העליות בדרך כלל תלולות וארוכות מאוד. עם זאת, נסיעה לאורך אוטוסטרדת ה Pan-American (בקטע שיוצא מהבירה מערבה) מתאים גם לרכיבה על אופניים כיוון שהשוליים רחבים והתנועה לא כבדה. ניתן להעמיס את האופניים על גגם של אוטובוסים רבים (בד"כ ייגבה 2/3 מכרטיס נסיעה עבורם).

לבסוף אזהרה: אמנם נסיעה בטרמפים קלה וזמינה, אולם יש להיזהר מאוד (במיוחד נשים), ולשמור על הציוד מפני גניבות. בדרך כלל נהגי משאיות וטנדרים ייגבו סכום של 1-2$ לנסיעה, ולעיתים משתלם לעשות זאת באוטובוס (מבחינת מחיר וסיכון).

לתחילת הכתבה

בטחון

בטחון אישי הינו בעיה עבור המטייל בגוואטמלה, בעיקר בשל העלייה בפשיעה. אומנם אין הרבה מן המשותף בין מקרים, אולם ישנם אזורים הנחשבים בטוחים יותר למבקר. בכל מקרה, מומלץ להתעדכן בשגרירות ובאמצעי התקשורת אודות המצב במדינה, ולהימנע מלנסוע בלילות.

אומנם מרבית התיירים אינם נתקלים בפשיעה, אולם בכל מקרה יש לנקוט באמצעים על מנת להקטין את הסיכוי להפוך לקורבן (אם צריכה להיות דאגה, היא אמורה להיות בעיקר מפני כייסות וגניבת ציוד). גניבות נפוצות בעיקר ב-Zona1 בבירה ובתחנות האוטובוסים בה, בשווקים התיירותיים (Chichicastenago ו-Solola) ובמהלך פסטיבלים. כמו כן במהלך נסיעה באוטובוס, רצוי לדאוג לאבטח את הציוד שנמצא על גג האוטובוס.

בכל מקרה של שוד או תקיפה יש לדווח למשטרה למרות שיש לקחת בחשבון כי זהו תהליך מתיש ומתמשך, במיוחד אם לא שולטים בספרדית (לרוב השוטרים אין מושג באנגלית). עם זאת, התהליך הכרחי לצורך הגשת תביעה בחברות הביטוח. מספר הטלפון של המשטרה הינו 110 ושל משטרת התיירות ב Antigua 832-0532/3 שלוחה 35.

על מטיילים הומוסקסואלים לקחת בחשבון כי החברה המקומית מאוד לא פתוחה לרעיון במיוחד באזורים הכפריים, מקומות בהם התקבלו דיווחים על תקיפות על רקע זה. על כן כדאי לשמור על מידה של דיסקרטיות בקרב החברה המסורתית יותר במדינה.

לתחילת הכתבה

אירועים

חגיגות מסורתיות (Fiestas) הינן מהארועים המהנים והמרגשים יותר בביקור בגוואטמלה, כשלכל כפר ועיירה במדינה לפחות יום אחד בשנה בו מתבצעת Fiesta. את החגיגות ניתן לחלק בעצם לשתיים, Ladino ו-Maya. בעיירות ובכפרי ה-Ladino החגיגות מתאפיינות בתהלוכות, תחרות יופי, תזמורות ואולמי ריקודים. בכפרי ה-Maya (בעיקר ברכסים הגבוהים) החגיגות מתאפיינות בתערובת של פולחנים דתיים והילולות חילוניות. בכל מקרה (Ladino או Maya) בכל חגיגה מעורב הרבה מאוד אלכוהול, ריקודים וזיקוקים.

רבות מהחגיגות הגדולות (והמתויירות יותר) מאופיינות בסממן מקומי, כמו עפיפוני ענק ב-Santiago Sacatepequez, מרבדי הפרחים והתהלוכות הדתיות ב-Antigua ומרוצי הסוסים ב-Todos Santos Cuchumatan.

לתחילת הכתבה

התנדבות

בשל המצב הכלכלי והחברתי הירוד, פועלים ארגונים התנדבותיים רבים ברחבי המדינה, חלקם מקומיים וחלקם בינלאומיים, למי שמבקש לתת מעצמו לטובת הכלל אפשרויות רבות ומגוונות.

מרכזי גיוס מתנדבים מרוכזים פעמים רבות בבתי ספר ללימוד ספרדית ברחבי המדינה, במיוחד בעיירות Quetzaltenango ו- Huehuetenango, שם הוקמו פרויקטים של עזרה לקהילה ולשימור סביבתי. המעוניינים להתנדב בסיוע לילדים מקומיים יכולים לפנות לכתובת הבאות:
Casa Guatemala, 14c, 10-63, Zone1, Guatemala City
Casa Alianza, Apartado Postel 400, Antigua Guatemala

אחד הארגונים המוכרים ביותר בקרב מטיילים הינו Quetzaltrekkers הממוקם בכתובת c/o Casa Argentina, Diagonal 12 8-37, Zone1, Quetzaltenango באמצעותם ניתן לצאת לטרקים (מודרכים) בני כמה ימים ברחבי המדינה (מאוד מומלץ), כאשר ההכנסות מופנות לעזרה לילדים נטושים. הארגון תמיד מחפש מתנדבים הן בהדרכה והן בסיוע לילדים.

המעוניינים בהתנדבות אקולוגית יכולים לפנות ל-Asociacion de Rescate y Conservacion de Vida Silvestre (ARCAS) אשר ממוקמים ב-Flores. הם עוסקים בעיקר בהשבת בעלי חיים (שנפצעו או נלכדו) לסביבת החיים הטבעית שלהם. המרכז ממוקם 15 ק"מ מחוץ ל Flores בדרך ל Tikal, טלפון המרכז 9260566. כמו כן למרכז משרד בבירה בכתובת הבאה:
ARCAS, 11c 6-66, Zone1, Guatemala City

באופן כללי, ניתן לקבל מידע אודות אפשרויות התנדבות בכל המדינה ובכל תחומי ההתנדבות דרך CIAO (Central Index of Appointments Overseas) בכתובת המייל: contactus@ciao-directory.org

לתחילת הכתבה

מעברי גבול

ראשית אזהרה: מעברי הגבול היבשתיים בכלל והראשיים בפרט הינם מוקד התכנסות של סוחרים, פועלים, חלפני כספים ותיירים. לכל אלו שעוסקים בעבודות כייסות וגניבת ציוד, זה אתר מצוין לפעולה. כמו כן, היזהרו מחלפני הכספים מהירי הידיים - בקיצור - שימרו על עצמכם, על ציודכם ועל כספכם.

מעברים בין גוואטמלה למקסיקו:
שלושה מעברי גבול מוסדרים:

 1. La Mesilla באזור הרמה הגבוהה, 90 ק"מ מערב מ- Huehuetenango. ממעבר גבול זה יוצאים אוטובוסים ל-San Cristobal de Las Casas (מקסיקו), אוטובוסים מקשרים את מעבר הגבול עם הבירה, Huehue ועוד מספר עיירות בסביבה.
 2. El Carmen/Talisman מערבית ל-Quetzaltenango ו-Retalhuleu מקושר עם העיירה Tapachula במקסיקו.
 3. Recun Uman/Ciudad Hidalgo בחוף הפאסיפי, ממוקם 75 ק"מ מערב ל Retalhuleu, אוטובוסים יוצאים משם לכיוון Quetzaltenango, Retalhuleu ולכיוון Tapachula (מקסיקו).

כמו כן, ישנם מספר מעברים יבשתיים המשלבים שיט על נהרות באזור Peten כשהמרכזי (עבור מטיילים) הינו זה המקשר בין El Naranjo לעיירה La Palma (מקסיקו) דרך נהר San Pedro.

ל-El Naranjo ניתן להגיע מ-Santa Elena באוטובוס (05:00, 10:00, 12:00, 14:00 4 שעות נסיעה) אשר מגיע עד למזח על גדות הנהר. בדרך כלל ישנן סירות יומיות שמפליגות לכיוון מקסיקו, האחת ב (6:00 ואחת ב-13:00 (מטיילים מספרים כי בדרך כלל סירה זו ממתינה לאוטובוס שיוצא מ-Santa Elena ב-10:00 על מנת להפליג מלאה, לכן שעת היציאה יכולה להתאחר). ההפלגה אורכת 4-5 שעות (כולל כל הליך העצירה במעבר הגבול בצד המקסיקני) כשבסופה מגיעים לנקודה (במעבר הגבול) ממנה ניתן לקחת אוטובוס לכיוון Palenque, בכל מקרה, לא ניתן להגיע ביום אחד מ-El Naranjo ל- Palenque (כך שכדאי לתכנן מראש את מיקום הלינה).

מעברים בין גווטמאלה לאל סלבדור:
שלושה מעברי גבול מסודרים (מדרום לצפון): Valle Nuevo/Las Chinamas, San Cristobal ו- anguiaron.

מעברים בין גוואטמלה להונדוראס:
שלושה מעברי גבול מסודרים: El Florido במקשר בדרך עפר בין Chiqimula לאתר המאיה Copan (הונדורס) Agua Caliente, 10 ק"מ מזרח לעיירה Esquipulas ומקשר עם Nueva Ocotepeque Corinto, ליד Puerto Barrios ומקושר עם Omoa (הונדורס).

מעברים בין גווטאמלה לבליז:
מעבר גבול יחיד סמוך ל-Melchar De Mencos כל מי שזקוק לאשרת כניסה ל-Belize צריך לדאוג לה מבעוד מועד (בשגרירות בליז בבירה, למשל) אם כי אלו המבקשים רק לעבור דרך בליז בדרך למקסיקו יכולים להשיג אשרת מעבר ל-72 שעות במעבר הגבול.

לתחילת הכתבה

אוכל

בקיצור נמרץ: תירס, שעועית וביצים. משלושת מרכיבים אלו מורכבת כמעט כל צלחת טיפוסית. מקמח התירס מכינים את ה-Tortilla (וריאציה של פיתה - אבל לא נפתחת לצורך מילוי), את השעועית השחורה ה-Frijoles, מגישים אפויה, מבושלת או מעוכה לממרח, ולבסוף, את הביצים ה-Huevos, מגישים בכל צורה אפשרית, בדרך כלל יתלווה למנה גם בשר (בעיקר עוף או חזיר), אורז וירקות מאודים.

השפעת המטבח המקסיקני ניכרת באזורים רבים ומומלצים מאוד ה-Chilles Rellenos (מעין Tortila מגולגלת וממולאת בבשר ובירקות), שיכולים להיות (על פי בקשתכם) חריפים (Picante) או לא.

בין הקינוחים מומלצים ה-Mole (בננה מטוגנת בשוקולד) וה- Torrejas (לחם מתוק טבול בביצה ודבש.לארוחת בוקר מומלץ ה-Mosh (שיבולת שועל מבושלת עם חלב וקינמון), Platano (בננה מטוגנת עם שמנת) או שעועית שחורה בכל מיני צורות.

לתחילת הכתבה

ציוד

לכל אחד/ת יש את הרשימה שלו/ה עם הדברים ההכרחיים, יש שצריכים תרופות מסוימות ויש שאינם מוכנים להיפרד מהכרית שלהם. בכל מקרה יש מספר פריטים עליהם לא רצוי לוותר:

 • זוג נעליים חזקות - וזכרו כי קשה מאוד להשיג (בכל מרכז ודרום אמריקה - פרט לברזיל ולארגנטינה) נעליים במידה שעולה על 42.
 • סנדלים (מגומי) לנעילה במקלחות.
 • מעיל סערה/שכמיה - לכל מקרה שתיתקלו בגשם. יש המהדרין ולוקחים גם מטריה קטנה.
 • כובע - כשיש שמש, היא מאוד חזקה.
 • תכשירי הגנה מקרינת שמש - מאוד יקר שם.
 • פנס - בכל זאת, בכפרים המבודדים התשתית לפעמים קורסת.
 • תרופות כלליות - אקמול, כדורים נגד קלקול קיבה, כדורים נגד בחילות, טיפות אף, לעולם אין לדעת מתי תזדקקו ובטח שאין וודאות כי תמצאו אותם בכל מקום.
 • שנאי - במקרה ולוקחים מכשור חשמלי (טלפון נייד, מכונת גילוח וכדומה). זיכרו כי המתח שם הינו 110 וולט (זרם חילופין, ובתדירות 60 הרץ).
 • מנעול וכבל נעילה - לאבטחת הציוד על גג אוטובוסים ולנעילת דלתות החדר בבתי הארחה והמלונות הזולים.
 • כל ציוד יעודי על פי הצרכים שלכם כמו נוזל לניקוי עדשות, זוג משקפיים חלופיים, תרופות למחלות כרוניות וכדומה.

בשל המיעוט באתרי קמפינג ניתן לוותר על פריטים כמו אוהל ושק שינה (פריטים כבדים וכמעט לא שמישים בגוואטמלה) בכל מקרה במידה ויוצאים לטרקים מאורגנים, התשלום כולל בדרך כלל אוהל ושק שינה. לגבי אמצעי בישול, עדיף להצטייד בבנזינייה שכן בלוני גז לגזייה קשים להשגה (פרט למרכזים התיירותיים ובערים הגדולות).

לתחילת הכתבה

אטרקציות ומסלולים

בנוסף לכל הפעילויות הקשורות לתרבות ה-Maya, גוואטמלה מציעה מגוון מסלולי הליכה, במיוחד באזור הרמה הגבוהה ואפשרויות טיפוס על הרי געש, במיוחד אלו המקיפים את אגם Atiltlan ואת העיר Antigua. לקבלת הדרכה ניתן לפנות לסוכנויות נסיעות ב Antigua או לחילופין ליצור קשר עם ארגון Quetzaltrekkers בכתובת הדואר האלקטרוני שלהם. (כל ההכנסות מהסיורים המאורגנים איתם מופנים לסיוע לילדי הרחוב) בכל מקרה, מומלץ להתעדכן בשגרירות הישראלית לגבי המצב הביטחוני באזורים המתוכננים לטיול.

גוואטמלה משכנת בתוכה מאות מינים של ציפורים, ביניהם הציפור הלאומית הנדירה, ה-Quetzal אי לכך היא מהווה מוקד משיכה למתעניינים בצפרות. אזורי הריכוז הבולטים הם ה-Peten בכלל ובשמורת הטבע Tikal בפרט, אזור אגם Atitlan ושמורת הטבע Biotopo del Quetzal. מומלץ לצאת לסיורים מודרכים שכן הם כוללים, מלבד ציוד מקצועי, מדריך שיודע בדיוק היכן למצוא את הציפורים.

באשר לפעילויות רטובות, ניתן לעסוק בגלישת רוח באגמים Izabal ו-Atitlan. אפשרויות הצלילה הן מוגבלות (בעיקר מכיוון שרוב החוף מלא בסחף וולקני) אולם אפשרות יוצאת דופן ומעניינת היא צלילה באגם Atitlan (מים מתוקים). הנוף התת-מימי מתאפיין בהמון צורות סלע, קירות שיורדים במהירות לעומק עצום ובשל הפעילות הגעשית המקומית בנביעות אוויר חם. מרכז הצלילה הגדול באזור נמצא במלון La Iguana Perdida אשר בכפר Santa Cruz (הסמוך ל Panajachel). שפע המים והטופוגרפיה במדינה יוצרים נהרות גועשים בהם ניתן לעסוק בפעילות רפטינג בכל הדרגות במשך כל השנה. הפעילות יכולה להמשך החל מיום ועד מספר ימים. הנהרות בהם מתרכזת עיקר הפעילות הם Rio Cahabon (מחוז Alta Verapaz), ו-Rio Chiquibul (מחוז Paten), Rio Motogua, Rio La Pasion, ו- Rio Usamacinta). העיר Coban הינה בסיס יציאה מצויין לפעילות רפטינג האזורי (ובמחוז Paten). אזור החוף הפסיפי נחשב לאחד הטובים בעולם לפעילות דייג.

רכיבה על אופניים פופולארית בעיקר באזור Antigua, אגם Izabal, Panajachel ומישורי מחוז El Paten.

מסלולים מומלצים:

מסלול של שבוע אחד-La Ruta Gringa: המסלול מתחיל ב-Antigua, עיר הבירה העתיקה הידועה באדריכלות הקולוניאלית, הרחובות מרוצפי האבן ובתי הספר לספרדית שבה. בסמיכות אליה שני הרי געש Volcan Agua (לא פעיל) ו-Volcan Pacaya (פעיל), שניהם מומלצים לטיפוס. 2.5 שעות נסיעה מ-Antigua נמצא האגם Lago de Atitlan אחת מהפנינות הטבעיות והתרבותיות במדינה, מומלץ להתבסס בעיירה הנוחה (עם כי הממוסחרת) Panajachel, ולהקציב זמן לביקור בכפרים המקיפים את האגם (במיוחד ב- Santiago Atitlan ו-San Pedro La Laguna).

כשעה נסיעה מ-Panajachel נמצאת העיירה Chichicastenango הידועה בשל השוק המתקיים בה מדי יום חמישי וראשון. אגב, מי שלא מצליח לתזמן את הטיול כך שיגיע ל-Chichicastenango בימי השוק, יכול לחילופין לבקר בשוק ב-Solola (רבע שעה מ-Panajachel). בימי שלישי (שוק קטן) או בימי שישי (מומלץ).

מסלול של שבועיים עד שלושה - הרמה הגבוהה, Peten ומזרח גוואטמלה: מסלול זה ניתן להעשות בשילוב עם המסלול בן השבוע, כאשר מ-Chichicastenango יש להתקדם צפונה לכיוון העיר Coban, אשר תשמש כבסיס יציאה לחלק מאתרי הטבע המרהיבים במדינה (Lanquin, Semuc Champey ושמורת הטבע Biotopo del Quetzal). מ-Coban מובילה דרך עפר למעמקי חבל הארץ Peten כשהמגמה היא צפונה לעיירה Sayache (אין אוטובוס ישיר, יש להחליף אוטובוס בכפר Raxruja). בדומה ל-Coban , Sayache מהווה בסיס יציאה, הפעם לאתרי המאיה המרהיבים Ceibal El ו-Piedras Negras ולאתרי המאיה המרוכזים סביב אגם Laguna Petexbatun.נסיעה בת שלוש שעות על כביש עפר מובילה מ-Sayache ל-lores/Santa Elena מהן ניתן להגיע בקלות רבה לאתר המאיה המרהיב ביותר הנמצא ב-Tikal. למרות שניתן לראות את האתר ביום אחד, מומלץ מאוד להקדיש לאתר יותר מכך, ולהנות מלבד מהעתיקות גם מהחי והצומח של יער הגשם הטרופי של Peten. במידה ובנקודה זו אוזל הזמן, ניתן לטוס חזרה מ-Flores לבירה או לחילופין ל-Cancun (מקסיקו). במידה והזמן עודנו בנמצא, אזי כביש סלול מוביל דרומה לאורך מזרח המדינה דרך הכפר Poptun (שבסמוך אליו נמצאת החווה Finca Izabela) לכיוון הכפר Fronteras על אגם Lago de Izabal.

הפלגה נינוחה על נהר Rio Dulce תוביל לעיר החוף הקאריבית Livingstone, מעוז התרבות ה-Garifuna באזור. מ-Livingstone ניתן לחצות את הגבול להונדורס יבשתית (דרך Puerto Barrios) או באמצעות מעבורת ל Puerto Cortes לחילופין ניתן לחזור יבשתית לכיוון Guatemala City.

במידה וברשותכם שבוע נוסף, מומלץ לשלב אותו בקטע שבין Panajachel (או Chichi) לבין Coban ולבקר (בדרך לCoban) בכפרים Todos Santos ו-Nebaj (אשר במשולש Ixil).

לתחילת הכתבה

כדאי לדעת

 • יהדות וכשרות: בבירה קהילה יהודית קטנה ושלושה בתי כנסת, כולם מרוכזים ב-Zone 9. בית הכנסת המרכזי נמצא בבניין הקהילה בכתובת: 7 Avenida 13-51, Zone 9 טלפון: 3601509 אין בנמצא מסעדות כשרות.
   
 • שגרירות ישראל ממוקמת בבירה בכתובת 13 Avenuda 14-7, Zone 10 טלפון 3635665, ניתן ליצור קשר גם בדואר אלקטרוני בכתובת consul sec@guatemala.mfa.gov.il. שעות הפתיחה הן ימים ב`-ה` שעות 09:00-14:00. זו אמורה להיות הכתובת לכל בעיה, התעדכנות ועזרה, מומלץ מאוד להרשם בספר המבקרים, שם תתבקשו לתאר בראשי פרקים את מהלך טיולכם, למען במקרה הצורך (חלילה) יהיה ניתן לאתר אתכם ביתר קלות.
   
 • נכים: בכלל, המדינה אינה מציעה פתרונות עבור המבקר הנכה (פרט למתקנים במלונות יוקרה).
   
 • צילום: המקומיים לא אוהבים להצטלם יש אפילו כפרים בהם מאמינים כי הנצחה בתמונה נוטלת מהאדם את הנפש. בכל מקרה שאתם מתכוונים לצלם אנשים, בקשו רשות (גם ללא מילים). בכל מקרה - לא לפתח את הסרטים במעבדות שם. מעבדות רבות אינן מקצועיות ועלולות לגרום לנזק בלתי הפיך לסרט.
   
 • התמצאות בסביבה: היזהרו מהמידע שאתם מקבלים ממקומיים כשאתם מבקשים הכוונה. בדרך כלל הנשים המקומיות מכירות טוב יותר את הסמטאות והרחובות בכפרים ובעיירות, והגברים מכירים טוב יותר את הדרכים ליעדים מרוחקים. שוטרים תמיד יכולים להיות לעזר אבל לא תמיד הם בנמצא, בכל מקרה, קחו בחשבון כי הנוהג באמריקה הלטינית הוא כי עדיף לתת תשובה שגויה מלהודות שלא יודעים.
   
 • שפה והזמן המקומי: השפה המדוברת בכל המדינה היא ספרדית, לצד עוד עשרות דיאלקטים עתיקים. בכל מקרה, ידיעת השפה (ספרדית) לא תמיד מספקת, ויש להבין מה הכוונה מאחורי מה שנאמר, דוגמא מאוד אופיינית היא "...en la tarde" שפירושו (לכל הדעות) בצהריים (כלומר בין השעות 12:00-13:00) אבל לפי הזמן המקומי הכוונה היא: בשעה 15:00 או בשעה 16:00 או לפעמים בשעה 18:00 (תלוי עם מי מדברים ועל מה).
   
 • סמים: הענישה על שימוש ואחזקת סמים חמורה ביותר.

גוואטמלה ב"עפתי" - על המידע במקום אחד >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×