גוואטמלה - רצועת החוף הקאריבי

האזור שממזרח לגואטמלה סיטי, ועד לחוף הים הקאריבי מלא אגמים והרי געש נמוכים, נהרות רחבים שנשפכים לאוקיאנוס האטלנטי וחופים לבנים להינפש בהם. ההנאה והרוגע בהם מובטחים.
אייל הנדל
|
תמונה ראשית עבור: גוואטמלה - רצועת החוף הקאריבי

הקדמה

השטח שממזרח לגוואטמלה סיטי הוא אחד המגוונים ביותר במדינה, החל מאזור דמוי ספר מדבר מסביב להצטלבות El Rancho ועד לאזור קו החוף הקאריבי המיוער. על אף שאזור קו החוף היה מאוכלס בצפיפות בימי תרבות המאיה, הוא ננטש כליל החל מסוף המאה ה-19. תחיית האזור התאפשרה הודות ליזמות חקלאית פרטית אשר הכשירה את הקרקע לגידולי בננות, השולטות בנוף עד היום.

עדות לשגשוג האזור בימי המאיה הוא Quirigua, אתר קטן יחסית הממוקם מספר שעות נסיעה במעלה הדרך מהחוף למרכז המדינה. באתר נמצאו דוגמאות של חריטות באבן מהיפות בכל עולם המאיה. בקצה הדרך סמוך לחוף שוכנת עיר הנמל Puerto Barrios, דרכה ניתן לחצות את הגבול לתוך הונדוראס.

לתחילת הכתבה 

אגם לגו דה איזבל

הינו מאגר מים מתוקים עצום המיושב בדלילות יחסית, דבר המאפשר שגשוג חיי בר, ביניהם אליגטורים, איגואנות, צבים, שוקנים ופרות הים הנדירות. נקודת מוצא טובה לחקר הבר הינה הכפר El-Estor, ממנה ניתן להגיע לשמורת הטבע Bocas del Polochic. הפלגה במגמה מזרחה מאגם Lago de Izabel חוצה את אגם Golfete ואת הערוץ המיוער עד של הנהר Rio Dulce, הנשפך לים הקאריבי. בנקודת השפך שוכנת Livingston, עיר מושבם של אוכלוסיית ה-Garifund בגואטמלה. בגזרה זו כלול גם אזור הרמה המזרחית - ארץ היבשה המצולקת כתוצאה מפעילותם של הרי געש ואדמות סחף דוגמת Volcan de Ipala.

לתחילת הכתבה 

עמק מונטגואה

הכביש היוצא מהבירה לכיוון החוף הקאריבי חוצה פני שטח הררים המהווים את חלקו העליון של הנהר Rio Motagua. עם ההתקדמות לעומק הערוץ, פני השטח הופכים שוממים וצחיחים עד לנקודת הציון הראשונה בדרך: צומת Rio Hondo. בנקודה זו ניתן לפגוש המון מקומי רב המנסים למכור דברי מזון לכל כלי תחבורה הנקלע לצומת. למי שבשלב זה זקוק למרענן - מומלץ לחשוב בכיוון של קוקוס טרי הנמכר לרוב. בנקודה זו הכביש מתפצל לשניים: הסתעפות אחת דרומה לעיירה Esquipulas אשר ממנה ניתן להגיע למעבר הגבול עם הונדורס ואל סלבדור, והסתעפות שניה לכיוון החוף. במורד הערוץ, הנוף מתחיל להשתנות באופן קיצוני, הדבר בולט במיוחד בשינוי הצמחיה מקוצנית ונמוכה לסבוכה וטרופית. העמק המישורי ההופך לעשיר ופורה היה הבסיס לצמיחת תרבות מאיה בימים עברו, ולתעשיית גידולי הבננות כיום.

לתחילת הכתבה

הרמה המזרחית

הרמה המזרחית (דרום מערבית לבירה) מתאפיינת בפסגות נמוכות והרי געש בלתי סימטריים (בניגוד מוחלט לאפיוני הרמה המערבית). לעיירות והכפרים באזור חוסר בקווים אופייניים, מזג האוויר חם ומאובק כל השנה. כל אלו מרחיקים תיירים ומטיילים מהאזור. עם זאת, העיירה Esquipulas הינה יעד ששווה ביקור, בעיקר בשל הכנסייה הענקית המהווה אתר העלייה לרגל הראשי בכל רחבי מרכז אמריקה. העיירה ממוקמת על הדרך סמוך לגבול עם הונדורס ואל-סלבדור. מרבית המטיילים הפונים לעבר הגבול מעדיפים לשהות בלילה בכפר Chiqimula, המהווה שער כניסה להונדורס ולאתר המאיה המרשים בהונדורס - Copan. יעד ביקור נוסף הינו הר הגעש Volcan de Ipala המתהדר בלוע מוצפת מים, אשר בידודו ויופיו מושך אליו את כל אותם מטיילים שמבקשים לטייל לא לפי "הספר".

לתחילת הכתבה

ליוינגסטון

ממוקמת בשפך נהר Rio Dulce ונגישה רק בהפלגה, Livingstone הינה עיירה שנהנית לא רק ממיקום נהדר, אלא גם ממיזוג תרבויות, הגוואטמלית מחד והקאריבית מאידך. יחד עם עוד מספר עיירות לאורך קו החוף הקאריבי של מרכז אמריקה, Livingstone הינה מקום מושבם של בני ה-Garifuna, האוכלוסיה כהת העור שמקורה באיים הקאריביים. כמו כן, מתאפיינת העיר (אם כי בהיקפים נמוכים יותר) בבני שבט ה-Q`eqchi, אשר התמקמו בעבר באזור על מנת לברוח מאזורי הלחימה בתקופת מלחמת הגרילה. העיירה היא ללא ספק אחד המקומות המקסימים ביותר במדינה, היא מציעה למטייל פסק זמן מהתרבות הגוואטמלית. מאכלים שמקורם במטבח הקאריבי ומוסיקת רגאיי מהווים תחליף מרענן למטבח המקומי ולמקצב ה-merengue.

חופי הים מחוץ לעיירה הינם בטוחים לשחייה, כאשר החוף Playa Blanca הינו הקרוב ביותר למודל של חוף קאריבי (חול לבן, עצי קוקוס ומים טורקיז). כ-5 ק"מ צפון מערבית לעיירה נמצא האתר Las Siete Altares המתהדר בקבוצת מפלי מים יפים, ההגעה לאתר - רגלית.

לתחילת הכתבה

אזהרות

  • לא מומלץ לבנות לטייל לבדן בחופים בשל הודעות על מספר מקרי אונס.
     
  • למי שמבקשים לבקר ב-Las Siete Altares, מומלץ לשכור מדריך מקומי ולצאת לטייל ללא דברי ערך, זאת בשל עליה בדיווחי מקרי השוד.
     
  • נראה כי הלחצים היומיומיים לא פסחו על אזור מבודד זה, דבר המתבטא בעלייה בדיווחים במעצרים עקב שימוש בסמים.

יוצאים לטיולי תרמילאים בגוואטמלה? כל המידע לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×