גסטרונומיה אוזבקית

ארוחה אוזבקית כהלכתה תכלול סלטים שונים, מרק, מגוון מנות עיקריות משתנה, מיני מתיקה והרבה תה...
כתב: אלי, צילם: יובל לימון
|
תמונה ראשית עבור: גסטרונומיה אוזבקית
Thinkstock Imagebank ©

המטבח האוזבקי מבוסס על עקרונות קבועים. השולחן הערוך יכלול מלכתחילה שפע צלחות -מבחר סלטים הכולל סלט עגבניות, סלט גזר מגורר, גבינה וחצילים מטוגנים וגם צלחת ירקות טריים המוכנים לחיתוך, וגם צלחת של פירות העונה (למשל: אבטיח או מלון) וגם..צלחות מתוקים הכוללות צימוקים, ריבה ביתית, פיצוחים וסוכריות לבנות... הכל, הכל ביחד על שולחן עמוס לעייפה.

לאחר ה"התנפלות" הראשונה על הצלחות שעל השולחן ממשיכה הארוחה תמיד במרק (שורפה) ובמנה עיקרית כשכל העת מלווה את הכל תה ירוק או שחור הנמזג מקנקנים לוהטים. לכך כמה כללים: לפני שתיית התה מוזגים 3 פעמים לכוס ומחזירים לקנקן - לחיזוק התה. המזיגה הראשונה נועדה לנקות את הכוס, ןחשוב מאוד לדעת שמוזגים רק חצי כוס! כשהיא תתרוקן, המארח ימלא אותה שוב למחצה. אם מזגו כוס מלאה, כדאי שתבינו את הרמז... הגיע הזמן ללכת. הסצנה של השולחן העמוס, מנות ההמשך והתה תחזור תמיד ובצורה קבועה בארוחות המוגשות בבתים הפרטיים , במסעדות או באירוח ב"יורטות" המדבריות . המנות העיקריות הן המקום ל"אימפרוביזציות" של בעל הבית ובכל אזור יש להם גרסה שונה שכמובן ש"רק כך עושים את זה טוב". אבל יש גם מהמשותף, ואלו הן:

  • מנטי- כיסונים ממולאים בשר, תפו"א וגזר, המוכנים באידוי – מעולה שבמעולים!
  • פלוב- המנה הלאומית – קדרת אורז ובשר בבישול ממושך. נחשבת כאוכל מכובד לאורחים.

המזון המהיר של אוזבקיסטן הוא סומסה – כיסוני בצק משולשים ממולאים בבשר, אפויים בטנדיר (תנור דומה לטאבון) ונמכרים בכל פינת רחוב. בעקבות שנות השלטון הרוסי הארוכות, אפשר למצוא גם הרבה מאכלים רוסיים, כגון: פילומני (כיסוני בשר קטנים), קוטלט (קציצת בשר), וורוניקי (כסוני תפו"א) ועוד. להיט מודרני בשווקים בסמרקנד וטשקנט הוא נקניקיות המבושלות במיקרוגל העומד על הדוכן, בין שטיחים ובגדים.

יעדי הכתבה

סגור
×