דרום אפריקה - לא רק אריות ופילים

טיול באוטובוס תרמילאים מאורגן בדרום אפריקה יכול להיות כיף לא רגיל. תפסו מקום ובואו לספארי בפארק קרוגר, לטרק בהרי הדרקנסברג המרשימים, לביקור ב- Wild Coast עוצר הנשימה ולקינוח - קייפטאון, מהערים היפות בעולם.
יונת אשחר
|
תמונה ראשית עבור: דרום אפריקה - לא רק אריות ופילים
© רתם סוננברג

למה לדרום אפריקה ומה זה "באז באס"

כשעמדתי להתחיל את הטיול בן החודש מיוהנסבורג לקייפטאון, הייתי עדיין די לחוצה – עד כמה זה בטוח לבחורה לטייל לבדה בדרום אפריקה? עד כמה זה קשה? הייתי כבר לאחר חודשיים של עבודת התנדבות בדרום אפריקה, אבל שם הייתי תמיד עם אנשים אחרים – והנה אני ביוהנסבורג, מתחילה טיול לגמרי לבדי. מה הסתבר? שלטייל לבד בדרום אפריקה זה לא רק אפשרי, אלא אפילו קל: הכל בזכות שני גורמים –אכסניות (Backpackers) מצויינות, ברמה שבוגרת המזרח הרחוק כמוני ממש לא רגילה אליה, וה-baz bus.

הבאז באס הוא אוטובוס שמשרת בעיקר תרמילאים, ונוסע בין האכסניות בערים, בעיירות ובכפרים – בהם רוב התרמילאים מטיילים. בעיקרון, הוא נוסע בין יוהנסבורג לקייפטאון (ובחזרה) דרך החוף המזרחי, כאשר מסלול אחד נוסע ישירות מיוהנסבורג לדרבן – דרך דרקנסברג, שעוד נגיע אליה – והאחר יוצא מדרום אפריקה ומבקר בממלכה הקטנה של סוואזילנד. בקישור הבא ניתן לראות את המסלולים של הבאז באס. כרטיס ה- hop on/hop off מאפשר לך לעלות על האוטובוס בכל מקום לאורך המסלול ולרדת ממנו בכל מקום. מדובר באוטובוסים נוחים מאוד, עם הבונוס של נוסעים שגם הם תרמילאים שעושים את אותו מסלול כמוך, ואיתם אפשר להחליף טיפים ולתכנן ביחד מסלול או פעילויות. הבאז באס מאוד גאים בטלוויזיות שיש להם באוטובוסים, אבל אל תתלהבו יותר מדי - מבחר ה-DVD`s כולל בעיקר סרטים של ווין דיזל ועטיפות ריקות של ה-DVD של טיטניק.

לתחילת הכתבה

ספארי בפארק קרוגר

אני בחרתי במסלול הארוך – דרך סווזילנד – ויצאתי בדרכי לנלספרויט (Nelspruit). נלספרויט היא המקום הטוב ביותר לצאת ממנו אל פארק קרוגר, הגדול והמפורסם בין הפארקים של דרום אפריקה. זה לא מה שאני עשיתי – הייתי כבר בקרוגר במהלך החודשיים לפני הטיול – אבל אם אתם עושים את המסלול הזה, אל תוותרו עליו. מדובר בפארק הגדול פי שלושה ממדינת ישראל, ומכיל מאות מינים של יונקים מאימפלה (אנטילופה שנפוצה כל כך בפארק עד שכל מי שהיה שם למעלה משעה כבר לא טורח אפילו להסתכל עליה) דרך עדרים של גנו וזברות ועד פילים, קרנפים, אריות, נמרים, ואפילו ברדלסים – אבל אל תדאגו בקשר לברדלסים, אין לכם ממש סיכוי לראות אותם. כל ביקור בספארי הוא הימור, ולעולם אי אפשר לדעת מה תראו (חוץ מאימפלה. אני מוכנה לחתום לכם שתראו אימפלות עד שהם יצאו לכם מהאוזניים) אבל בקרוגר יש לכם את הסיכוי הטוב ביותר לראות את ה-big game. ניתן להגיע לקרוגר במכונית פרטית - זהו פארק מסודר מאוד, יש בו הרבה מחנות בהם אפשר לישון בלילה (רצוי להגיע לקרוגר לשלושה ימים לפחות) או לעשות הפסקת אוכל או שירותים. אסור לרדת מהאוטו מחוץ למחנות.

בחנויות הרבות בפארק אפשר לקנות חוברת עם מפת השבילים של הפארק ומידע על החיות השונות, כולל איפה יש סיכוי טוב לראות כל אחת. כמובן, אפשר גם לקחת טיול מודרך – ואז יש לכם את היתרון של רכב פתוח (מי שאינו מדריך מוכר אינו יכול להיכנס לפארק ברכב כזה) ומדריך שיוכל לתת לכם מידע ויודע בדיוק לאן כדאי לנסוע. יש המון חברות שמציעות טיולים בפארק, ותוכלו לשמוע על כולן באכסניות באזור. באופן כללי, ככל שמתקרבים לפארק המחיר לטיולים כאלו יורד, כך שמומלץ לקחת אותם מנלספרויט ולא מיוהנסבורג, במיוחד אם אתם בכל מקרה נוסעים במסלול הזה. הלונלי פלאנט מציין את חרסקופ (Graskop), ליד נלספרויט, כמקום שמציע את הטיולים הזולים ביותר. במחנות השונים בפארק מציעים נסיעות לילה מודרכות, שבהן יש יותר סיכוי לראות את חיות הלילה ובעיקר את החתולים הגדולים. כמובן, כמו בכל ספארי, הכל תלוי במזל – אני יכולה רק להגיד שבמקרה שלי, נסיעת לילה של שלוש וחצי שעות היתה הדבר המדהים ביותר שעשיתי בפארק, וכללה מפגש ארוך וקרוב למדי עם חבורת לביאות וכפירים וגם מפגש קצר עם נמר.

במקום לנסוע לקרוגר, שבו כאמור כבר הייתי, נסעתי לאכסנייה חמודה בסאבי, ליד נלספרויט, שמציעה מגוון של פעילויות אקסטרים, מקפיצות מגשרים ועד לטיול במערות לאור נר. אחד הדברים הכיפיים ביותר שעשיתי שם היה טיול רטוב ומאתגר למדי לאורך בריכות המק-מק. משם המשכתי לסווזילנד, מדינה קטנה בעלת אופי רגוע הרבה יותר מדרום אפריקה – שם הרבה יותר בטוח, ונעים, לקחת תחבורה ציבורית ולבקר בשווקים בערים המרכזיות. בסווזי אין אטרקציות מדהימות ש"חייבים לראות", אבל יש שמורות נחמדות שבהם אפשר גם לטייל ברגל, או לרכב על סוסים, בין הזברות והאנטילופות. Sondzela Backpackers היא אכסנייה שנמצאת ממש בתוך אחת השמורות, ומקום טוב לצאת ממנו לטיולים. ולא פחות חשוב – הבאז באס עוצר שם.

לתחילת הכתבה

דרבן ורכס הדרקנסברג עד לקייפטאון

חזרתי לדרום אפריקה לחלק המרכזי של הטיול – לאורך החוף המזרחי. בערים לאורך המסלול, דרבן ופורט אליזבת`, אין הרבה מה לעשות לדעתי האישית, ורצוי להתמקד בכפרים ובעיירות ביניהם. כשהייתי בדרבן עשיתי סטייה קלה מהמסלול ונסעתי לדרקנסברג – אזור הררי יפהפה, שבו אפשר לעשות טרקים, של כמה שעות או של כמה ימים, בנוף עוצר נשימה. כרגיל בדרום אפריקה, האכסניות באזור מציעות מגוון של טרקים ופעילויות. מלבד טרק בן יום אחד באזור שנקרא האמפיתיאטרון, יצאתי משם גם לביקור בלסוטו, ממלכה הררית שנמצאת בליבה של דרום אפריקה. כאשר מגיעים מדרום אפריקה, המודרנית והמערבית, הכניסה ללסוטו נראית כמו מסע אחורה בזמן. אני הייתי שם רק כמה שעות, אבל מי שרוצה לחקור את המדינה הזו יותר לעומק יכול לקחת שם טרקים על סוסי פוני שמגיעים לכפרים נידחים ולשמורות יפהפיות.

החלק המפורסם ביותר לאורך מסלול דרבן-קייפטאון הוא נתיב הגנים (ה-Garden Route), ממש ליד קייפ-טאון. לדעתי, אין טעם למהר ולהגיע לשם – האזורים לאורך הגרדן רוט תיירותיים באופן מוגזם, והחוף בין דרבן לפורט אליזבת – בעיקר החלק המכונה Wild Coast – מציע פינות יפות ובתוליות הרבה יותר. אחד המקומות האהובים עלי ביותר היה Coffee Bay – מפרץ קטן ומקסים, ובו אכסנייה שתארגן בשבילכם טרקים באזור ואפילו שיעורי גלישה. אני חייבת להגיד שאנשים שפגשתי` שביקרו במקומות אחרים באזור הזה (Cintsa, Port St. Johns) טוענים שאלו הם המקומות המקסימים ביותר שיש - כנראה שקשה ליפול ב-Wild Coast. לכל אורך החוף המזרחי יש גלים טובים לגלישה, פחות או יותר לאורך כל השנה (אבל צריך לקחת בחשבון שהים קר למדי בחורף, ונהיה קר יותר ככל שיורדים דרומה). אם אתם גולשים, או רוצים ללמוד גלישה ברצינות (ולא סתם לשחק עם הגלשן במשך כמה שעות, כמו שאני עשיתי) כדאי לכם להגיע ל-Jeffrey`s Bay, שנחשב לגן-עדן לגולשים.

ומה עם הגרדן רוט? על מקום אחד באזור הזה אני רוצה בכל זאת להמליץ, ובחום – הרמנוס (Hermanus). זוהי עיירה קטנה ליד מפרץ משגע, רק שעתיים מקייפ-טאון. המשיכה העיקרית שלה היא האורחים שמגיעים אליה כל חורף – לווייתנים מסוג southern right. זהו המקום הטוב ביותר לצפות בהם, ואפשר לראות אותם שם מהחוף, מיוני עד אוקטובר ואם יש לכם מזל, גם לפני כן – אני הייתי שם במאי וכבר ראיתי כמה. כמובן שבעונה יש שם הפלגות לצפייה בלווייתנים ואפילו פסטיבל לווייתנים.

הטיול שלי נגמר בקייפטאון, העיר הראשונה בדרום אפריקה שממש אהבתי. סוף סוף עיר חיה, עם בתי-קפה וחנויות קטנות וחמודות לאורך הרחוב הראשי והנמל. זה לא נשמע הרבה, אבל אחרי יוהנסבורג ודרבן – ערים שבהן אם אתה רוצה לצאת, אתה יוצא לקניונים, כי זה מה שיש – זה בהחלט היה חידוש מרענן. יש הרבה מה לראות ולעשות בקייפטאון, וכדאי בהחלט להקדיש לה כמה ימים. ואז החודש נגמר, ואיתו הויזה שלי – ואני יצאתי לנמיביה בטיול מאורגן שכלל 20 איש, משאית ואוהלים, כל הדרך למפלי ויקטוריה – אבל זה כבר סיפור אחר.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×