דתות בסין - במה מאמינים הסינים?

מבחינה דתית בסין חיות קבוצות דתיות רבות. עידן אייל מספר על שלוש הדתות החשובות בסין, אלה שאינן מוכרות במיוחד במערב, ומציג את הפילוסופיה שעומדת מאחוריהן.
עידן אייל
|
מפה
תמונה ראשית עבור: דתות בסין - במה מאמינים הסינים?
© יונתן לבנון

זה קצת מצחיק וקצת מוזר שהמדינה המאוכלסת בעולם היא למעשה מדינה ללא דת רשמית. תחילת התרבות המערבית, התפתחות החשיבה, האומנות ובעצם עיצוב החיים כולו היה בעולם המערבי תולדה זו או אחרת של הדתות השונות, ואילו סין הצליחה להשיג את כל אלו ללא דת. ובעצם זה לא כל כך נכון ולמרות שבאופן כללי ניתן לומר שסין כולה היא אתאיסטית, עדיין קיימות בה זו לצד זו שלוש פילוסופיות/דתות ואלו הן: הדאואיזים, הבודהיזם והקונפוציוניזם.

לכל אורך ההיסטוריה הסינית המפוארת והארוכה היא הצטיינה בסובלנות דתית ובחופש פולחן, שמדינות העולם המודרני יכולות רק לשאוף אליו, אמנם היו גילויים אלו או אחרים של נזירים שהוכרחו לעבוד או אפילו כאלה שהוצאו להורג, אך הסיבות היו פוליטיות או כלכליות ולא דתיות. חוסר הבהירות הזה יוצר בלבול רב אצל המערבים, שכן הדתות/פילוסופיות השונות קשורות זו בזו, שזורות זו בזו עד כדי כך שבמנזרים שונים יושבים לפעמים זה ליד זה דמויות מהפנתאון הדאואיסטי הבודהיסטי והקונפוציוניסטי, אולם לסינים זה עובד והם מסתדרים, אז מי בעצם אנחנו שנגיד משהו...

דאואיזם – מרתקת ונסתרת

הדת הדאואיסטית היא אולי המרתקת והפחות ידועה מבין השלוש. תחילתה כנראה במאה השביעית לפני הספירה (ויש הטוענים שתחילתה אף קודם), על פי המסורת מיסד הדת הוא לאו דזה, שפירושו בסינית הישיש או המורה הגדול. לפי האגדה אמו נשאה אותו ברחמה במשך 82 שנים, והוא נולד כישיש חכם בעל זקן לבן. סיפור אחר אומר שהוא היה פקיד רם מעלה במדינת סין המערבית ושקונפוציוס נהג להיוועץ בו. בכל מקרה בסוף ימיו הוא רכב על גבו של תאו מים מערבה לטיבט שם התבודד עד מותו. אולם לפני מסעו הוא השאיר ספר דק, כ-5,000 מילים בלבד על הגותו. הדאואיזים מאמין בקיומם של כמה עולמות הנבדלים זה מזה במידת הקרבה שלהן לדאו = "הדרך" בלי הצורך והשימוש באפשרויות בחירה אלו או אחרות. עולמנו מתאפיין בדואליזם שבו, אם יש שחור יש גם לבן ואם יש אור יש גם צל, יש טוב ויש רע ואפשר להמשיך עד אינסוף (סמל האין והיאנג מטיב לבטא זו יותר מכל) וכפועל יוצא באפשרויות שלנו לבחור בין מספר אפשרויות.

כאמור, הדאואיזים מעמיד במרכז הגותו את ה"דרך" ה"דאו", אין היא מבדילה בין אנשים, כולם שווים בעיניה, מלך ואיכר כל עוד הם פועלים בהתאם לדרכם. הספר הראשון המעשי שנותן לנו כלים ממשים להצליח בדרכנו הוא ספר ה"אי-צינג". שליטי סין השונים שהבינו את הכוח העצום הטמון בו ניסו להשמידו פעם אחר פעם לאחר שתפסו את השלטון (מחשש שיעשה בו שימוש לרעתם). פילוסופיה נוספת שצמחה מהדאו ומספר האי צינג היא תורת הפנג שואי Feng Shui, שמשתמשת באותם כלים על מנת שאנחנו נוכל לחיות טוב יותר, בהרמוניה ואיזון עם הסביבה שלנו. העיר האסורה, פארק השמיים ומבנים נוספים חשובים לא פחות, נבנו על יסודות תורה זו. ביום נעשה בה שימוש נרחב בהונג-קונג ובטאיוון, ואף הוגשה תביעת ענק נגד חברה שבנתה גורד שחקים ופגעה ב"פנג שוואי" של הבניינים שבסביבתה. עיסוק נוסף של העוסקים בתורה זו (אפשר לכנותם נזירים רק לאחר כניסת הבודהיזם לסין והשפעותיו) היה חיפוש אחר האלמוות.

קונפוציוניזם – שורשי המסורת הסינית

ניתן לומר בוודאות שקונפוציוס הוא האיש אשר השפיע אולי יותר מכל על תרבות סין ועל הדרך שבה היא ניהלה את עניינה עם עצמה ועם העולם שמסביבה. הוא נולד בשנת 551 לפנה"ס במחוז שאנגדונג של היום. הוא שאף לכהן במנגנון הממשלה אולם ניתנו לו תפקידים לא משמעותיים ודרכו נחסמה. כשמלאו לו חמישים, במין רגע של הארה, הוא עזב את עבודתו ונדד ממדינה למדינה והציע לשליטים דרכים שונות לייעול שלטונם, אבל הוא נתקל באוזן אטומה ולאחר שנים רבות של נדודים הוא חזר למחוז הולדתו, שם הוא גם נפטר בגיל 72.

לאחר מותו החלו רעיונותיו לחלחל וספריו נפוצו ברבים, עד מהרה הפכה הגותו תנאי מחייב בפני כל מי שרצה להתקבל למשרה ממשלתית. קונפוציוס הדגיש את המסורת, הוא ראה שליטים נאורים בעברה של סין ותלה את הצלחותיהם בקיום המסורת שקיימו את השלום והסדר החברתי. הוא צידד בחזרה למסורת ולערכים ישנים, הוא קיווה לטפח יחסי כבוד, נימוס, נדיבות וחריצות וקיווה שאלו יבואו כתוצאה משמירה על המסורת.


הקבלה למשרות ממשלתיות הייתה כפי שכבר ציינתי בקיאות ברזי התורה הקונפוציוניסטית וכפועל יוצא שוויון הזדמנויות לכל. מעולם לא הייתה חוקה מגובשת שכן הקונפוציוניזם לא האמין ברעיון שאיזשהו ארגון יכול לאכוף התנהגות, אמצעים משפטיים הייתה הודאה למעשה בכישלון להגיע לפתרון בדרכים של משא ומתן. אולם התוצאה הייתה צדק שרירותי ודיכוי. במרכז התורה עומד ה"לי" אשר לו שני מרכיבים: האחד מערך של גינונים או ידע כיצד יש לנהוג במצב נתון והשני הפולחן המסדיר את היחסים בתוך המשפחה ומחוצה לה.

קוד ההתנהגות הושרש כה חזק בחיי החברה הסינית עד שלמעשה הוא השתלט עלייה בעצם עד לעליית הקומוניזם. קוד התנהגות לפיו האישה מצייתת לבעל, אח צעיר לאח בוגר, בנים לאבותיהם וכן הלאה. מקודים אלו יצאה המסורת של פולחן אבות קדומים, ותפיסת כבוד עצומה, לפיה אדם שלא עמד בצפיות המשפחה ממיט קלון על עצמו ועל משפחתו.

בודהיזם – ללכת בדרך “שמונת הנתינים”

כנראה הדת היחידה בסין, היא נוסדה בהודו במאה השישית לפנה"ס על ידי סידהרטה גאוטמה בן סאקיה. לפי האגדה הוא היה בן למשפחת אצילים שגדל בארמון רב פאר והוד, יום אחד הוא יצא את הארמון וראה איש עני, איש זקן ואיש חולה. הוא הגיע למסקנה שהעולם מלא רק סבל, הוא יצא למסע של חיפוש אשר בסופו הוא הגיע להארה (התואר בודהה פירושו זה שנאור או בעל ההארה) הוא יסד מסדר נזירים ובמשך ארבעים שנה הוא לימד. לפי התפיסה הבודהיסטית החיים הם סבל, החל מרגע היוולדנו דרך המחלות ועד למוות, הגורמים לסבל הם התשוקות שלנו, תשוקות הגוף והתשוקה לסיפוק אישי. האושר ניתן למימוש רק כאשר מתגברים על תשוקות אלו. לשם כך יש ללכת בדרך "שמונת הנתיבים" אשר בסופה מגיע הנזיר לנירוונה שזהו מצב של חופש מחמדנות, כעס, בערות וכו`. לסין הגיע הבודהיזם במאה השלישית לפנה"ס ונתמך על ידי הקיסר באותם ימים ששלח משלחת נזירים להודו. משלחת זו חזרה בשנת 67 לספירה ועמה כתבי קוד בודהיסטים. משלחות נוספות יצאו במשך השנים והבודהיזם התפשט בסין, ובעיקר בצפון שם רצו השליטים אנשים משכילים שהם אינם מוצאיי המסורת הקונפוציוניסטית.

המנזרים שהוקמו שימשו בתי הארחה, בתי חולים ובתי יתומים ומשכו אליהם מאמינים רבים. כמובן שלאחר מותו של בודהה נתגלעו חלוקי דעות וזרמים שונים החלו לצוץ. בסין תפשה האסכולה של המאהאיאנה אשר בה יש תיאורים רבים של גן עדן, שאול, יש אלוהויות משניות ובודהיסטוות (נזירים שהגיעו לנירוונה אך בחרו להישאר על פני הארץ ולעזור לאנושות). בחלקים שונים של סין ובעיקר בטיבט קיים סוג נוסף של בודהיזם (מאסכולת המהאיאנה) המשלב בתוכו אלמנטים מדת הבון (דת טיבטית עתיקה המשתמשת בכשפים ובמגיה שחורה) ואלמנטים טאנטרים רבים.

יוצאים לטיול תרמילאים בסין? כל המידע שחשוב לדעת על סין באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על טיול לסין? הנה כמה קישורים נוספים באתר למטייל שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

סגור
×