האטרקציות המרכזיות של מזרח אוגנדה

מבקרים רבים מקדישים למזרח אוגנדה זמן קצר, אבל יש לה לא מעט להציע. בכתבה שלפניכם מידע על שני אתרי טבע שלא כדאי להחמיץ: מפלי סיפי, קבוצת מפלים מדהימים ביופיים למרגלות הר אלגון, וההר עצמו, שטיפוס עליו הוא חוויה מיוחדת.
נעמה מורג
|
מפה
תמונה ראשית עבור: האטרקציות המרכזיות של מזרח אוגנדה
© רתם סוננברג

מפלי סיפי

Sipi Falls - קבוצת מפלים מדהימים ביופיים למרגלות הר אלגון, שנחשבת לאחד הסמלים המוכרים של אוגנדה. האזור מרהיב ביופיו וכדאי מאוד להגיע אליו. סיור בשלושת המפלים מאוד מומלץ: כדאי לשכור מדריך, שכן התושבים באזור טוענים שהדרכים למפל שייכות להם או מתוחזקות על ידם ודורשים כסף כדמי מעבר. במידה ותלכו לבד, תמצאו את עצמכם משלמים כסף לכל בן אדם שימצא לנכון לבקש מכם. מדריך, לעומת זאת, מכיר את התושבים- הוא ידע מי ראוי שישלמו לו ומי סתם מתחזה, ויחסוך לכם מריבות ואי נעימויות.

מקום נהדר לישון בו הוא ה -The Crow's Nest, אכסניה שממוקמת על צלע אחד ההרים, בדיוק מול המפלים. יש שם בר, מסעדה והרבה מקום לקמפינג. והכי חשוב, על צלע ההר נמצאת נדנדה שמשקיפה על כל הנוף המרהיב הזה, ואתם תמצאו את עצמכם יושבים עליה במשך שעות. שם גם תוכלו למצוא מדריכים מנוסים שמכירים את האזור ושלא ידרשו מחיר מופקע עבור הסיור. תחבורה: אוטובוסים יוצאים מקמפלה לכיוון Mbale מדי יום. ב- Mbale חפשו מטאטו`ז שיצאו לכיוון סיפי.

לתחילת הכתבה

הר אלגון

Mount Elgon National Park - הר הגעש, שחציו נמצא בקניה וחציו האחר באוגנדה, הוא הרביעי בגודלו במזרח אפריקה. פסגתו הגבוהה ביותר, Wagagi, נמצאת באוגנדה ומתנשאת לגובה של 4,321 מטר. ניתן לטפס על ההר משני צדיו- האוגנדי והקנייתי. הנוף דומה למדי, אך מחיר הכניסה לשמורה זול משמעותית בצד האוגנדי. למרגלות ההר תוכלו לראות מינים רבים של קופים, אנטילופות, פילים, בפאלו`ז וכן כ-300 מיני ציפורים, חלקם אנדמיים (יחודיים למקום). בנוסף, במהלך הטיפוס תתקלו במעיינות חמים, מפלים ובציורי מערות.

שני מסלולים עיקריים מגיעים לפסגות ההרים: Sasa trail הוא המסלול הנגיש ביותר מ-Mbale והישיר ביותר לפסגה. עם זאת, ביום הראשון הטיפוס הוא מהיר במיוחד (עלייה של 1600 מטר). מסלול נוסף הוא ה-Piswa trail, מסלול איטי יותר (עליה של 600 מטר ביום הראשון) שנצפים בו בדרך כלל בעלי חיים רבים. את הטיפוס יש לתאם עם משרדי השמורה שנמצאים ב-Mbale, שידאגו לכם למקום בבקתות וכן למדריך ולפורטרים.

המדריכים במקום עברו הכשרה מקיפה והם בעלי תעודת הסמכה. הם מכירים את ההר היטב על הצמחיה ומגוון בעלי החיים שבו, וכן יודעים להגיש עזרה ראשונה במקרה הצורך. הפורטרים יוכלו לקחת עד 18 ק"ג ציוד על גבם וכן יבשלו עבורכם אוכל שנקנה מראש. בנוסף, יתלווה אליכם פקח של השמורה בחלקים מסוימים של המסלול כדי להגן עליכם מפני חיות, שעלולות להיות מסוכנות וכן כדי לוודא שאתם מצייתים לחוקי השמורה. חשוב לזכור שנהוג לתת טיפים למדריכים, לפורטרים ולפקחים בסוף המסלול, וכן צריך לספק להם כסף כדי להחזירם לנקודת ההתחלה.

ניתן להשלים את המסלול בחמישה ימים אך מטיילים רבים בוחרים להשאר מספר ימים באותו גובה ולטייל בו וכך להמנע ממחלת גבהים. הזמן הטוב ביותר לטיול הוא בין יוני לאוגוסט ובין דצמבר למרץ, אך לעתים הוא נגיש למטיילים גם בעונה הרטובה. עם זאת, יש סיכוי סביר גם במהלך העונה היבשה, שתיתקלו בגשם ובערפל. לכן חשוב מאוד לדאוג ללבוש חם וכן מוטב לקחת אתכם אוכל ליום נוסף של הליכה, למקרה שתלכו לאיבוד. הבקתות לאורך המסלול אינן מצוידות, ולכן חשוב להקפיד להביא אתכם את כל מה שנחוץ לכם לטיפוס. מומלץ להביא גם ציוד לבישול וכך להמנע מהבערת עצים מיותרת על גבי ההר. כדי להגיע למקום קחו אוטובוס מקמפלה ל-Mbale.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
0
×