הודו - פסטיבל לאדאק והמלצות מהאזור

דמיינו לעצמכם מוזיקה ברחובות, אנשים מכל העולם, שלל תלבושות צבעוניות, נזירים מהלכים להם בין לבין, נוף מדהים עוטף את הכל, בעוד פסגות הרים מרחוק ומראות שלא תראו בשום מקום אחר בעולם. עושה לכם חשק? כל זה קורה מדי ספטמבר בפסטיבל בלדאק, שבהודו, אחד הפסטיבלים היפים ביותר במדינה.
אליק חודי
|
תמונה ראשית עבור: הודו - פסטיבל לאדאק והמלצות מהאזור
Thinkstock Imagebank ©

פסטיבל לדאק

לפסטיבל הכי מדהים שראיתי בהודו הגעתי בכלל במקרה. זה היה אחרי כמה חודשים שהייתי ב-צפון הודו, הסתובבתי בין כפרים, נהניתי מטיולים בטבע המדהים ומתרבות שאין שנייה לה בכל העולם. רבים סיפרו לי על העיר לה ועל חבל לדאק, והחלטתי שהגיע הזמן ללכת ולבדוק על מה כל המהומה. זה היה לקראת סוף אוגוסט ותוך כמה ימים שריינתי לי מקום על ג'יפ שנוסע ללה. שום סיפור, ושום טיפ מוקדם ממטיילים רבים שפגשתי בטיול לא הכין אותי למה שקרה הלאה. אחרי שעות, בהן הייתי מרותק לחלון הג'יפ כדי לא לפספס אפילו סנטימטר אחד מהנוף המדהים של הדרך, הגענו לעיר ונשימתי פשוט נעתקה. אנשים ברחובות, מוזיקה וצבעים שלא ראיתי בשום מקום אחר בהודו. כמה ימים מאוחר יותר, התברר לי שבמקרה הגעתי היישר אל תוך אחד הפסטיבלים הידועים ביותר בהודו ושבעיר, שנמצאת בגובה 3500 מטר מעל פני הים, לא פשוט לנשום...

פסטיבל בהודו


הפסטיבל הופך את לה למוקד עלייה לרגל של תושבי כל הכפרים מחבל לדאק, ועל פי כמות האנשים היה נראה כאילו אף אחד לא נשאר בכפרים האחרים לשמור על הפרות והשדות. כולם לבשו את התלבושות המסורתיות, כנראה לכבוד הפסטיבל, ובכל מיני מוקדים בעיר היו הופעות של ריקודים, מוזיקה והמולה רבה. פסטיבל לדאק מתקיים מידי שנה בלה מה-1 ועד ל-15 בספטמבר. הרבה מאוד מאירועי הפסטיבל מתקיימים בעיר עצמה, אבל יש גם פעילות בכפרים הסמוכים. בין שלל האטרקציות שאפשר לראות במהלך השבועיים האלה יש מצעד מרהיב, שפותח את הפסטיבל עם שלל תלבושות מיוחדות, במהלכו צועדים ורוקדים המשתתפים הרבים ברחובות העיר עד שמגיעים לנקודת הסיום במגרש הפולו. בנקודה זו נגמרת התהלוכה, אבל מתחילים מופעים רבים אחרים של ריקוד, שירה ופולקלור מקומי.

במהלך ימי הפסטיבל מתקיימים בעיר לה ובכפרים הסמוכים מופעי מוזיקה, ריקודים, הופעות פולקלור, הופעות של נזירים עם מסיכות, שירים, תחרויות חץ וקשת ועוד דברים רבים. אחד מהאירועים הבולטים של הפסטיבל הוא אליפות הפולו האזורית, שנערכת גם היא באותם הימים וצפייה בתחרות הזו היא חוויה בפני עצמה.

מסתבר שכיום, הפסטיבל נועד בעיקר כדי למשוך תיירים אל העיר, זאת, בניגוד לעבר, שאז הייתה זו הזדמנות מצויינת של יישובי חבל הארץ המיוחד הזה להיפגש וכן למפגשים משפחתיים וחברתיים, החלפת מוצרים והגדלת קהל הקונים של הסוחרים. בנוסף, היה גם הפסטיבל אחד מאירועי השידוכים הגדולים ביותר בשנה.

פעילויות באזור לדאק

בעיר עצמה: אז מה יש לעשות במקום חוץ מלהתרשם מהפסטיבל אתם שואלים? הנה כמה דוגמאות לדברים שאפשר לעשות כשתגיעו לחבל לדאק. אחרי שתנוחו מהנסיעה הארוכה, תשתו צ'אי, ותשוחחו מעט עם בעלי הגסט האוס המקומי, בהחלט שווה להקדיש לא מעט זמן לעיר עצמה. מדובר בעיר מיוחדת במינה, בירתו של חבל לדאק. היא שוכנת בתוך עמק קטן, צפונית לעמק האינדוס, בגובה 3500 מטרים ומונה כ-30,000 איש. החלק העתיק של העיר, שנבנה במאה ה-16, הוא מקום נפלא לשיטוט וקניות. שם תוכלו למצוא את המיין בזאר וליהנות מהאווירה האותנטית. ברחבי העיר פזורים כמה אתרים שחבל לפספס כמו: ארמון לה (הממוקם מעל העיר והוא העתק של ארמונו של הדלאי לאמה בלהסה, בירת טיבט), השאנטי סטופה (סטופה מדהימה, שנבנתה בשנת 1985 על-ידי מסדר בודהיסטי יפני לציון 2500 שנים לבודהיזם, משופעת במוטיבים בודהיסטים רבים), ומנזר נמגיאל צאמו (מתחם בו ניתן לבקר במנזר ומבצר מהמאה ה-16 ולהשקיף על נוף מדהים של העמק). במקביל, יש לא מעט טיולים שניתן לערוך מהעיר ואליה, ולהרגיש את הנוף ואת אווירת הבודהיזם הקסומה דרך הרגליים.

מחוץ לעיר: גם מחוץ לבירת האזור יש שפע של דברים לראות ולעשות. יש לא מעט כפרים ומנזרים בעמק האינדוס, שלכל אחד מהם סממנים ייחודיים, וביקור בהם חושף עולם ומלואו. מקום נוסף שחבל לפספס, אם כבר הגעתם לאזור, הוא עמק נוברה המבודד, פנינת טבע מדהימה שגורמת לך לחשוב עד כמה אנחנו קטנים, לעומת הטבע המדהים שנמצא שם בחוץ.

מי שמגיע ללדאק ומחפש טרקים רגליים, יוכל למצוא לא מעט כאלה בכל האזור. צריך רק לקחת בחשבון שני דברים חשובים מאוד – קודם כל, מדובר באזור צחיח מאוד וכל מי שיוצא לטיול רגלי חייב להיות מצוייד היטב ובקיא בשבילי ההליכה. הדבר השני, שהוא לא פחות חשוב, הוא הגובה. העיר לה וסביבותיה נמצאות בגובה רב שהשפעתו ניכרת היטב על הנשימה. הליכה, שנראית קצרה על המפה, יכולה לקחת זמן כפול ואפילו יותר באוויר הדליל של האזור. כמו כן, חובה לכל מטייל לקחת איתו תרופות לטיפול במחלת גבהים, ולהיות בקיא בסימניה המוקדמים. כמובן שמיותר לציין, שלטיול רגלי שכזה אין לצאת לבד. אחרי שדאגתם להפנים את כל האזהרות, תוכלו למצוא באזור מגוון רחב של מסלולים שאורכם נמשך בין יום אחד עד לשלושה שבועות.

צילום: אליק חודי

מידע שחשוב לדעת

מתי להגיע? את כל הפעילות, שאיננה קשורה לפסטיבל, רצוי לרכז עוד לפני ספטמבר בגלל מזג האוויר ומצב הדרכים. לאחר שהפסטיבל מסתיים, לקראת סוף ספטמבר, שלג מתחיל לרדת באזור ומעברי ההרים דרכם מגיעים לעיר ולאזור ברכב נחסמים לתנועה. לאחר ה- 20 בספטמבר ייתכן ולא ניתן יהיה לצאת מלה לכיוון מנאלי בג'יפ ואם זוהי הדרך שתכננתם, קחו זאת היטב בחשבון, גם מבחינת התזמון, וגם מבחינת עומס האנשים שיירד מלה לאחר סיום הפסטיבל. כמו כן, מומלץ להערך מראש ולדעת אודות ויזה להודו.

איך להגיע? מי שיעזוב את האזור בטיסה, שזו גם אופציה שקיימת וניתן לשקול אותה, יוכל להישאר מעט יותר, אולם מזג האוויר נעשה קר בשביל טיולים רגליים באזור בכל מקרה. ההגעה ללה בטיסה היא פשוטה ובטוחה, הנוף בהחלט מדהים, וזמן הנסיעה מתקצר משמעותית בהשוואה לנסיעה בג'יפ על הקרקע. לכל מי שבוחר להגיע דרך האוויר, גם כאן יש להתחשב בגובה הרב בו ממוקמת העיר. שדה התעופה המקומי הוא בין הגבוהים בעולם, וכאשר נוחתים במקום כדאי לתת לגוף להתרגל מעט לשינוי הגבהים. ביום הראשון שלכם בעיר נסו להתאמץ כמה שפחות ולהיות ערים לסימני מחלת הגבהים. אין כל סיבה לחשוש מבחינת הגובה, אולם ככל שתגיעו מוכנים כשבאמתחתם המידע הנכון, כך תדעו כיצד להתמודד עם כל קושי. למידע נוסף על צפון הודו.

היכן ללון? עוד סיבה טובה להקדים ולהגיע ללה לפני תחילת הפסטיבל היא מציאת מקום לינה. בלה, כמו בכל מקום אחר בעולם בימי פסטיבל גדול, יש ביקוש רב למקומות הלינה. התוצאה של הביקוש הרב היא עלייה תלולה במחירים והיצע הולך ויורד ככל שמתקרבים לתחילת ספטמבר. רצוי למצוא מקום לינה שיתאים לכם כמה ימים טרם הפסטיבל או אפילו להזמין מקום מראש ולהוריד את הדאגה הזו מליבכם עוד לפני שהגעתם. לה, כמו מקומות רבים אחרים בהודו כולה, מציעה מגוון רחב מאוד של מקומות לינה באיכויות ומחירים שונים. בלה תוכלו למצוא גם מלונות מפוארים ואיכותיים, שעלותם גבוהה יחסית וגם אכסניות פשוטות וזולות, כל אחד והעדפותיו הוא. כדי שתוכלו להתמצא כשתגיעו לעיר בפעם הראשונה, מקומות הלינה האיכותיים יותר נמצאים בעיקר באזור המיין בזאר, ואת המקומות הפשוטים יותר ניתן למצוא בעיקר באזור המערבי של לה, שנקרא צ'אנגספה.

לתחילת הכתבה

הכתבה באדיבות אליק חודי - טיולים מיוחדים להודו www.go2india.co.il

יעדי הכתבה

סגור
×