הונגריה - טיול יום באגר היפה

דמיינו לעצמכם טירה ענקית, רחובות אבן יפים, חנויות הונגריות חמודות, בתי קפה בהם יושבים התיירים לצד המקומיים, בניינים עתיקים בתוך העיר וגפנים מחוצה לה. לגימה של היין המקומי המיוחד יחד עם הגולש הנהדר ישאיר אתכם עם טעם מתוק של עיר מיוחדת במינה.
הילה פלמנבאום גונן - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: הונגריה - טיול יום באגר היפה

אגר - ביתו של יין השור

לא רחוק מבודפשט, נמצאת העיר אגר (Eger). זוהי עיירה ציורית, שנראית כאילו שלפו אותה מימי הביניים עם בניינים היסטוריים בסגנון בנייה טורקי ויינות מעולים, הידועים בכל הונגריה - כל זה במקום אחד. האווירה כאן רגועה, שלווה, רחובות האבן מתפתלים להם בנחת ובין חנות אחת מקומית לחנות השכנה תמצאו היסטוריה שלמה ומבנים עתיקים יפים.

אז מסתבר שהונגריה זה לא רק בודפשט. המקום פשוט יפהפה ומושך תיירים, הרוצים להתרחק מהמולת העיר. זה המקום להירגע, לתפוס שלווה ולטייל באוירה רגועה. לפני שנגיע לעיירה עצמה כדאי לבקר בטירה המפורסמת ביותר, באוניברסיטה, לראות את גבעת הגפנים ואת מרתפי היין. המקום ידוע ביותר בזכות יין השור (Egri Bikavér). את היין כדאי לטעום פשוט בכל מקום בו תחליטו לשבת לאכול, או בחנות היין היפה ליד כיכר העיר.

לתחילת הכתבה

להסתכל על אגר מלמעלה

הנה הצעה למסלול יומי, שיוביל אתכם בין הביניינים העתיקים, בין החנויות, ברובע היהודי שהיה תוסס יותר בעבר, בין תצפיות יפות, תערוכות ואוניברסיטה אחת יפה. מתחת לעיר ישנם מחסני יין ישנים. חלק ממחסני היין העתיקים הוסבו לפאבים ובארים. מחסני היין נוצרו בגלל העובדה שקיים במקום סלע גיר מיוחד ממנו חצבו את המרתפים ובנו את הבתים. במקום קיימת אוניברסיטה למדעי הרוח ומדעים מדוייקים. האיזור הוא סך הכל איזור קטן וכך גם העיר אגר, לכן סטודנטים מקומיים שרוצים ללמוד משהו אחר יפנו למקומות אחרים בהונגריה ולא יישארו בעיר.

הכנסו לאוניברסיטה ועצרו במרכז הרחבה הגדולה. מסביב תוכלו לראות 365 חלונות, כמו בפרלמנט ההונגרי וכמו ימות השנה - חלון לכל יום.  בקיץ, בסביבות יולי אוגוסט, יש ברחבה הופעות ומומלץ לבוא לראות את ההופעות המקסימות. המשיכו פנימה ועלו במדרגות. שימו לב לעיצוב החלונות, המשתנה מקומה לקומה (במעט). במקום לומדים 15,000 סטודנטים. הבנייה באיזור אגר היא בסגנון של סוף המאה ה - 17 עד סוף המאה ה - 19 - סגנון הבארוק שהוא דומה לערים אחרות עם בניינים היסטוריים במרכז אירופה.
 
כשביקרתי במקום סטודנטים רבים באו להיבחן. עליתי מקומה לקומה וראיתי במסדרונות ומחוץ לחדרים את הסטודנטים לבושים בעניבות ובבגדים יפים ונראים לחוצים למדי. ביום יום מתלבשים פה בסגנון חופשי ופתוח, אך בתקופת הבחינות יש הקפדה על עניבה ובגדים מחוייטים. התצפית מראש האוניברסיטה נפלאה. במבט אל הצפון נראה את הרי הבוק (Bükk Mountains), עם פארקים שמורים. העמק ממשיך דרומה עד לאיזור אגם טיסה המקסים במישור ההונגרי הגדול.
 

מהתצפית רואים את רכס הרי המטרה (Matra) המרשים. ההר הגבוה ביותר בהונגריה נמצא ברכס זה, בגובה 1014 מטרים. חובבי הטרקים ישמחו לטיפוס נעים - זהו איזור נהדר לטיולים וההעפלה אל פסגת ההר תגרום לשינוי אוירה אחרי או לפני המשך הטיול בהונגריה המישורית. נעבור בחזרה לעיר ונתבונן על הבניינים הצהובים מטה. הבניין הצהוב הגדול זהו ארמון הארכיבישוף ולידו נמצאת אוניברסיטה לכמרים (גם כן בצבע צהוב), שם מחנכים אותם במעונות. אם בצבע צהוב עסקינן, הביטו רחוק וזהו את הכנסייה הצהובה היפה. הצבא ההונגרי לא נתן בזמנו לטורקים לעבור דרך הטירה הענקית באגר ולכן המבנה ההסטורי נחשב לחשוב ביותר. במרכז העיר יש אנדרטה היסטורית. בעבר, הטורקים כבשו את העיר ובמשך 90 שנים ישבו בה. המסגד הצפוני ביותר בעולם נמצא באגר וזהו למעשה העמוד הגבוה, שכמעט לא ניתן לראות מהתצפית, אך אם תתבוננו היטב תוכלו להבחין בו.

באיזור אגר מגדלים גפנים, מייצרים ומייצאים יין ולכן סביב העיר ניתן לראות גידולי גפנים רבים. מה שוודאי תוכלו לראות היטב זו גבעת הגפנים הירוקה. זוהי גבעת הגפנים הגבוהה ביותר במרכז אירופה. היא מקבלת הרבה שמש ותוכלו לבקר בה. מאחוריה ישנו פארק נפלא עם שבילים יפים ומערות מעניינות.

לתחילת הכתבה 

מסלול טיול יומי באגר

את הטיול בעיר היפהפיה והרגועה נתחיל מהאוניברסיטה, אחרי שעלינו לתצפת על האיזור. כשנכנסים למדרחוב, מצד שמאל שלכם, תוכלו לראות את כנסיית הארכיבישוף. כל צד המבנה הוא למעשה המקום שבו הארכיבישוף גר. אחרי הליכה ברחובות האבן של העיר וספיגת האוירה, חצינו את הכיכר המרכזית ועצרנו במסעדה מתחת למלון Senator Haz. המלון עצמו מקסים והחדרים נקיים וחדשניים.

על אף העובדה שהיא נראית מסעדת תיירים, היא אינה כזו ממש. המקומיים פוקדים אותה מידי יום. המסעדה שייכת למלון היפה מלמעלה וזו בהחלט אופציה טובה ללינה. ה - Porkolt – גולש עם פפריקה ולידו פתיתי פסטה (מעין בצקיות) - מעולה. מרגישים את הפפריקה האיכותית ומתענגים על כל ביס. יש במקום מגוון סוגי גולש. כמו כן, המנגליצה מעולה (זהו נקניק חזיר ללא הרבה שומן). לקינוחים יש המון סוגים של בלינצ`סים הונגריים טובים, עוגת שכבות (שוקולד ואגוזים) ושטרודל תפוחים מעולה.

מול המסעדה ישנה חנות יינות. בחנות ישנם יינות מ - 50 יקבים באזור אגר. אומנם האיזור קטן, אך מספק 400 סוגים שונים של יין. היין האדום Bikaver הוא המשובח ביותר. ניתן למצוא פה יינות מעורבים של עד 7 סוגי יין שונים. המשיכו ישר כשמצד שמאל המסעדה ומצד ימין חנות היינות. לאחר מספר מטרים, מצד ימין, תוכלו לראות חנות משי של אומנית מקומית. היא צובעת על המשי וזה פשוט מקסים. מצד שמאל, בהמשך, ישנה מאפייה משובחת עם שטרודלים. לא תוכלו לראות אותה מהרחוב, היא נמצאת בתוך פסאג`. אם לא טעמתם את השטרודל במסעדה, זוהי הזדמנות שלכם למשהו מקומי טוב.

האיחוד האירופאי עוזר לשמר את אגר, אך לא לכל יש כספים – מצד שמאל תוכלו לראות טירה ענקית, בה מתקיימות תערוכות מתחלפות עם מוזיאון עינויים ועוד. אפשר לבלות בטירה יום שלם, יש בה תשתית מבוכים מסובכת מאוד. אם זמנכם בידיכם כדאי להקדיש לטירה חצי יום מהנה. מצד ימין תוכלו לראות חמאם טורקי, שלעומת הטירה לא קיבל כספים ונסגר. 

נמשיך עם הדרך ימינה. מצד שמאל תוכלו לקנות גלידה (אם לא הספיק לכם שטרודל התפוחים) ומצד ימין תוכלו למצוא בית כנסת. היו בבית הכנסת בעבר שני עוגבים, שנגנו בשבת לקהילה היהודית הגדולה שגרה כאן. כיום זוהי גלריה בלבד ויהודים אין בעיר כלל. נמשיך ישר אחרי בית הכנסת. כאן החלק היהודי נגמר. הסימן הוא הגשר מעל הנהר.
 
אם אתם עם ילדים ודאי תרצו לעשות סיור עם רכבת שמסתובבת בעיר במשך 20 דקות. זה נחמד גם אם סתם רוצים להכיר את העיר טוב יותר. מצד שמאל תוכלו להבחין בספריה מתקופת הבארוק ומצד ימין שימו לב לעיטורים המדהימים מברזל. בסוף הדרך יש פארק יפה ותוכלו לסיים יום נעים על ספסל הונגרי בפארק של עיירה אחת קסומה.
 
כתבה וצילמה: הילה פלמנבאום. יולי 2009. הכתבת היתה אורחת של משרד התיירות ההונגרי.
מוסיקה:
kmacleod

יעדי הכתבה

סגור
×