החומה הסינית

היא נחשבת לאחד משבעת פלאי העולם העתיק, משתרעת על פני למעלה מ-6,000 קילומטרים של אבן ואוצרת בתוכה היסטוריה ארוכה של שושלות סיניות שהתחלפו. החומה הסינית היא אחת החומות המוכרות בעולם כולו, והיא מהווה אתר תיירותי פופולארי. לפניכם מדריך החומה הסינית, להיכרות עם אתר התיירות המקסים הזה.
מערכת אתר למטייל
|
מפה
תמונה ראשית עבור: החומה הסינית
Chung King/Depositphoto ©

החומה הסינית - היסטוריה


החומה הסינית, המכונה בסינית ואן-לי צאנג-צנג, שפירושה: החומה שאורכה רבבת לי (לי היא מידת מרחק שאורכה כחצי ק"מ), היא חומה אדירה בעלת סממנים סמליים ותרבותיים, שנמצאת בגבולה הצפוני של סין. החומה הסינית נבנתה על מנת להגן על המחוזות הסינים מפני פלישת שודדים ונוודים והיא הוקמה על ידי הקיסר הראשון של סין, צ'ין שי חואנג-די, לפני למעלה מאלפיים שנה. בניית החומה הסינית נעשתה על ידי פועלים רבים, שעבדו ללא הפסקה על בנייתה במשך עשר שנים. החומה עשויה קירות אבן שמשני צדדיהם נדחס עפר לביצור מקסימלי. החומה הסינית אכן מנעה כניסת נוודים ועוד אורחים לא קרואים, שבאו לכבוש את סין, אך עם השנים חלקים ממנה נהרסו במזיד או כתוצאה מבלאי טבעי וחוסר טיפול הולם.

חומת סין, צילום: גיל חן


בשנת 1211 נהרסה החומה לראשונה בעקבות מתקפת המונגולים בראשות ג'ינג'יס חאן, שכבש את סין והחל את שושלת יואן. בשיאה הגיעה החומה לאורך של למעלה מ-6,000 קילומטרים של חומה מבוצרת. בתקופת שושלת צ'ינג החומה לא שופצה במשך שנים רבות וחלקים רבים ממנה נהרסו על ידי איתני הטבע.

לתחילת הכתבה

החומה הסינית - כללי


לאחר שסין הפכה למדינה המאפשרת תיירות נכנסת וכן לאחר ההכרה של ארגון אונסק"ו בחומת סין הגדולה בשנת 1987 כאתר מורשת תרבותית עולמית, דואגים שלטונות סין לשמר ולשפץ אותה. אורכה מגיע ל-6,400 קילומטרים, רוחבה מגיע בחלקים שונים שלה לתשעה מטרים וגובהה ל-7.5 מטרים. החומה הסינית משתרעת ממערב שאנחאיגואן בחוף המזרחי עד מעבר ג`יאיוגואן במדבר גובי, היא חוצה חמישה מחוזות ושני אזורים אוטונומיים.

לתחילת הכתבה

תצפית באדאלינג

בשנים האחרונות הפכה החומה לחלק מהאטרקציות בהן מבקרים תיירים בהגיעם לטיול בסין, ניתן לטייל באופן עצמאי או על ידי חברת טיולים מאורגנת. רוב המטיילים מבקרים בשתי תחנות על החומה הסינית, שאליהן ניתן להגיע באמצעות רכבל (בתשלום), אחת מהן היא תצפית או תחנת באדאלינג.

באדאלינג (Badaling) - תחנה שנמצאת בגובה של 1,000 מטר ובמרחק של 70 ק"מ מצפון מערב לבייג'ין. החומה שוחזרה בתצפית זו בשנת 1957 ונוספו לה מעקות ביטחון. רוחב החומה מגיע לכשישה מטרים ומאפשר ביקור של כמות גדולה של אנשים במקביל. הוא משתרע לאורך כמה מאות מטרים, שאחריהם, ניתן לראות את הקטעים הבלתי משוחזרים, שם גם לא תיתקלו בצפיפות. אפשר למצוא בה אמפיתיאטרון (Great Wall Circle Vision Theatre) המציג סרטים בני 15 דקות בנושא החומה הסינית. חלק זה של החומה שוחזר בסוף שנות ה-50 והפך לאחד היעדים המתויירים ביותר לאורך החומה.על מעקה החומה בבדאלינג מחוברים מספר רב של מנעולים עם סרטים אדומים. המנעולים נעולים על חוליות שרשרת עבה המשתרכת לאורך המעקה. זוגות רבים מגיעים לחומה כדי להוסיף מנעול אישי לחיזוק ושימור האהבה והזוגיות. אפשר לחזות בטקס נעילת המנעול וזריקת המפתח לתהום הסמוכה למעקה.

טיול על החומה: יש אפשרות לעלות אל החומה בנסיעה ברכבל או בעלייה תלולה ברגל. למיטיבי הלכת מומלץ לעלות באמצעות הרכבל הפתוח, שמוביל לחלק הנמוך בחומה ומשם תטפסו במעלה החומה. מי שמתקשה בטיפוס יוכל להגיע עם הרכבל לחלק הגובה ולרדת ברגל, או לחזור ברכבל גם כן. שני המסלולים אינם קלים.

חומת סין, צילום: גיל חן
 • הגעה: ניתן להצטרף לטיולים מאורגנים היוצאים למקום, אותם מספקים בתי מלון וחברות התיירות השונות. המחירים של טיולים אלה יקרים בדרך כלל ולכן מומלץ לשקול להצטרף לסיורים זולים יותר של חברות סיניות (כדאי לעשות סקר שוק). סיורים מסוג זה שונים במעט מהסיורים האחרים (הם כוללים גם ביקור בשסאן לינג, קברי בני שושלת מינג). כדי להגיע לתצפית זו, תוכלו להיעזר בשירותיהם של האוטובוסים היוצאים מכיכר טיאנאנמן (הפינה הדרום מערבית) מדי יום בשעות 06:30 ו- 10:00 בעלות של 50 יואן או אוטובוסים אחרים, זולים יותר, בעלות של 40 יואן, היוצאים גם כן מהכיכר, אבל מהקצה הדרומי שלה מדי יום בשעות 08:00 ו- 09:30. אפשרות נוספת היא לנסוע באוטובוסים היוצאים מ- Zhanlanguan. הם יוצאים בשעה 8:00 (לסיור הנמשך כתשע שעות) והנסיעה בהם עולה 36 יואן. אפשרות נוספת והזולה ביותר, היא עם מיניבוס מספר 919 בעלות של 12 יואן, שיוצא מתחנת Dongzhimen, לא רחוק מתחנת הרכבת התחתית, האוטובוס האחרון יוצא מבאדאלינג לבייג'ין ב-18:30. דרך אחרת, תוכלו לשכור מונית לשמונה שעות לטיול לחומה ובחזרה, בעלות של החל מ- 400 יואן.
 • עלות כניסה: הכניסה לתצפית זו עולה 40 יואן.
 • שעות פתיחה: 6:30-19:00 בקיץ או 7:00-18:00 בחורף
 • האתר הרשמי: badaling.gov.cn/language/en.asp

לתחילת הכתבה

תצפית מוטיאניו


מוטיאניו (Mutianyu): תצפית זו נמצאת במרחק של 90 ק"מ צפון-מזרחית לבייג`ין. התחנה נבנתה על מנת להקל על עומס המבקרים בבאדאלינג, אך עם השנים הפכה לעמוסה בעצמה. רוב האנשים שמגיעים למוטיאניו מפספסים את החלק הלא משוחזר, לכן, מי שמעוניין להכיר את החלק האותנטי של החומה, צריך לפנות שמאלה עם הירידה מהרכבל, זה החלק שנראה יותר קצר ושרובו בעלייה ולהמשיך עד סוף השלט שאומר שזהו סוף השביל - מפה והלאה אתם תלכו על החומה הלא משוחזרת.

 • הגעה: הדרך הנוחה ביותר להגיע למוטיאניו היא באמצעות האוטובוס התיירותי 867 מתחנת Dongzhimen. אפשר לקחת אוטובוסים 106, 107, 123, 132, 206, 24 או קו הרכבת התחתית 2, קו 13 ורכבת Airport Express להגעה לתחנת Dongzhimen. קו 867 יוצא בשעה 7:00 ו-8:30 וחוזר בשעה 14:00 ו-16:00. כרטיס אוטובוס לנסיעה בודדת הוא 16 יואן במזומן ו-6.4 יואן באמצעות כרטיס בייג'ינג. אוטובוס זה זמין רק בעוות הקיץ (בדרך כלל 15 מרץ - 25 נובמבר). אופציה נוספת היא המבקרים לקחת את אוטובוס מספר 916 המהיר, אשר עובר מ-Dongzhimen אל תחנת Huairou (לוקח לו כשעה להגיע) משם ואז לקחת מיני אוטובוס Mutianyu (כ-20 דקות).
 • עלות הכניסה: הכניסה לתצפית זו עולה 40 יואן.
 • שעות פתיחה: 7:00-18:00 בחודשים אפריל עד אוקטובר, 7:30-17:30 מנובמבר עד מרץ
 • האתר הרשמי: www.mutianyugreatwall.net

לתחילת הכתבה

מעבר ההרים ג'ויונג


מעבר ההרים ג`ויונגוואן (Juyongguan): קטע זה של החומה הוא בעל חשיבות היסטורית רבה, הן בשל העובדה שנבנה במאה החמישית ושופץ על ידי קיסרי מינג והן בשל מיקומו (קרוב מאד לבייג`ין, במרחק של כ-50 ק"מ מצפון מערב לבייג`ין). זהו מסלול קצר (אם כי לא קל) האורך כשעתיים. המסלול הוא חלק מדרך המשי של סין ואחת התחנות המרכזיות בו. החומה בקטע זה מטפסת על צלע הר והיא צרה יחסית.

 • הגעה: אפשר להיעזר בשירותיו של מיניבוס מספר 919. המיניבוס יוצא מתחנת דשנגמן.
 • עלות כניסה: 45 יואן
 • שעות פתיחה: 8:30-17:00

לתחילת הכתבה

תחנת סימאטאי

סימאטאי (Simatai): קטע בחומה, 120 קילומטרים צפונית-מזרחית לבייג'ין, השולט על הגישה לגוּבֵּייקוֹאוּ, מעבר הרים אסטרטגי בחלק המזרחי של החומה הגדולה. במקום זה הוקמה חומה בתקופת שושלת צ'י הצפונית (550-577), והיא נבנתה מחדש בתקופת שלטונו של קיסר מינג הראשון. אורכו של קטע החומה של סימאטאי הוא 5.4 קילומטרים, היא מחולקת על ידי עמק לשני חלקים ובה 35 מגדלי איתות. החומה בנויה על קו הרכס של הרי יֵן וידועה בתלילותה. האתר מציע גם מספר אטרקציות לביקור, ביניהן המדרגות לגן עדן, מגדל הפיות ועוד.

 • הערות: התחנה בשיפוץ עד שנת 2012

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על טיול לסין? הנה כמה קישורים נוספים באתר למטייל שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

סגור
×