הטראי ושמורות הטבע צ'יטואן ובארדיה

במישור הטראי שבמערב נפאל ישנם יערות ושמורות טבע, שבהם חיים שלל בעלי חיים. שם תוכלו להסתובב בג'ונגלים, על גבו של פיל, ולצפות בבעלי חיים בשטח המחייה הטבעי שלהם.
יעל רגב - צוות למטייל ברשת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: הטראי ושמורות הטבע צ'יטואן ובארדיה
Depositphoto/Prudek

הטראי

מישור הטראי משתרע על רצועה צרה בין הרי ההימלאיה העצומים לגבול ההודי במערב, ובו גרים 50% מתושבי נפאל. רוב המטיילים רואים את הטראי בעיקר דרך שמשת האוטובוס, בדרכם אל או מהגבול ההודי. מי שיחליט לעצור כאן, יגלה מישור סובטרופי מיוער, השונה מאד בנופיו מנפאל המוכרת לנו, ובו שמורות הטבע Chitwan ו-Bardia, בהם חיי בר וצמחיה עשירים. הטראי אינו נמצא על "מסלול החובה" הקבוע של התרמילאים, ועל כן הוא יותר שקט ונינוח (ובעיקר - פחות דובר עברית). סיורים ואוטובוסים יוצאים אל הטראי והשמורות מקטמנדו ומפוקרה.

לתחילת הכתבה 

שמורות הטבע צ`יטואן ובארדיה

שמורת צ'יטואןו היא  משמורות החי המובילות באסיה, היא היעד העיקרי, ובדרך כלל היחיד, של המטיילים בטראי. רובה יערות עצי סאל נשירים, וחלקה ערבות. במקור שימש עמק צ`יטואן כאזור צייד לאריסטוקרטים נפאלים, הודים ובריטים. היקף הצייד גדל במיוחד לאחר שתוכנית להפחתת מחלת המלריה יושמה באזור ב-1954. בנוסף, לאחר שבמסגרת התוכנית יובשו הביצות והוסבו לאדמות מעובדות, רבים מבעלי החיים מתו או עזבו את האזור. ב-1973 הוכרז האזור כפארק לאומי, ואוכלוסית בעלי החיים החלה להתאושש.

כיום חיים בפארק כ-50 מיני יונקים - ביניהם קרנפים, נמרים, צבאים, קופים וצבועים, למעלה מ-450 מיני ציפורים, למעלה מ-60 מיני פרפרים וכ-45 מיני זוחלים ודו-חיים, ביניהם נחשי פיתון, צבים וקרוקודילים. בנוסף שוכנות בפארק שלל עלוקות, אותן אתם עלולים לפגוש מקרוב מאד...

למרבה הצער, בשל צפיפות היער וגובהם של השיחים בערבות, קשה לעיתים להבחין באותו מגוון עצום של בעלי חיים שפירטנו קודם. דעות המטיילים על הפארק נחלקות בין תגובות אוהדות במיוחד של מטיילים שנפגשו עם כל חיה אפשרית, לבין ביקורות קוטלות במיוחד של מטיילים מאוכזבים שהרגישו כאילו נקלעו למשחק מחבואים מפרך עם חיות השמורה, והפסידו בגדול. הצעה - הגיעו עם ציפיות נמוכות, כך תופתעו רק לטובה.

בין הפעילויות המוצעות בפארק: סיורי רכיבה על פילים בהם ניתן לראות את חיי הבר שאינם מתחבאים מאחורי השיחים, ביקור בחווה לגידול פילים, שיט קאנו בנהרות החוצים את הפארק בהם ניתן להבחין בתנינים, וסיורים רגליים (שזוכים לרוב לביקורות מאוכזבות למדי).
דילים לטיול בשמורה ניתן למצוא בכל הסוכנויות בפוקרה וקטמנדו, כ 6-7 שעות נסיעה. הלינה באזור היא בכפר השקט והסימפטי Sauraha, בו מספר גסט-האוסים. עונה מומלצת - אוקטובר עד פברואר, אז קריר ולא גשום. ממרץ מזג האוויר באזור נעשה חם למדי, עד תחילת עונת המונסונים בתחילת יוני. בעונה זו כדאי להמנע מביקור בפארק היות וכבישים רבים באזור מוצפים והעלוקות משחרות לטרף.

שמורה נוספת באזור היא הפארק הלאומי בארדיה. רובה יערות סאל, עם שטחי סוואנות וערבות. השמורה, המכילה 250 סוגי ציפורים ולמעלה מ-30 מיני יונקים, מבודדת מאד - יום נסיעה שלם מקטמנדו, וזוכה למספר מבקרים זעום.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×