יוצאים מלוס אנג'לס: טיול יום לפארק ג'ושוע טרי

הפארק הלאומי ג'ושוע טרי, אשר במדבר קליפורניה, נחשב לאחד המקומות המרתקים והמהפנטים בארה"ב, עם נופים מדבריים פראיים ומאות "עצי יהושע" (Joshua Tree's) שלא תראו בשום מקום אחר. הנה כל מה שצריך לדעת על טיול בשמורה היפה
לירון בונאנו שטרן - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: יוצאים מלוס אנג'לס: טיול יום לפארק ג'ושוע טרי
© לירון בונאנו-שטרן

ג'ושוע טרי – לא רק אלבום של U2

למי שמבקר כאן בפעם הראשונה, נדמה כי אזור דרום-מזרח קליפורניה הוא מדבר עצום וצחיח, אך רק שעתיים נסיעה מלוס אנג'לס העירונית, מסתתר אחד האזורים הפראיים והמרתקים ביותר בארה”ב.

הסיבה לכך היא פשוטה, הפארק הלאומי הענק Joshua Tree National Park, המתפרש על שטח של 3,237 קמ”ר, כולל בתוכו שתי מערכות אקולוגיות ייחודיות ונפרדות, ולמעשה, מדובר בנקודת המפגש בין שני מדבריות: מדבר קולורדו ומדבר מואהבי. עובדה זאת, יוצרת צמחייה ייחודית ומרתקת לאזור זה; שיחי קקטוסים נדירים, שיחי קראוסוט עגולים וכמובן – עצי הג'ושוע טרי המפורסמים, העשויים משורש יוקה.

סגולותיו ומעלותיו של עץ הג'ושוע טרי התגלו על-ידי האינדיאנים שחיו באזור כבר לפני מאות שנים. הם השתמשו בעליו הארוכים והחזקים לבניית סלים, ובניצני הפרחים והזרעים כתוסף מזון (הרבה לפני שתוספי מזון היו פופולריים).

את שמו הייחודי, קיבל העץ מהמתיישבים המורמונים שהגיעו לאזור דרום קליפורניה במאה ה-19. האגדה מספרת שכאשר הם נתקלו לראשונה בעץ, עם “זרועותיו” (ענפיו) הפרושים לצדדים, הם ראו בו את התגלמותו של יהושוע בן נון התנ”כי, שהוביל את בני ישראל אל הארץ המובטחת, והאמינו שכך יוביל אותם העץ אל המערב החדש.

הדעות סביב יופיו של העץ חלוקות, ישנם חוקרי צמחייה החושבים כי מדובר באחת העצים המכוערים בממלכת הצמחים, אחרים לעומת זאת מוצאים בו יופי רב וייחודיות. הג'ושוע טרי גם נחשב לעץ ותיק עם תקופת נביטה וצמיחה ארוכים במיוחד, אולי בשל תנאי הסביבה הקיצוניים. העץ הגבוה ביותר בפארק – שגובהו נמדד ב-12 מטרים, הוא בן יותר מ-300 שנה.

דווקא עץ חמוד. צילום: לירון בונאנו

למרות היותו אזור מדברי, המתאפיין בתנאים אקולוגיים קשים, תמצאו בפארק לא מעט ציפורים ובעלי חיים אחרים. בשעות הערב הקרירות יותר, יוצאים הדיירים האמיתיים של הפארק ממחילותיהם ועבורם, אלו הן השעות העסוקות והמהנות ביותר. רוב המטיילים עוזבים והם חופשיים לצוד, ללקט צמחים וכמובן “להתמנגל” קצת האחד עם השני. עקב המחסור בצמחייה מגוונת באזור, מלבד כמובן לעצי הג'ושוע טרי, משתמשות הציפורים בעצים אלו לצורכי קינון, ואילו בעלי החיים האחרים משתמשים בהם לצרכי מזון ואפילו הסוואה והגנה.

בפארק תוכלו לפגוש בין השאר: ינשופים, ציפורים מסוג Roadrunner (מיפ מיפ), ארנבות, חולדות, חתולי בר, תנים, נשרים, נחשים, לטאות וגם חרקים שונים ומשונים (ובהם העכביש הענק מזן הטרנטולה, אותו אולי אתם לא רוצים לפגוש).

עצי הג'ושוע טרי הם דוגמה נהדרת להשפעת התרבות והמוזיקה על הסביבה. בשנת 1986 הגיעו לאזור ארבעת חברי להקה אירית, שהיתה אז די אנונימית, ביחד עם הצלם שלהם (אנטון קורבין), וחיפשה לוקיישנים מעניינים לעטיפת וצילומי האלבום שעמדו להוציא שנה לאחר מכן. הם הסתובבו באזור ובפארק במשך שלושה ימים, לנו בעיירות הקטנות שמסביב, במוטלים מוזנחים, עד שמצאו במדבר את אשר חיפשו – עץ ג'ושוע טרי מרשים במיוחד, שהפך לעטיפת האלבום שלהם.

הלהקה – U2 והאלבום, עשו מאז היסטוריה, ובזכותם העץ הפך למפורסם בכל העולם. תוכלו לפגוש את העץ מהעטיפה, באחת מפינות מדבר המואהבי שבפארק. שומרי היער המקומיים ישמחו לכוון אתכם למקום.

מסלולי טיול ואזורים בפארק

הפארק מתוכנן בצורה נוחה מאוד לטיול, באמצעות מערכת פשוטה של כבישים ראשיים, המחלקת אותו למספר אזורים. אמנם ישנם גם כמה אזורי לינה וקמפינג בתוך תחומי הפארק (ראו פירוט בהמשך), אך הוא מתאים בעיקר לטיול יומי. בנסיעה איטית לאורך הכביש, תוכלו להתרשם מחלק גדול מהנוף המהפנט. אבל אל תסתפקו בכך. מדי פעם החנו את הרכב וחלצו את עצמותיכם באחד ממסלולי ההליכה המסומנים, כל תוכלו לגלות באמת את העולם המדברי המופלא.

את הטיול מתחילים לרוב בכניסה הדרומית של הפארק, שם נמצא מרכז המידע ושם גם מומלץ להתייעץ עם הריינג'רים (שומרי הפארק) המנוסים, ולקבל מהם המלצות למסלולי נסיעה והליכה ומפות. הכל כמובן בהתאם לזמן העומד לרשותכם. שימו לב ששטחו של הפארק אינו קטן, ועל כן נסיעה ממקום למקום עשויה גם היא לקחת זמן. אם זמנכם קצר – תוכלו לחצות את הפארק בנסיעה מדרום לצפון (או להיפך), ולהתרשם מהנופים ומכל נקודות התצפית שבדרך.

ישנם מספר סוגים של מסלולי הליכה. הקצרים ביותר נעים סביב חצי קילומטר, ואילו אורכו של הארוך ביותר כ-56 קילומטרים (זהו חלק ממסלול ה-California Riding and Hiking Trail). מסלולי ההליכה עוברים בין צוקי סלעים משוננים ומדבר חולי, דרך אזורים צחיחים יותר ופחות.

הנה כמה מהמסלולים המומלצים ביותר בפארק:

  • מסלול ה-Fortynine Palms נמצא בחלקו הצפוני של הפארק ובסיומו, ממש כמו פטה מורגנה של ממש, יתגלה לפניכם מחזה מרהיב של נווה מדבר מעוטר בדקלים וביניהם מאגר מים רטוב וצונן. שהמסלול בדרגת קושי בינוני-קשה, כך שהוא לאו דווקא מתאים לכל אחד. אורך המסלול כ-4.8 קילומטרים (הלוך-חזור). מומלץ לעשות אותו לקראת שעות אחר הצהריים כשמזג האוויר נעים וצונן יותר, אז גם קיים סיכוי טוב יותר לחזות בבעלי חיים שונים ומשונים שמגיעים למאגר המים, לדרינק של אחר הצהריים.
  • מסלול “רטוב” נוסף הוא ה-Barker Dam. מי שיבחר לטייל במסלול הזה, יגיע לאזור בו הוקם בתחילת המאה ה-20 סכר קטן שנועד להשקיית הבקר והעובדים במכרות בסביבה. כיום הסכר יוצר מאגר מים קטן האוגר מי-גשמים, אליו מגיעים גם בעלי החיים צמאים. אורך המסלול 1.8 קילומטר (הלוך-חזור).
  • מסלול Hidden Valley לוקח את המטיילים בין סלעים ענקיים עד ל”עמק הנחבא”, בו נהגו להתחבא גנבי הבקר שהיו מגיעים לאזור בתקופת המערב הפרוע, על מנת לגנוב מעדרי הבקר של התושבים המקומיים. אורכו של המסלול 1.6 קילומטר (הלוך-חזור).
  • “סלע הגולגולת” (Skull Rock). זהו אוסף סלעים ואבנים שצורתם דומה מאוד לגולגולת אדם, ומי שאינו מעוניין לעשות את המסלול המלא, יכול לצאת להליכה קצרצרה של כ-400 מטרים, ממקום העצירה המסומן, ולגלות מה מסתתר מאחורי גולגולת הענק המפחידה.

מזכיר או לא מזכיר? צילום: לירון בונאנו

  • Cottonwood Spring, הוא מעיין מים טבעי, שנמצא בחלקו הדרומי של הפארק. המעיין נוצר לפני מאות שנים, כתוצאה מרעידת אדמה, ושימש כמקור מים עבור שבט האינדיאנים שחי באזור. אל המעיין אפשר להגיע בקלות במסלול שאורכו 1.6 קילומטרים (הלוך-חזור). שומרי הפארק טוענים כי המעיין הוא אחד הסודות השמורים והיפים ביותר בפארק, ומעליו חגות תמיד מגוון של ציפורים מעניינות.
  • אם אתם מחפשים מסלול מעט יותר מאתגר, צאו לדרך במסלול Boy Scout, שבצפון-מערב הפארק, בין נופים מרהיבים של סלעים וצמחייה מדברית. בגלל אורכו של המסלול (25.8 קילומטרים, הלוך-חזור), יש לבדוק עם מרכז המבקרים לפני היציאה, לגבי אפשרויות קמפינג לאורכו.

בנוסף למסלולים הללו קיימים עוד מסלולים רבים, קצרים יותר ופחות, לצידי הדרכים הראשיות בפארק, ותוכלו לעצור בכל שלב את הרכב ולבדוק את הסביבה. את כל רשימת מסלולי ההליכה תקבלו במרכז המבקרים שבכניסה לפארק. לפני כל יציאה למסלול בדקו כי יש איתכם בקבוקי מים מלאים, כובע וקרם הגנה מפני השמש. ישנן גם תחנות עצירה מדי כל כמה קילומטרים עם אפשרות למלא את בקבוקי המים, ותאי שירותים נקיים ומסודרים.

עוד כמה דברים שכדאי לדעת

לינה וקמפינג – בתוך הפארק עצמו קיימים תשעה אתרי קמפינג, ובכולם שולחנות פיקניק, שירותים ואזורים מיוחדים להדלקת אש. בחלקם ניתן להזמין מקום מראש וחלקם האחר פועל לפי עיקרון “כל הקודם זוכה”. בעיירות הסמוכות לפארק, כמו Palm Springs ו-Indio, תוכלו למצוא אין-ספור מלונות ומוטלים ברמות מחיר שונות.

אם בחרתם ללון באוהל בתוך שטחי הפארק, ומזג האוויר לא קר מדי, פנקו את עצמכם בלינה תחת כיפת השמיים. הלינה בפארק ג'ושוע טרי היא חוויה מדהימה ומיוחדת במינה, משום שבגלל המרחק הרב ממרכזים עירוניים מוארים, שמי הפארק בהירים ומעליכם תנצנץ חופה עצומה וזוהרת של כוכבים. אז אם אתם תופסים כוכב נופל, אל תשכחו לבקש משאלה…

מזג אוויר פארק ג'ושוע טרי ממוקם בלב המדבר, והיתרון בכך הוא שאחוזי הלחות נמוכים במרבית ימות השנה. עונות הסתיו והאביב נחשבות כתקופות קרירות יותר, והן גם העונות המומלצות לטיול בפארק, אז הטמפרטורה הממוצעת עומדת על 29 מעלות ביום ו-10 מעלות בלילה.

החורף אף הוא קריר בשעות היום, עם טמפרטורה ממוצעת של 15 מעלות, אך הלילות קרים מאוד ולעיתים רחוקות אף ייתכן שלג באזורי ההרים הגבוהים. הפארק אמנם פתוח למבקרים בכל ימות השנה, אך לא מומלץ לתכנן ביקור במהלך עונת הקיץ, זאת משום שהטמפרטורה הממוצעת בשעות היום עומדת על 38 מעלות ונשארת חמה גם בשעות הלילה (24 מעלות).

כל הדרכים מובילות לג'ושוע טרי. צילום: לירון בונאנו

דרכי הגעה –הפארק נמצא כ-225 קילומטרים מזרחית ללוס אנג'לס (נסיעה של כשעתיים). מרבית המבקרים מגיעים לפארק במהלך טיול מכיוון מזרח למערב או להיפך. אבל שמורת ג'ושוע טרי ועיירת הנופש הסמוכה פאלם ספרינגס, הם אזורים מומלצים במיוחד לטיולי יום או לסוף שבוע, לאלו המגיעים מלוס אנג'לס או סאן דייגו.

אם אתם מגיעים מכיוון לוס אנג'לס, סעו על כביש I-10, עברו את העיירה Indio, והמשיכו לנסוע עוד כ-40 קילומטרים, פנו שמאלה לכיוון הפארק, בהתאם לשילוט. ההגעה לפארק וההתניידות בו אפשריים ברכב בלבד, על כן מומלץ לשכור מראש רכב ביעד ממנו אתם מתכוונים לצאת לדרך.

שעות פעילות מרכזי מבקרים: הפארק פתוח למבקרים בכל ימות השנה.
קיימים שני מרכזי מבקרים:

  • בצידו הצפוני של הפארק נמצא Oasis Visitor Center. המרכז ממוקם מחוץ לגבולות הפארק, בסמוך לעיירה Twentynine Palms. המרכז פתוח מדי יום בין השעות 8:00-17:00.
  • בצידו הדרומי של הפארק נמצא Cottonwood Visitor Center, והוא פתוח מדי יום בין השעות 8:00-16:00. אתר האינטרנט: www.nps.gov/jotr

יעדי הכתבה

סגור
×