הקרטרה אוסטרל בנהיגה עצמית

תמונה ראשית עבור: הקרטרה אוסטרל בנהיגה עצמית - תמונת קאבר
נוף בדרך הקרטרה

הקארטרה אוסטראל בנהיגה עצמית.

מבוא.

הקארטרה אוסטראל –בספרדית הדרך הדרומית היא דרך של כ 1200 ק"מ בצ'ילי המוליכה מהעיר פוארטו מונט בצפון אליה מגיעים בדרך כלל מבארילוצ'ה שבארגנטינה ומסתיימת בוילה הוגינס בדרום.

הדרך עוברת באזורי נוף מרהיב בצד הצ'יליאני לאורך הרי האנדים וניתן להתחבר ממנה לדרך מספר 40 בקטע הדרומי בערבה הארגנטינאית הפטאגונית ולהגיע דרכה לאזור פארק הקרחונים לוס גלסיארס , הפיץ רוי באל צ'אלטן ,אל קאלפטה והקרחון המתנפץ פריטו מורנו ומשם בהמשך דרומה לפארק טורס דל פינה בצ'ילי ואף דרומה משם בנסיעה לפונטה ארנאס,ארץ האש ועד אושוואיה העיר הדרומית בארגנטינה ובעולם.

את הדרך החל לפרוץ ולפתח הרודן הצ'יליאני פינושה בשנות השבעים והיום הדרך עוברת תהליך פיתוח מואץ וחלקים נרחבים ממנה בעיקר בחלק המרכזי והצפוני כבר סלולים.

את הדרך ניתן לעשות הן בטרמפים לתרמילאים שזמנם בידם, לשלב את הקארטרה במסגרת טיולים מאורגנים לדרום אמריקה המציעים נגיעות מהקרטרה,בדרך כלל ע"י טיסה פנימית מפוארטו מונט לבלאמסדה שבמרכז הקארטרה וממנה עולים בנסיעה צפונה לפארק קואלט ויורדים חזרה דרומה עד פוארטו ריו טרנקיליו ומשם חוזרים צפונה חזרה לבלמסדה להמשך הטיול בטיסה כאשר טסים קודם צפונה לפואטו מונט ולאחר מכן טיסה נוספת דרומה לפונטה ארנאס או אל קלאלפטה ,אופן טיול כזה נראה לי מיותר מתיש ואינו ממצה את החוויה וההנאה מהטיול בקרטרה.בכל אופן למעונינים הזמנת טיסות לבלמסדה בחברת sky airline זולה משמעותית לעומת הזמנת הטיסות בחברה הצ'יליאנית Latam שהיא חברה טובה איתה טסנו לכל שאר היעדים הפנימיים בטיול.

ראיתי אצל אחת מחברות הטיולים טיול מאורגן קארטרה אמיתי שמתחיל מסנטיאגו ויורד דרומה לכל אורך הקארטרה ועד לאל קאלפטה , טורס דל פינה ומסתיים באושוואיה טיול שמכסה חלק גדול מפנינות הקארטרה .

הטיול שתכננתי וערכתי הוא טיול ברכב שכור של 2 זוגות הנושקים לגיל 60 האוהבים לנהוג ולהנות מנופי הדרך ומשלבים טיולים וטרקים בדרך כלל קצרים שכן טרקים ארוכים מחייבים זמן נוסף.

הטיול שלנו אופיין בדגש על תנאים טובים הן מבחינת הרכב השכור והן מבחינת מקומות הלינה שנבחרו אולם ניתן להוזיל את עלותו בהתאם לבחירות אישיות של המטייל.

הטיול בנהיגה בקרטרה חייב הכנה מדוקדקת למידת השטח ולקיחה בחשבון מיני משתנים כמו מעבורות, אפשרויות שכירת הרכב והחזרתו, טיסות פנים, הערכת זמני נסיעה והזמן הכללי המוקצה לטיול,החלטה בדבר שילוב ביקור בארצות נוספות כדוגמת ברזיל וניתן לומר שהושקעו בהכנת הטיול כ 150 שעות עבודה אותם אני אחלוק עם הקוראים ואשתדל להעביר אינפורמציה חשובה והכרחית לחסוך לכם זמן רב ולהציע את מסלול הטיול המושלם.

בחירת מסלול הנהיגה והטיול.

בתחילה התוכנית היתה לצאת מבארילוצ'ה דרומה לכיוון אל בולסון ואסקואל ושם לחצות בפוטאליפו את הגבול לצילי, להתחבר לקארטרה ולנוע דרומה,או עד בלמסדה ומשם להמשיך בטיסה מבלמסדה דרומה או להמשיך דרומה, לחזור ולחצות את הגבול בצ'ילה צ'יקו להמשיך דרומה לאל קאלפטה ולטורס דל פיינה אולם לבסוף החלטנו לעשות טיול קרטרה מלא היוצא מהנקודה הצפונית של הקרטרה בפוארטו מונט.

השלב הראשון שיש לפתור בטיול לקרטרה הוא בעיית השכרת הרכב שכן למרות שארגנטינה וצ'ילי צמודות זו לזו הרי יש בעיה קשה של השכרת רכב במיקום צפוני והחזרתו במיקום דרומי וכי קשה מאד למצוא חברת השכרה שמאפשרת לקחת רכב בצ'ילי ולהחזירו בארגנטינה.

אנו החלטנו לבצע את טיול הקרטרה המלא מפוארטו מונטה בצילי ודרומה.

הנסיעה בקטע הצפוני עוררה בנו בתחילה חשש מאחר וקטע זה הינו בדרך כלל מחוץ למסלול התיירים הרגיל בקטע המרכזי של הקרטרה ( פוטאליפו- צ'ילה ציקו), הקטע עובר באזור לא נגיש של פארק פומאלין , הגישה באזור משלבת נסיעה בדרכי עפר ומספר מעבורות ומחייבת תכנון מדוקדק ולאחר שהתכנון הושלם הוסר החשש וזכינו לנסיעה באזור מקסים ולחוויה מהנה.

השכרת הרכב:

לאחר חקירות רבות מצאנו שתי חברות שאפשרו לנו להשכיר רכב ולעשות את הטיול במתכונת זו.

חברת יורופקאר- ניתן להשכיר בפוארטו מונט ולהחזיר בפונטה ארנאס שבצ'ילי, לא ניתן להחזיר באל קאלפטה ואם הרכב נגנב בארגנטינה אין ביטוח ואם יש תקלה ברכב גרירת הרכב תהיה על חשבוננו לפיכך למרות שמדובר בחברה ידועה היא ירדה מהפרק.

הרכב הושכר בחברת RECASUR, חברה צ'יליאנית שבסיסה בפונטה ארנאס והיא איפשרה לנו לאסוף את הרכב בשדה התעופה בפוארטו מונט בצ'ילי ולהחזירו באל קאלפטה בארגנטינה . ניתן כמובן להחזיר את הרכב בפונטה ארנאס הצ'יליאנית או אושואייה הארגנטינאית אם מדרימים עד קצה היבשת ,הכל כפוף לתעריף החזרה השונה ממקום הלקיחה והוא כלל לא זול.

מאחר והדרך ארוכה ולעיתים משובשת והנסיעות ארוכות שמנו דגש על רכב גבוה ברמה גבוהה ונוחה מסוג Chevrole Traverseהרכב הוא בעל שבעה מושבים ( כמובן שאינו מאפשר שבע מזוודות) ואפשר לנו נסיעה נוחה ומרווחת עם מקום מרווח לכל המזוודות ואף אhפשר לנו לצרף מידי פעם טרמפיסטים , חלקם ישראלים שעשינו להם את היום. זה הרכב היקר ביותר ולא הייתי ממליץ לרדת יותר מדרגה אחת ברמת הרכב למעונינים לחסוך או ליוצאים לטיול זוג ויכולים להסתפק ברכב קטן יותר כדוגמת suzuki grand nomade.

עלות הרכב ל 12 יום – 3942$ כ 330$ ליום.

השירות בחברת RECSUR היה מצוין , הרכב חיכה לנו בדלפק של חברת ECONORENT בפוארטו מונט ובמחירו נכלל התשלום עבור רישיונות המעבר בגבולות בין צ'ילי לארגנטינה וחזרה והיו שלושה כאלו עם הרכב, וגם כלל ג'ריקן לדלק אשר לא היה בו שימוש שכן לכל אורך הדרך יש אפשרויות תדלוק. בעת ההחזרה אספה מאיתנו את הרכב נציגת החברה את הרכב ממלוננו באל קאלפטה והסיעה אותנו לשדה התעופה לטיסתנו צפונה.

לחברת RECASUR אתר אינטרנט מסודר,

http://recasur-rac.cl/site/

אני הייתי בקשר רציף במייל עם נציג החברה Camilo ודרכו ישירות בוצעה ההזמנה.

Cfigueroa@recasur-rac.com

חברת recasur מאפשרת גם קבלת הרכב בבארילוצ׳ה והחזרתו בקאלפטה או פונטנה ארנאס מה שמאפשר להמנע מהחצייה לצ'ילי וירידה דרומה מבארילוצ'ה לכיוון אל בולסון ,אסקוואל ולחצות את הגבול בפוטאליפו ומשם להתחבר לקרטרה.

עדכון מ2018: עקב חוקים חדשים בארגנטינה אין אפשרות להשכיר רכב מחברה ציליאנית כאשר האיסוף וההחזרה שניהם מתבצעים מארגנטינה ( לדוגמה לקחת בארלוצ'ה ולהחזיר באל קאלפטה.

עדכון נוסף ממרץ 2019 : המטייל א. מדווח על שביעות רצון גדולה ושרות מעולה שקיבל מחברת Recasur.

לאחר תאונה קלה שארעה באמצע כביש 40 ליד העיירה גרובורנדור גריגורס הודיע לחברה ותוך 8 שעות הגיע אליו רכב חליפי והוא משבח מאד את טיפול החברה.

חברה נוספת שניתן להשכיר ממנה ומחירה אטרקטיביים היא החברה הארגנטינאית Lagos עדיין לא ידועים לי פרטים על איכות השירות.

יש לזכור באופן כללי שזמן התגובה של נותני השרות בדרום אמריקה אינו כפי שנהוג במקומותינו כך שמצאתי עצמי לא פעם מתקשר לנדנד ולבקש תשובות והבהרות.

מעברי הגבול:

נקודה נוספת שיש להביא בחשבון:

מעברי הגבול בין ארגנטינה וצ'ילי עשויים לארוך לעיתים וביחוד אם נתקעים אחרי אוטובוס זמן .יש להקפיד לנהוג לפי ההוראות ולא להעביר אוכל טרי ולהסתכן בקנסות ועיכובים וגם העברת דלק אסורה, ההליכים בירוקרטים ונדרשת סבלנות. החשוב מכל לוודא שרישיון המעבר של הרכב בגבול מכסה את כל הכניסות בהתאם לתאריכי הביקור.

חלק חשוב בתכנון שלנו:

נקודה נוספת שדרשה תכנון מדוקדק:

קטע הנסיעה הראשון בקרטרה מ Puerto Monett הינו קטע המחייב 3 מעבורות באותו יום עד Caleta gonsalo החייבות להיות מתוזמנות מבחינת לוחות הזמנים לכן יש לתכנן אותם היטב ולהזמינם מראש . קטע נסיעה הזה הוא אכן קטע פתיחה ראוי לתחילת הטיול בקרטרה המשלב גם תחושת הרפתקנות משהו תוך חצית פיורדים ונסיעה בדרכי עפר באזורים באמת שכוחי אל מחוץ מסלול התיירים הרגיל בקרטרה .

ארחיב על קטע הנסיעה ואופן ההזמנה של המעבורות בהמשך לאחר פירוט לגבי אופן ההגעה לפוארטו מונטה.

נקודה נוספת שהשפיעה על לוח הזמנים של הטיול היה הרצון לשוט ללגונה סאן רפאל בשייט שמתבצע בימים מסוימים לכן כל לו"ז הטיול נקבע ע"פ לוח הזמנים של השייט כפי שיפורט בהמשך.

תוכנית הטיול:

ימים 1+2 תל אביב בואנוס איירס – בארילוצ'ה דרך יעד בינים באירופה. טיסתנו הייתה דרך מדריד והעדפנו להמשיך ישירות לעיר בארילוצ'ה בארגנטינה היושבת בלב אזור האגמים ומהווה את שער היציאה דרומה או לצורך מעבר לצילי לפוארטו מונטה.

מי שמתכנן להמשיך את טיולו ולסיים אותו בברזיל בריו דה ז'נירו רצוי שלא ימשיך ישירות אלא יעשה הפסקה של יומיים, יבקר בבואנוס איירס ורק אז ימשיך בטיסה דרומה לבארילוצ'ה.

מאחר וכבר הייתי בריו ולא תיכננו להגיע לשם העדפנו להמשיך ללא הפסקה עד בארילוצה.

יש לשים לב שטיסות הפנים מתבצעות מנמל תעופה השונה מהנמל הבינלאומי (חורחה ניוברי) ויש לנסוע אליו במונית כ 50 דקות משדה התעופה הבינלאומי מיניסטרו פסטריי (עלות של כ 50$) .

מיד ביציאה אחרי ביקורת הדרכונים בשדה התעופה הבינלאומי מיניסטרו פסטריי יש עמדת שילוח מוניות וכמובן יש לתכנן את הזמנת מועד טיסת ההמשך בהתאם לזמן המעבר בין השדות.

בארילוצ'ה ואזור האגמים

אם כך טיסתנו שיצאה מתל אביב ב 19 לינואר 2017 ב 1700 נחתה ב 2145 במדריד והמשיכה ב2350 ל בואנוס איירס , היא נחתה בסביבות 0900 בבואנוס וטיסתנו לבארילוצ'ה היתה ב1150,זמן מספיק למעבר בין שני שדות התעופה, נחתנו בבארילוצה ב 1415 רכב שכור לשלושה ימים המתין לנו והגענו בסביבות 1530 למלון.

ערב ראשון לטיול בבארילוצ'ה עיירה אשר מרכזה מזכיר עיירת סקי אירופאית אלפינית , ובחורף משמשת כבסיס לאתרי סקי שבאזור,ובכל ימות השנה כבסיס לטיול באזור שבעת האגמים ,משופעת בתיירים, תרמילאים, ומסעדות וידועה הן בשוקולד שלה והן במסעדות הבשר שלה . אין להחמיץ את מסעדת Don Alberto , שם תקבלו סטייק פילה משובח של 500 גרם במחיר של כ 50 ₪. ( מומלץ להגיע למסעדה ברבע לשמונה לפני שהיא מתחילה להתמלאות ותאלצו להמתין.) העיר נמצאת בלב אזור שבעת האגמים לחופו של אגם Nahuel Huapiומהווה בסיס לטיולים באזור ולמעבר בשייט ממנה לצ'ילי ל Puerto Varass ו Puerto Montt .

יום שלישי 21.1.17-

מ Sun Carlos de bariloche-יוצאים לטיול באזור האגמים הארגנטיני, בדרך שבעת האגמים לאורך אגם Nahuel huapi ,צפונה עד וילה אנגסטורה,Villa la Angostura עיירה נחמדה ,משם ממשיכים צפונה,תכניתנו הייתה להגיע עד סן מרטין לוס אנדס , San Martin los Andes אולם התברר שהדרך ארוכה מידי לעשותה ביום אחד לכן המשכנו צפונה ופנינו לדרך עפר המוליכה לוילה טראפול, Villa Trafulבתחילה ביער הררי לאחר מכן לאורך האגם לתצפיות יפות ,הפסקת צהריים בעירונת ולבסוף בחזרה לכביש הראשי בדרך נוף דרמטי יפה, ,וחזרה לבארילוצ'ה.

ba1b9ff840c8ab35c57688eac6493a6d.JPG?l=6

משתתפי הטיול ב Mirador Lago Traful

יום 4- מיועד לטיול באזור בארילוצ'ה, 17 ק"מ מדרום לבארילוצ'ה נמצא הרכבל לפסגת Cerro companiero , עליה ברכבל לפסגה השולטת על נוף פנורמי מדהים של אגמים והרים, לאחר מכן יורדים וממשיכים בנסיעה לאורכם של האגמים שנראו מלמעלה ואף ניתן לאמיצים להצטרף למקומיים ברחצה באחד האגמים כמו ששותפי לנסיעה עשה, חזרה לבארילוצ'ה בשעות הצהריים.

6ec5b06adbdf06db036e6eccd5b9f60a.JPG?l=6

הנוף הנשקף מסרו קומפנירו.

יש הנשארים יום נוסף ועושים טיול לקרחון השחור בהר טורנאדור , יש לשים לב שהדרך חד סיטרית והעליה והירידה מתבצעות בשעות מסוימות כך שרק אחרי שעה 1600 ניתן לרדת מההר. הנסיעה לטורנאדור היא בדרך המוליכה דרומה לכיוון אל בולסון ולדעתי מתאימה יותר למטילים במסלול ברילוצ'ה דרומה ולכיוון פוטאליפו.

5. יום ב 23/1 יציאה יום טיול מארגנטינה לצ'ילי המשלב שייט ונסיעה באוטובוס בין אגמים, יערות והרי געש, בקרוז המפורסם הידוע קרוז אנדינו .CRUCEANDINO

מהמלון אוספים את הנוסעים באוטובוס ומגיעים לנמל פורטו פנואלו (Puerto panuelo) משם יוצא השייט, שטים לפוארטו בלסט ,ממשיכים בנסיעה ושייט דרך לגונה פריאס לאגם כל הקדושים ,Todos les Santos,לפטרואה (petrohue),לקראת סוף היום יתגלה לנו הר הגעש אוסרנו המשקיף לאגם ,עת ערב נגיע לעיירה פוארטו ווארס Puerto Varas , ומשם ממשיכים למלון בפוארטו מונטה.כאשר זמן העברה מפוארטו ווארס לפוארטו מונטה.-הוא 30 דקות .

בפוארטו וואראס המתין לנו נהג אשר תיאמנו עמו מראש באתר Easy transfer Puerto Varas ודרך האתר במייל Easytransferpv@gmail.com , המלווה בקרוז אנדינו סייע לנו בעזרת הטלפון הנייד שלו לתאם את מקום החבירה היכן שהאוטובוס של הקרוז הוריד אותנו בפוארטו ווארס לצורך העברה לפוארטו מונטה.

https://www.transferpuertovaras.com/english - הזמנת העברה

טיפ:הנהג שהמתין לנו , מרסלו התגלה כאדם חביב ומהלך חצי שעת הנסיעה עימו התברר שהוא עצמו עושה טיולים בקרטרה עם רכבו כך שמי שמעונין בטיול פרטי עם נהג צמוד יכול לפנות אליו ע"פ הפרטים המצורפים:

Marcelo Uribe N. Info@guideme.cl ,

Www.guideme.cl

לוח הזמנים להגעה היה כדלקמן ולפי התכנון:

1900 הגעה לפוארטו ווארס,ב 1945 יציאה לפוארטו מונטה לשדה תעופה, איסוף הרכב בין 2130 עד-2230 –והגעה למלון עד -2300. ( השכמה למחרת מתוכננת ב 0700 ליציאה ב 0800)

הפקת לקחים: למרות שמדובר בקרוז מאוד ידוע וגם יקר שמחירו 280$ לאדם מצאנו עצמינו מאוכזבים מאחר ומעברי הגבולות גזלו קרוב לארבע שעות שמאד פגמו בהנאתנו ביום זה , מה גם שצפוי היה לנו שיט נוסף כבר למחרת.

לכן אני מציע שני אלטרנטיבות:

אפשרות א להחליף בתוכנית הטיול המקורית בין יום 3 ליום 4 .

יום 3-במקום יום 4 טיול באזור ברילוצ'ה בהר סיירו קומפנירו וכל האזור מסביב.

יום 4-נסיעה צפונה בדרך שבעת האגמים או דרך אגם טראפול ואז עד מרטין לוס אנדס או להמשיך עד חונין לוס אנדס( בין חונין למרטין 41 ק"מ ב 40 דקות נסיעה נוספות)

לינה בסן מרטין לוס אנדס או חונין לוס אנדס.

יום 5 – במקום יום השייט של קרוז אנדינו נסיעה ברכב מסן מרטין לוס אנדס לפוארטו מונטה ( 4.5 שעות 324 ק"מ ) או מחונין לוס אנדס ( 5.25 שע 325 ק"מ) לא כולל מעברי גבול.

יש לודא אפשרות השכרת רכב בברילוצ'ה והחזרתו בפוארטו מונטה.

אפשרות ב:

יש אפשרות נוספת להאריך ביום נוסף ולכסות גם את אזור האגמים הצ'יליאנים ,פארק לאנין פוקון והר הגעש ויאריקה.

במקרה של הארכה ביום נוסף:

יום 5 – מחונין לוס אנדס לפוקון המרחק 144 ק"מ ,2.5 שעות לא כולל מעבר גבול , טיול באזור פארק לנין לינה בפוקון ,הר געש הויאריקה .

יום 6 –נסיעה מפוקון לפוארטו ווארס ולפוארטו מונט

לפוארטו ווארס(3.4 שעות 320 ק"מ) ולפוארטו מונט ( 4 שעות 340 ק"מ)

לסיכום אזור בארילוצ'ה והמעבר מארגנטינה לצ'ילי: מציע להמנע מקרוז אנדינו במסגרת הטיול בשבעת האגמים להגיע וללון בסן מרטין לוס אנדס ולהנות מדרכי הנוף, האגמים ועיירת הנופש הידועה ומשם לחזור דרך וילה אנגוסטרה ולחצות עם רכב לצילי ולהגיע עד פוארטו מונטה שם יש להחזיר את הרכב בשדה התעופה ולקחת את הרכב החדש לטיול בקארטרה.(עם זאת יש לציין כי יש רבים שנהנים בקרוז)

הזמן יאפשר לפני ההגעה לפוארטו מונט לבקר בפוארטו ואראס הנעימה ומשופעת מסעדות לאורך האגם הצופה אל הר הגעש אוסראנו שם ניתן לעשות הפסקה לארוחת ערב מוקדמת,לאחר מכן חצי שעת נסיעה נוספת לפוארטו מונט לשדה התעופה להחזרת הרכב ואיסוף הרכב החדש לנסיעה בקרטרה .(אלא אם השכרנו רכב בבארילוצ'ה שישמש אותנו עד להחזרתו באל קאלפטה ( במקרה זה אפשרי רק מחברה ארגנטינאית)

מובא כאן פירוט המסלול בשבעת האגמים שערך המטייל שוקי גלסברג שטייל ע"פ הבלוג והצפין עד סן מרטין לוס אנדס כפי שמוצע בבלוג.

16/12יום ראשוןיום שבעת האגמים.

פגשנו בבוקר בבארילוצ'ה את סילביו הנהג שילווה אותנו בכל הטיול בקרטרה ( סילביו הוא קבלן משנה של גוסטבו ). gps.bariloche@gmail.com. Tel : +54 9 294 480 7120

פסגותיו המושלגות של אזור האגמים הארגנטינאי מזדקרות בתלילות מעל לגבעות מיוערות ואגמים בשלל גוני כחול. הנסיעה בו מזמנת למטייל נוף מגוון ועוצר נשימה שהופך אט אט ליער גשם ממוזג ככל שמתקדמים מערבה. לאורך האזור פרושה שרשרת אגמים שפולשים אל הרי האנדים במערב וממלאים מורנות עתיקות של קרחונים במזרח.

באזור האגמים שבתחומי ארגנטינה (בערך מקו רוחב 39 עד קו רוחב 51 דרום) מצויים שלושה פארקים לאומיים ולצד כל אחד מהם עיירת נופש יפהפייה. הפארק הצפוני מכולם הוא הפארק הלאומי לאנין (Parque Nacional Lanín), ולצדו יושבת העיירה השקטה והנעימה סן מרטין דה לוס אנדס (San Martín de Los Andes). נופי הפארק געשיים וצמחייתו שופעת עצי אראוקריה הקרויים על שם שבט שחי בעבר באזור. במרכז הפארק מזדקר הר הגעש לאנין,

יצאנו בבוקר על כביש 40 לאורך האגמים השונים ועצרנו (חובה !) בכל הזדמנות כדי לספוג את הנוף.

נמשיך עד העיירה ויז'ה לה אנגוסטורה VA LA ANGOSTURA ו- PARQUE NACIONALE LOS ARRAYANES(שמורת לוס ארשנס )

הכפר קטן ומקסים. הכפר בנוי כולו מבתי עץ נמוכים ויפים, שביחד עם הנוף ההרי היפה שמסביב נותנים לו מראה ציורי במיוחד. הנקודה המעניינת ביותר בכפר היא שמורת יער ה-Arrayanes, אשר זכתה לכינוי "יער במבי" בגלל שהיא שימשה כהשראה למראה היער שבסרט המפורסם של דיסני. ביער עצמו עשינו מסלול הליכה יפה בין העצים המיוחדים שאורך כשעתיים (הכניסה חופשית).

אחד המסלולים היפים והמפורסמים ביותר במחוז האגמים הוא הנסיעה לאורך הכביש אשר מחבר בין הכפר המקסים ויז'ה לה אנגוסטורה לבין סן מרטין . מסלול זה זכה לשמו כיוון שבדרך הוא עובר בין שבעה אגמים גדולים (ועוד כמה קטנים יותר), שכולם מצטיינים ביופיים, בצבע המים המיוחד שלהם ובסביבה המדהימה שבה הם נמצאים. הכביש מתפתל בין האגמים השונים ומאפשר נקודות תצפית מדהימות עליהם, לצד צפייה במפלים, הרים מושלגים וצמחיה מדהימה. שילוב זה הופך בעיני רבים את הדרך לאחת מהיפות ביותר בארגנטינה ובדרום אמריקה בכלל. הדרך עצמה סלולה רק בחלקה ולכן הנסיעה בה איטית ולוקחת מספר שעות.

החלטנו לפנות ימינה לדרך עפר מס' 65 עד ל – VILLA TRAFUL. הדרך מרשימה. מתחילה בתוך יער ולאחר מכן לאורך האגם. קצת אחרי VILLA TRAFUL תצפית מומלצת. התצפית חובה . נימצאת כמה קילומטרים אחרי העיירה.

נחזור חזרה בכביש 65 וניפנה ימינה לכביש 40 דרך PARQUE LANIN עד San Martín de Los Andes. היא עיירת נופש קטנה ומקסימה, שכלואה בנוף מדהים של הרים ירוקים מצד אחד ואגם לקאר (Lacar) הכחול והיפהפה מצד שני. העיירה כולה בנויה מבתי עץ ואבן נמוכים ומיוחדים, שיוצרים בעיירה אווירה כפרית פשוטה וציורית, שמזכירה כפר באלפים השוויצריים. שמה של סן מרטין הולך לפניה כמגנט תיירים, כשמדי חורף באים לכאן המוני בני האליטה הארגנטינאית ושאר עשירי דרום אמריקה בכדי לגלוש באתר הסקי הסמוך, שנחשב לאתר הטוב ביותר בארגנטינה ולאחד הטובים ביבשת. כל זה הפך את סן מרטין למקום הכי אופנתי להיות בו בחורף, וגרם לפיתוח תיירותי משמעותי, לצד, כמובן, מחירים גבוהים יחסית. אך למרות היותה יעד מרכזי במפת תיירות החורף של ארגנטינה, רוב התיירים עוברים כאן דווקא בקיץ, אז השלגים והקרח מפשירים וסן מרטין הופכת לאחד היעדים היפים ביותר באזור האגמים הארגנטינאי. העיירה היא נקודת ההתחלה/הסיום של מסלול "שבעת האגמים" המפורסם וכן נקודת מעבר פופולארית בין בארילוצ'ה לפוקון שבצ'ילה, מה שאומר שאין כמעט מטייל באזור שלא עובר כאן בשלב כזה או אחר. באזור כמובן שלל אגמים מדהימים שצבעם נע על הסקאלה שבין טורקיז לכחול-עמוק. סן מרטין היא גם נקודת היציאה הנוחה ביותר לביקור בפארק הלאומי המרשים לאנין (Lanin) שבליבו הר הגעש לאנין עוצר הנשימה.

סן מרטין נמצאת בין ההרים לאגם ולכן ממש בקרבתה נמצאות נקודות תצפית מדהימות שמשקיפות על כל האזור. התצפית הקרובה ביותר היא תצפית Arrayan, שהדרך אליה מתחילה ממש בפאתי העיירה. אך התצפית היפה ביותר היא בלי ספק תצפית Bandurrias, שנמצאת כ- 2.5 ק"מ מסן מרטין והדרך אליה היא שביל עפר שהולך לאורך גדתו הצפונית של אגם לאקאר ועובר גם בדרך בנופים יפים. הכניסה לנקודות התצפית חופשית, אם כי לעיתים בשיא עונת הקיץ נשלם סכום כניסה סמלי ב-Bandurrias. ( קטע זה לא עשינו ).

הגענו לעיירה בשעה 1800.

סה"כ נסיעה : ארבע וחצי שעות. 250 ק"מ.

לינה ב - Hosteria Hostal del Esquiador. Rohde 8370. Tel: +54 2972 42-7674. לא מומלץ !

לקחים : שווה להישאר במקום עוד לילה ולטייל בפרק LANIN ובקטע מעלה שלא הספקנו.

17/12 – יום שני – מפאת קוצר זמן לא נבקר בפארק .LANIN

הפארק הלאומי לאנין זהו פארק צר וארוך מאוד, שנמתח משביל שבעת האגמים צפונה לאורך הגבול עם צ'ילה, כשגם סן מרטין נמצאת בתחומיו. הפארק מגן על האגמים והיערות המדהימים שבאזור זה של הרי האנדים, כשגולת הכותרת היא כמובן הר הגעש המפורסם Lanin, שפסגתו המושלגת וצורת החרוט המושלמת שלו שולטים על הנוף. בפארק ישנו מגוון גדול מאוד של נקודות תצפית ומסלולי הליכה יפים, שמלבד המראה הממכר של הר לאנין ושל האגמים השונים יאפשרו לכם גם ליהנות מצמחייה ייחודית, ממעיינות חמים ומנחלים ומפלים יפים. המרחקים בין מוקדי העניין המרכזיים בפארק גדולים מאוד. האזורים המרכזיים בפארק, מלבד אזור סן מרטין עצמה ומסלול שבעת האגמים, הם

אזור אגם Lolog ואגמי Churruhue – איזור יפה מאוד של הפארק שעובר בין כמה מהאגמים היפים ביותר שלו וכן מאפשר כמה נקודות תצפית מצויינות על הר הגעש. כמו-כן, כאן תמצאו את אתר המעיינות החמים המצויין של Termas de Epulafquen. מכאן גם תוכלו להמשיך בשייט עוצר נשימה לאזור אגם Truman (ראה בהמשך) דרך אגמיHuechulafquen ו-Epulafquen.

אזור אגם Truman והר הגעש' Lanin – אזור מרשים מאוד של הפארק, כשמצד אחד תוכלו ליהנות מתצפית על אגם טרומן הלכוד בין הרים ירוקים ומהצד השני תוכלו להגיע ממש עד לרגלי הר הגעש לאנין היפהפה. www.lametayel.co.il.

נצא בבוקר דרומה על כביש 40 באותו נתיב שבאנו אתמול. ניפנה ימינה לכביש 231 למעבר הגבול Paso Cardenal Antonio Samoré, Neuquén, .

במעבר הגבול נדאג לקבל את טופס ה-PDI במשטרה ההגירה בכניסה לצ'ילה .חייבים לשמור על הטופס. הטופס מעניק הנחה ממע”מ (19%) במלונות . לכן, שהטופס יהיה תמיד בדרכון ולא לאבד אותו.

WELCOME TO CHILE

ממשיכים על כביש 215 לאורך Puyehue Lake, ובעיירה Entre Lagos, הכביש מתחלף ל – U51.

ואח"כ ל – U775.בצומת T ניפנה שמאלה ל – U99-V. המשכנו בכביש ופנינו שמאלה ל – V555. כשמתקרבים לבסיס של הר הגעש, מוצאים את הכפר Ensenada, שבו נכנסים לפארק הלאומי Vicente Pérez Rosales. בדרך למעלה, נהנים מנוף פנורמי של Petrohué Lake, ושם גם אחד מהמכתשים הלא פעילים של הר הגעש. מנקודות מבט נוספות ניתן לראות את הנוף פנורמי של Llanquihue Lake ואת הרי הגעש השכנים. הגענו להר הגעש VOLCANO OSORNO . לקחנו את הרכבל עד התחנה הראשונה. לתחנה השנייה ניתן להגיע רק בעונה.

אוסורנו (Osorno) הוא הר געש חרוטי פעיל . ההר שוכן בגדה הדרום-מזרחית של אגם יאנקיווה ומשקיף על אגם טודוס לוס סנטוס. הר הגעש מתנשא לגובה של 2,652 מ' מעל פני הים. אוסורנו ידוע ברחבי העולם כסמל של הנוף האזורי, וצורת החרוט שלו מזכירה את הר פוג'י שביפן.

אוסורנו הוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר באנדים של דרום צ'ילה, עם 11 התפרצויות מתועדות בין השנים 1575 ו-1869. הבזלת וזרימת הלבה שנוצרו בזמן התפרצויות אלו הגיעו לאגמים שלמרגלותיו. המורדות העליונים שלו מכוסים כמעט לגמרי בקרחונים, וזאת למרות גובהו הצנוע.

הר הגעש יושב מעל הר געש עתיק בן 250,000 שנה, לה פיקדה, בעלת קלדרה ברוחב 6 ק"מ. ההתפרצות האחרונה שלו הייתה בשנת 1869.

חזרנו עם כביש V555 שוב לכביש V99-v ובעיירה Ensenada ניפנה שמאלה לכביש 225 לכוון מפלי Petrohue. SALTOS DE PETROHUE הדרך למפלים מסומנת. הדרך סלולה ונוחה. נכנסים ובצד ימין יש בית קפה גדול ומרכז מבקרים. להיכנס ואז יש יציאה בדלת לכיוון המפלים. הכניסה בתשלום. ההליכה למפלים כמה דקות בלבד. כדאי לעשות את כל המסלול (גם לרדת למטה). מקסים. מנקודה זו גם תצפית על הר הגעש OSORNO.

חזרנו לעיירה Ensenada והתחברנו ימינה ל – 225 עד ל - .PUERTO VARAS

משם על כביש 5 עד PUERTO MONTT.

פוארטו מונט היא עיר בדרום צ'ילה, לחופו של מפרץ רלונקאבי (Seno de Reloncaví). היא משמשת כבירתו של מחוז לוס לאגוס, ובשנת 2002 התגוררו בה כ-175 אלף תושבים.

סה"כ נסיעה : שש ורבע שעות. 370 ק"מ.

לינה : Hotel Presidente Suites Puerto Montt. Av. Diego Portales, 664, Puerto Montt, Phone: +56 65 225 1666 . – מלון בסדר.

לקחים : למיטיבי נהיגה אני מציע לא לישון ב – PORT MONTT אלא לעבור עם המעבורתו להמשיך בנסיעה עד HORNOPIREN . זה אומנם יום נהיגה ארוך אך חוסך את הקימה למחרת מוקדם בבוקר.

7efe8d6ff04421e9ff6a5d782b57c236.JPG?l=6

הר הגעש אוסראנו בקרוז אנדינו ופוארטו ואראס

אם כך הגענו לצ'ילי ואנחנו נכונים ומזומנים להתחיל את ההרפתקה בנסיעה בקרטרה אוסטרל.

נסיעה ומעבורות מפוארטו מונט עד קאלטה גונזאלו בפארק פומאלין:

היום הבא הוא יום המחייב תכנון מדוקדק ושיט בשלושה מעבורות ומעבר ביניהם בדרכי עפר בלב יערות גשם .היציאה היא מ Puerto Montt וההגעה בשעות אחה"צ המאוחרות היא ל CALETA GONZALO שהיא למעשה מספר בקתות נעימות ללינה , מרכז מבקרים ומסעדה בכניסה לפארק פומאלין .

יש להזמין מראש גם את קטע השייט השני והשלישי במעבורת ,( שני הקטעים כלולים בהזמנה אחת) וכמובן את הבקתות ללינה.

יש לעקוב באתרי האינטרנט לזמני המעבורות ובעיקר בקטע השני היכולים להשתנות כל שנה.

6.יום ג 24/1

puerto monttל celeta la arena נסיעה בדרך סלולה 46 ק”מ, שעה נסיעה .

כדי להגיע מפוארטו מונט בלי לחץ למעבורת של 0930 לצאת ב 0800. (הגעה המתנה למעבורת בceleta la arena בערך בשעה 0900)

1 .0930-1015 חציה במעבורת .

caleta la arena -caleta puelech c ארבעים דקות חציה במעבורת. אין הזמנת מעבורת מראש , עלות של כ 22 דולר לרכב בשיטת כל הקודם עולה.

2. במידה ולוקחים מעבורת מאוחרת יותר, את המעבורת של 10.15 מגיעים ב11.00

ממשיכים בנסיעה בדרך עפר להורנופריין.

10.15-11.15 . 1

caleta Puelech Hornopiren בדרך עפר 55 ק”מ שעה נסיעה.

2.אם לא הספקנו ולקחנו את המעבורת המאוחרת יותר נגיע ב 11.00 ל קאלטה פואליך ולאחר שעת נסיעה ב 12:00 להורנופריין.

Hornopiren- עם ההגעה נעמדים בתור ארוך שאין רואים את סופו למעבורת, יש ללכת ברגל למזח המעבורת לשלם ולאסוף את הכרטיסים המוזמנים וניתן גם להצטייד במאפים חמים בבקתה הצמודה.המעבורת ענקית ותכיל את כל כלי הרכב הממתינים.

1230-1600 Hornopirenn to -leptepuFrom –כאמור יש להזמין מקום במעבורת מראש המחיר 50$(המעבורת הבאה והיחידה הנוספת בתאריך נסיעתנו ב 1600)

1600-1615 Leptepu-fjord length המשך נסיעה 10 קמ של דרך עפר עד למעבורת הבאה.

1645-1730long fjord to-calea Gonzalo קטע מעבורת זה כלול בהזמנת הקטע השני .

למעשה שני ספינות קטנות יותר מכילות את כלי הרכב מהמעבורת הגדולה בקטע זה.

לינה caleta gonzalo ,Cabanas caleta gonzalo

69c1dd082a2d34e0a0bcf8a3ce876992.JPG?l=6

קאלטה גונזאלו , השער לפארק פומאלין.

http://www.taustral.cl/ - הזמנת המעבורת לקטע השני והשלישי מהורנופירן לקאלטה גונזאלו – עלות 50$

יש להעביר לוחיות זיהוי של הרכב בעת ההזמנה ולוודא שלא חל שינוי מול חברת ההשכרה שבוע לפני ובמידת הצורך לעדכן את חברת המעבורות. כעיקרון מאחר והרכב מועבר צפונה במיוחד בשביל השוכר ומכינים לו רשיונות מעבר בין המדינות כך שניתן לקבל מחברת ההשכרה את מספר לוחית הזיהוי של הרכב השכור מראש.

עדכון לחודש דצמבר 2018:

  1. בחודש דצמבר מפעילה חברת austral כל יום מעבורת אחת שיוצאת בשעה 0900 בבוקר לכן יש לבצע התאמת לוח הזמנים המפורט מעלה בהתאם וחייבים לישון בהורנופריין כדי להספיק למעבורת זו.
  2. בשנת 2018 התחילה חברה נוספת להפעיל מעבורת בקו הנ”ל , מעבורת זו יוצאת ב2018 בשעה 1030.למעבורת זו אפשר להספיק אם יוצאים מפוארטו מונט ב 0600. קישור למעבורת זו של חברת somarco :
  3. קישור: www.baracazas.cl

http://www.travelaid.cl/eng/boats/index.htm אתר בו נעזרתי רבות ללמוד על אפשרויות השייט והמעבורות בצ'ילי.

http://www.parquepumalin.cl/en/ פארק פומאלין

http://www.parquepumalin.cl/en/visiting_caletagonzalo.htm לינה בקלטה גונזאלו

ובמייל מול מרסלה החביבה Reservas@paruepumalin.cl ( מרסלה יכולה אף לסייע במקרה שיתגלו קשיים מול חברת המעבורות שם לא מכירים שפה אחרת מלבד ספרדית...)

לאחר התארגנות בבקתות ניתן לנצל את שעות האור ליציאה לטיולים קצרים.

טיול 1 -12.5 ק"מ מדרום ל CALETA GONZALO , אתר של עצי אלרסה , מסלול מעגלי של כ 1.4 ק"מ , 40 דקות סה"כ לעצים מרשימים שגובהם 60 מטר.

טיול 2-צמוד לכביש כ קילומטר צפונה מיער האלרסה ( בכיוון חזרה )אחרי הגשר מסלול קצר ומרשים למפל יפה העושה דרכו בשצף קצף למטה אל הכביש.(מדהים שהמפל אפילו לא היה מסומן) נקרא cascada.

7. יום ד 25/1 caleta gonzalo- puyuhuapi 4.5 שעות נסיעה.

טיול 3 בבוקר בפארק פומאלין 14.5 ק"מ מדרום ל CALETA GONZALO מתוך אתר הקמפינג ,הליכה למפלים יפיםCASCADAS ESCONDIDAS ארבעים דקות הלוך וחזור למפל התחתון (10 דקות של ירידה תלולה במדרגות למפלים המרשימים) החרוצים יכולים להמשיך בטיפוס גם למפל העליון. (מחייב שעתיים הלוך וחזור)

e792324e73a91efe5a041d5b6a71f4b9.JPG?l=6

המפל התחתון.

בצהריים נסיעה בכביש 7 דרומה דרך צ'איטן שנחרבה בהתפרצות הר געש ב 2008 שם ניתן לתדלק ולעצור לצהריים.ממשיכים ל אגם ילצ'ו YELCHO ,אגם המזכיר פיורד במראהו המרשים ובהמשך דרומה עד – puyuhuapi סה”כ 4 שעות נסיעה 260 ק”מ.

puyuhuapi כפר דייגים קטן מאכזב ונראה מוזנח היושב לחופו של פיורד יפה בכפר מסלול הליכה קצר מהגשר בקצה העיירה עד לנקודת תצפית על הכפר והפיורד היפהפה. ( 6 ק"מ מדרום יש מתחם ספא ומרחצאות. )

אנחנו לנו במלון יוקרתי ומפואר Termas de Puyuhuapi Lodge & SpaHotel lodge שהגישה אליו בסירה המגיעה מהמלון לאסוף את האורחים המשאירים את הרכב במגרש מגודר הנמצא כ 13 ק"מ מדרום לפויוהאפי בהמשך הדרך על הקרטרה. עם ההגעה לפויוהאפי כדאי להתקשר למלון ולבקש את האיסוף ע"י הסירה .

(ניתן לראות באתר במלון את הזמנים הרגילים של איסוף סירת המלון)

http://puyuhuapilodge.com/en/

אפשרות נוספת ללינה במחיר הגיוני ומקום נחמד היא ב קאזה לודויג בפויוהאופי .

http://www.casaludwig.cl/

אפשרות מומלצת להארכת הטיול ביום :למי שעיתותיו בידו ניתן במקום לנסוע לפויהאופי לנסוע לפוטאליפו שמחייבת סטיה מהקרטרה,מקאלטה גונזאלו זמן הנסיעה 4.5 שעות נטו ,כ200 ק"מ. פוטאליפו מהווה בירת ראפטינג עולמית וממוקמת בנוף מדהים.

במקרה זה למחרת היום חוזרים בנסיעה של 4 שעות מפוטאליפו עד פויוהואפי.

בפוטאליפו מלון מדהים לאוהבי החיים הטובים: https://www.umanlodge.com/home/

פוטאליפו תהווה תחנה בה חוצים את הגבול ליורדים מבארילוצה דרומה ושאינם עושים את מסלול הקארטרה דרך פוארטו מונט בצ'ילי ודרך פארק פומאלין.

8. יום ה 26/1 מפויהואפי נמשיך דרומה ומיד נגיע לפארק הלאומי קאולט . https://www.gochile.cl/en/queulat-national-park/

באזור פויוהואפי - 20 ק"מ מדרום ומרחק לא רב מהלוד'ג שוכן הפארק הלאומי קאולט Queulat,בתחומו נמצא הקרחון התלוי El ventisquero cologente קרחון יפיפה התלוי בין שני הרים בגובה רב מעל לגונה יפה , צפייה בקרחון מנקודת התצפית הסמוכה לכניסה לפארק.אפשר לעשות טיול לקרבת הקרחון שאורך 3 שעות .

בתוך הפארק 32 ק"מ מדרום לפויוהאופי מסלול מרשים ל 3 שעות היער המכושף el bosque encantado העובר ביער גשם יפהפה וממשיך ללגונה קרחונית עוצרת נשימה אליה נשפכים 6 מפלים,(אפשרות להסתפק בהליכה של חצי שעה וחזרה בחלק הראשון של היער שהוא הקטע המרשים )

40 ק"מ מדרום לפויוהאופי מסלול הליכה קצר ויפה של 100 מטר מוביל בתוך יער גשם אל מפל עוצמתי ומרשים salto padre gracia , כל הנסיעה לאורכו של הכביש לאורך הפארק עוברת ביער גשם ירוק וצפוף ואינספור מפלים.

Villa amengual ק״מ 75 ק"מ מדרום לפויוהאופי אגם יפהפה ונגיש עם מסלול הליכה נחמד las toreros ,

המשך 120 ק"מ בדרך אספלט יפה עד Puerto chacabuco לינה במלון Hotel lobrias sel sur.

הדרך בקטע של הפארק אינה סלולה ומתבצעות עבודות הגורמות להגבלות בשעות המעבר בדרך, יש להתעדכן כדי לא להתקע.

שייט ללגונה סן רפאל.

אחד משיאי הטיול הוא ללא ספק השייט ללגונה סאן רפאל .השייט מתבצע בספינת קאטמארן נוחה והחבילה כוללת שני לילות במלון מצוין Hotel lobrias sel sur ב Puerto chacabuco כאשר הספינה שייכת למלון עצמו.

השייט מתבצע בימים מסוימים לכן כל מסגרת הזמנים של הטיול נקבעה ע"פ מועד השייט.

http://www.loberiasdelsur.cl/en/fotografias

http://www.travelaid.cl/eng/boats/lagunacatamaranes.htm

עלות השייט + שני לילות על בסיס חצי פנסיון כ 600$ לאדם.

9. יום ו 27/1(יום שייט מלא ללגונה סאן רפאל , עם יציאת הספינה לדרכה בשמונה בבוקר מוגשת ארוחת בוקר ,שייט של 6 שעות בין הפיורדים עד הגעה לקרחון המדהים , שייט חוויתי בסירות זודיאק לכיוון הקרחון ,שייט חזרה בקאטמרן כאשר כל הדרך עושים שמח , קאריוקי וריקודים , אלכוהול מוגש חופשי למעונינים. מגיעים לפנות ערב חזרה למלון בPuerto chacabuco אחרי יום גדוש חוויות ומהנה ביותר,מומלץ מאד.

e3842e5f9c9414944a1b0ee4d971fbdf.JPG?l=6

לגונה סן רפאל

יש אפשרות להגיע ללגונה סאן רפאל בטיול מפוארטו ריו טרנקיליו המשלב נסיעה בדרך האקספלורדורס ומעבר לסירה קטנה השטה ללגונה,הסבר על כך בפירוט של יום 11.

.יום ש 28/1 יציאה מpuerto chacabuco בדרך יפה של כ 90 ק"מ עם תצפיות רבות לאורך נהר סימפסון כולל מפל מרשים על אם הדרך המלווה את הכביש עד Chihaique,בירת הקארטרה לעצירה קלה והצטידות ( שעתיים), מקוייאקה מדרימים בקארטרה , 90 ק"מ עד הכפר וילה סרו קסטיליו Villa serro Castillo אשר בתיו משקיפים על עמק יפהפה ומעליו מתנשא Cerro Castillo הר המצודה שצריחיו המשוננים והמושלגים מזכירים את חומותיה של מצודה ענקית. הנוף המתגלה בעמק של סרו קסטיליו מדהים וכאשר הרוח מנשבת בעוז מתגלם בו מלוא עוצמתו של הטבע ומרחביו.

6f2beb3f6e488141cfd5d8b35a2cd870.JPG?l=6

וילה סרו קסטיליו

ביצוע המפורט מטה מחייב יום נוסף ולינה בסרו קסטיליו שאינה משופעת במקומות לינה איכותיים:

בשמורה המכילה עמקים יפהפיים קרחונים אימתניים ומפלים וצפים ניתן לעשות טיול סוסים של כשעתיים שמגיע נקודות תצפית יפות על ההר ורואה חלק מיפי השמורה ,( יש לתאם את הטיול ערב לפני בלשכת התיירות בכפר) כמו כן 4 ק"מ דרומית לכפר נמצאת מערת קיר הידיים Paredon des les manos עם ציורים פרה היסטוריים. אפשרות נוספת אם לנים במקום לנסוע לראות מפל מרשים בפורט איבניז ולחזור.

אנחנו לא עצרנו בוילה סרו קסטיליו ,

ממשיכים 3 שעות נסיעה נוספות בדרך עפר כ 130 ק"מ מובילות לכפר פוארטו ריו טרנקיליו Puerto rio tranquilo כפר קטן ונחמד היושב על הקארטרה לחופו של אגם חנראל קאררה האגם הגדול בדרום אמריקה המספק נופים מרהיבים.

ריו טרנקיליו כפר קטן וחביב המשמש מקום יציאה לשייט למערות השייש ולדרך קרחון האקספלורדורס וניתן להזמין ממנו יום טיול בתוספת שיט ללגונה סן רפאל , שייט המתבצע בסירה קטנה.

11. יום א 29/1 יציאה מערבה לדרך ללא מוצא של 52 ק"מ לדרך וקרחון אקספולרדוס Caminoy glaciar exploradores ,(שעתיים לכל כיוון )כביש יפהפה אשר בעתיד כאשר יושלם יקצר את הדרך ללגונת סאן רפאל ,בדרך שני אגמים מרהיבים , מפלים קרחונים תלויים ,נהרות גועשים הכל בשלל צבעים , בק"מ ה 52 נמצא הקרחון ,20 דקות טיפוס לתצפית על הקרחון ופסגת סן וולנטיין. וחזרה לכיוון פוארטו ריו טרנקיליו.

עדכון חשוב לדצמבר 2018:עקב מפולת שארעה דרך האקפלורדורס נסגרה ויש לוודא שהיא נפתחה מחדש.

להל"ן רשימת אתרים בדרך האקספלורדורס ואתר המפרט על האזור:

http://www.exploradores-sanrafael.cl/programas/?id=15

בק"מ ה 12 LAGO TRANQUILO –אגם עם מי קריסטל צלולים שלדידו מספר חוות קטנות ולמרחוק ניתן לראות את הקרחונים.

בק"מ ה 25 CASCADA LA NUTRIA –מפלים מרשימים.

בק"מ ה 40 CERRO CABALLO – נקודת תצפית לגבעה עם קרחונים וסלעים מרשימים.

בק"מ ה 47 LAGO BAYO אגם שצבעיו משתנים בהתאם מים המגיעים מהקרחון ובו השתקפויות יפות.

בק"מ ה 52 PUENE RIO DESHIELO - הגשר מעל הנהר הזורם מקרחון האקספלודרוס, נקודת תצפית לקרחון סן ולנטיין.

בק"מ ה 52.5 – PARQUE EXPLORADORES – 20 דקות הליכה לקרחון האקספלורדאדוס.

( המשך הדרך מחייבת מעבר בסירה והמשך במיניבוס לטיול בלגונה סן רפאל בו כבר ביקרנו בהנאה רבה בשייט קודם וניתן לעשותו רק בטיול מאורגן.)

ניתן לארגן את השייט ללגונה סן רפאל גם באמצעות מקום הלינה שלנו במקום cabana valle exproladores

7df0b89a5030037fbda0275aaad50cc1.JPG?l=6

נוף בדרך האקספלורדורס

בשעות הצהריים נחזור לפוארטו ריו טרנקיליו ,ונצא לשייט למערות השייש המפורסמות capullas de marmol סלעי שייש ענקיים אשר נפלו לאגם ויצרו כוכים ומערות אשר ביחד עם סלעי השייש הענקיים יוצרים מראה מיוחד במינו , השייט עצמו והמערות אורך כשעה .

טיפ: מומלץ בדרך כלל לעשות את השייט בשעות אחה"צ מטעמי רוח ואור השמש המקרין על המערות אולם כדאי לנצל כל הזדמנות שמזג האויר מאפשר ובהתאם לבצע את השייט. (יש לוודא מזג אויר נוח לשייט ולוותר במקרה של גשם או רוח חזקה)

המשכנו והדרמנו בקארטרה לאורך האגם ללינה באדלנה במלון בקתות קטן ויפה החולש על נוף מדהים לאגם: kolorado Ecolodge Adalena Malin היושב ממש מספר דקות אחרי הגשר ולפני ההצטלבות לגודאל וברטאנד. http://www.mallincolorado.com/

מלון מומלץ נוספת היושב בנוף מרהיב הצופה לאגם נמצא בפוארטו גודאל , Mirador de guadal - http://www.elmiradordeguadal.com/

12. יום ב 30/1 יום נסיעה ארוך האחרון שלנו בקאראטרה לפני המעבר לארגנטינה. נדרים לכיוון אל מיטאן פוארטו ברטאנד שם מתחיל נהר בייקר וניסע לאורכו של הנהר הארוך בצילי בעל גווני טורקיז משתנים ,סה"כ כשעה נסיעה עד שנגיע לנקודת התצפית המרגשת על המפלים confluencia , הליכה קצרה של עשר דקות לנקודת החיבור של נהר בייקר ונהר נף , חיבור היוצא מראות נפלאים שאין להחמיצם.

כמובן שבכניסתנו פגשנו קבוצה של חמישה ישראלים אתם החלפנו חוויות ואנחנו היינו לבדנו במקום הנפלא הזה שבארצנו הקטנטונת היה גורם בשבת לפקק תנועה של שעתיים לפחות.

2b0369f5198d382f624581f842e558a7.JPG?l=6

הקונפלואנסה,מפגש הנהרות ריו בייקר ונף.

התכנון המקורי היה לחזור לצומת פוארטו גודאל וברטאנד ולנסוע מזרחה לצילה צ'יקו שם חוצים את הגבול ,הדרך מפוארטו גודאל לצ'ילה צ'יקו אורכת 1.5 שעות בדרך עפר משובשת ומפותלת בנוף של אגם חנארל קאררה העצום ,ים ירוק כחול בלב הערבה הפטאגונית ,והתוכנית היתה לחצות את הגבול ללוס אנטיגואס הנחמדה ולהמשיך עד פריטו מורנו ( העיירה , לא הקרחון ) ובכך לסיים את הנסיעה בקרטרה ולהתכונן לדרך הארוכה דרומה.(מקונפלואנסה לפריטו מורנו כ 5 שעות נהיגה .)

אנו החלטנו על שינוי מוצלח בתוכנית :לחצות את הגבול במעבר הגבול Passo Roballo במקום במעבר צ'ילה צ'יקו.

מהקונפלאנסה נמשיך דרומה עד הפניה ל Chacabuco Vally לצפיה בעדרי גאנקו ,פלמנגו ו black swans צוואר שחור, עצירה קלה במרכז המבקרים ובלודג' של פארק פאטגוניה (סה"כ שעתיים נוספות)

86faa8654f5a2ed1fbe8fd782f1fee82.JPG?l=6

מראות בדרך לפארק פטגוניה.

http://www.patagoniapark.org/ אתר הפארק והלודג'

פארק פאטגוניה מכיל שטחים שנרכשו ע"י הבעלים של חברת North Face כדי להציל את הטבע. ממשיכים בפארק בנסיעה מזרחה שעתיים נוספות בדרך יפה למעבר הגבול passo roballo , אחרי המעבר ממשיכים שעתיים נוספות בדרך עפר לא קלה ולא משולטת לכיוון כביש 40 הכביש בערבה הארגנטינאית המוביל מצפון לדרום.

חשוב מאד-לא רחוק ממעבר הגבול הארגנטינאי בדרך העפר מגיעים לצומת דרכים לא משולטת – יש לפנות ימינה

d2058d9375c11bf924f4314d2cefd98c.JPG?l=6הדרך למעבר הגבול פאסו רובאלו עמק צ'קבוקו בפארק פטגוניה.

עם ההגעה לכביש האספלט מרגישים כאילו הרכב מרחף על האספלט , פונים דרומה מספר קילומטרים ומתדלקים בBajo caracoles שכוחת האל ומומלץ מאד לא לעצור לחניית לילה במקום העלוב אלא להמשיך למרות הנסיעה הארוכה שעברנו היום כ שעתיים נוספות עד העיירה המרכזית שבאזורGrobenador gregores שם יש מלון הגון ובכך גם לקצר את המשך הדרך דרומה בכביש 40 למחרת היום באופן שיאפשר להספיק לטייל באל צ'אלטן.

מדובר ביום נסיעה של כ 8 ,7 שעות .

מודגש כי גם החזרה מהקונפלואנסה לצומת פוארטו גודאל ( וויתור על פארק פאטגוניה) ומשם לאורך האגם מזרחה לחציית הגבול בצ'ילה צ'יקו היא דרך מרהיבה ביופיה ובהמשכה מזרחה מתחברים לכביש 40 וממשיכים דרומה.

הצעה להארכה ביומיים נוספים

כאשר תכננו את הטיול חששנו שהנסיעות ארוכות מיידי , בדיעבד היינו צמאים לראות ולחוות עוד מהנופים המרהיבים לכן מי שעתותיו בידו יכול להאריך את הנסיעה דרומה בקארטרה.

ביום מספר 12 לאחר הביקור בקונפלואנסה להדרים דרך Chochren עד Tortel , כפר הבנוי על כלונסאות עץ.( סה"כ 5 שעות נסיעה, 200 ק"מ מאלדנה/ פוארטו גודאל)

13. יום המוקדש לסביבת tortel ו chochren וסביבותיה , ( 4 שעות נסיעה כ 120 ק"מ בדרך עפר, ) ניתן לחזור צפונה ללינה בפארק פאטגוניה לוד'ג שעה נוספת של נסיעה או ללון בקוקרן.

במקרה זה למחרת היום נסיעה בעמק קא'צבוקו ומעבר גבול בפאסו רובאלו עד גרבונדור גרגורס כמפורט ביום 12 תיהיה קלה יותר.

13. יום ד 31.1 המשך נסיעה דרומה בכביש 40 .

הנסיעה בכביש 40 הרתיעה אותנו מאד שכן על פי כל הפרסומים מדובר בדרך עפר של כ 800 ק"מ באזורים נידחים שיש להתכונן לעבור אותה וקשה היה גם להעריך את הזמן הדרוש לכך.

בפועל התברר כי דרך 40 כבר לא מה שהייתה , הדרך סלולה כמעט במלואה ונוחה לנסיעה למעט קטע של כ 70 ק"מ שבמועד טיולנו עדיין לא היה סלול.

יציאה מ Gobernador gregores בשעה 0830 El chalten ק״מ 300 מתוכם עדיין לא היו סלולים 70 ק"מ ב 5 שעות ,הגעה ב 13.30 . אל צ'אלטאן עירה משופעת מטילים הבאים לעשות את המסלול הידוע של הפיץ רוי .ניתן לעשות ביום ההגעה מסלול לתצפית על הפיץ רוי כשעה וחצי ומסלול קצרצר למפל ממש בפאתי העיירה.

14. יום ד 1/2 מיטיבי לכת יעשו בבוקר את המסלול הקשה המטפס ללגונה בפיץ רוי ( 8 שעות ויותר) בצהריים או מאוחר יותר נסיעה של שעתיים וחצי לאל קאלפאטה וערב בעיר החביבה.

15. יום ה 2/2 יציאה 75 ק"מ לקרחון פריטו מורינו ( 4 שעות נסיעה הלוך חזור ) לינה באל קאלפטה. מלון מומלץ Mirador del lago Hotel.

ניתן לשלב ביום זה גם את השייט מפורטו באנדראס לקרחונים אופסלה ו ואונלי בלאגו ארחנטינוס עם הקרחון המתנפץ.

ניתן לוותר על השייט במידה וביקרנו בקרחון סן רפאל.

כדי לשלב את השייט עם הביקור בקרחון המתנפץ פריטו מורנו באותו יום יש לפעול כדלקמן: לא להשתמש בהסעה המאורגנת של מארגן השיט האוסף את המשתתפים מהמלונות באל קאלפטה אלא להגיע עצמאית עד 0825 לפוארטו באנדרס משם יוצא השייט,כ 40 דקות נסיעה מקאלפטה ואז ולחבור עם הקבוצה. השייט מסתיים בשעה 14.30 ואז להמשיך עצמאית ( כ 30 ק"מ נסיעה ) לקרחון פריטו מורנו. הקרחון המתנפץ יושב באתר תיירות מסודר ומתוקתק ובדרך כלל בשעות אחה"צ כשחם יותר יש סיכוי לראות את הקרחון מתנפץ.

הזמנת השייט באתר :

https://www.isango.com/el-calafate-perito-moreno-and-upsala-glaciers/lago-argentino-boat-trip-from-el-calafate_16346

( יש לברר מהיכן לאסוף את הכרטיסים לשייט אם מגיעים עצמאית אחה"צ יום לפני בקאלפטה)

( מסעדת בשר טובה באל קאלפטה – קאזמירו)

50f352bbb06726814ab2e1af43f00ae1.JPG?l=6

מראות בשייט בלאגו ארחנטינו

b41b3e85f81e625ba6489298e8f32ab4.JPG?l=6

הקרחון המתנפץ פריטו מורנו

16. יום ו 03/02 מאל קאלפטה עד טורס דל פיינה 275 ק"מ 6 שעות נסיעה. חציית הגבול במעבר הגבול Cerro castilo( יש להביא בחשבון עיכוב של שעה ויותר במעברי הגבול).בנוסף לכך יש לתדלק גם בעיירה Espernza וגם בהמשך ב Tapi Aike כדי להגיע בפול טנק לפארק וכדי לא הכנס ללחץ שכן בפארק אין אפשרות תדלוק.

מומלץ ללון או ב הוטל לה טורס ממנו יוצאים לטראק לטורסים או במלון ריו סראנו .

http://www.hotelrioserrano.cl/en

http://www.lastorres.com/en/

אנחנו התארחנו במלון ריו סראנו נמצא בדרום הפארק ומעליו עמדת תצפית מרשימה לעמק הסראנו ,כאשר חוצים את הגבול בערך 5 ק"מ ממעבר הגבול של צ'ילי יש צומת דרכים ,פניה שמאלה לדרך עפר עם שילוט פוארטו נאטלס או המשך נסיעה ישר בדרך סלולה. לריו סראנו יש לפנות שמאלה ולנסוע עד שמגיעים לכביש הראשי המוליך לפוארטו נאטאלס ואז לפנות ימינה לפי השילוט לכניסה הדרומית.של הפארק.

להוטל לה טורס יש להמשיך בצומת אחרי מעבר הגבול ישר.

בכל מקרה גם עם מתבלבלים מה שקרה לנו בסוף מגיעים ובינתיים חוצים את השמורה ונהנים מיופיה .

http://www.torresdelpaine.com/

9d54dbbc03011a3215b70702bf45fe24.JPG?l=6

תצפית לעמק ונהר הריו סראנו , טורס דל פיינה.

17. יום ש 04.02 Toress Del Paina יום נוסף של טיולים בטורס דל פיינה הפארק המדהים בצ'ילי, נוף בראשית , שקט ושלווה , מרחבים אין סופים ,טיילנו בכל הדרכים שבפארק , אין להחמיץ את המפל הגדול Grand salto וכמובן להתפלל למזג אויר טוב ביום הביקור כפי שאנחנו זכינו לו.

אין ספק שפארק טורס דל פיינה מהווה את אחד משיאי הטיול ואין להחמיצו.

1f795e69a28541295db3fe28f00d832b.JPG?l=6

Grand Salto

37e618f74882cfd1f30dd184ab2ee412.JPG?l=6

8f2753798694c0ec300e576f265e7677.JPG?l=6

נופים מדהימים בשמורת טורס דל פיינה.

אפשר להוסיף יום נוסף בשמורה למיטיבי לכת לטיפוס קשה לבייס של הטורסים (8 שעות) או לשייט בשילוב זודיאק לקרחון אספרנסה

לגבי הטיול משולב זודיאק לקרחון סראנו : מדובר בטיול מומלץ מאד היוצא סמוך למלון ריו סראנו בסירות זודיאק, מגיע עד קרחון סראנו שם גם אוכלים צהריים וחוזרים חזרה באותה דרך לשמורה.

את הטיול ניתן ואף עושים בדרך כלל המטיילים המגיעים לשמורה מדרום ,מפוארטו נאטאלס ומבקרים בדרך בקרחון אספרנסה ובלמסדה אבל למטייל העצמאי ברכבו יש במקרה זה בעייה לעשות את הטיול מאחר ומישהו חייב לנסוע עם הרכב לפארק ולהמתין לקבוצה שמגיע לפארק בשייט.

פרטים על הטיול ועל כל האופציות האפשריות ניתן למצוא באתר:

https://www.turismo21demayo.com/en/excursiones/round-trip-rio-serrano/

18. יום א 05/02 סיום הטיול בטורס דל פינה ונסיעה חזרה מטורס דל פיינה לאל קאלפטה לערב אחרון לפני הטיסה צפונה .

19.טיסה לבואנוס איירס וטיסת המשך לפורט דה איגואסו .ביציאה מהשדה יש עמדת שילוח מוניות שם ניתן לקבוע עם נהג המונית שיאסוף אתכם למחרת היום ליום טיול שלם כולל לברזיל וחזרה בעלות של כ 100$.

20. יום ג 07/02 אם נשארים רק לילה אחד באיגואסו ניתן לעשות את התצפית מהצד הברזילאי והליכה בשביל בין מפלים בצד הארגנטינאי ללא ביקור מפל השטן .

מומלץ לעשות 2 לילות.

ביום הראשון לצאת לצד הברזילאי לתצפית המדהימה על המפלים וגם לעשות את הספארי עם השייט בסירת מנוע עד מתחת למפלים .

ביום השני לעשות מהבוקר את הצד הארגנטינאי , כולל מפל השטן , ניתן לתכנן לצאת בטיסה לבואנוס איירס או ריו דה ז'נירו ב 1530. ערב בבואנוס איירס.

אסור לוותר על הביקור בשני הצדדים .

46fe45105636aa2e4325538c0fb28925.JPG?l=6

מפלי האיגואסו מהצד הברזילאי.

21.יום ד 08/02 בואנוס איירס. – מומלץ לקחת את אוטובוס התיירים לסיור ולרדת ברובע בוקה ובנמל פוארטו מדירה ובכלל מומלץ למי שלא היה יום נוסף בבואנוס איירס , פריז של דרום אמריקה .

22.יום ה 09/02 טיסת אחה"צ בואנוס איירס מדריד 14.40 - 0630.

23. יום ו 10.2.17 המשך ב 10.30 ונחיתה בתל אביב ב16.25

אפשרות לשינוי:

בדיעבד למרות הנסיעות הארוכות לא ניתן לשבוע מהנופים והייתי ממשיך דרומה בנהיגה עד אושואייה.

ביום 18 במקום לחזור לאל קאלפטה לרדת דרומה מטורס דל פינה לפונטה ארנאס (4.5 שעות 320 ק"מ מהיציאה הדרומית של הפארק) אחה”צ אפשר לצאת לטיול של מספר שעות לצפייה בפינגוינים באי מגדלנה.

פרטים על הטיול באתר:

http://www.comapa.com/navegacion-a-isla-magdalena#cont-itinhttp://www.comapa.com/navegacion-a-isla-magdalena#cont-itin

ביום 19 מפונטה ארנאס למעבורת ונסיעה דרומה בארץ האש Tierra Del Fuego עד ריו גרנדה ( 6 שעות 424 ק"מ לא כולל זמן מעבורת)

ביום 20 נסיעה מריו גרנדה לאושוואיה – 3 שעות 211 ק"מ ( שייט צהריים בתעלת בייגל)

ביום 21 השלמת הטיול בUshuaia וטיסת צהריים לבואנוס איירס וטיסת המשך לאיגוסאו.

יום 22 איגואסו

יום 23 איגואסו בואנוס איירס ( או ריו דה ז'נירו)

יום 24 בואנוס איירס

יום 25 בואנוס תל אביב

יום 26 תל אביב

תוספות אפשריות נוספות:

שני ימים בטורטל וקוקרן ימים 27 ו 28 יום נוסף בטורס דל פינה 29

שילוב של ברזיל בטיול:

מי שרוצה לשלב את ברזיל בייחוד בתקופת הקרנבל יבקר בבואנוס איירס בתחילת הטיול לפני הטיסה דרומה לבארילוצ'ה.

מאיגואסו ימשיך במקום לבואנוס איירס לריו דה זנירו ל 3 לילות.

לסיכום: טיול מיוחד מאד ומהנה ביותר במרחבי טבע אדירים.

אשמח לסייע ברצון לכל פונה .

קישורים למפות:

טיול בארילוצ'ה ושבעת האגמים.

https://www.google.co.il/maps/dir/%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%A6'%D7%94,+%D7%A0%D7%94%D7%A8+%D7%A8%D7%99%D7%95+%D7%A0%D7%92%D7%A8%D7%95,+%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%94%E2%80%AD/%D7%95%D7%99%D7%96'%D7%94+%D7%9C%D7%94+%D7%90%D7%A0%D7%92%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%94,+%D7%A0%D7%90%D7%95%D7%A7%D7%9F,+%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%94%E2%80%AD/Villa+Traful,+%D7%A0%D7%90%D7%95%D7%A7%D7%9F,+%D7%90%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%94%E2%80%AD/Bariloche,+San+Carlos+de+Bariloche,+R%C3%ADo+Negro,+Argentina/@-40.8668338,-71.092188,10z/data=!3m1!4b1!4m26!4m25!1m5!1m1!1s0x961a7b1520c860e5:0x8210ae97cb7b9a65!2m2!1d-71.3102778!2d-41.1334722!1m5!1m1!1s0x9610bf42e48faa93:0x205ebc786470b636!2m2!1d-71.6417984!2d-40.7627426!1m5!1m1!1s0x9610ed9bfc58e723:0xfe3980508076c886!2m2!1d-71.3999488!2d-40.6536166!1m5!1m1!1s0x961a7c9d12c81c21:0xa813b330a1360e6a!2m2!1d-71.2719767!2d-41.1304004!3e0?hl=iw

קרטרה חלק ראשון

https://www.google.co.il/maps/dir/Puerto+Montt,+Chile/Caleta+La+Arena,+Puerto+Montt,+Chile/Caleta+Puelche,+Hualaihu%C3%A9,+Chile/Hornopir%C3%A9n,+Hualaihu%C3%A9,+Chile/Leptepu,+Chait%C3%A9n,+Chile/Caleta+Gonzalo,+Chile/Chait%C3%A9n,+%D7%9C%D7%95%D7%A1+%D7%9C%D7%90%D7%92%D7%95%D7%A1,+%D7%A6'%D7%99%D7%9C%D7%94%E2%80%AD%E2%80%AD/Puyuhuapi+Lodge+%26+Spa,+Cisnes,+%D7%A6'%D7%99%D7%9C%D7%94%E2%80%AD%E2%80%AD/Puerto+Chacabuco,+Chile/Coyhaique,+Chile/@-43.497588,-70.2598838,7z/data=!3m1!4b1!4m62!4m61!1m5!1m1!1s0x96183a4d6920f407:0x86a3f15a79a5c9df!2m2!1d-72.9411364!2d-41.468917!1m5!1m1!1s0x9619ad8a5026210b:0x63510aebcf49d346!2m2!1d-72.642449!2d-41.692009!1m5!1m1!1s0x9619ac4f78f95a47:0x8a5116fcb38418d5!2m2!1d-72.647481!2d-41.738781!1m5!1m1!1s0x96190e2cf6a73e5f:0xff98d9bf9eca700f!2m2!1d-72.4705!2d-41.965623!1m5!1m1!1s0x961ecc0e0866b69b:0x7e21832f3e467dd!2m2!1d-72.436836!2d-42.488485!1m5!1m1!1s0x961ed128c87ae01f:0xaf27d691158cac6c!2m2!1d-72.6049179!2d-42.5628936!1m5!1m1!1s0x961f38a6f54c5e75:0x2e35e3a0d6d65dc4!2m2!1d-72.7167!2d-42.9167!1m5!1m1!1s0xbdf4e80237e88251:0xe58f3035367be69e!2m2!1d-72.647867!2d-44.415975!1m5!1m1!1s0xbd8cdfb443693983:0x962c025ae66b1ae3!2m2!1d-72.8190159!2d-45.4622319!1m5!1m1!1s0xbdf2d9707a606cb7:0x4585918d052fa581!2m2!1d-72.068265!2d-45.5712254!3e0?hl=iw

קרטרה חלק שני

https://www.google.co.il/maps/dir/%D7%A7%D7%95%D7%99%D7%94%D7%99%D7%99%D7%A7%D7%94,+Coyhaique,+%D7%90%D7%99%D7%99%D7%A1%D7%9F,+%D7%A6'%D7%99%D7%9C%D7%94%E2%80%AD%E2%80%AD/Villa+Cerro+Castillo,+Chile/Puerto+R%C3%ADo+Tranquilo,+Chile/-47.1181513,-72.7697113/Valle+Chacabuco/Paso+Roballo,+Santa+Cruz,+Argentina/Gdor.+Gregores,+Santa+Cruz,+Argentina/El+Chalt%C3%A9n,+Santa+Cruz+Province,+Argentina/El+Calafate,+Santa+Cruz,+Argentina/Torres+de+Paine,+Chile/@-49.639848,-70.8273883,6z/data=!4m57!4m56!1m5!1m1!1s0xbdf2d9707a606cb7:0x4585918d052fa581!2m2!1d-72.068265!2d-45.5712254!1m5!1m1!1s0xbd92aeb44fd3653f:0x7a758cd8df1d213c!2m2!1d-72.1535155!2d-46.1208678!1m5!1m1!1s0xbd929661dca7fd47:0x63a1169ca3dc0e9e!2m2!1d-72.6752459!2d-46.6240234!1m0!1m5!1m1!1s0xbd9399f30656238f:0xc968fa4f81411a50!2m2!1d-72.4848126!2d-47.1183242!1m5!1m1!1s0xbd9367bb244f9665:0x99d19e5c5bc867c1!2m2!1d-71.85!2d-47.133333!1m5!1m1!1s0xbdbf89c610544fdf:0x311f19c6722a673a!2m2!1d-70.2485017!2d-48.7509053!1m5!1m1!1s0xbdbd03fe92914231:0xc4be5aa754aefc!2m2!1d-72.886325!2d-49.3314941!1m5!1m1!1s0xbdbb0cc0138f62cb:0x30d4035d88e4dc69!2m2!1d-72.2647981!2d-50.337969!1m5!1m1!1s0xbda537c267b7b999:0x3d9e4f3fe58324d!2m2!1d-72.8186726!2d-51.0034952!3e0?hl=iw

צפיה במפה צפה במפת הפוסט

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של Gill s?

לכל הפוסטים של Gill s »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

מהמם!

השב  · 

מקסים

"מכל הרגעים בזמן למצוא אחד לאחוז בו, להגיד שהגענו" (עידן רייכל)
היכנסו לבלוג שלי באתר למטייל
השב  · 
השב · 

תגובות פייסבוק

סגור
×