השכרת רכב בחו"ל: טיפים חשובים לפני שיוצאים לדרך

לירון-ב מערכת אתר למטייל
|

השווו בין מחירים – כי מה שזול בסוף יקר

כאשר אתם עורכים השוואת מחירים באמצעות אתרי אינטרנט שונים, יתכן ותמצאו הצעה זולה יותר, מאשר דרך מפעילים ישראלים. אולם על המחיר האטרקטיבי שתקבלו, אתם עלול לשלם בסופו של דבר ביוקר.

על פי רוב, הדילים הזולים נסגרים עם ספקים מקומיים המציעים למשל פריסת סניפים מוגבלת - אין תחנות לקיחה והחזרה של הרכב בשדה התעופה, והמשמעות היא שתצטרכו לשנס מותניים ולצעוד עם המזוודות והילדים אל התחנה שמחוץ לשדה, או לחילופין להיעזר בשאטלים שתדירותם לא תמיד גבוהה או לעצור מונית, המייקרת את עלות ההשכרה הסופית. המרחק, הכסף והזמן שייגזל לכם מהחופשה - פשוט לא שווים את זה

צילום: ליאור כהן

בדקו מראש את גובה הביטוח

ביטוח השתתפות עצמית הוא סוגיה שכדאי לתת עליה את הדעת. בראש ובראשונה, עליכם לברר האם הדיל שסגרתם אכן כולל ביטוח ביטול השתתפות עצמית או ביטוח החזר השתתפות עצמית? הדילים הזולים לא תמיד כוללים את הכיסויים האמורים. ואת העובדה המצערת הזו, אתם עלולים לגלות בהגיעך אל דלפק איסוף הרכב.

חשוב מאוד לשים לב מה יהיה גובה ההשתתפות העצמית בפועל, משלוש סיבות:

  • כדי לדעת
  • כי אם אין לכם ותדרשו לרכוש את הביטוח האמור בחברת ההשכרה, האחרונה תחסום לכם את מסגרת האשראי בגובה ההשתתפות העצמית, וזה בעייתי להתחיל את הטיול עם 2,000 אירו פחות.
  • כדי שלא תחויבו מראש בסכום כל כך גבוה.
  • כדי שאם הנכם רוכשים ביטוח החזר השתתפות עצמית, תוכלו לוודא כי סכום ההחזר המקסימלי שמובטח, אכן יכסה את כל גובה ההשתתפות העצמית שתיגבה מכם.

ודאו מראש שיש לכם עם מי לדבר

מענה אנושי 24/7 הוא מצרך צרכני חשוב בכלל, ובזמן שהייה בחו"ל בפרט. אלא, שבניגוד לאתרי האינטרנט של חברות השכרת הרכב הישראליות, המגובים בחלקם במוקד אנושי הפועל מרבית שעות היום, באתרים בינלאומיים להשכרת רכב – אין ממש עם מי לדבר.

אם חלילה קרה משהו בזמן ההשכרה, ייתכן ותאלצו לשלוח מייל ולקוות לקבל תשובה מהירה בחזרה. מחפשים רכב להשכרה בחו”ל? »

כדאי ואפילו חובה להביא איתכם

היום כבר לא חובה להשכיר מכשיר ניווט מחברת ההשכרה, אבל הנה שני פריטים שכדאי ואפילו חובה להביא איתכם מהארץ:

  • מתקן לחיבור המכשיר הנייד לרכב. בוודאי יש לכם ברכב הפרטי בארץ התקן שבאמצעותו אתם מחברים את המכשיר הנייד לקדמת הרכב. אז אל תתעצלו, הביאו אותו איתכם, וכך תוכלו לנווט בקלות בעצמכם, מבלי להזדקק לאנשים נוספים או להשכרת מכשירים מסייעים.
  • חיבור למצת הרכב – הכי גרוע זה לנווט במשך כמה שעות ליעד, ואז שניה לפני – שתיגמר לכם הסוללה. אז מראש הביאו איתכם מטען סלולרי המתחבר למצת הרכב, שיקל עליכם על החיים וישמור על הסוללה לאורך זמן.

שמרו מרחק ממרכזי הערים הגדולות

למרכזי הערים של לונדון, רומא, פריז וברצלונה – כולם כבר יודעים שלא נכנסים עם רכב. לא רק שישנה צפיפות בכבישים ושאין מקומות חניה פנויים. התקנות המקומיות, שנועדו לשפר את איכות האוויר ברוב ערים המתוירות, קובעות מס וקנס על כל רכב שנכנס למרכז העיר, ללא אישור מתאים.

רוב הערים מרושתות כיום עם מצלמות וידאו יעילות, ועל כן הדו”חות והקנסות לא מאחרים להגיע, וירדפו אחריכם גם אחרי שתחזרו לארץ. אם אתם לא רוצה להיות מופתעים ולקבל קנס כבד הביתה (באמצעות חברת ההשכרה), כמו גם לשלם דמי טיפול לחברת ההשכרה על רישום הקנס ושליחתו, החנו את הרכב בשולי העיר והשתמשו בתחבורה הציבורית. זה זול, זמין ומשתלם הרבה יותר.

נתקלתם בתמרור הזה? אל תיכנסו למרכז העיר. צילום: הבלוג של אנדי

איך אומרים “פנצ'ר” באיטלקית?

גם אם אתם דוברי אנגלית מדופלמת, וברזומה שלכם קילומטראז' מרשים של רכישות וקניות אונליין, סביר להניח שעדיין ישנם מונחים והתפלפלויות שאינכם מכירים או מודעים להם.

גם התמודדות מול פקידים דוברי איטלקית או כל שפה זרה אחרת בחברת השכרת רכב – עלולה להיות מאתגר. קל ופשוט יותר להתנהל בשפת האם, ולוודא שאתם אכן מקבל את כל מה ששילמתם עבורו.

בדקו מראש אם אתם זקוקים לתוספות

ברוב המקרים, תצטרכו להוסיף למחיר השכרת הרכב, גם ציוד נוסף נלווה או כיסויים נוספים כמו מערכת ניווט לווייני, כיסא תינוק/בוסטר, צמיגי/שרשראות שלג ועוד.

במרבית המקרים, תוספות אלו ניתנות להזמנה מראש בעת הזמנת השכרת הרכב, אולם התשלום עליהן מתבצע ישירות לחברת השכרת הרכב בעת איסוף הרכב השכור.

ודאו מראש כי עלות התוספות, בין אם ליום השכרה או לכל תקופת ההשכרה, מוצגת לכם בזמן תהליך ההזמנה, ומשתנה כתלות ביעד הלקיחה ובחברה ממנה אתה שוכר את הרכב, וכי העלות נקובה בשובר השכרת הרכב אותו קיבלתם.

הזמנתם כיסא תינוק? חשוב לדעת כי התקנת כיסא תינוק ברכב שכור תתבצע על ידי שוכר הרכב ובאחריותו בלבד. נוסעים עם תינוק מתחת לגיל שנה? מומלץ כי תביאו את מושב הבטיחות שלכם מהארץ, כדי לוודא שהמידה תתאים לו במדויק.מכונית משפחתית קטנה במיוחד. צילום: ליאור כהן

מה חשוב לדעת לפני שממלאים דלק?

במרבית המקרים, יימסר לכם הרכב עם מיכל דלק מלא. בהתאם, יהיה עליכם להחזיר את מיכל הדלק במצב זהה לזה בו התקבל. במקרה של חוסר בדלק במיכל בעת החזרת הרכב ייגבה מכם תשלום לפי התעריף שייקבע על ידי ספק הרכב בלבד, בתוספת דמי תדלוק.

אנו ממליצים, כי תשמרו את קבלת התדלוק האחרונה וכן את הדוח שימולא במעמד החזרת הרכב לכל מקרה של בירור עתידי בעניין זה. בנוסף, אנו ממליצים כי במעמד לקיחת הרכב, תבדקו את מד הדלק ברכב על מנת לוודא שמצב מיכל הדלק בפועל תואם את הרשום בהסכם שכירות הרכב.

חלק גדול מהמכוניות השכורות באירופה מתודלקות בדיזל, לכן הקפידו לברר מראש את סוג הדלק הנדרש לרכב השכור ולמלא סוג זה בלבד. אם תמלאו דלק לא נכון (גם אם זה קרה שלא באשמתכם אלא על ידי מתדלק) תחוייבו במלוא הוצאות התיקון.

טסים בחורף? כדאי לשים לב שבנסיעה באזורים שבהם צפוי קרח או שלג יש להיערך בהתאם עם נוזל "אנטי פריז" לדלק.

לא לשכוח לשלם עבור חניה! צילום: אינה גרייזל

סעו למרחקים ארוכים

המטייל הישראלי, כך ידוע, גומע קילומטראז' גבוה יותר (180 ק"מ בממוצע ליום באירופה ו-210 ק"מ בארה"ב) מהנופש האירופאי שלרוב יעדיף לנסוע מהמלון אל חוף הים, למסעדה קרובה ולמלון בחזרה.

זאת עובדה קיימת, כי לישראלים יש יותר ילדים בממוצע מהאירופאים או האמריקאים, ולכן תהיו זקוקים לרכב גדול ומרווח יותר, ורצוי גם ממוזג וללא הגבלת קילומטראז'.

כשאתם משווים הצעות מחיר מול אתרי אינטרנט שונים, חשוב לבדוק שאכן החברה אליה אתם מופנים, מחזיקה ברכבים מתאימים.

השכרת רכב מישראל, תפנה אתכם מראש לחברות השכרת רכב המצוידות בצי רכבים שיתאים לצרכים של כל בני המשפחה.

החיובים שאחרי וחוק הגנת הצרכן

הטיול הסתיים. חזרתם ארצה שמחים ועמוסי חוויות, אבל אז גיליתם חיובים לא צפויים בגין קנסות ותיקונים שונים לרכב ששכרתם, אשר הותירו אתכם עם לסת שמוטה ויתרה נמוכה יותר בבנק.

החיובים נעשים ללא הודעה מוקדמת, ומבלי שנשאלתם על כך. וכשתרצו להתלונן, לברר מה קרה או לנסות לבטל את החיובים הללו, תגלו שלתפוס מישהו מאתר האינטרנט בחו"ל - זה לא דבר פשוט. הזמנת רכב מאתר של חברה דוברת עברית, תחסוך לכם הרבה כאב ראש וכסף.

חוק הגנת הצרכן? לא בבית ספרנו!: חליתם? נקראתם למילואים? או כל סיבה אחרת בגינה נאלצתם לבטל את החופשה? מהר מאוד תגלו שאת אתר האינטרנט הבינלאומי דרכו שכרת את הרכב – זה ממש לא מעניין. חוק הגנת הצרכן הישראלי, החל על אתרים ישראלים, אינו חל על האתרים הזרים.

אז לפני שמקלידים את פרטי האשראי ומבצעים הזמנה אונליין, חשוב מאוד לבדוק את מדיניות הביטולים וההחזרות הנהוגים באתר.

סעו בזהירות!

נכתב על ידי מומחי השכרת הרכב של חברת “אופרן – השכרת רכב בחו”ל”

סגור
×