השפיצים של הודו

למי שרוצה להגיד שהוא הגיע עד למטה למטה, לאלו שרוצים ללכת על המים עד סרי-לנקה, לאנשים שרוצים ללכת על הקצה ולהסתובב בערים המיוחדות (ראמסוואראם וקניאקומארי) היושבות בנקודות שיש מהן רק דרך יציאה אחת, הדרך שבה באתם.
אפרת המר - צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: השפיצים של הודו

בדרום הרחוק של הודו, מוקפות בים מרוב הכיוונים, שוכנות שתי ערים שיושבות על שני שפיצים. אחד סימטרי בדיוק בדרום של הודו, מה שנקרא בפי המהדרין "השפיץ של הודו", שם יושבת קניאקומארי (Kanyakumary). ואחד נוטה קצת מזרחה והוא שפיץ חד ואמיתי המסמן באוויר קשר דמיוני בין הודו לסרי-לנקה, עליו יושבת ראמסוואראם (Rameswaram). שני שפיצים שחוץ מייחודם הגאוגרפי (ואולי בזכות) הם גם מקומות עליה לרגל (אפילו שאם מסתכלים לפי המפה, זה נקרא לרדת). 

קניאקומארי

במקום בו מתחברים הים הערבי ממערב, האוקיאנוס ההודי מדרום והים הבנגלי ממזרח, פורצים סלעי גרניט אל המים ועליהם יושבת עיר קטנה וקדושה (כמעט כמו כל עיר הודית אחרת - גם קניאקומארי מוקדשת לגילגול זה או אחר של אל, זה או אחר, במקרה הזה - דווי קניא - התגלמות של פרוואטי, בת זוגו של שיווה). דווקא קניאקומארי המפארת את הקצה הדרומי ביותר של הודו, איננה עיר מרשימה, אלא אפרפרה עם רחוב ראשי אחד וכמה מלונות, כמו אילת לפני 50 שנה.

כשיורדים לכיוון החוף מציץ לעברך פתאום בין הבתים פסלו הענק של סואמי ויוקאנאנדה - הנזיר הנודד, אנדרטה בסגנון פסל החירות, הניצבת על זוג סלעי ענק שבוקעים מתוך המים. מסופר על ויוקאננדה (Vivekananda) שנטש את המנזר לטובת המסע, ובדרכו זכה בהארה והיה מאור ומזור לסובבים אותו ולמתלווים אליו. אותו נזיר עבר, כמו מטיילים רבים בהודו, את כל הדברים שעובר מטייל בודד, שנתקל בכל החוליים של ההודים וכל הקסמים שלהם גם. אותו מפגש בלתי אמצעי עם הודו ותושביה הביאה אותו לכמה תובנות. יש אומרים שהתובנות נחתו עליו בעצם, כשהגיע לקצה הדרומי בהודו ועשה מדיטציה על הסלעים הללו המסתכלים מקרוב, אבל מבחוץ, על תת היבשת.

הנזיר הנודד הטיף לקדמה ולשחרור עמו מנטל הקאסטות (שיטת המעמדות) ויצא למסעות הסבר עולמיים כדי להסביר למה חשוב לעולם לטפח את הנס הזה שנקרא הודו. לזכור הוקמה אנדרטה ענקית אליה אפשר לשוט בספינות מהמזח הקרוב ומוזיאון קטן ומעניין שמספר את סיפור מסעו הארוך של ויוקאננדה בהודו (נמצא ברחוב הראשי - 2 רופי).

נקודות עניין נוספות:
אנדרטת גנדי בה נמצא חלק מאפרו של גנדי (שפוזר גם במיי האוקיאנוס) ובימי השנה להולדתו (2 לאוקטובר) מאירות קרני השמש במקום המדויק בו נטמן האפר. מקום נוסף ומקודש הוא מקדש קומארי אמאן (Kumari Amman), אליו באים אנשים מכל הודו בכדי להודות לקומארי על הצלת העולם מהשדים. המקום המזמין ביותר לביקורים ולצילומים נמצא ממש על הסוף, שם נמצאות הגאטות, ובהן הסצנה האמיתית של העיר, הטבילה והתפילות. לאורך הרחוב והגאטות פזורים אינספור דוכנים לשטויות הודיות ומזכרות לתיירים (בעיקר הודים) צדפים ותכשיטים, תבלינים וסארים.

לינה:
בעיר פזורים מספר מלונות הודים טיפוסיים עם בעלים מסבירי פנים. ניתן למצוא חדר זוגי עם מקלחת ב-100-150 רופי, כמובן שכדאי להתמקח. קיימת סבירות גבוהה שיקפצו עליכם איך שתגיעו לתחנת האוטובוס, ידוע כבר שבהודו זו שיטה מאד נוחה, פשוט להגרר אחרי אחד הסוכנים, לקבוע לעצמכם סכום גג ולנסות שלא יהיה לכם אכפת שהסרסור מלונות שלכם קבל כמה רופי כעמלה. מלון נחמד עם בעלים נחמדים: Safan ברחוב בית החולים.

הגעה ועזיבה:
קניאקומארי כשפיץ כן היא, תחנה סופית לרכבות ואוטובוסים מכל רחבי הודו. ניתן להגיע אליה באוטובוס מהערים הסמוכות כמו: ראמסוואראם (9 שעות - דרך איומה, 100 רופי), מדוריי (6 שעות - דרך סבירה, 50 רופי), טירובאננתאפוראם (3 שעות). הרכבת קצת פחות זמינה, כי התחנה נמצאת מחוץ לעיר, לעומת האוטובוסים שניתן לתפוס אותם לאורך הרחוב הראשי. בכל מקרה, יוצאות רכבות לצפון מערב דרך טירובאננתאפוראם לבומביי, לצפון מזרח דרך מדרס (צ`נאי), ומי שממש רוצה להשקיע בקטע של הרכבות יש אחת שמגיעה לקשמיר... אחרי 72 שעות.

לתחילת הכתבה
 

ראמסוואראם

זיף סורר ברח מקצה היבשת, כמו מכחול שנמשך בטעות והשאיר אחריו שובל של איים, טיפות דיו לכיוון הטיפה הגדולה של סרי-לנקה. על האי הראשון והגדול יושבת העיר ראמסוואראם, איתנה אל מול הגלים שמכים בה מכל הכיוונים. ראמסוואראם נחשבת "הורנאסי של הדרום" ורבים הם העולים לרגל שמחייבים את עצמם, כמו מצוות החאג` באיסלאם, לבקר בראמסווארם לפחות פעם בחיים.

קדושתה של העיר קשורה כמובן לסיפור מיתולוגי שהתרחש ממש כאן ומסביר באופן לא גיאולוגי את היווצרות גשר אדם - גשר האיים בין הודו לסרי לנקה, והרי הסיפור: "ראוואנה, שלא ידע לכבוש את יצרו (וכנראה מערכת היחסים בינו לבין ראמה היתה בעייתית) חטף כנקמה את אשתו של ראמה, סיטה, לסרי לנקה, מקום מושבו. ראמה יצא מיד למלחמה, ולעזרתו כמה מידידיו הטובים ביניהם הנומאן, דמות קופיפית חביבה ומפותחת שרירים, טוב לב ונאמן לראמה בכל ליבו.

גשר אדם, שרשרת האיים הטבעיים שכמעט מחברת את סרי לנקה והודו, נבנתה, על-פי האגדות, על-ידי הנומאן וחבריו הסנאים שלקחו אבנים גדולות וזרקו אותן רחוק מאוד לתוך האוקיאנוס. האבנים צפו על פני המים וניתן היה ללכת עליהן. כיום לא רואים הרבה מהאיים הללו, רק כשרדוד, ואת סרי לנקה אפשר לראות בימים טובים (כמו את החרמון). האנומן האמיץ, לאחר שגמר לבנות את הגשר, התעופף במהירות להציל את סיטה. אבל סיטה לא טיפשה, היא בקשה מהאנומן שרק יודיע לראמה שהכל בסדר, כדי שראמה יבוא להציל אותה בעצמו (בהיותה אישה אידיאלית, היתה בה החכמה למי לתת קרדיטים ועל מה). ראמה בקרב עקוב מדם חיסל את ראוואנה והציל את סיטה.

מכיוון שראוואנה היה ברהאמיני (בן הקאסטה הגבוהה) כמו ראמה, הרג זה נחשב לראמה כאילו רצח אח. ראמה, סיטה והאנומן שאלו כמה קדושים על חוף הודו מה יש לעשות כדי לנקות את האשמה והם אמרו להם שבניית שיוואלינגם (סמל פאלי המייצג את האל שיווא) ותפילה במקום תשכיח מהאל את כל חטאיו של ראמה.

ראמה בקש מהאנומן להביא פסל שיוואלינגם מהר קאילאש, מקום מושבו של שיווא (כיום בטיבט), האנומן ישר רץ- עף למלא את מבוקשו של אדונו. סיטה, חסרת הסבלנות אך רבת התושיה, בנתה בינתיים שיוואלינגם בחול. והזוג המלכותי ישב ומידט ליד אותו איבר מין חולי ומקושט פרחים. כשהאנומן חזר, ובידיו שני פסלים ששיווא עצמו חצב ממחצבות ההר, הוא מה זה נעלב שלא חיכו לו... ראמה, שרצה לפצותו ישר החליט שמי שיבוא לזבוח לאיזשהו לינגאם יבוא קודם ללינגאמים של האנומן ואחר-כך ירד לחוף ויעשה פוג`ה בנוסח סיטה..יעני אחרא. והם חיו בעושר ובאושר. (מתוך כתבה של אפרת על דרום הודו).

מקדש גדול נבנה סביב הלינגאמים ונקרא רמנתאסוואמי (Ramanathaswamy), מקדש ענק ומגולף עם חדרי רחצה והטהרות צמודים. סיבוב בתוכו יכול להפגיש אתכם עם מגוון רחב של מתפללים הודים, ולמרות הכל, בגלל גודלו תוכלו גם למצוא שם פינה שקטה, או לישון לצד פועלי הבניין שתמיד אמונים על שיפוצו.

מראמסוואראם לאורך רצועת החוף ועד לקצה הקצה של השפיץ פרושים כפרי דייגים קטנטנים על החול הלבן, אוטובוס עירוני (מס` 3) נוסע לכיוון דנסקודי (Dhanushkodi - כפר הדייגים שנמצא בסוף הדרך הסלולה), ניתן גם לשכור אופניים ולעשות את המסלול ברכיבה. מדנסקודי אפשר לקחת משאית ארבע על ארבע לכיוון גשר אדם (25-40 ופי, עוד כ-8 ק"מ). בדרך ניתן להבחין בכפרי דייגים נוספים, ובעיירות נוצריות נטושות שלא שרדו את סופת הציקלון ב-1964.

קיימים אינספור מקדשים נוספים בסביבה, למי שלא היה לו דיי, אחד המרכזיים - קותאנדראסוואמי (Kothandaraswamy), נמצא בדרך לדנסקודי, ובו תמונות המספרות את מלחמת ראמה בראוונה. במקדש נוסף כשלושה-ארבעה ק"מ ממערב לעיר נמצא לינגם קלציטי שעובד המקדש מאיר בפנס ומוכר כמופע אור קולי של לינגם זוהר. שווה - 2 רופי תרומה.

שיטוט הוא תמיד דרך נוחה להכיר את סביבתך, בראמסוואראם תוכלו למצוא את עצמכם בין סמטאות מוצלות, מציצים לבתים מהם בוקע ריח צהריים, או על החוף, תחת עצי הקוקוס בפגישה מחודשת עם סצנת המתרחצים-מ�טהרים שנכנסים עם בגדיהם הצבעוניים למיי המפרץ, רוכלים שמנסים למכור לכם ריקמות ושטויות של חנויות בדולר ומורי יוגה מתוסכלים שמנסים לתרגל את האנגלית שלהם בשביל להיות מישהו.

לינה:
כמה אפשרויות ללינה בעיר הקצה הזאת וכולן חוויתיות, המלון המהוגן היחידי והתפוס תמידית הוא - TTDC Hotel Tamil nadu עם נוף לים, חדרים בסביבות 200-300 רופי ויש לעשות הזמנות מראש: 0457321277. חוץ מזה מפוזרים בעיר מלונות זולים עם חדרים קטנים ומעופשים בהתאמה (100-150 רופי לחדר זוגי).

כפרי הדייגים מציעים חווית שינה מיוחדת עם משפחת דייגים, כולל יציאה לדייג ואכילת דגים רוב שעות היממה. לינה בבונגלוס מטר על מטר עם משפחה הודית (5-7 נפשות בממוצע), תשלום לפי יום, וחוויה לפי דקה.

אוכל קדימה:
ראמסוואראם היא עיר מאד תיירותית, בעיקר להודים, מערביים מעטים מאד תפגשו שם ברחובות, ולכן גם מגוון האוכל הוא מצומצם ומאופיין בדאבות (דוכני אוכל מקומי) של אוכל הודי דרומי, טעים וזול, תפריטכם יתבסס בעיקר על אידלי ופראטה בתוספת צ`טני וסמבר (ראה פירוט תחת אוכל דרומי בפרק האוכל). תוכלו לגוון ואפילו מאוד מומלץ, לנסוע בצהריים או לעת ערב לבוטקה שבכפר הדייגים דנסקודי, שם אפשר לקבל דגים טריים מטוגנים בתיבול חריף אש על מצע אורז לבן כל זה על הצלחת המקומית המתמחזרת - רבע עלה בננה. (מתמחזרת כי אחר הארוחה זורקים את "הצלחת" לפח מיוחד והפרה המקומית הקרובה ביותר באה ללקק את השאריות, כולל "הכלים").

כמה דאבות מוצלחות ליד התחנה המרכזית של ראמסוואראם ישמחו גם לעשות לכם "טייק אוויי" של פראטה וצ`טני לנסיעה. הם מקפלים את האוכל היטב, כאילו זו חולצה בחנות של פוקס, ועוטפים את זה בעלה בננה, את החבילה הם עוטפים בנייר עיתון וקושרים בחבל, ואז ממש מרגישים כמו מרקו רוסי, מיד אחרי שהוא ירד לחוף, ירד לחוף.

נסיעות:
ראמסוואראם מקושרת למספר יעדים. מכיוון שהנסיעות לא ארוכות במיוחד, אפשר לסמוך על האוטובוסים המקומיים שיעשו את זה בהצלחה ובזול. למדוריי (4 שעות של נסיעה חלקה ונעימה - 49 רופי), קניאקומארי (9 שעות נסיעה בדרך לא דרך, ואם זה אוטובוס לילה - תשכחו מלישון), כמו כן יש אוטובוסים ליעדים רחוקים יותר, מדרס (צ`נאי), טריוואנדרום וכו`. מתחנה האוטובוס לעיר לוקחים אוטוריקשה (25 רופי, כ-4 ק"מ) - שימו לב לקשיחותם של ההודים בדרום, הרבה הרבה יותר קשה להתמקח פה.

אינטרנט על הקצה:
בדרום הקווים איטיים, המחשבים הם windows 98 והעלויות גבוהות יחסית (30-40 רופי), נמצאים כשלושה מרכזי אינטרנט עם שניים וחצי מחשבים בכל אחד מהם ומאווררים שלא תמיד עובדים. חפשו ברחוב west car סמוך למקדש.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×