התנדבות בווופ בטזמניה... (וזו לא נביחה של כלב)

כתבת למטייל, יעל, מצטרפת ל- wwoof (ארגון וולנטרי של חוות אורגניות). כל מי שמתלבט לגבי הצטרפות לארגון ימצא את הכתבה הבאה שימושית במיוחד- על ההצטרפות, יצירת קשר עם המארחים, על ההכנות- יעל מסבירה ומפרטת. ובסוף- מזמינים כרטיסים וטסים לטזמניה!
יעל מעוז
|
תמונה ראשית עבור: התנדבות בווופ בטזמניה... (וזו לא נביחה של כלב)
Thinkstock Imagebank ©

הקדמה

מתישהו נכנס לי הג`וק הזה לראש. לא זוכרת מתי זה קרה אבל מאז הוא מזמזם ומציק. ועכשיו, כשאני כאן, הוא אפילו מציק עוד יותר. ולכן, כדי להשקיט את הג`וק, החלטתי לתת לו את מה שהוא רוצה (או יותר נכון- מה שאני רוצה!) והצטרפתי ל-WWOOF (והרי, בשביל מה עשיתי את כל הדרך הא-ר-ו-כ-ה מישראל לאוסטרליה אם לא בשביל סוף סוף להגשים את הפנטזיה ולגור בחווה איי שם באאוטבק האוסטרלי?).

לתחילת הכתבה

צעד ראשון – הצטרפות לארגון ה-WWOOF

אז הצטרפתי לארגון-WWOOF (שפירושו Working Workers On Organic Farms). זהו ארגון בינלאומי של חוות אורגניות (לא תמיד מדובר בהכרח בחוות דווקא ולא כולן גם אורגניות) המעסיקות מתנדבים מכל העולם ובתמורה לכמה שעות עבודה ביום (בין 3 ל-6 שעות) מספקות מקום לינה ואוכל (מקום הלינה משתנה ממקום למקום. יש מקומות שמספקים חדר בבית המשפחה, יש כאלה שמקצים את הקרוואן שבחצר, אחרים, לעומת זאת, מבקשים מהמתנדבים להביא איתם אוהל וכו`). מדובר בעיקר בהזדמנות להתנסות בסגנון החיים "האמיתי" של המקום ובנוסף, כמובן, מגורים בחווה וכל המשתמע מכך. העבודה, כאמור, התנדבותית, ללא שכר כספי (ובאוסטרליה למחזיקי ויזת תייר נחשבת, על פי רשויות ההגירה, כחוקית כל עוד לא מתקיימים יחסי עובד-מעביד, כלומר, כל עוד לא מדובר במתן שכר כספי). בניו זילנד, לעומת זאת, נכון להיום, למרות שמדובר בעבודה התנדבותית, בעלי ויזת תייר אינם רשאים לעבוד בה (לעומתם, אלו שברשותם ויזה מסוג "working holiday visa" כן רשאים להצטרף לארגון).
 
ההצטרפות לארגון עולה 55 דולר אוסטרלי (או 65 לזוג) והיא תקפה לשנה מיום ההצטרפות. במהלך השנה ניתן לבקר בכמה חוות שרוצים ללא הגבלה. אפשר להצטרף דרך האתר הרישמי של הארגון (אם בחרתם באוסטרליה, הכתובת היא: www.wwoof.com.au) או דרך סוכנים של הארגון (לרוב מדובר באכסניות גדולות ומרכזיות שנמצאות כמעט בכל עיר באוסטרליה). אני נרשמתי לארגון דרך האתר וכעבור שבוע קיבלתי את החוברת של הארגון בדואר (עשיתי את זה במהלך השהות שלי במלבורן, ולכן הייתה לי כתובת למשלוח דואר. אם אתם נמצאים בארץ, אין צורך להזמין מראש את החוברת ולשלם תוספת של דמי משלוח. תעשו זאת כשתגיעו לאוסטרליה). החוברת, שמשמשת גם כמעין "כרטיס חבר" של כל מצטרף, מכילה את פרטי המארחים, את מיקומם הגיאוגרפי, סוג החווה, שיטחה, סוג העבודה שנדרשים לבצע, הלינה שמספקים במקום וכל פרט אחר נוסף שבוחר כל מארח להוסיף. אפשר ליצור קשר עם המארחים במייל או בטלפון (הפרטים מצוינים גם כן) ורצוי לעשות זאת מבעוד מועד. אגב, גם אם מדובר במקומות שכוחי-אל (ויש כאלה לא מעט), המארחים, לרוב, דואגים לבוא ולאסוף, וזה כמובן בתיאום מראש. 

לתחילת הכתבה

צעד שני – יצירת קשר עם המארחים

קיבלתי את החוברת. מעכשיו, רשמית, אני חברה בארגון ה-WWOOF (לפחות עד ינואר 2008). החוברת עבה. מכילה קרוב ל-1600 מארחים שפזורים בכל רחבי אוסטרליה. היא מחולקת לאזורים, מה שמקל מאד על ההתמצאות בה, ומספקת מידע רב על הארגון עצמו (שאותו ניתן גם לקבל באתר) ועל המארחים. קשה היה לי להחליט ממה להתחיל. לאיזה כיוון לפנות. ידעתי בגדול שאני רוצה מערבה (בצד המזרחי של אוסטרליה כבר הייתי ובשלב הזה לא היו לי כוונות לצאת לכיוונו שוב). אחרי כמה דפדופים בחוברת, החלטתי לשנות קצת תוכניות ולהתחיל דווקא בטזמניה. החורף בטזמניה בדרך כלל מאד קר ורציתי להספיק להגיע לשם לפני שיתחיל. 

מצאתי בחוברת לא מעט מארחים. סימנתי לעצמי כמה (והיו הרבה מעניינים) והתחלתי בשליחת מיילים לנבחרים. בחרתי שלא להתקשר כי רציתי לבדוק קודם כל אם יש מקום פנוי ולקבל כמה פרטים כלליים. באופן מפתיע רובם ציינו שאני הישראלית הראשונה שפונה אליהם (יש כבוד!!), אחרים ציינו שביקרו בעבר בישראל והתאהבו במדינה. התגובות היו רבות ומגוונות. בסופו של דבר הפור נפל וההחלטה בוצעה. על סמך מה בוצעה? לא יודעת. עניין של אינטואיציה אולי (בכל זאת, קשה לדעת מראש על פי החוברת, המיילים או הקול בטלפון איך יהיו המארחים). אבל...ימים יגידו. 

Hello Yael, Thank you for your email. We are available for a WWOOFer. So would be happy for you to come to WWOOF with us. If you come and stay with us you will be our first WWOOFer  from Israel

We usually like people to stay around a week or 10 days in the first instance and then, if we are all happy with each other, then longer if the WWOOFer would like to. We don`t actually have a maximum stay; we usually negotiate the time depending on the circumstances

We have a big garden where we grow much of our own fruit and vegetables. At this time of the year the work we do is weeding general gardening, fruit picking, preserving etc. There is also wood gathering, wood chopping, general maintenance and lots of other jobs

There`s nothing you really need to bring. We have most tools etc and work clothes if you want to keep your own clean—not very glamorous clothes but workwear. You will need a hat as the sun can be harsh here because of the hole in the ozone layer above Tasmania. Bruny is lovely at this time of the year and there are lots of opportunities to explore. Looking forward to hearing from you, .Cheers 

לתחילת הכתבה

צעד שלישי – הכנות אחרונות לקראת היציאה לדרך

אחרי כמעט שלושה חודשים, אני ממשיכה מעכשיו לבד. הזמנתי טיסה להוברט (Hobart) ובסוף החודש אני שם. בהוברט יחכו לי לורי ואלן, המארחים החדשים והראשונים שלי, ומשם ניסע יחד עם המעבורת לאי ברוני (Bruny Island), אי קטנטן דרומית להוברט (בסביבות ה-500 תושבים) שם הם גרים (טוב..אז זה לא ממש "אאוטבק אוסטרלי", אבל בשביל וופינג בפעם ראשונה זה נראה לי מתאים).

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×