ורשה, קרקוב, אושוויץ וזאקופנה ספטמבר 2019

תמונה ראשית עבור: ורשה, קרקוב, אושוויץ וזאקופנה ספטמבר 2019 - תמונת קאבר
כירכרות בקרקוב

החלטנו השנה לעשות טיול עירוני, עדיין לא היינו בפולין וזו לנו הפעם הראשונה. אמרנו שאם אנחנו כבר החלטנו אז נעשה גם את אושוויץ.

נסיעה ביום חמישי טיסת ערב 18:30 אל על שהגיעה בזמן לורשה. לקחנו מונית 50 זלוטי למלון מריוט המפורסם. קבלנו קומה 35. החדר היה מצוין. המלון כאילו נועד רק לישראליים... כמו באילת (לא רגילים). המלון מאוד מרכזי. לקחתי אותו מראש בעיקר בגלל הרכבת שהזמנתי מורשה לקרקוב (רק לחצות את הכביש). מלון 5 כוכבים ברמה גבוהה מאוד.

קמנו בבוקר ועשינו טיול רגלית מהמלון לכיוון העיר העתיקה. עברנו דרך רחוב Nowy swiat על כל בנייניו ואתריו היפים. רחוב יפייפה. משם הגענו עד הארמון ובהמשכו לכיכר השוק (שבמרכזה פסל בת הים). כיכר חמודה. משם ירדנו לכיוון פארק המולטימדיה שאליו נחזור למזרקות מחר (שבת בערב). לקח לנו סיבוב כשעתיים. בחזרה לקחנו אובר חזרה לאיזור המלון. משם לקחנו אובר לקניון ארקדיה וחזרנו למלון. ארוחת ערב ב Sphinx מאחורי המלון. מסעדה טובה. אכלנו אצבעות עוף ציפס ודג סלמון. מנות יפות.

למחרת בבוקר, יום שבת, הלכנו למוזיאון יהדות פולין. מוזיאון מוצלח ומושקע מאוד. הגענו אליו עם חשמלית מספר 17, או 33 שנמצאת ליד מלון מריוט, שמאלה לכיוון הגשר של תחנת סנטרלייה מצד ימין. קניית כרטיסים במכונה ל 75 דקות או 20 דקות נסיעה (כ 3.60 זלוטי לאדם) נוסעים כמה תחנות בודדות עד תחנת Anielewicza.
יורדים ופונים ימינה בצומת עצמה. הולכים כ 300 מטר ורואים את המוזיאון. חזרה למלון באותה הדרך. 27 זלוטי לאדם.
לאחר מכן עשינו קניות בקניון זלוטי. וקראת ערב אכלנו במסעדת VAPIANO שממול המלון. כמובן בהמלצת הגולשים. מקבלים כרטיס בכניסה ועולים למעלה אוכלים ומזמינים וחוזרים למטה לשלם מה שניקנה בכרטיס. פיצה מרגריטה וספגטי נפוליטנה ממש טובים.

בימי שישי ושבת בחודש זה מתקיים בפארק המוליטמדיה מופע של אורות על המים, מזרקות צבעוניות וצריך להגיע שוב לעיר העתיקה ומשם לרדת עד הפארק. בגב המלון בקיר ממול רוזמן בית המרקחת קיימת תחנה עם קו 175 שמגיע עד סימטה ליד אמצע רחוב Nowy swiat וזו בעצם התחנה האחרונה של הקו. ומשם קל יותר להגיע כחצי דרך. בחזרה אותו הדבר. (אפשר גם בקו 128) . אמרו שזה מתחיל בשעה 21:00 ולמזלנו הגענו בשעה 20:35 וזה כבר התחיל כמה דקות, אז הספקנו.. נחמד מאוד.

היום יום ראשון, החלטתי ביום זה לעשות את המעבר בין ורשה לקרקוב ברכבת מכיוון שהכל סגור.
הזמנתי רכבת 30 יום מראש (זה נפתח רק 30 יום קודם) במחיר מוזל של 145 זלוטי לשני כרטיסים וכאשר מתקרבים לתאריך זה עולה ל 300 זלוטי לשני כרטיסים ולכן חשוב להזמין מבעוד מועד ולקנות במחיר מוזל.

זה האתר לקניית כרטיסי רכבת PKP : https://www.intercity.pl/pl/
הזמנתי רכבת לשעה 11:45 מה שהיה מוצלח מאוד, עשינו צק אאוט מהמלון וחצינו את הכביש עם המזוודות והנה אנחנו ברכבת. יש לשים לב לכרטיס המודפס שם רשום מספר הקרון שהוזמנו לנו מקומות הישיבה. הכסאות לא מספרים עוקבים. וזה בסדר זה ביחד. מקבלים שתייה חמה /קרה בזמן הנסיעה. מחלקה 2 זה בסדר גמור (מחלקה 1 זה תוספת של שולחן ואין צורך).
הגענו לתחנת קרקוב Glowny. הזמנתי מלון Mericure שנמצא גם הוא במרחק של חציית הכביש. מהתחנה נכנסים אוטומטית לתוך קניון גלריה, חוצים את הקניון ויוצאים החוצה לכביש שזה רחוב Pawia. והמלון ממש מעבר לכביש. המיקום של המלון מצוין. המלון עצמו נהדר. מול הרכבת, מול הקניון. וגם חשוב לאוטובוס למחר לנסיעה לאושוויץ.
הגענו בצהריים וכבר סביב 15:30 יצאנו לכיוון העיר העתיקה. רגלית הכל. יצאנו מסביב למלון דרך שער הברביקן והלכנו דרך רחוב Florianska לאורך הרחוב עד הכיכר הגדולה. יש לציין שכשהגענו לקרקוב אהבנו אותה ממש, הרבה יותר מורשה. יש בקרקוב קצב אחר, הבניינים יפים ובעיר העתיקה המון כירכרות עם סוסים ומסעדות, אווירה נהדרת שמצאה חן בעיננו יותר מאשר ורשה. וטוב שקודם עשינו את ורשה.
הלכנו בעיר העתיקה עד ארמון וואבל. אי אפשר לטעות. הולכים ישר ומגיעים. עשינו עיקוף לארמון דרך נהר הויסלה, סיבוב מעגלי. ומשם המשכנו ימינה לאחר הסיבוב לאיזור היהודי. בין הסמטאות הגענו וראינו את שני בתי הכנסת ואת כיכר השוק. אכלנו במסעדת "חמסה" חומוס ופלאפל באווירה ישראלית. ומשם חזרנו רגלית דרך רחוב Starowisina עד המלון. הכל ברגל.

ביום שני בבוקר תכננתי את הנסיעה לאושוויץ. עשינו את זה עצמאית. הזמנתי מבעוד מועד כרטיסי כניסה עם הדרכה באנגלית לשעה 12:00 בצהריים באתר הזה : צריך לבדוק אינדיווידואל https://visit.auschwitz.org/platnosci/powrot.html?operator=1&transId=1388009590&posId=179597&payType=c&sessionId=001A0042F927D90B86AE9922CE275607&amountPS=120.00&orderId=FP%2F66076%2F2019%2FI

עלות 60 זלוטי לאדם. מקבלים במייל את הכרטיס עם התאריך, השם וצריך להדפיס ולהביא מודפס.
מבירור שעשיתי קודם לכן, הגעתי למסקנה שאין בעיה לנסוע באוטובוס. יש קו שיוצא מתחנת Glowny של אוטובוסים בשם lajkonik וזה האתר : http://www.lajkonikbus.pl אפשר לראות שם את שעות הנסיעה הלוך וגם חזור. מחיר כרטיס 14 זלוטי לאדם. אפשר גם להזמין מראש באתר ואפשר גם לקנות באוטובוס במקום. אני קניתי מראש וקבלתי למייל, כי רציתי להיות בטוחה שתהיה את השעה שרציתי 10:10. הנסיעה לוקחת שעה וחצי וההדרכה הייתה ב 12:00.
תחנת האוטובוס נמצאת בתחנת הרכבת, עולים במדרגות הנעות למסופים שנמצאים למעלה. וצריך לדעת באיזה G הרציף. רשום גם על הכרטיס. לנו זה היה G1. וזה לאושוויצים /מוזיאון אושוויץ. מגיעים לרחבת המוזיאון זו תחנה אחרונה. בחזרה לוקחים את האוטובוס באותו המקום שמוריד, ליד הקיוסק.
באותו היום היה גשם סוחף ובוץ מה שתרם יותר לאווירה הנוראית שהייתה שם. קבלנו מדריכה באנגלית ממש טובה. יש לציין שכל הזמן יש שם קבוצות שיוצאות, אנשים מכל העולם באים, כל יום וכל היום.
הסיבוב ארך כשלוש שעות וחצי. באמצע יש אוטובוס שמגיע גם לבירקנאו (אושוויץ 2) וחזרה.


עלינו על האוטובוס חזרה של שעה 15:30 והגענו לקרקוב לאחר כשעתיים, היו קצת פקקים.
חזרנו לקניון גלריה ובילינו בו עד הערב. אכלנו בקניון פיש אנד ציפס לזוג עם קולה ב 30 ₪...

למחרת יום שלישי, ראיתי שיש לי יום נוסף וכבר עשינו את העיר העתיקה ואנחנו אוהבים קצת לצאת החוצה לטבע. אז ביום ראשון בערב החלטתי ליצור קשר עם דני פולנד שעושה טיולים לזאקופנה. במחיר של 200 זלוטי לאדם. לוקחים מהמלון בשעה 09:30 (שעה סבירה אחרי ארוחת בוקר). נסיעה של שעתיים לכל צד ובילוי אישי לבד 4 שעות בעיר. היה פנוי והגיע אלינו נהג נחמד דובר אנגלית. נסענו בוואן עם עוד זוג שאספו ממלון אחר. למזלנו היה זוג מאוד נחמד שנסע איתנו. הגענו לזאקופנה, הנהג הוריד אותנו קודם כל ליד הפוניקולר לעלייה להר לראות את הנוף של הרי הטטרה. עלה לזוג 46 זלוטי הלוך וחזור. שהייה של כשעה למעלה ואז ירדנו והנהג לקח אותנו לכיוון המדרחוב של זאקופנה להסתובבות של כשעתיים (אמרנו לו שזה מספיק). טיילנו בעיירה החמודה, עיירה אלפינית עם בתי עץ. חזרנו בחזרה דרך הגבול עם סלובקיה. היה מאוד נחמד. היינו בקרקוב בעיר סביב השעה שש בערב.

משם הלכנו לקניון גלריה ליד המלון לסגירת קניות אחרונה. ובשעה 20:00 הלכנו לעיר העתיקה. נהננו מאוד. ישבנו בכיכר הגדולה, אווירה מקסימה. אכלנו ב Sphinx הפעם סלמון וסלט מצוין ושני קינוחים נהדרים ב 90 זלוטי... חזרנו למלון סביב השעה עשר וחצי בלילה. וזה סגר לנו את היום.

יום רביעי בבוקר. טיסה בשעה 12:00 בצהריים של סנדור. אכלנו ארוחת בוקר. שכחתי לציין שמדי בוקר יש ליד דלת הכניסה למלון עגלה עם "פרצל" בייגלה לדרך. ממש נהדר. יצאנו לשדה התעופה עם מונית שהזמנו בקבלה מחיר 95 זלוטי לשדה התעופה.

לסיכום טיול חביב מאוד. פולין זולה באוכל ובבית המרקחת Rossman מחירים נמוכים ממש. לדוגמא משחת שיניים פרודנטקס שבארץ במבצע עולה כ- 18 ₪, עלתה פה 9.5 זלוטי..

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של סיגל?

‹ הפוסט הקודם
נורבגיה - טיול סתוו אוקטובר 2018
נורבגיה - טיול סתוו אוקטובר 2018
מתוך הבלוג של סיגל
17-10-2018
קרא מאוחר יותר
לכל הפוסטים של סיגל »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

סגור
×