חג סנט ג`ורדי

מי הוא ג`ורדי הקדוש, מדוע נותנים הבנים לבנות ורד אדום והבנות נותנות לבנים ספר, עוד אחד מן החגים המסורתיים בקטלוניה.
אביב מברצלונה
|
תמונה ראשית עבור: חג סנט ג`ורדי
© איתמר ברק

הקדמה

"היה היה פעם, בארץ רחוקה" כך מספרת האגדה "מלך ולו בת יפהפיה וצעירה", שכן באגדות כל הנסיכות הן תמיד יפות וצעירות. "נתיני הממלכה ההיא אהבו מאוד את מלכם והעריצו את הנסיכה יפת התואר וחיו באושר ובשלווה בממלכתם הקטנה. עד שיום אחד הופיע בממלכה דרקון אכזר שרעבונו אינו יודע שובע, ומכל המאכלים בממלכה בשר אדם טרי ורך היה החביב עליו ביותר. ויותר מכל העדיף הדרקון הנורא בשר בתולות צעירות. לפיכך, נאלצו תושבי הממלכה להקריב לו בכל ערב בתולה מבנות העיר ולבוקר היו מוצאים את עצמותיה פזורות בשדה הריק. הנסיכה שכבר אז היתה חדורה בעקרונות השוויון והדוגמא האישית התנדבה להיות בין הראשונות ולא אוותה לוותר על אף מחאותיו של אביה, המלך. 

אחוזי חרדה נקבצו תושבי הממלכה ההיא לצפות בהקרבתה של הנסיכה לדרקון הנורא שעמד לעוט עליה בכל רגע, אלא שבאותו רגע ממש הופיע, אביר עשוי לבלי חת, רכוב על סוסו האציל. זהו ג`ורדי, עברה הבשורה בקרב התושבים הנרגשים שכלאו את נשימתם לראות מה יקרה. ג`ורדי לא היסס לרגע, מבלי משים שלף את חרבו החדה מנדנה ובאבחת חרב ערף את ראשה של הבריה האכזרית. מדמו של הדרקון ששתת לארץ עלה וצמח שיח שושנים אדומות. האביר על הסוס מיהר וקטף את אחד הפרחים והעניק אותו לנסיכה היפהפיה". 

המסורת הקתולית מקצה לכל יום בשנה קדוש אחר. הספרדים אינם ממהרים לסטות מן המסורת ולעתים נדירות מעניקים לבנם או לבתם שמות חדשניים ורעננים כמקובל אצלנו בארץ. בכלל, לעתים נדמה כי יש איזו סתירה או ניגוד בין השמות הספרדים לעבריים באופן ששמות ישראליים נשמעים מוזר בספרדית ואילו שמות ספרדיים נשמעים מצחיק בעברית. שמות עבריים רעננים ומקובלים כל-כך אצלנו כמו טל או אתי מצחיקים אותם נורא. אני מסביר להם ששם ספרדי נפוץ כל-כך כמו חוסה (יוסף) משמעו בעברית אדם המאושפז במוסד. לפיכך, לרוב הספרדים יש שמות מסורתיים בדרך כלל על שם האב או הסב, הבנות נושאות לרוב את שם אמן או סבתן. כך שאם שמך חוסה הרי שיום הקדוש שלך הוא ה- 19 במרס ללא קשר לתאריך הולדתך, ואם שמך אנה, יחול יום הקדושה שלך ב- 26 ביוני. את יום הקדוש או הקדושה נוהגים לציין בנוסף ליום ההולדת, לשלוח פרחים, לברך בטלפון או לצאת למסעדה. 

הסיפור המיתולוגי שהובא לעיל מופיע בצורות שונות ובמקומות שונים בעולם הנוצרי, באנגליה זהו המיתוס של ג`ורג` הקדוש וכאן הקדוש ג`ורדי (בקטלאנית) או חורחה (בספרדית), שיומו חל ב- 23 באפריל. 

לתחילת הכתבה

סנט גורדי

סנט גורדי הוא הקדוש המגן על קטלוניה כולה (מרסדס היא הקדושה המגינה על ברצלונה העיר וחגה חל ב- 24 בספטמבר). האביר ג`ורדי מונצח במקומות שונים בעיר כמו למשל בכניסה לבניין הממשל האוטונומי הקטלוני בכיכר סנט ז`אומה, אולם קבלת הפנים באותו בניין מכונה אולם סנט גורדי, פסל קטן עשוי ברזל מחושל המנציח את האביר נמצא גם על אחת הברזיות שבחצר הקתדרלה ברובע הגותי, בית באטיו המפורסם (ראה כתבה קודמת), אחת מיצירותיו המופלאות של גאודי בפסאו דה גרסיה, מוקדש כולו למיתוס המושרש כל-כך באתוס הקטלאני: גגו הצבעוני מזכיר את גבו המסוקס של דרקון, המרפסת הקטנה בחזית הבניין מזכירה את השושנה שעלתה מדמו של הדרקון ואותה העניק האביר לאהובתו ואילו העמודים התומכים בחלונות הקומה הראשונה מזכירים עצמות גפיים.

כאמור, חל יום ג`ורדי הקדוש ב- 23 באפריל. באותו יום נמלאים הרחובות ובעיקר פסאו דה גרסיה, הרמבלה ורחבת הקתדרלה בדוכני פרחים. כל הגברים כמעט, מעניקים לנשים בחייהם ורד אדום.

ומדוע מעניקות הנשים לגבר בחייהן ספר? הסיבה הראשונה היא על מנת לשמר את זכר המיתוס. שנים רבות אחר-כך נוספה גם סיבה נוספת והיא מותו של הסופר הלאומי של ספרד מיגל דה סרוואנטס מחבר דון קיחוטה דה לה מאנצ`ה. באותו יום מציינים כאן את יום הספר ולכן בצמוד לדוכני הפרחים צצים דוכני ספרים בהנחה ובכל חנויות הספרים ניתנת הנחה בגובה 10 אחוזים על כל הספרים. אגב, בלי שום קשר זהו גם יום הולדתו של שיקספיר.

המורה שלי בבית הספר היה משוכנע שאת יום הספר נוהגים לציין בספרד בלבד והופתע מאוד לשמוע שבישראל מציינים את שבוע הספר שבמסגרתו ניתן לרכוש ספרים בהנחות ענק של 25 אחוזים לפחות.

גם השנה נפרשו ברחובות ובצמתים העיקרים עשרות דוכני פרחים וספרים. הרמבלה נחסמה לתנועת כלי רכב והמוני בני אדם גדשו את השדרה ואת הכביש משני צידיה, כל האוטובוסים קושטו בדגלי קטלוניה משני הצדדים מעל למראות. בין הדוכנים צצו השנה גם דוכנים של `לא למלחמה`, העובדה שזו כבר הסתיימה לא ממש הפריעה להם. בכיכר העירייה מול פסלו של ג`ורדי הקדוש הונף דגל קטלוניה ונערכה הפגנה קטנה של סטודנטים שאטמו את פיהם בנייר דבק במחאה על אלימות השוטרים בפיזור ההפגנות נגד המלחמה כמה שבועות קודם לכן. חג זה חותם את שבוע החופשה במסגרת השבוע הקדוש של חג הפסחא הנוצרי, ממחר כולם חוזרים לעבודה ולבתי הספר, אבל לא להרבה זמן רק עד ה- 1 במאי. 

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×