חופשה בניו יורק - איך לתפוס מונית בכרך הגדול

הסיטואציה: אתם נמצאים בניו יורק וזקוקים למונית. עשרות מוניות צהובות חולפות על פניכם במהירות, אך למרות הנסיון, אתם לא מצליחים לעצור אף אחת מהן. לפניכם מידע על הדרך הנכונה לעצור מונית בעיר הגדולה ועל ההתנהלות הרצוייה מול הנהג.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: חופשה בניו יורק - איך לתפוס מונית בכרך הגדול
© Hackman/Depositphotos

נופפו בסמכותיות

נהג מונית בניו יורק מביט לארבעה כיוונים ודרך שלוש מראות, מנסה להתחמק מנהגים אחרים, ממתין לנתיב פנוי וסורק במבטו אחר נוסעים - הכל בו-זמנית. אם תרימו את ידכם ברפיון, הנהגים לא יוכלו לראות אתכם ובוודאי לא לחצות ארבעה נתיבי תנועה על מנת לעצור לידכם. כדי לנופף כראוי, רדו מהמדרכה ועמדו בזהירות על הכביש, הניפו את ידכם קדימה, כך שתגיע לזווית של כ-45 מעלות כלפי מעלה. על כף היד שלכם לפנות למטה ועל האצבעות להיות מתוחות. אל דאגה, אם לא נקרית אף מונית בזווית העין, כאשר אתם עומדים כך, נהגי מונית יכולים לקלוט אתכם גם ממרחק של עשרות מטרים. במצב נואש, נענעו את ידכם מעלה ומטה. על מנת לנופף כמו מקצעונים, גשו לעבר אזור הסנטרל פארק ווסט (Central Park West) והביטו באחד הדוֹרמנים - הם מנופפים בידיהם כאילו היו על אי בודד והם מתחננים לעזרה ממטוס אשר חג למעלה. השיטה הזו עובדת תמיד.

לתחילת הכתבה

מונית צהובה בניו יורק. צילום: עידו סלומון

תכננו את שעת הנסיעה

נהגי מונית העובדים במהלך היום, מסיימים את עבודתם בדרך כלל בין 15:00-17:00, נהגי הלילה מסיימים בין 04:00 ל-05:00. בשעות המעבר האלה אתם עשויים להתקשות במציאת מוניות. אם אתם זקוקים למוניות דווקא בשעות ה"חלון" הללו, קחו בחשבון זמני המתנה ארוכים, בפרט אם מדובר בנסיעה ארוכה, כמו למשל לשדה התעופה. נהג שסיים את משמרתו עשוי להסכים להסיע אתכם, אם היעד נמצא בדרך לתחנת המוניות, אך הדבר תלוי גם במצב רוחו, אחרי משמרת של 10-12 שעות.

לתחילת הכתבה

שימו לב ללוחית הזיהוי

המוניות הצהובות הן היחידות המורשות על פי חוק לאסוף נוסעים, העוצרים אותן ברחוב. למוניות אחרות, המכונות "מוניות צוענים" (Gypsy Cabs) או מכוניות שחורות, מותר לאסוף נוסעים שביצעו הזמנה טלפונית בלבד, אך גם הן אוספות נוסעים מזדמנים מהרחוב. כדאי לקחת בחשבון, שנהגי המוניות הצהובות צריכים לעבור בחינה בידיעת השפה האנגלית ובגאוגרפיה. בנוסף, בכל נסיעה מופעל מונה והיא נמצאת תחת פיקוח ה-GPS המרכזי של איגוד המוניות והלימוזינות. במוניות צהובות אפשר גם לשלם בכרטיסי אשראי. יחד עם זאת, אם אתם נמצאים מצפון לסנטרל פארק או בפרברי העיר, לשם מוניות צהובות מגיעות לעתים רחוקות, עלו על המוניות השחורות. אם אתם נמצאים בין הסנטרל פארק ודרום מנהטן, המונית הצהובה היא הבחירה הנכונה עבורכם.

לתחילת הכתבה

הזהרו בלשונכם

כאשר אתם ישובים במושב האחורי של המונית, צאו מנקודת הנחה שהנהג מבין את השפה שלכם. רבים מנהגי המונית בניו יורק דוברים לפחות שתי שפות ולכן קיימת אפשרות שהם מבינים את דבריכם. לכן, אל תאמרו דברים שאינכם רוצים שזרים יבינו.

לתחילת הכתבה

המנעו מ"להתחיל" עם הנהג

עמדו בפיתוי "להתחיל" עם הנהג. נהגי מוניות רבים מדווחים על נוסעים שהם Free Spirit, המשוכנעים שיוכלו לפתות אותם לנשיקה או לארוחת בוקר משותפת שעשוייה להתפתח ליותר מכך, בזמן שהם בתפקיד.

לתחילת הכתבה

שפכו את הלב

כמו שברמנים וספרים עשו לפני, גם נהגי המוניות פיתחו יכולת האזנה מרשימה תוך שמירה על התמקדות בדרך. נצלו את העובדה שהסיכוי לכך שתפגשו אי פעם שוב קטן מאוד וחשפו את סודותיכם. גם אם תעלו על אותה מונית שוב, אתם יכולים לסמוך על הדיסקרטיות שיגלה הנהג. 

לתחילת הכתבה

מוניות בטיימס סקוור. צילום: איתמר ברק

הכינו כסף מראש

אם אתם משלמים במזומן ומבקשים לרדת באזור סואן, כמו למשל הטיימס סקוור, הכינו את הכסף מבעוד מועד כדי להמנע מצפירות עצבניות של נהגים, שממתינים מאחור.

לתחילת הכתבה

תנו טיפ

והיה ונהג המונית שלכם נסע כהלכה ולא סיכן את חייכם או את חייהם של אחרים במהלך הנסיעה, מן הראוי הוא להשאיר טיפ של 15-20 אחוז ממחיר הנסיעה. כמובן שאם אתם סבורים שהוא ראוי ליותר מכך, אתם מוזמנים לעשות זאת. נהגי מוניות משלמים בין 150 ל-200 דולר ביום להחכרת המונית, מקדישים כשני שליש ממשמרתם להחזרת העלות הזה ולרוב חוזרים הביתה עם 50-100 דולר ליום עבודה של בין עשר ל-12 שעות.

לתחילת הכתבה

הכתבה נבחרה ותורגמה על ידי מערכת אתר למטייל מהאתר www.worldhum.com

רוצים לקרוא עוד על חופשה בניו יורק? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
0
×