חתונה בפראג - איך עושים את זה ומה צריך לדעת?

"מה? אתם טסים להתחתן בפראג? לא הייתי בחתונה שלכם כבר?" אחרי (או לפני) החתונה עם השמלה הלבנה, הדודות, ה-DJ והמהבהבים של הרחבה, זוגות רבים בוחרים – או נאלצים – לטוס לחוץ לארץ כדי שלנישואיהם יהיה תוקף בישראל. אז לטובת כל מי ששוקל לערוך חתונה בפראג, אבל חוששים מהתהליך או מהטרחה – כל מה שצריך לדעת על חתונה בפראג – בכתבה שלפניכם
אביטל ישראל - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: חתונה בפראג - איך עושים את זה ומה צריך לדעת?

החתונה שלא נחשבת

על פי הלמ"ס, מתוך 45,149 הזוגות שנישאו ב-2010, 9,262 (עשרים אחוז!) טסו לחו"ל כדי לקבל הכרה רשמית בנישואיהם. רובם המכריע עשה זאת כי (לפחות) אחד מבני הזוג אינו יהודי או שהוא נופל תחת ההגדרה המעורפלת ש"יהדותו מוטלת בספק" ולכן לא מתירים להם להתחתן בארץ. עם זאת, בשנים האחרונות הולכת ומתרחבת התופעה שבה זוגות יהודים למהדרין מחליטים לוותר על נישואים ברבנות ולהתחתן מחוץ לגבולות המדינה.

חלק גדול מזוגות אלה, ככל הנראה, פשוט מתנגד לקונספט של חתונה דתית, ולכן מחליט להתחתן בחתונה אזרחית, אך אחרים – כמוני – מתחברים מאוד לרעיון של הטקס היהודי. לכן התחתנתי כדת משה וישראל: חברים ובני משפחה אחזו בחופה, בן הזוג שבר את הכוס ואמר "הרי את מקודשת לי" וחתמנו על הכתובה והכל. אופס. גם אני חתמתי על הכתובה. והרב שחיתן אותנו בכלל קונסרבטיבי. מה זה אומר בעצם? היהדות רואה בי כאשת איש, נשואה לכל דבר ועניין בעקבות הטקס הזה (ואפילו צריכה להתגרש ברבנות), אך באופן פרדוקסלי – המדינה לא מכירה בנישואיי. כלומר, רב – שאינו אורתודוקסי מהרבנות – אינו מוסמך לערוך טקסי נישואין (על אף הטקס הזהה וההכרה על ידי הדת), ועל כן נאלצתי גם אני לטוס להתחתן מחוץ לארץ.

המדינות הפופולאריות ביותר לנישואים אזרחיים של ישראלים הן ארצות הברית, קפריסין, ברה"מ לשעבר וצ'כיה. בגלל שהתהליך עצמו קצר יחסית, אפשר לשלב אותו בחופשה או בטיול ובכך ליהנות מכל העולמות – חתונה ו(מיני) ירח דבש בבת אחת (אנחנו שילבנו עם פסטיבל הבירה!). למרות שפשוט יותר להתחתן בקפריסין, דווקא פראג נבחרה כיעד לנישואינו (הנוספים), מתוך המחשבה (המוצדקת) שמדהים לבקר בה, והחלום על נישואי קיטש עם נוצות ונצנצים נגנז לבינתיים בגלל שלאס וגאס רחוקה מדי לגיחה קצרצרה.

חתונה בפראג דורשת קצת התעסקות ביורוקרטית. אמנם אף אחד מהדברים שצריך לעשות לא מסובך מדי, אבל כדאי לקחת בחשבון, שצריך לתרגם את הכל לצ'כית ואז בחזרה לעברית, להחתים בחותמות בינלאומיות, לתאם עם המשטרה בפראג וכמובן גם להזמין מקום בעירייה ולדאוג למתרגם (שיהיה אפשר להבין מה קורה בטקס).

בגלל כל אלה, יש מספר חברות בארץ, שמשווקות חבילות של נישואים בפראג, שבמסגרתן דואגים לכל הפרטים – מתרגום המסמכים לתרגום סימולטני של הטקס עצמו. המחיר כולל גם הסעות, טיסות, אגרת רישום ואפילו שמפניה. יש גם מספר חברות צ'כיות-ישראליות בצ'כיה עצמה, שדואגות לכל הפרטים הטכניים של ארגון חתונה בפראג – לא כולל טיסות ומלון.

אז מה צריך לעשות בכל זאת?

כחודש לפני שטסים, צריך ללכת למשרד הפנים ולהוציא תמצית רישום אוכלוסין, שנועדה להראות שאתם רווקים. במקרה הצורך, צריך גם לקחת תעודת גירושין או אלמנות. בחלק מסניפי משרד הפנים אפשר לעשות את זה לבד וללא תור במכונות המוצבות בכניסה. את כל אלה, בצירוף תעודת לידה, צריך לתרגם לצ'כית ולהחתים באפוסטיל (חותמת בינלאומית לאישור אותנטיות מסמכים).

בנוסף, תידרשו למלא מסמך המכיל את פרטיכם האישיים: שם, מקום לידה, שם הורים ומקום לידתם, כתובת והשם שבו תהיו מוכרים אחרי החתונה (נשים יכולות להישאר בשמן הקודם, אם ירצו). אם בחרתם באחת מחבילות ה"נישואים בפראג", צריך פשוט לתת להם את כל המסמכים והם דואגים לתרגם, להחתים, לשלוח לפראג ולשריין את כל התאריכים הרלוונטיים. כל שנותר לעשות הוא לעלות על המטוס, לפגוש בנציג החברה בפראג – ולקבל את שאר הפרטים שם. חשוב לדעת, שצריך להגיע לטקס עצמו בבגדים יפים ועם שתי טבעות.

בעיקרון, כל העניין של אירגון חתונה בפראג אמור להיות קצר ונוח: צריך להגיע לתחנת המשטרה בפראג ולחתום של על מספר מסמכים ובדיקה של הדרכון, בתהליך שלוקח בסביבות הרבע שעה: נכנסים, חותמים, משאירים את הדרכון, חוזרים אחרי כעשר דקות, לוקחים את הדרכון וחותמים שוב. מספר ימים אחרי זה, צריך להגיע עם כל המסמכים לעירייה, לחתום על עוד מסמכים ולהשתתף בטקס קצרצר להפתיע. זהו. בין לבין מן הסתם יש קצת תורים, קצת נסיעות, אבל לא משהו מסובך או ארוך מדי. אם יודעים למה להתכונן.

מסתבר שצריך לדעת מאיזו חברה לקחת חבילות מסוג זה. כי, כפי שהתגלה לאורך הזמן, חלק מחברות הנסיעות השונות לא ששות לחלוק מידע, שלדעתן מיותר, עם זוגות העורכים חתונה בפראג. אם רק היו אומרים לנו באיזושהי נקודה למה אנחנו אמורים לצפות, ככל הנראה היו נחסכים מאיתנו חלק גדול מהעצבים, העייפות והרעב, והיינו נערכים בהתאם. אני בטוחה שלא בכל החברות ולא בכל הימים ההתנהלות היא כזו קלוקלת, אך לדעתי חשוב להיות מוכנים ולדעת לקראת מה הולכים.

דבר ראשון: אל תחנת המשטרה

למרות שנאמר במקור, שמשדה התעופה כולם יפוזרו במלונותיהם ובדרך ייוודע להם באיזה תאריך תיערך החתונה בפראג ומתי צריך להגיע לתחנת המשטרה (עצמאית). אך בשדה חיכתה לנו הפתעה – נלקחנו ישר לתחנת המשטרה. אין ויכוח שזהו סידור נוח בהרבה, כי הרי הצ'ק אין במלון הוא בכל מקרה אחר הצהריים (וכל הטיסות נוחתות בבוקר), אך לו מישהו היא מציין בפנינו שזה יהיה המצב, היינו מכינים עצמינו בהתאם.

במקרה נפלנו על המצב (הככל הנראה חריג), שבו היו כחמישה עשר זוגות שהגיעו מישראל לערוך טקס נישואים בפראג באותו הזמן, לכן חיכינו זמן רב מהרגיל בתחנת המשטרה. כתוצאה מכך, היו שלושים אנשים עייפים, רעבים וללא כסף (כי לא היה מתי או איפה להחליף), שחלקם נאלצו לחכות שעתיים ויותר בתור למשטרה. לשם השוואה, בדרך כלל מגיעים עד חמישה זוגות בכל פעם, וזמן ההמתנה קצר בהרבה. מן הסתם, המארגנים ידעו שכל כך הרבה אנשים יגיעו בבת אחת, אך לא חשבו לעדכן אף אחד מהנוכחים.

מסקנה: תביאו איתכם סנדוויץ' או חטיפים לזמן ההמתנה. ייתכן ותיאספו ישירות משדה התעופה ותודו על כך שהבאתם עמכם אוכל, גם אם תמתינו פחות זמן מאיתנו. לא כדאי להחליף כסף בשדה התעופה, לא מומלץ להחליף בארץ וגם לא בטוח שיש באזור מקום לקנות בו אוכל בכל מקרה, אז עדיף שיהיה, ליתר ביטחון.

דבר שני: חתונה...בפראג?

עם הנחיתה בשדה התעופה, יגידו לכם באיזה יום ובאיזו שעה יבואו לקחת אתכם לעירייה כדי להינשא. אם יש לכם משפחה או חברים שאמורים להצטרף להסעה, תידרשו להודיע על כך לפחות יום מראש ולשלם עשרה אירו נוספים עבור כל אחד מהם. הזוג העורך חתונה בפראג, חייב להביא עימו דרכונים ואם יש עדים – גם הם חייבים להצטייד בדרכוניהם.

בדיוק בשעה היעודה, הגיע נציג של החברה וליווה אותנו להסעה. בדרך עברנו ואספנו עוד מספר זוגות והתחלנו לנסוע אל עבר אולם העירייה. ולנסוע ולנסוע ולנסוע... וכבר יוצאים מהעיר ומגיעים אל הכביש המהיר, העובר דרך אזורי תעשייה ושדות פתוחים ולא ברור לאן, בעצם, נוסעים ואין את מי לשאול (על כך, בהמשך).

בסופו של דבר, ההסעה עוצרת בכניסה לעירייה וכולם יוצאים החוצה. בחוץ מחכה הנציג, שמכניס את כל הזוגות, כדי שיוכלו לחתום על מסמכים נוספים: לאשר שכל הפרטים האישיים שלהם נכונים וכדומה. הנשים גם "חותמות ויתור" על הוספת הסיומת Xובה הנהוגה לנשים בצ'כיה. רק בנקודה זו, קיבלתי יחס אישי כלשהו, שאפשר לי לשאול את מה שאף אחד אחר לא עשה לפני – היכן בדיוק אנחנו נמצאים? אז התברר לי (ולכולנו) שאנו נמצאים בעיירה קטנה, שנמצאת כחצי שעה מפראג (יותר, עם הסיבובים לאסוף את כולם), ששמה הוא מניחוביצ'ה (Mnichovice).

מסקנה: גם אם אומרים לכם שטקס נישואים בפראג הוא קצר, דעו שיש מצב שתאלצו להקצות לפחות שלוש שעות לכל התהליך, כולל נסיעות העוברות בדרכים יפהפיות והמתנה בתור. בנוסף, אולי כדאי לברר אם יש אפשרות לא לחזור עם ההסעה, אלא להישאר בעיירה הקטנה, שנראית מקסימה ומעניינת, או לנסוע ממנה לעיירה אחרת באזור ולחזור באמצעות תחבורה ציבורית אל פראג, כשתרצו בכך.

דבר שלישי: הטקס

אחרי חתימת המסמכים, נקבע סדר להיערכות החתונות. הזוגות הנרגשים, לבושים במיטב מחלצותיהם, חלק מהנשים אפילו בשמלות כלה, יושבים ומחכים לתורם או מצטלמים בחצר העירייה. בהתחשב בעובדה שבעצם מדובר בפס ייצור של חתונות, שבו הזוגות יוצאים נשואים כעבור רבע שעה, הטקס נערך בצורה מכובדת ונעימה, נלקח ברצינות הראויה לו מהנוכחים במקום, ולעתים עשוי להיות אפילו מרגש (בהנחה שלא התחתנתם כבר לפני חצי שנה, כמונו). הזוג נכנס לאולם קטן וצועד מספר צעדים לצלילי מארש החתונה.

אני לא יודעת אם יש נוסח מקובל לטקס נישואין צ'כי, אבל ראש עיריית מניחוביצ'ה, שערך את הטקס, דיבר ברגש ובניגון נעים והדגיש בדבריו את אלמנט ההדדיות והאהבה ואת החשיבות שבהתחלת החיים החדשים בדרך המשותפת. לפחות נראה לי שזה מה שהוא אמר. הוא דיבר בצ'כית. יש לעירייה מתורגמנית שעומדת בפינת האולם ומתרגמת את דברי ראש העיר. במהלך הטקס אומרים כי בני הזוג מצהירים שהם מעוניינים להיות ויחד ושיש להם הסדרי מגורים ופרנסה עתידיים ושידאגו לצרכים זה של זה.


"בהצהרות אלה, מקיימים בני הזוג את כל התנאים הדרושים כדי להתחתן בצ'כיה" – כמה נפלא ופשוט זה, שכל מה שצריך כדי להתחתן זה רצון, טבעת ורבע שעה פנויה. נשאלנו אם אנחנו אכן מעוניינים להתחתן וכששנינו אישרנו, החלפנו בינינו את הטבעות (שהורדנו לפני הכניסה לטקס) וחתמנו על רישיון הנישואין. לאחר מכן, העדים (אם אין לכם עדים משלכם, ישתמשו בנוכחים האחרים בחדר) וראש העיר חתמו ו"אתה רשאי לנשק את הכלה" ו...זהו בעצם. מעכשיו אנחנו נשואים (עדיין). בתום הטקס, הרמנו לכוסות שמפניה לחיי הנישואין, עם חברינו העדים, עד שזורזנו בחזרה להסעה.


מסקנה: הטקס יפה, נעים וסמלי ולזוגות רבים (שלא עשו זאת כבר, בארץ), הוא גם מרגש מאוד – היום החשוב בחייהם. לכן, אל תתנו לאנשי החברה ללחוץ עליכם לחזור להסעה – שתו בנחת ותיהנו מהרגע.

דבר רביעי: מחסום השפה והפרטים הנוספים

כאשר הזמנו חבילת חתונה בפראג, הובטח לנו שיהיה מתורגמן, שילווה אותנו בכל השלבים, כדי שנוכל לקבל מושג לגבי הנאמר בצ'כית סביבנו. הבטחה זו אמנם קוימה, אך מה שלא ידענו, זה שנצטרך למצוא מתורגמן גם מרוסית. בגלל שככל הנראה רוב הזוגות שנאלצים לטוס כדי לערוך חתונה בפראג (ובחו"ל בכלל) הם יוצאי בריה"מ לשעבר, נראה שחברות הנסיעות חושבות שמספיק להעביר את כל המידע הנמצא ברשותם – ברוסית בלבד.

למרות שידוע מראש בדיוק כמה זוגות, שאינם דוברי רוסית מגיעים כדי להתחתן, החומר הכתוב שחולק וההסברים הראשוניים באוטובוס – כולם נערכו ברוסית. בנוסף, ביום החתונה הנהג דיבר רק ברוסית ובצ'כית ואפילו ההסברים שניתנו לגבי המסמכים שיש לחתום עליהם ניתנו ברוסית. רק כאשר שאלנו מפורשות (לא היינו הזוג היחיד שלא דיבר רוסית), הואילו לתת לנו מעט פיסות מידע גם בעברית ואפילו אז, לעתים, לא ניתנה תשובה ברורה.


המידע המודפס וגם הנאמר באוטובוס, היה ברובו מידע שימושי על פראג והאזור (שתורגם לנו על ידי אחת הכלות ולא על ידי גורם רשמי כלשהו) וחשוב להגיד שגם חברי הקבוצה דוברי הרוסית, לא קיבלו מידע משמעותי כלשהו לגבי התהליכים הקשורים לעריכת חתונה בפראג, כך שגם הם הופתעו. המידע היחיד שתורגם לנו רשמית, הוא שאפשר לשכור דרכם שירותי צילום (עבור כמה מאות אירו, תלוי בהיקף הצילומים), מאפרת (100 אירו) וספר (80-100 אירו). אם אתם לא רוצים להוציא כל כך הרבה כסף על צלם, אך עדיין רוצים תיעוד של הטקס, יש פתרונות גם לזה – כל זוג יכול לצלם את הזוג שאחריו (אבל לא זה שלפניו, כדי שלא יקלקל את הטקס של עצמו) ובאחד מהמקרים, אפילו הנהג צילם.

מסקנה: אפשר להביא מתורגמן משל עצמכם, לבקש שאחד מהנוכחים לתרגם או להתעקש שהמלווה יתרגם את דבריו, למרות שהוא לא יעשה זאת ברצון.

עכשיו אנחנו נשואים באמת - גם בישראל

בשורה התחתונה, גם אם מתוכננת לכם חתונה יפהפייה בארץ (או שהיא כבר היתה) ואתם בסך הכל מחפשים הכרה רשמית לנישואיכם, תיווכחו לדעת, שעריכת חתונה בפראג היא חוויה יוצאת דופן, מיוחדת ואפילו קצת מרגשת. התהליך הנוח אינו מסובך במיוחד וגוזל חלק קטן בלבד משאר החופשה המדהימה בפראג. בסופו של דבר (כמה שבועות אחרי, כשהמסמכים יגיעו מתורגמים), תוכלו לגשת למשרד הפנים ולהגיש להם את המסמך, שנחתם על ידי אדם אקראי לחלוטין בחוץ לארץ, שנותן תוקף לנישואיכם. החלק הפחות נחמד הוא שעלולים שלא לדעת למה לצפות, בגלל הבחירה של החברות המארגנות שלא לחלוק מידע שימושי, שהיה יכול לחסוך הרבה אי נעימויות. לנו היו הרבה הפתעות, מקווה שאחרי שקראתם את כל זה – לכם יהיו פחות.

פינת התכל'ס – כל הביורוקרטיה מרוכזת פה:

אם בחרתם לערוך חתונה בפראג באמצעות אחת מהחבילות, דעו שהמחיר כולל תרגום מסמכים, חותמות אפוסטיל, שריון תאריך, תשלום אגרת נישואים, ליווי של מתורגמן והסעות. שימו לב שיש חברות שעוסקות רק בזה, ותצטרכו לדאוג לעצמכם לטיסות וללינה, אך יש מספר חברות שמארגנות “חבילות חתונה”, ואז המחיר כולל גם לינה ומלון (ומשתנה כמובן, בהתאם לעונת השנה, איכות המלון, מספר לילות וכו'). כאמור, בתשלום נוסף תוכלו לשכור צלם, מאפרת, ספר וכדומה.

ובקצרה:

  1. בערך חודש לפני הטיסה, צריך להוציא ממשרד הפנים תמצית רישום אוכלוסין ותעודת לידה. במקרה הצורך, צריך גם תעודת גירושין או אלמנות. לא לשכוח להביא תעודת זהות!
  2. לתרגם את המסמכים הנ"ל לצ'כית ולהחתים ב"אפוסטיל" הבינלאומית. אם לוקחים חבילת חתונה בפראג – לא דורש זמן וכלול במחיר החבילה. אם לא, צריך למצוא מתרגם ולנסוע למשרד החוץ כדי להחתים.
  3. למלא מסמך פרטים אישיים באותיות לועזיות, שישמש לתעודת הנישואים בהמשך. כשתי דקות עבודה.
  4. בהגיעכם לפראג, עליכם לגשת לתחנת המשטרה המקומית, כדי למלא טפסים ולתת דרכונים לביקורת. התהליך עצמו אורך כעשר דקות, אך ייתכן ותיאלצו לעמוד בתור.
  5. לאירוע עצמו יש להגיע בבגדים חגיגיים, עם שתי טבעות ועם דרכונים. גם העדים שמטעמכם צריכים לבוא עם דרכוניהם.
  6. בהגיעכם לעירייה, יש לחתום על הטפסים שמילאתם עם פרטיכם האישיים (בסעיף 3) ועל מסמכים נוספים – פחות מחמש דקות מזמנכם.
  7. טקס חתונה בפראג (ובצ'כיה בכלל) אורך בסביבות הרבע שעה, אך יש סיכוי שתאלצו להקצות זמן גם לנסיעות לעירייה וממנה – עד 45 דקות לכיוון.
  8. לתרגם את תעודת הנישואים לעברית ולהחתים גם אותה ב"אפוסטיל". שוב, אם לקחתם חבילת חתונה בפראג – החברה תדאג לכך.
  9. מספר שבועות לאחר מכן, תתקבל תעודת הנישואין, שעמה יש לגשת למשרד הפנים.

ואם כבר הגעתם לפראג, הנה הדברים השווים ביותר לראות בה:

בחזרה למעלה

יעדי הכתבה

סגור
0
×