פלא עולמי אמיתי - טיול בויאטנם שלא איבדה מקסמה

ויאטנם היא מדינה מופלאה, עמוסה במאכלים טעימים, נופים משגעים ואנשים חברותיים. אז אמנם דוכני אוכל והמון אופנועים יקיפו אתכם מכל עבר, אבל גם אווירה אותנטית עם השפעות צרפתיות וניחוח כפרי. על ויאטנם, הערים שמומלץ לבקר בהן, המקומיים ומה שביניהם
לילך קירנברג
|
תמונה ראשית עבור: פלא עולמי אמיתי - טיול בויאטנם שלא איבדה מקסמה
© לילך קירנברג

על אנשים, אוכל רחוב ואופנועים

כשנוחתים בויאטנם מבינים את השוני הגדול בינה ובין ישראל. שתי המדינות האלו קיבלו עצמאות בסמיכות, האחת מדינה מודרנית, דמוקרטית ומערבית, שבה ניתן לראות, לעיתים, יותר גורדי שחקים מאשר דשא. השנייה, מדינה קומוניסטית (יותר נכון להגיד רפובליקה סוציאליסטית), עולם שלישי, שבו בית עם יותר משתי קומות נחשב לפריבילגיה. אבל אלו אנשים הם הויאטנמים! בשום מקום שטיילתי בו בעולם לא נתקלתי באנשים כל כך נחמדים, אכפתיים ואדיבים. תודעת השירות שלהם היא מעל ומעבר, ואפילו אם תשנו סתם בבית של מישהו מקומי, תרגישו כמו במלון חמישה כוכבים. אז נכון שגם פה צריך להיזהר מנוכלים, אבל האמת היא שחוץ מנהג מונית אחד בהאנוי, לא נתקלנו במשך שבועיים באף אחד שניסה לרמות אותנו. עם זאת, ובלי ניגוד, מצאתי את האנשים שהצליחו לנצח את הישראלים בקולניות והוולגריות שלהם - הויאטנמים. הם צועקים המון, נוגעים או מתנגשים בך, מתעטשים בלי לשים יד, וטיסה פנימית בויאטנם יותר קשה מנסיעה ברכבת בישראל ביום ראשון בבוקר.

רוב העסקים במדינה נמצאים בבתים של האנשים, כך שחנות או מסעדה נמצאות בקומה הראשונה, ובני המשפחה מתגוררים בקומה השנייה. בדרך כלל, ניתן לראות את הסבא והסבתא בבית עם הנכדים שלהם, כאשר ההורים יוצאים לעבוד בעיר. גידול הילדים על ידי הסבים והסבתות הוא דבר מקובל בויאטנם בגלל הצורך של ההורים הצעירים לעבוד שעות רבות על מנת לפרנס את המשפחה.

דבר נוסף שפופולארי בויאטנם, וספציפית בכל עיר, זה אוכל הרחוב שלה. למעשה, לא תצליחו ללכת על המדרכה ברחוב, כי אופנועים יחסמו את דרככם או שאנשים היושבים על שרפרפים מול דוכן האוכל יגרמו לכם לרדת לכביש. אני ממליצה לחפש דוכן של אוכל רחוב שיושבים בו הרבה אנשים ולהזמין את המנה שמכינים בו כמו: באן מי, מרק פו, ספרינג רול, בון צ׳ה וכדומה. יש אפילו דוכנים שמציעים בירה מהחבית שהם בישלו בעצמם. אם אתם פחות הרפתקנים, יש בהאנוי מקום שבו יש אפילו תפריטים באנגלית, ובכל ערב הדוכן עמוס בלקוחות. אנחנו אכלנו שם פעמיים מרוב שהיה לנו טעים. ה"מסעדה" הזו נקראת Bit Tet Hai Ty. כתובת: רחוב Hang Giay מספר 20 (במפגש עם רחוב Hang Buom).

לבסוף, דבר אחרון שמאפיין מאוד את ויאטנם זה האופנועים. יותר נכון, האופנועים והצפירות בכבישים. למעשה, רק בשנת 2000 האופנועים הגיעו לויאטנם, עד אז אנשים פשוט התהלכו ברגל מהכפר אל העיר, במשך שעות ולפעמים אף ימים. אין פה ממש תחבורה ציבורית, והכביש המהיר היחיד במדינה הוא בין האנוי לסאפה (וגם זה לדעתי רק בגלל התיירות לעיר ההררית). אחד המדריכים בטיול שלנו סיפר לנו שכאשר הוא יצא לבלות עם חברים בסאפה, הוא היה לוקח בבקבוק מיוחד עם יין אורז (אותו הם מכינים בבית), הולך במשך יומיים! וישן בחוץ בלילה. זאת, כדי להגיע לפסטיבל האהבה (Love Festival), שהתקיים בימי שבת, עבור כל הרווקים והרווקות שרוצים למצוא בן/בת זוג. כך הוא מצא את אשתו (אגב, כיום הפסטיבל הזה מתקיים בסאפה, אך הקסם שלו קצת אבד, והוא יותר מוקד תיירות מאשר נקודת מפגש בין רווקים).

בכל אופן, אופנועים! 15 שנים בלבד, וויאטנם היא מעצמת אופנועים. 33 מיליון אופנועים במדינה בעלת 94 מיליון תושבים. ותאמינו לי שבכביש שומעים את כולם. הויאטנמים נוהגים לצפור בכל פעם שיש איזו שהיא סכנה שמתקרבת. למשל, כשמתקרבים לעיקול או אופנוע שבדיוק עלה לכביש, כשאדם מנסה לחצות, כאשר רכב מגיע מולך, כשאתה מנסה לעקוף משמאל, ואפילו כשהכל בסדר בכביש, גם אז משהו קטן יגרום להם לצפור. זה תקף לכל אופנוע, משאית, אוטובוס או מונית. אז שימו לב לא לקחת חדרים בבתי מלון עם חלון לצד הכביש.

ובכל זאת, אחד הדברים המרתקים בהאנוי זה לראות את אלפי האופנועים הדוהרים בכבישים בשעה חמש בערב, כאשר המקומיים מסיימים את יום עבודתם וחוזרים הביתה. חציית הכביש בהאנוי היא אטרקציה לא פחות חשובה, עקב המוני האופנועים בכבישים. אבל אחרי כמה פעמים פשוט תתרגלו לזה - מתחילים לחצות ולא מפסיקים, האופנועים פשוט יסתדרו. זה כמו מלא עכברים קטנים שרצים בכביש וצריך לפלס את דרכך בתוכם. הכי חשוב לא לעצור באמצע הכביש, פשוט להמשיך ללכת (בזהירות, כן?!).

ויאטנם היא מדינה ענקית, ואם רוצים לטייל ברוב שטחה דרוש לכך הרבה זמן. אז איך מתחילים לתכנן טיול בויאטנם? קודם כל צריך לחשב כמה זמן הטיול שלכם יכול להימשך. אנחנו עשינו טיול של 12 ימים ולכן החלטנו להתמקד בצפון ובמרכז ויאטנם. חשוב גם לבדוק את מזג האוויר ולהתחשב בכך. אנחנו טיילנו בסוף חודש אוגוסט ולמרות תחזיות הגשמים שהיו צפויים לנו, ירד עלינו גשם רק פעמיים.

מאחר והיו ברשותנו רק 12 ימים לא רצינו לבזבז את הזמן בדרכים, לכן החלטנו לקחת טיסת פנים להוי אן, ולא לקחת אוטובוס שעובר בנין בין (Ninh Bình) והואה (Hue). כמו כן, לקחנו רכבת לילה לסאפה, וכך לחסוך את זמן הנסיעה. למי שיש זמן, הייתי ממליצה על אוטובוס במהלך היום לסאפה ולא רכבת לילה. על כך אפשר לקרוא בכתבה על סאפה.

האנוי – הצצה לשנות ה-80

האנוי (Hanoi) בירת ויאטנם, המונה כשישה מיליון תושבים, היא העיר המאפיינת ביותר את ויאטנם לדעתי. סיבוב בעיר העתיקה בשנת 2015 יכול לספק הצצה טובה מאוד לאיך החיים נראו פה במאה הקודמת. החוסר קדמה (פרימטיביות) נשמר היטב אל מול הבניינים הגבוהים, שמנסים לקום בחלקים האחרים של העיר. הרכבת שעוברת בתוך השכונות, מרחק מטר מדלתות הכניסה של הבתים, חוטי החשמל הגלויים שנתלים ברחוב ממש מעל ראשיכם והרוכלים שעדיין מהלכים עם מקל עליו תלויים שני סלים בצדדים. כל אלה שייכים לויאטנם, המדינה שנתקעה איפשהו בשנות ה-80, והאמת - שזה כל היופי שלה.

העיר העתיקה הוא האזור התיירותי הבולט של האנוי. ברחובות העיר העתיקה ניתן למצוא חנויות ובתי עסק מקומיים. אני ממליצה לבלות חצי יום בשיטוט בסימטאות העיר העתיקה. תתכננו טיול בן יום אחד בהאנוי. רעש צפצופי האופנועים שלא פוסק וריח הפיח, בהחלט נסבלים למשך יום אחד ולא יותר. האנוי היא עיר עמוסה ודחוסה, שווה לבקר בה, אבל כדאי לעזוב עם טעם טוב. לכתבה שלי על האנוי >>

הלונג ביי – מפרץ שהוא פלא עולמי

הלונג ביי (Halong Bay) הוא מפרץ בצפון ויאטנם, המכיל אלפי איים קטנים מצוקי גיר ענקיים, שנחשב לאתר מורשת עולמית לפי ארגון אונסק"ו ולאחד משבעת פלאי העולם. השייט במפרץ הוא מרהיב, הנוף הוא יפהפה, המים כחולים וצלולים ואם לוקחים את חברת השייט הנכונה, אז החוויה כולה בהחלט יוצאת דופן. בדרך אפשר לראות כפרים צפים, מערות נסתרות, וכשעושים שנורקלים אז גם המוני דגים.

הנסיעה להלונג ביי נמשכת ארבע שעות מהאנוי, ולרוב מזמינים את הטיול באחת מסוכנויות הטיולים בהאנוי. אפשר להזמין שייט של שלושה ימים ושני לילות, או של יומיים ולילה אחד. אני חושבת שיומיים מספיקים למפרץ זה, אבל אם קשה לכם עם נסיעות ארוכות, כדאי לקחת את השייט בן שלושת הימים, כך לא תצטרכו לנסוע ארבע שעות הלוך, ולמחרת ארבע שעות חזור.

כשאתם בוחרים את חברת השייט, לפני כן תנסו לקרוא המלצות. המחירים לאטרקציה הזאת יקרים יחסית לשאר ויאטנם, אבל זה שווה כל שקל. אם אתם רוצים ליהנות ולישון טוב ויש לכם תקציב, אל תיקחו שייט שזול יותר מ-120 דולר לאדם. לרוב, הצעירים לוקחים את החברות שמציעות במחיר זול יותר, וזה תלוי באיזו רמה תרצו את הספינה שלכם. לכתבה שלי על הלונג ביי >>

סאפה – טרסות אורז ואירוח כפרי

סאפה (Sa Pa) היא עיר הררית אליה נהרו הצרפתים בזמן שלטונם בויאטנם. בזכותם יש מסילת רכבת מהאנוי לסאפה, ואם תיקחו את רכבת הלילה בהחלט תרגישו לרגע תקועים במאה ה-20. על סאפה אסור לוותר כשמתכננים טיול בויאטנם. מזג האוויר הקריר, הנופים המשגעים, הכפרים המיוחדים שסביבה, טרסות האורז הרבות והאנשים הנחמדים, גורמים לסאפה להיות חוויה בלתי נשכחת בזמן טיול בויאטנם.

בסאפה מומלץ לקחת טיולים מאורגנים כדי לראות את הכפרים שמסביב לה, כאשר כל כפר שייך לשבט אחר. כדאי לראות את הנוף היפה ואפילו להתארח בבית כפרי אמיתי ללילה. את הטיולים מזמינים בהאנוי ביחד עם כרטיסי האוטובוס / רכבת לסאפה. לכתבה שלי על סאפה >>

הוי אן – קפה ומאפים צרפתיים

בשונה לגמרי מהאנוי, הוי אן (Hoi An) היא עיר שחייבים לבקר בה במשך ארבעה ימים לפחות. היא שונה לחלוטין מהאנוי, כמעט בכל דבר. בהוי אן אפשר לראות את ההשפעות של הצרפתים והיפנים ששלטו בויאטנם, ותרבותם התמזגה בתרבות הויאטנמית. המאפים והקפה הצרפתיים, הבנייה היפנית והאורות היפנים, יחד עם המאכלים המסורתיים הויאטנמים, הופכים את הוי אן לשיא של הטיול בויאטנם, לפחות לדעתי.

העיר העתיקה בהוי יאן יפהפייה ושקטה, והליכה ברחובותיה תגרום לכם לרגע להרגיש כאילו אתם באירופה. המסעדות ובתי הקפה המצוינים, החנויות והגלריות המיוחדות, והשייט בנהר - כן, כן, מדובר על ויאטנם. בהוי אן יש גם חוף רחצה שלא נופל מחופי תאילנד, ואפשר לעשות קורס בישול וללמוד קצת על המטבח המקומי. בנוסף, שיטוט על אופניים בעיר העתיקה, מסאז'ים זולים כשעייפים, בירות בארבעה שקלים בשעות אחר הצהריים, תפירת חליפות במחירים מצחיקים - כל אלה יגרמו לכם להתגעגע להוי אן כשתחזרו לארץ. לכתבה שלי על הוי יאן >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×