בעקבות האמנות בפריז – טיול בין הגלריות הנסתרות במארה

ההיסטוריה של רובע מארה המפורסמת והמקסימה, מתפרשת על פני כמעט 1,500 שנים, כשכל מאה נתנה לו ארכיטקטורה מעט שונה. בליל זה יוצר את האווירה המיוחדת של האזור, שמפורסם בזכות חנויות הבוטיק וגלריות האומנות בו. לפניכם טיול של כשלוש שעות וחצי בין הגלריות הנסתרות של הרובע. רק אל תשכחו להסתכל גם למעלה מדי פעם – הבתים היפים ביותר נמצאים בקומות העליונות.
חנה לנדאו
|
מפה
תמונה ראשית עבור: בעקבות האמנות בפריז – טיול בין הגלריות הנסתרות במארה
© איתמר ברק

קצת היסטוריה

מי שמטייל ברחובות רובע המארה בפריז, יזכה במסע ב”מנהרת זמן”, כיוון שההיסטוריה תציץ אליו ממש מכל עבר, ונדמה שלכל בית יש את הסיפור האישי שלו. בגלל קוצר היריעה, נקצר היסטוריה של כמעט 1,500 שנה למספר פסקאות בודדות, על מנת שתוכלו לקבל תמונה כללית על הרובע המיוחד:

בתחילה היו במקום מנזר אחד או שניים, שנבנו על קרקע של ביצות, לא רחוק מהאי סיטה, שבו נבנה ארמון המלך (המבנה המשמש כיום כבית המשפט). מאות שנים מאוחר יותר, מיבשים את הביצות והאצולה יוצאת מארמון המלך, ובונה ארמונות גדולים ומפוארים, ובהמשך גם ארמונות קטנים למקורבי המלוכה, לחברה הגבוהה ולבורגנות.

עם השנים, הארמונות האלה, שנקראים Hôtel Particulier, מחליפים בעלים והופכים אט אט לבתי דירות. במקום האורוות וחניית הכרכרות, קמים בתי מלאכה, ובתי חרושת קטנים. הרחובות הקטנים והצרים שנבנו, במשך הזמן הופכים לסמטאות מוזנחות ושחורות מפיח הפחם ואין כמעט זכר לפאר. רק הארמונות הגדולים ממשיכים לשרוד ולנהל חיי בורגנות. לאחר המהפכה, משנים הארמונות שננטשו את יעדם והופכים למוזיאונים או לנכסים לאומים של הרפובליקה הצרפתית. הסימן היחידי שנשאר מהארמונות הקטנים הינן דלתות הענק ושערים מדהימים ביופיים.

בין שתי מלחמות העולם, מתיישבים במקום מהגרים יהודים ומקימים תעשיות קטנות וחנויות של סיטונאים. בשנות השישים מתחילים לשפץ את הבתים המתפוררים, יופיים המקורי משוחזר ומחלקים אותם לדירות פאר לקניה או להשכרה.

הרחובות הקטנים והצרים משופצים גם הם, ומשכונה עממית ואפורה הופך המקום לאזור יוקרתי ושוקק חיים. את מקומן של החנויות הסיטונאיות שהיו בבעלות יהודית, תופסים סיטונאים סינים. בוגרי בתי ספר לעיצוב פותחים בוטיקים מכל התחומים (ריהוט, עיצוב, ביגוד ועוד), ובנוסף, קונדיטוריות מיוחדות, בתי קפה קטנים ומסעדות צצים בכל פינה ומביאים מגוון רחב של אנשים לאזור המארה, שעד היום לא מפסיק לשנות את פניו.

בארמונות המשופצים נפתחו גלריות בינלאומיות, המציגות עבודות של אמנים עכשוויים וידועי-שם מרחבי העולם, לצד גלריות קטנות יותר, המציגות את יצירותיהם של אמנים מקומיים. מומלץ לבקר בגלריות האלה, ולא רק בזכות התערוכות שמוצגות בהן, אלא גם בגלל מיקומן והעיצוב הפנימי שלהן. חשוב לא להחמיץ גם את הגלריות הקטנות שנמצאות ממש על הרחוב, ובאותה ההזדמנות לשים לב גם לבתים המיוחדים והמעניינים שבהם הן נמצאות. טיול האומנות שלנו נמשך כשלוש שעות וחצי (ולפעמים יותר, תלוי בקצב ההליכה), ואפשר לחלק אותו לשניים: הגלריות שבאזור מוזיאון פומפידו והמוזיאון היהודי (אפשר גם להמשיך עד לשוק "הילדים האדומים); והגלריות באזור Filles du Calvaire ו-Saint-Sébastien.

אזור מוזיאון פומפידו והמוזיאון היהודי

המסלול שלנו מתחיל בקרבת Hôtel de Ville, בניין העירייה של פריז. מדי שנה, במהלך החורף, מוקם משטח החלקה על הקרח בכיכר שבחזית הבניין היפה. ניתן לשכור מחליקיים במקום ואילו ההחלקה עצמה ללא תשלום. בדרכנו לגלריה הראשונה, לכו ברחוב Renard ופנו ברחוב השני שמאלה, אל עבר Galerie Nathalie Obadia. הגלריה מחולקת לשני חלקים קטנים מאוד, שאחד מהם מציג לעתים יצירה אחת בלבד, ואילו השנייה גדולה רק במעט. בדרך כלל תוכלו למצוא כאן תערוכות מעניינות של אמנים ידועים.

 • כתובת: 3-5 rue du Cloitre Saint-Merri
 • שעות פתיחה: שני-שבת בשעות 11:00-19:00
 • מטרו: קו מספר 1 או 11 לתחנת Hôtel de Ville

ממשיכים בהליכה ברחוב du Renard, עוברים את מוזיאון פומפידו (שנשאיר את הביקור בו ליום אחר), וממשיכים ברחוב, ששמו מתחלף ל-rue Beaubourg. במספר 30, תגיעו ל-Galerie Daniel Templon (יש ללחוץ על הכפתור על המשקוף הימני ולדחוף את הדלת). הגלריה, בת ה-50 (!), מציגה תערוכות של אמנים עכשוויים ידועים. גם החלק השני של הגלריה, שנמצא בסמטה שמעבר לכביש, שווה ביקור.

 • כתובת: 30 rue Beaubourg
 • שעות פתיחה: שני-שבת בשעות 11:00-19:00
 • מטרו: קו מספר 11 לתחנת Rambuteau

אם אתם כבר בסביבה, ונמצאים בחברת ילדים קטנים (או שאתם בעצמכם ילדים ברוחכם), לא כדאי להחמיץ את מוזיאון הבובות (Musée de la Poupée), שממוקם בסמטה קטנה ללא מוצא, כמה עשרות מטר לפני שמגיעים לגלריה טמפלון. המוזיאון ממוקם בפינה כפרית ושקטה, שתגרום לכם לשכוח לגמרי שמדובר, למעשה, במקום מרכזי וסואן של עיר האורות. זהו מוזיאון פרטי עם אוסף ענקי של בובות, ואפילו בית חולים לבובות (לידיעת כל בעלי הבובות הפצועות והחבולות!). זוהי חוויה נהדרת לילדים.

 • כתובת: Impasse Berthaud, quartier Beaubourg
 • שעות פתיחה: שלישי-שבת בשעות 13:00-17:00
 • דמי כניסה: 4, 6, 8 אירו לפי הגיל
 • מטרו: קו מספר 11 לתחנת Rambuteau

ליד המוזיאון יש גן קטן, שבעבר היה שייך לארמונות הסובבים אותו, ובכללם גם Hôtel Saint Aignan (שכיום הוא המוזיאון היהודי). הגן עצמו אינו גדול במיוחד, אך יש בו פינות מסתור רבות ופינת משחקים. מומלץ לטייל בו באביב ובקיץ, כשהכל ירוק ופורח.

ממוזיאון הבובות חזרו לרחוב הראשי ופנו לרחוב rue Rambuteau, שעבר לא מזמן שיפוץ. זהו רחוב שנעים מאוד לשוטט בו, בזכות מאפיות הבוטיק של עוגיות צבעוניות שנפתחו בו בכל פינה, ובתי הקפה ששופצו וחודשו בו. מומלץ, כמובן, לשבת וליהנות מקפה ומאפה באחד המקומות המקסימים הללו.

משם פנו לרחוב Temple, שבו תוכלו לבקר במוזיאון היהודי (מספר 71), או להמשיך בסיור הגלריות. בצמוד למוזיאון, במספר 79 ברחוב, נמצא Hôtel Montmor, ובו שתי גלריות. גם פה יש ללחוץ על הכפתור שליד הדלת הכבדה ולדחוף אותה פנימה. לאחר מכן, חצו את החצר הראשונה ופנו ימינה בחצר השנייה, אל עבר Galerie Marian Goodman. בגלריה זו תוכלו להתרשם מתערוכות המתחלפות בכל חודש. מדובר בעיקר ביצירותיהם של אמנים בינלאומיים, שבעלת הגלריה, יהודייה החיה בניו יורק (ובבעלותה גם גלריות בלונדון ובניו יורק), מביאה במיוחד לפריז.

הגלריה השניה, Galerie Mitterrand, נמצאת בצד השני של החצר, מצד שמאל. תמצאו כאן תערוכות מעניינות של אמנים עכשוויים בעלי שם. הגלריה נמצאת בקומת הקרקע, אך כדאי גם לחפש את המדרגות הנסתרות שליד הדלפק ולרדת למטה. מעניין ללכת בין חדרי המרתף, שהורחבו לאחרונה, עד שמרגישים שמגיעים כמעט מתחת למוזיאון היהודי – מה שמשרה אווירה מסתורית למקום.

מקומת הקרקע, אפשר לצאת לחצר פנימית ולהמשיך את הסיור באגף נוסף של הגלריה, שנפתח רק לפני חודשים ספורים. שם מוצגות יצירותיהם של אמנים צעירים ובלתי ידועים. סיירו בחצר של הארמון ותציצו לעבר הגן שראיתם לפני כן. בעבר, כשהגן היה שייך עוד לארמון, הוא שימש את הדיירים לטיולים באוויר הפתוח וכן לאספקת ירקות ופירות טריים למטבח.

 • כתובת: 79 rue du Temple
 • שעות פתיחה: שתי הגלריות פתוחות בשני-שבת, בשעות 11:00-19:00.
 • מטרו: קו מספר 11 לתחנת Rambuteau

אזור Filles du Calvaire ו-Saint-Sébastien

כדי להגיע לקבוצת הגלריות הבאה, צריך לחצות כמעט את כל המארה, בדרך נעימה, העוברת ברחובות מעניינים: חוזרים אחורה ב-rue du Temple ופונים לרחוב Braque. זהו רחוב קטן, עם ארמונות קטנים. לא לכל ארמון במארה יש סיפור מעניין, לכן לא נעצור ברחוב, אבל שווה להרים את העיניים להסתכל על יופי המבנים.

ב-rue de Archives מספר 58 נמצא שער הכניסה לארמון Hôtel Soubise, היפהפה. זהו המבנה היחיד שנשאר מהארמון הראשון שנבנה על ידי קליסון, וכיום הוא חלק מארמון סוביס. בארמון זה תוכננו המתקפה ורצח הפרוטסטנטים ב"ליל סנט ברטלמי", ומאז תקופת נפוליאון משמש המקום כארכיון הלאומי של צרפת.

כדאי לסייר בשבילים העוברים דרך הגן הקטן, חולפים על פני נחל המתפתל עד למזרקה, ומובילים לפינות נסתרות, שהופכות רומנטיות במיוחד בקיץ, באביב ובסתיו. אפשר לשבת ולנוח מהטיול האמנותי הארוך על אחד מעשרות הספסלים הפזורים ברחבי הפארק, המוסתרים על ידי שיחים או עצים. אם תעצמו עיניים, תוכלו כמעט לראות את בני האצולה שהתגוררו כאן, מטיילים בשבילים הלבנים. הכניסה הראשית היא מרחוב rue des Francs Bourgeois, והמקום פתוח בימים רביעי-שני בשעות 8:00-18:00. הארכיון פתוח בשעות 10:00-17:30 (בסופי שבוע נפתח ב-14:00), והכניסה אליו עולה 4-6 אירו.

ביציאה, פנו ל-rue des Quatre Fils ומשם שמאלה לרחוב הראשון, רחוב Charlot על שם של קלוד שארלו, שפיתח את האזור במאה ה-19 (ולא על שם שארלו צפלין, כפי שרבים חושבים בטעות). כדאי להקדיש מספיק זמן ליהנות מהאווירה ברחוב הזה ומומלץ להיכנס לגלריות הקטנות ולחנויות הבוטיק של המעצבים השונים.

אציין רק שני מקומות: הראשון הוא Hôtel de Retz במספר 9. בעבר היה במקום בית חרושת לצעצועים וכיום זהו מרכז אומנותי ובו תערוכות מתחלפות, כמו גם חנות לדברי אומנות ובית קפה. המקום פתוח רק כאשר מוצגות בו תערוכות בשעות 10:00-19:00. תוכלו לראות כאן בעיקר תערוכות צילום, אבל לפעמים גם מיצגים של אמנים. חללי התצוגה יפים מאוד, וחלקם אף השתמרו כפי שהיו בעבר. קחו בחשבון שדמי הכניסה קצת גבוהים (בעיקר ביחס למרכז שאינו מוזיאון) ונעים בין 8 ל-12 אירו.

המקום השני הוא שוק "הילדים האדומים", שנקרא כך כיוון שבמקור היה בית יתומים שבו הלבישו את הילדים בבגדים אדומים, על מנת שיוכלו לזהות אותם. היום זהו שוק אוכל מיוחד ועממי, שמשתלבים בו מטבחים פתוחים ובו מאכלים אותנטיים. זהו מקום מעולה לעצור בו לקפה וחטיף, באווירה של פריז הישנה או סתם לשוטט בין דוכני האוכל והשוק.

 • כתובת: 35 rue Charlot
 • שעות פתיחה: שלישי-שבת 8:30-13:00 ו-16:00-19:30 (שישי-שבת עד 20:00), ראשון 8:30-14:00.
 • מטרו: קו 8 לתחנת Filles du Calvaire או לתחנת Saint-Sébastien – Froissart.

אחרי הבילוי בשוק, צאו לרחוב Bretagne ומשם תגיעו לקבוצת גלריות המרוכזות על פני שטח קטן יחסית, כך שהמעבר ביניהם פשוט ונוח. כדאי לעשות את המאמץ ולעלות במדרגות התלולות ל-Galerie Xippas, הנמצאת בקומה הראשונה של rue Vieille Temple מספר 108. זוהי גלריה קטנה המציגה אמנים עכשוויים ומקוריים מאוד. המקום פתוח בימים שלישי-שבת בשעות 11:00-19:00.

לא רחוק משם, ברחוב Debelleyme מספר 5, נמצאת Galerie Karsten Greve. בבניין הישן תוכלו לראות תערוכות טובות של אמנים מיוחדים, מאוד עכשוויים עם טכניקות מקוריות. אל תוותרו על הביקור בקומות העליונות.

 • כתובת: 5 rue de Debelleyme
 • שעות פתיחה: שלישי-שבת 10:00-19:00
 • מטרו: קו 8 לתחנת Filles du Calvaire או לתחנת Saint-Sébastien – Froissart.

ב-Galerie Thaddaeus Ropac הסמוכה, תוכלו לבקר בתערוכה מיוחדת ומקורית בחלל המעוצב שבקומת הקרקע. גם במקרה זה לא כדאי לוותר על ביקור בקומה העליונה ובמרתף, שבשתיהן יש תערוכות שונות לגמרי.

 • כתובת: 7 rue Debelleyme
 • שעות פתיחה: שלישי-שבת 10:00-19:00
 • מטרו: קו 8 לתחנת Filles du Calvaire או לתחנת Saint-Sébastien – Froissart.

אפילו הכניסה ל-Galerie Perrotin, שנמצאת ב-Hôtel de Mannevill, מרשימה מאוד. עם זאת, כדאי לעלות לקומה העליונה על מנת להתרשם משאר התערוכה (בין שתי הקומות יש מדרגות שמובילות ליציאה אחורית לרחוב ללא מוצא ולהמשך הגלריה). כשאין תערוכה בגלריה העליונה, הם סוגרים את המדרגות ליציאה האחורית.

 • כתובת: 76 rue de Turenne
 • שעות פתיחה: שלישי-שבת 11:00-19:00
 • מטרו: קו 8 לתחנת Filles du Calvaire או לתחנת Saint-Sébastien – Froissart.

סיורכם האמנותי יסתיים ברחוב St Claude וממנו תוכלו לעלות ברחוב שכולו מלא בגלריות קטנות. אם תגיעו עד לשדרות Beaumarchais, תוכלו להיכנס לקפה Merci Merci (במספר 111), שבו תוכלו לנוח וליהנות מקפה, עוגות ביתיות או סלטים. והחוויות עוד לא נגמרו! גם קפה מרסי מסתיר כמה הפתעות. צריך רק להכנס לפנים בית הקפה ולגלות את הספריה וחנות ענקית לעיצוב (שלוש קומות של גדג'טים!).

כמה טיפים לטיול במארה ובגלריות

* כמעט לכל בית גדול יש סיפור. רוב הסיפורים הם על בעלי הארמונות. מעטים קשורים להיסטוריה של צרפת, ורובם הם אלמונים שנשכחו. הגנים הקטנים שבמארה, הם רק חלק קטן שנשאר מהגנים הגדולים של הארמונות. רוב שטחי הגנים הציבוריים נמכרו ונבנו עליהם ארמונות קטנים או רחובות המארה, אך עדיין ניתן למצוא חלקים מהם, המסתתרים מאחורי הארמונות והרחובות. רוב הגנים, השייכים כיום לעריית פריז, חודשו ובכל אחד הם יש חלקת אדמה, שניתנת לארגונים של דיירי הסביבה כדי שיוכלו לגדל בהן ירקות ופרחים.

* שימו לב, שבמרץ (חודש האופנה), מרבית הגלריות משכירות את חלליהן ליצרני אופנה, כך שהן פתוחות רק לקניינים ולא למבקרים.

* אם אתם (במקרה) אמנים מטיילים, שרוצים להציג את עבודותיכם בגלריות, כדאי לדעת שהגלריות הגדולות בוחרות להציג רק אמנים ידועים, בעלי שם בינלאומי בלבד. כלומר, לא שמים דגש על איכות האומנות, אלא על ההכרה הבינלאומית.

הכותבת היא מדריכת טיולים בפריז, שמתמחה בסיורים ברובע מארה hannalandau@free.fr

לתחילת הכתבה

מתכננים טיול בפריז? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×