טיול בעמק הלואר בצרפת - לא רק טירות

עמק הלואר הוא הרבה יותר מהמלך פרנסואה הראשון וטירות מלאות מזימות זדוניות ונסיכות ענוגות. כשאומרים לואר חושבים על המלך לואי ה-14-15-16 או כל לואי, או פרנסואה אחר בסדרת המספרים העוקבים של המלוכה הצרפתית, חושבים על מזרקות מדהימות, נברשות קריסטל, מראות עם מסגרות זהב ומטען צרפתי-היסטורי. יחד עם זאת, איזור הלואר הוא הרבה יותר מטירות.
יונית אבני
|
תמונה ראשית עבור: טיול בעמק הלואר בצרפת - לא רק טירות
Thinkstock Imagebank ©

עמק הלואר - קוים לדמותו

כשמחפשים יעד לטיול קצר בצרפת, בשילוב עם כמה ימים בפריז הנאווה, טיול בר מצווה או ביקור משפחתי ביורודיסני, מגלים שצרפת היא למעשה מדינה ענקית ולא יעיל בעליל להגיע ליעד בודד ובו לבלות מספר ימים ספורים. ההחלטה להתמקם ביעד אחד לטובת לינה, לאורך כל המסלול, מבלי לנדוד כל לילה לבית הארחה או מלון אחר, מחזקת את הסברה כי עמק הלואר (Val de Loire) הוא היעד הנכון לטיול מסוג כזה. אין כל צורך קיומי לטייל רק בחודשים יולי-אוגוסט, גדושי התיירים, אלא גם באביב או בסתיו ואפילו בחורף, כך מגיעים אל הלואר, וכאשר מגיעים ללואר - מתאהבים.

לואר טירה


האזור שוכן על גדות נהר הלואר. נהר הלואר זורם לאורך 1,013 ק"מ עד השפך במפרץ ביסקאיה (Golfe de Gascogne) אל צפון האוקיינוס האטלנטי, לחופיה המערביים של צרפת. איזור זה מהווה את ערש התרבות ההיסטורית-הצרפתית. העמק ידוע בטירותיו ובדרכי היין שבו ולמעשה הוא משתרע על פני שתי נפות צרפתיות: סאנטר (Centre) ופיי דה לואר (Pays de la Loire). האזור התיירותי יותר שוכן בחלק שבין אורליאן (Orléans) לטור (Tours) או אנג'ה (Angers), בדרך כלל. במשך דורות היה האזור מבוקש על ידי אצולת צרפת ומלכיה, שביקשו להנציח את עצמם בפאר רברבני. מיקומו של הלואר מספיק קרוב לפריז, כ-300 ק"מ דרומית-מערבית - עובדה שרק תרמה למידת האטרקטיביות שלו. האצולה הצרפתית בחרה את הלואר בגלל היופי שלו, הנופים והתנועה הנוחה בתעלותיו. עד היום עמק הלואר משמש כמרכז לשיט תעלות (אמנם לא בנהר הלואר, אלא ביובליו ותעלותיו).

לתחילת הכתבה

באוויר

נהר הלואר זורם מדרום-מזרח צרפת ועד האוקיינוס האטלנטי, כאמור, זהו הנהר הוא הארוך ביותר במערב אירופה (שכן אצל הצרפתים הכל צריך להיות הכי עתיק, הכי עשיר, הכי ירוק והכי תרבותי). העמק מטבעו שטוח ולכן לא נמצא כאן דאונים, הליקופטרים ומעופפים רבים, אבל כן ניתן למצוא בלונים פורחים. לרחף בבלון פורח מעל טירות הלואר ולצפות ביופי המרהיב הזה ממעוף הבלון זוהי חוויה יוצאת דופן, במידה ומוכנים להושיט את היד קצת יותר עמוק לכיס (מעל 200 € לאדם). דרך אחרת לשאת מבט אל עמק הלואר היא מגובה צמרות העצים, לדוגמא הפעילות בעיירה Montrichard. באיזור החלו בשנים האחרונות לפרוח פארקי הרפתקאות עם גשרי חבלים ופעילויות לנוער וילדים (החל מגיל 3).

בלונים פורחים -

טיסת מסוק מעל הטירות -

פארק הרפתקאות -

  • כתובת: La Métairie aux Moines, Saint-Benoît-la-Forêt 37500
  • טלפון: 33-689071896
  • אתר אינטרנט: www.saintbenoitaventure.com

לתחילת הכתבה

במים

מטבע הדברים פעילות לאורך הנהר, על יובליו וגדותיו, היא פעילות אינסופית ומגוונת. החל מטיול רגוע על גדות הנהר, ממשיך ברחצה וכלה בשייט על כל סוגיו: שייט מסורתי, שיט מעקב ציפורים או צמחיה (או כל נושא אחר) וכלה בשיט בקיאקים, קאנו, אופני מים וכל מה שאפשר לעשות בתוך הנהר. מדובר לא רק במים טבעיים, אלא גם במבחר בריכות, פארקי מים ושעשועים שונים, המבוססים על פעילות רטובה ויבשה לגילאים שונים.

לתחילת הכתבה

ביבשה

שבטים קדמונים ישבו לאורך גדות הנהר, כך החלה התרבות הגאלית להתפתח סביב העיר אורליאן של ימינו. כאן היו מתכנסים הקוסמים הגאלים הקדומים. במאה הראשונה לפני הספירה, תחת שליטתו של יוליוס קיסר, המקומיים אימצו מהר מאוד את התרבות הרומית. החל מהמאה הרביעית התפשטה כאן הנצרות והעיר טור והבישוף שלה הפכו למרכז נוצרי משמעותי. במאה השביעית המוסלמים לא הצליחו לכבוש את הלואר ונהדפו לאחור על ידי שארל מרטל (Charles Martel) בקרב טור הידוע בשנת 732. תחת שלטונו של שרל הגדול (Charles Ier de Sicile) נוסדו כאן מנזרים וכנסיות רבות. דרך אותם יובלים ונהרות הגיעו הויקינגים במאה התשיעית, אשר שדדו את המנזרים והכנסיות. בשנים שלאחר מכן, במיוחד בימי הביניים, עמק הלואר, בדומה למערב צרפת, היה חלק מהמאבק הבלתי נגמר בין האנגלים והצרפתים, עד מלחמת מאה השנים במאה ה-15. בסופה הצליחה צרפת לגרש את האנגלים והקרדיט המיתולוגי לז'אן ד'ארק (Jeanne d'Arc), העלמה מאורליאן.

על גדות הנהר


פריחתו של העמק הייתה בתקופת הראנסנס, החל מתקופתו של לואי ה-11, שקבע את טור כבירת ממלכת צרפת, ועד אנרי הרביעי, שהחזיר את הבכורה לפריז - כל המלכים בנו כאן טירות. הבולטות שבהן היו אלו שנבנו בהשפעה איטלקית כמו אמבואז (Château d'Amboise) – טירה מבוצרת לחלוטין ובסמוך לה ארמון קטן, ששימש ביתו של ליאונרדו דה וינצ'י, שם נפח את נשמתו בחיקו של המלך פרנסואה הראשון. טירת בלואה (Château de Blois) אולי פחות מעניינת, אבל מוזיאון הקסמים, הנמצא בחצר הטירה, מושך את תשומת לב המבקרים כמוזיאון ייחודי ושונה. טירת אנג'ה (Château Angers), למשל, נבנתה תחת שלטונו של לואי התשיעי "הקדוש", החל משנת 1230, ניצבת עד היום בין חומותיה הרצופות צריחים ייחודיים ובה שטיח יפהפה מעוטר ריקמה של האפוקליפסה. טירת שנונסו (Château de Chenonceau), הקרויה גם טירת הנשים, בנויה על הנהר כשרגליה במים ומטבחיה הם עדות מרשימה ושמורה לדומסטיקה של ימים עברו. טירת וילאנדרי (Château de Villandry) מפורסמת יותר בשל גניה המרהיבים וחבל לפספס אותם בטיול באיזור הלואר. יחד עם זאת, הטירה המפורסמת והבולטת מכולן היא טירת הענק הלבנה, טירת שמבורד (Château de Chambord) עם גרם המדרגות הכפול שתוכנן על ידי ליאונרדו דה וינצ'י, על פי בקשתו של פרנסואה הראשון. כמובן שקיימות עוד הרבה טירות כמו שברני (Château de Cheverny), שינון (Château de Chinon), אזה לה רידו (Château d'Azay-le-Rideau), סומור (Château de Saumur) והרשימה עוד ארוכה (עדיין חשוב להקפיד ולהיזהר מתופעת "הרעלת טירות").

בעמק הלואר הוקמו כ-300 טירות לאורך השנים, לא כולן שרדו, מה עוד שחלקן נשדדו ונבזזו במהפכה הצרפתית. חלק מהטירות נמצאות בבעלות פרטית ומשמשות למגורים, כבתי מלון או כטירות פתוחות למבקרים. האיזור כונה "גן הירקות של צרפת", לא בכדי - הצמחייה הירוקה השופעת, הגנים המקסימים, וכמובן הטירות, היחצ"ניות המצטיינות של עמק הלואר. הביקור בלואר לרוב ילווה בביקור במספר טירות, איש איש לפי יכולת ספיגת הטירות היומית שלו. כאמור, באיזור הלואר קיימות מעל ל-300 טירות, בכל מיני גדלים, לצד טירות שנחרבו. הטירות נבנו על ידי מלכי צרפת במהלך 500 שנה, מהמאה ה-10 והלאה, כאשר במאה ה-15 הטירות הפכו להיות מפגן עושר ושחצנות של מלכי צרפת תחילה ושל אציליה מאוחר יותר, כניסיון לחקות את סגנון החיים הפזרני המלוכני. כל זאת, תוך שמירה על שיאה של האדריכלות באותה תקופה, עד שמלך צרפת נאלץ להיפרד מכתרו ומראשו. כך המהפכה הצרפתית חיסלה את מלכות הפאר וההדר הבזבזני, אולם יופי הטירות נשמר. הביקור בטירות מלווה בשוטטות בערים ובעיירות השוכנות סביב כל טירה, מומלץ לספוג את האווירה הכפרית, לרבות החנויות והמסעדות המקומיות.

לתחילת הכתבה

מתחת לפני האדמה

אחת האטרקציות של הלואר היא הכפרים התת-קרקעיים, המחילות ואתרי הטרוגליטים שעמק הלואר, בעיקר במערבו, משופע בהם. אפשר לבקר כפרים שלמים ששומרו כפי שהיו במחילות שנחפרו מאבן חול ולמעשה שימשו למגורים ולמסתור עד מלחמת העולם השנייה. אפשר לבקר באינספור יקבים המצויים במרתפים אלו, באתרי גידול פטריות על גבי טחב הסלעים התת-קרקעיים ובמערות ששימשו בעבר כמערות פסלים או משמשות כיום כמתחם אמנות ייחודי. ניתן לאכול במסעדות המצויות במרתפים אלו - חוויה חד פעמית - ואפילו לבלות בגן חיות, המצוי בנקיקים אלו.


לתחילת הכתבה

אופן הטיול בעמק הלואר

הטיול המומלץ ביותר הוא באמצעות מכונית שתסייע לכם להגיע למרבית היעדים בלואר, בעוד שטיולים בתחבורה ציבורית מוגבלים יותר לקלאסיקה של הטירות והערים המרכזיות. כמו כן, אפשר לטייל ברגל, על גבי אופניים ואף רכובים על סוס. מערב עמק הלואר ידוע כאזור של גידול סוסים, תחרויות סוסים בינלאומיות ובתי ספר לרכיבה ייצוגית, כאשר הידוע ביותר הוא קאדר נואר (Cadre Noir), בשולי העיר סומור. ניתן לצאת לטיולי אופניים מודרכים או עצמאיים לפרק זמן של מחצית יום ועד ימים שלמים. ניתן לשכור את האופניים בנקודה אחת ולהחזיר אותם בנקודה אחרת, שכן חלק ניכר מחברות ההשכרה מקושרות בארגון על, הנקרא "אופני הלואר".

מתי מטיילים בלואר? התקופה הטובה ביותר היא בין החודשים מאי–ספטמבר. חלק ניכר מהפעילויות אפשריות במהלך תקופה זו ומזג האוויר נעים ונוח יחסית. המבקרים המטיילים בתקופת הקיץ ייהנו מאורך יממה ממושך יותר, אבל גם יצטרכו להתמודד עם עומס תיירים רב יותר. ובערב? אפשר כמובן לבקר בטירות מוארות בלילה, לחגוג באירועים מקומיים, בחגיגות בסגנון ימי הביניים, לשוט בשייט לילי, להשתתף בסיורים ליליים במבוכי מצודות וללגום יין באחד היקבים הטובים. אמנם אין בעמק הלואר הרים עצומים, צוקים מרשימים, פסגות מכוסות קרח, אולם שולטים צבעי הירוק והכחול עם שלווה שאין במחוזות אחרים.

לתחילת הכתבה

הכותבת יונית אבני היא יועצת טיולים ומנהלת פורומי אירופה וטיולי משפחות באתר למטייל. לאתר הבית שלה: www.yonitour.co.il

רוצה לקרוא עוד על צרפת? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

סגור
×