טיול בצרפת - חבל פריגור דורדון הפורח

חבל פריגור דורדון בצרפת עשיר בהיסטוריה ובנוף מגוון וייחודי. באזור תוכלו ליהנות מעיירות קסומות, גנים אקזוטים ויוצאי דופן, שווקים חגיגיים וחיי לילה תוססים. אם אתם מתכננים טיול בצרפת, קבלו המלצות לאזור מיוחד במינו.
מערכת אתר למטייל
|
מפה
תמונה ראשית עבור: טיול בצרפת - חבל פריגור דורדון הפורח
Thinkstock Imagebank ©

הגנים האקזוטים

חבל פריגור דורדון (Dordogne Perigord) נמצא בדרום - מערב צרפת. המחוז מחולק לאזורי משנה, כאשר האזור הבולט הוא "פריגור השחורה", בה ריכוז מוקדי העניין. אי לכך כדאי להתמקם בה כאשר מגיעים לחופשה באזור. ניתן לראות ברחבי המחוז כולו את "הגן הפורח", ביטוי מגע האדם בטבע ובסביבה. אם בחצרות הבתים, בחלקות המטע והשדה, בגדרות החיות החוצצות בין השטחים, בבקתת הרועים העגולה שנבנתה לפני שנים בשיטת הבנייה היבשה. בנוסף, בבתי האבן הצצים בעיקולי הכביש, במטפסים המשתרגים על הקירות ובנופים הפנורמיים הנפרשים מהמצודות.

העיירה לה רוק גז'אק (Le Roque Gageac) ממוקמת בין המצוק לנהר ולכן כה יוצאת דופן. בזכות מראה זה נוהרים אליה המוני תיירים. באזור מתקיימים תנאים אקלימים מיוחדים, המדרון זוכה למנות גדושות של קרני שמש, בד בבד המצוק יוצר הגנה מפני הרוחות. תנאים אלו הולידו את הרעיון להביא לעיירה צמחייה, המתאימה בדרך כלל לאזורים חמימים יותר. הגן האקזוטי מתחיל סמוך מבית ססגוני בקדמת העיירה, בקו הראשון של הבתים הנושק לנהר. שלט יוביל אתכם אל הגן. התחילו לטפס בעקבותיו, בסמטה הצרה שעל גבי המדרון. למעשה הגן נמצא בכל מקום. הצמחים האקזוטיים ברחובותיה של העיירה כולה. כשהולכים במעלה הרחוב הראשי ומגיעים אל קצהו, רואים כיצד כוסה המדרון החשוף כולו, בצמחייה טרופית משגעת.

בתחילת הכפר היפה לימיי (Limeuil) נמצא הגן הפנורמי, Jardins Panoramiques De Limeuil. ניתן לומר כי גן זה מבטא את הנוף של האזור ואת המהות שלו. זהו לא גן קלאסי, אלא יותר סביבה מעוצבת. יש בו גן בוטני ואלמנטים רבים כמותם רואים ברחבי האזור כגון: מבנה עתיק, קטעי גן פרועים וטבעיים, קטע גן קטן מעוצב ברוח המסורת של הגן הצרפתי, חורבות של בנייה עתיקה שהותירו אותן כפי שהן, בריכת מים ועוד. מפינות הגן מתגלים מראות הכפר ושני הנהרות, וזאר ודורדון. הכל במרחב אחד ומרגישים שזה נעשה במגע יד קליל ועדין של מעצב המקום. השילוב בין הפרא למסודר הוא בהחלט מקסים. למטיילים עם ילדים מומלץ לבדוק מהן השעות בה מתקיימת פעילות היצירה בגן. רצוי לבדוק מראש את שעות הפעילות.
אתר אינטרנט: www.bergerac-tourisme.com

לתחילת הכתבה

נוף דורדוני טיפוסי. צילום: זיוה רענן

אזור עמק הדרופט (Dropt)

אזור עמק נהר Dropt משתרע לאורכו של הנהר אשר ראשיתו בקרבת הכפר Capdrot, ממזרח לעיירה מונפזייה (Monpazier) וסופו, במקום ההתמזגות שלו עם הנהר גרון, בקרבת Langon. בחלקו הוא בשטחה של פריגור הסגולה, השייכת למחוז דורדון ובקטעים אחדים הוא בתחומו של מחוז לוט וגרון. בין הכפרים והעיירות הנמנים על המרחב של העמק הזה, גם כאלו היושבים על יובליו. כמו העיירה איזיזאק (Isseagac) שבמרחב שלו ולא רק לאורך ציר הנהר. במזרח, הנוף אופייני לזה של פריגור השחורה. גבעות המשובצות ביערות ובחלקות שדה. ככל שנעים לאורך הנהר מערבה, הנוף נעשה שטוח יותר. 
מידע נוסף על העמק: www.francethisway.com/tourism

לתחילת הכתבה

מונפזייה - עיירת הדגל

במהל נסיעה, לאורך הנתיב של עמק Dropt כולו, ישנן עיירות מתקופת ימי הביניים. חלקן מתאפיינות בסבך של רחובות מפותלים, כגון העיירה היפה איזיזאק ואחרות הן עיירות בסטיד (Bastides), המתאפיינות בביצורים וברחובות ישרים כסרגל. בניגוד להיסטוריה של איזיזאק ושל עיירות עתיקות רבות, אשר החלו להתפתח מגרעין של משפחה או של כמה משפחות ויצרו לעצמן מתחם מגורים שהלך וגדל עם השנים, עיירות הבסטיד נבנו באופן יזום על ידי האנגלים והצרפתים, לפי תכנית מגובשת מראש, לקראת מלחמת מאה השנים. מונפזייה היא "עיירת הדגל" של כל הבסטידים, העיירה השמורה ביותר.

יום חמישי הוא יום השוק של העיירה. זהו שוק מוצלח מאוד המוסיף לעיירה המון חן ויופי. במרכז העיירה נמצא השוק המקורה. קורות העץ הן בנות מאות שנים. ביקור בעיירה בקיץ, קצת מקשה עקב החום הכבד. למטיילים במונפזייה עם ילדים מומלץ לגשת אל סדנת ניפוח הזכוכית שמחוץ לחומה, ממול לחניה.

בחודש אוגוסט, חוגגים בעיירות העמק סדרה של פסטיבלים, המשחזרים את ההווי ואורחות החיים של ימי הביניים. בכל רחבי צרפת, ייתכן אף באירופה כולה, מרבים לשחזר את ימי הביניים בפסטיבלי פולקלור. בעמק Dropt, העילה היא זכר הימים שבהם נהרו עולי הרגל, אל סנטיאגו דה קומפוסטלה שבספרד. כאן עבר אחד מנתיבי העלייה לרגל. לקראת הקיץ מתפרסם לוח הזמנים של הפסטיבלים.
אתר הפסטיבלים: www.medieval.dropt.org

הפסטיבל מתקיים בימי ראשון, כמו גם מועד השוק השבועי של העיירה. זהו שוק מפורסם ברחבי האזור וקשה לתאר עד כמה הוא עמוס בתיירים. מומלץ להגיע אליו מוקדם בבוקר, לא יאוחר מהשעה 9:00. השוק ידוע בפופולריות שלו והצפיפות נוכחת לאורך כל עונת התיירות.

ניתן לקחת שייט בספינת גבאר ב- Bergerac הסמוכה. ה"גבאר" (Gabares) היא סירה שטוחת חרטום ובעבר הובילה סחורות במורד זרם הנהר. ניתן לשער כמה חביות יין הועברו מהאזור הזה של פריגור הסגולה, הקרויה כך על שם צבע הענבים הגדלים בה, אל בורדו ואל שפך הגירונד. הסירות היו חוזרות למוצאן בעזרת פרדות. כיום מתקיימים סיורים תיירותיים לאורך הנהר, ברפליקות של הסירות האלה. הקטע של הנהר ממזרח לברג'רק הוכרז כשמורת טבע. מראה העצים שענפיהם גולשים אל קו המים יפה מאוד.

לתחילת הכתבה

השוק במונפזייה. צילום: זיוה רענן

שווקי ערב

בתקופת הקיץ מתקיימים שווקי ערב בכפרים ובעיירות ברחבי האזור. השוק בקדואן (Caduin) מתקיים בכל יום שני בערב, במהלך הקיץ. המונים יושבים בצוותא סביב השולחנות במקום. הכיכר רחבת הידיים ומוקפת בשפע של דוכני מזון, בהם תבשילי מזון חם, צ'יפס, גלידה, "שערות סבתא" ועוד כל מיני כיבוד לילדים. הכל כמובן בתשלום, אבל במחירים עממיים. שוק הערב בקדואן נראה כמקום מפגש לתושבי האזור ובילוי פופולארי עבורם. ישנם אמנם תיירים, אבל הבסיס של האירוע הוא אותנטי, מקומי. למטיילים בדורדון, מומלץ לקחת חלק ולחוות את השוק, כתוספת לנקודת המבט האנתרופולוגית על הטיול ועל התרבות המקומית. עדיף להגיע בשעת הפתיחה ולא להסתמך על כך שהשוק פתוח עד אמצע הלילה.

לתחילת הכתבה

חיי לילה 

במהלך תקופת הקיץ, מספר אתרי תיירות מרכזיים ברחבי האזור מקיימים ערב שבועי, בו הם פתוחים עד השעה 23:00 או עד חצות. טיול בגני Marqueyssac הוא אמנם יציאת ערב, אבל את נעלי העקב תשאירו בבית. מהחניה אל שער הגן יש לצלוח עלייה. בשביל לראות גן תלוי צריך להתאמץ, אחרת כיצד ניתן לחוש ולהבין את המשמעות של המצוקים המתנשאים מעל לנהר. מדובר במספר קילומטרים של שבילי הליכה מעוצבים, המובילים את המבקרים במסלולי הגן. נחמד לראות את הגן ואת הנוף הנשקף ממנו בשעת הדמדומים וגם בחשכה.

סרלה (Sarlat La Caneda), בירת פריגור השחורה, היא עיירה תוססת מאוד בלילות הקיץ. בשעה 22:00 המסעדות הומות אדם. קוסמים, מפעילי בובות ונגנים מופיעים בקרנות הרחוב ואפילו חלק מהחנויות עדיין פתוחות. אמנם זוהי עיר לחגיגות ובילויי לילה, אבל לא ניתן להתייחס לסרלה מבלי להזכיר את השוק בשבת. מרשים לראות את העיירה כולה הופכת לשוק. בכלל, מומלץ לראות את העיירה היפהפיה בלילה וביום וכדאי להקדיש לסרלה זמן משמעותי בעת הטיול באזור. יחד עם זאת, ביקור בערב מהנה יותר מאשר ביום. בערב פחות צפוף ולא עמוס כמו בשבת. בנוסף, פשוט יותר למצוא חניה ונעים יותר לשטוף את העיניים בפינותיה היפות. בשבת של סוף חודש אוגוסט עמוס וצפוף במיוחד.

הטיילת שבין סרלה ונהר הדורדון ומעבר אליו אל אגם Grolejac, היא ירוקה ונהדרת, מתאימה במיוחד לטיול אופניים עם הילדים. הטיילת מסודרת לרוב ותנועת כלי הרכב בה אסורה. ישנן כמה חברות המעבירות אופניים אל הטיילת, בתיאום מראש ובסוף היום מחזירות אותן.
אחת החברות בסרלה: www.cycleo.fr 
חברה נוספת: www.bike-bus.co.uk/gb-contact.htm

לתחילת הכתבה

נוף בדורדון עוצר נשימה. צילום: זיוה רענן

רכיבה על סוסים 

בהמשך השבוע ניתן לצאת לטיול סוסים, גם אם לא מנוסים ברכיבה. בדורדון יש הרבה חוות המציעות טיולים קצרים, גם לכאלה שאינם יודעים לרכוב כלל. מומלץ לתאם את הטיול כבר לפני, למשל בחווה הנמצאת מספר קילומטרים מהעיירה לז אזי דה טייק (Les Eysies De Tayac). המראות שעל פניהם חולפים במהלך הרכיבה על הסוסים הם טבע פראי ביותר, כמעט יער נטו. רק כפר קטן טיפוסי מאוד לאזור, דרכו עוברים הנראה נטוש, היה הסימן היחיד לציוויליזציה לאורך המסלול. חרף החמסינים, היערות בצרפת ירוקים ויפים גם בתקופת הקיץ, בשונה מהיובש האופייני ליער הישראלי.
אתר חוות הסוסים: mriaudel.free.fr

רוב התיירים מגיעים בחודשי הקיץ החמים לאזור חבל פריגור דורדון. רצוי מאוד להיערך לחמסינים במישור המנטלי וגם באופן פרקטי. מומלץ להצטייד ברשימה של אתרים ממוזגים וכשמטיילים עם ילדים, גם ברשימות של פארקי מים ושל אגמים. אל חשש, הם מצויים בשפע באזור. הבעיה היא ששבוע הוא פרק זמן קצר, כדי לחוות את מרב החויות שהאזור מציע וגם לטייל ברגל, או סתם ליהנות מפינות טבע שקטות. ישנם יעדים בהם אופי המסע הוא טיולים ברגל, אולם ביקור בדורדון בהחלט מזמין סגנון טיול המתאפיין בהרבה כניסות לאתרים. יחד עם זאת, ניתן ליהנות מהשלווה של הטבע ומפסק זמן מביקור באתרים, בטיול אופניים בטיילת של סרלה, בשייט בקטע של נהר הדורדון ובטיול סוסים ביער, בקרבת מערת פרומסאק (Proumeyssac).

לתחילת הכתבה

המידע בכתבה מתוך הבלוג של זיוה, ממדור הבלוגים של אתר למטייל. היכנסו לבלוג >>

רוצים לקרוא עוד על טיול בצרפת, בחבל פריגור דורדון ? הכתבות הבאות עשויות לעניין א
תכם:

יעדי הכתבה

סגור
×