טיול משפחתי לקניה

תמונה ראשית עבור: טיול משפחתי לקניה - תמונת קאבר
צ'יטות מהספארי במסאי מארה

בחודש אוגוסט 2019 נסענו לטיול משפחתי בקניה (הורים + שלוש בנות גילאים 17, 15, 11). בסך הכל הייתה חוויה נהדרת. אפריקה שונה כל כך מכל העולם המערבי המוכר, היא קסומה ומיוחדת, הקנייתים נחמדים מאד, והיה מרתק.

הטיול תוכנן סביב ספארי, שהוא כמעט תמיד מוקד התכנון לטיולים בקניה. השמורה הידועה ביותר בקניה נקראת מסאי-מארה הנמצאת בדרום מערב המדינה. השמורה נקראת על שם שבט המסאי שחי בשטחי השמורה (מספר אלפים בודדים), ולמעשה שטחי השמורה הם בבעלות השבט. השמורה גובלת בשמורת הסרנגטי הנמצאת בצפון טנזניה, קו הגבול עובר די בצמוד לנהר העובר בין המדינות. עבור החיות כל האזור כולו הינו אזור מחיה אחד גדול, עדרי חיות גדולים מאד עוברים את הנהר בין השמורות בדרך כלל בסביבות יולי, לעיתים עדרים אדירים של מעל לחצי מליון פריטים (The Great Migration), ובשאר השנה יש מעברים של עדרים קטנים כמעט כל יום.

בשמורת המסאי מארה (בספארי) היינו 4 ימים מלאים, לדעתנו 3-4 ימים זה מספיק, אין צורך ליותר מכך. עם נהג מיומן שיודע לנווט בשמורה, יודע להאזין לרשת הקשר הפנימית בין הנהגים (בכל ג'יפ יש מערכת קשר כזו) ויודע להגיע בזריזות למקומות מעניינים (כאשר נצפים נמרים שהם נדירים יחסית, או אריות ועוד ועוד), אז בכל יום אפשר להספיק הרבה. הנהג שלנו, גורג', היה הכי טוב שאפשר היה לבקש. ידע תמיד להביא אותנו למקומות הכי מעניינים, והסביר לנו המון על כל החיות והטבע.

בסך הכל ראינו לפחות 20 סוגי חיות שונים, וזה היה מדהים. הבנות שלנו, בעיקר הגדולות, היו בעלות ציפיות מאד שליליות לגבי הספארי (“מה נהיה 4 ימים בג'יפ ונסתכל על חיות? נו באמת”, “את מי זה מעניין זה הולך להיות משעמם, כבר היו בגן חיות כשהיינו בנות 5” וכו' וכו'). הן נהנו מאד, וגם אנחנו. זה פשוט מרתק לראות את הדברים כפי שהם באמת בטבע. נכנסים ונשאבים לזה, לא מעט רגעים היו פשוט קסומים. כשהיינו עם הג'יפ במרחק של כ 3-4 מטר מאריה וצפינו בו כ 20 דקות, כשראינו משפחת צ'יטות די מקרוב, כשראינו עדרי פילים, ג'ירפות, עדרי גאנו (wild beast) עצומים של אלפי פריטים, וכשראינו לביאות עם הגורים שלהם, ואחר כך האריות הבוגרים) טורפים גאנו שהם צדו – וכל זה ממרחק של כ 5 מטרים, פשוט סרט טבע הכי מדהים בעולם. גם שעה וחצי לא הספיקו לנו בצפיה באותו טרף – חוויה לכל החיים. יותר יפה מתכנית טבע ערוכה. מגוון אדיר של חיות, בלתי נתפס ממש, ובכל כמה דקות יש משהו מעניין. ביום האחרון בספארי בילנו את חצי היום השני בביקור בשבט המסאי, כולל אירוח בבתים שלהם. למרות שכל הביקור הינו מאד ממוסחר (הם מתפרנסים היטב מזה, כל אחד מבעלי המשפחה נדרש לשלם 10-20 דולרים עבור הביקור, והם גם מנסים למכור לך עוד כל מיני תכשיטים או קישוטים שונים, ולא לשכוח את הטיפ בסוף).. זה היה מרתק. הבנות שלנו לימדו את ילדי השבט כמה ריקודים ורקדו איתם וזה היה פשוט מדהים. הביקור עצמו כולל ממש כניסה לבתים שלהם ואורך כשעתיים, עם הסברים מפורטים על אורח חייהם והתרבות שלהם. לא להחמיץ.

כמה טיפים קטנים לגבי הספארי: קחו בחשבון שכל יום בספארי הוא מתיש מאד כי השמורה אינה סלולה ורוב דרכי העפר מאד מאד משובשות. להיות 6-8 שעות ויותר כל יום בנסיעה מטלטלת מאד בג'יפ, וזאת יום אחרי יום במשך 4 ימים, זה בכלל לא קל. צריך להיות מוכנים לזה. רצוי להפריד את היום לשניים – בוקר (רצוי מוקדם אם יש כוח לקום), ואחר הצהריים/ערב. הסיבה היא שבצהריים, בשעות החמות, לא קל למצוא את החיות “המעניינות” כי הן נחות בשיחים ובאזורי מסתור. חשוב מאד להביא משקפת!! ולא פחות חשוב, מצלמה איכותית (DSLR) עם זום גדול ככל האפשר, ואל תשכחו להביא את המטען למצלמה כמו שאנחנו שכחנו … אין מה להשוות מצלמה איכותית עם צילום של הטלפונים הניידים אפילו הטובים ביותר, במיוחד כשנדרש זום.

אחרי הספארי המשכנו ליומיים באיזור של אגם ששמו Naivasha, הנמצא צפונית מערבית לניירובי. יש באגם, שגודלו פחות או יותר כמו הכנרת, כ 8000 היפופוטמים, שהם החיה המסוכנת לאדם באפריקה, למרבה ההפתעה. הכי הרבה אנשים מתים באפריקה מהיתקלות עם היפופוטם (או היפופוטמית) שהופכים לתוקפניים כאשר הם (כמעט תמיד בטעות) חושבים שהאדם שמולם מהווה סכנה לצאצאים שלהם, ופשוט תוקפים והורגים. באגם ובסביבתו יש מגוון גדול מאד של חיות גם כן, והוא מעניין. בקרבת האגם יש איזור טבע הנקרא "hells gate park", נכנסים לשמורה ברכיבה של כ 12 קילומטר באופניים, מטיילים במספר נקיקי טבע (יפים הרבה פחות מטיולים שיש בנגב, במדבר יהודה וכד'), וחזרה באופניים – די מתיש כי הרכיבה היא במסלול די חולי, והטיול עצמו לא ממש מעניין – מומלץ לוותר. בכלל כל האיזור של האגם היה החלק הפחות מעניין בטיול מבחינתנו. הקטע הכי מעניין ויפה באותם יומיים היה שיט באגם כולל הסברים על החיות והיפופוטמים במיוחד.

לאחר האגם עברנו לדרום מזרח קניה – לאזור החופים הדרומיים לעיר מומבסה (עיר ברובה מוסלמית, היינו בעיר בלילה האחרון לפני הטיסה חזרה, ובהחלט הרגשנו לא בנוח בעיר הזו, הרגשה מאיימת ולא סימפטית, בניגוד מוחלט לכל שאר המקומות שהיינו בהם בקניה.). אזור החופים נקרא Diani והיה ממש כיף שם. שרצנו במלון הכל-כלול אך גם יצאנו מהמלון כמה פעמים לטיולים באזור, היה מקסים. החופים שם מהממים ביופיים, דקלים, חול לבן-לבן, גמלים, קנייתים מקומיים עם כל התלבושות הצבעוניות שלהם ועוד. לקחנו שיט בסירת זכוכית באיזור, טיילנו קצת על החופים ועוד. יש שם גם כמה מועדוני צלילה – בחרתי לוותר כי הייתי צריך צלילת רענון ולא התרשמתי שהצלילות שם אפילו מתקרבות למה שיש באילת / סיני. לא מצטער על כך. סך הכל הייתה אווירה נהדרת בכל האזור של החופים.

כמה טיפים חשובים והערות חשובות לנסיעה לקניה:

  • לקניה נדרשת ויזה לכל מבקר מעל גיל 16, שעלותה 50 דולר לאדם. אפשר לסדר את הויזה מראש באתר אינטרנט של תיירות קניה (תהליך די מתיש – מזכיר קצת את התהליך להוצאת ויזה לארצות הברית – המון שאלות ודי מייגע. נדרש גם להעלות קובץ של תמונת פספורט – תכינו קובץ כזה לכל אחד מראש). בשדה התעופה שהגענו לניירובי ראינו שאפשר להנפיק את הויזה במקום, נראה לנו שזה עניין של כמה דקות ויותר נוח מאשר כל הארגון מראש שעשינו לויזה.
  • חיסונים – אנחנו עשינו את כל החיסונים בצורה הכי מלאה שאפשר כולל כדורים נגד מלריה שלקחנו (מאד יקרים.., ת'אמת לא היו יתושים בכלל וזה היה נראה לנו מיותר לגמרי..). כשלושה/ארבעה חודשים לפני הנסיעה ביקרנו במרפאת מטיילים וסידרנו הכל. על חיסון אחד לא ניתן בשום אופן לוותר: קדחת צהובה (yellow fever). במעבר הגבול בכניסה לקניה יש עמדת בדיקה, כל אדם בכל גיל חייב להציג פנקס חיסונים בינלאומי עם עדות לחיסון נגד yellow fever בתוקף כדי להיכנס למדינה. הסיבה לכך היא שבקניה חוששים מאד מהנגיף ולא מוכנים לקבל תיירים שעלולים להיות חולים במחלה – הבדיקה נועדה לא להגן על התיירים הנכנסים אלא על תושבי המדינה. דאגו להביא פנקסי חיסונים עם חיסון זה, כל שאר החיסונים עפ"י הבנתכם לאחר ביקור במרפאת מטיילים.
  • יש מטבע מקומי בקניה אבל גם דולרים אמריקאים הינם מקובלים מאד כמעט בכל מקום. מקובל לתת טיפים (כמה דולרים אמריקאיים בודדים או סכום שקול במטבע מקומי – שער ההמרה הוא 1 דולר אמריקאי שווה בערך ל 100 שילינגים קנייתים). כדאי מאד להביא כמות גדולה מאד של דולרים בודדים – לפחות 50 או אולי אפילו 100, וגם שיהיו לכם בכל עת גם הרבה שטרות של 100 שילינג לאותו צורך אם אתם נותנים טיפ במטבע מקומי.
  • החשמל בקניה הוא גם 220 וולט אבל השקע אינו כמו באירופה/ישראל. בקניה התקע נקרא TypeG. מומלץ מאד להביא כמה מתאמים כי אחרת תגיעו לקניה ולא תוכלו להטעין את הטלפון הנייד / המצלמה וכד'.
  • אם לא חשוב לכם שהמספר הישראלי של הטלפונים שלכם יהיה זמין גם בקניה (ואם כן תצטרכו לרכוש מראש חבילות גלישה ושיחות בהתאם), אז מומלץ ביותר לרכוש כרטיס סים מקומי עם ההגעה. ממש ביציאה מהטרמינל בניירובי תראו מולכם כמה חנויות המוכרות סים מקומי, אי אפשר לפספס. אנחנו רכשנו כרטיסי סים של חברת Safaricom הנחשבת לזאת עם הכיסוי הטוב ביותר במדינה, ואכן חווינו זאת כי עם הסים המקומי הייתה לנו קליטה כמעט בכל מקום כולל במקומות נידחים מאד בשמורה מסאי מארה, טוב בהרבה מכאלו שעבדו עם סים של חברות אחרות. סים מקומי עולה כ 10 דולרים, כולל כמה גיגות של נתונים, כמובן שהוואטסאפ לא משתנה והכל עובד כרגיל לגמרי. מומלץ מאד מאד - זה פתרון פשוט וזול. החלפת סים לוקחת 2 דקות, רק תקפידו לשמור את כרטיסי הסים הישראליים להחלפה חזרה בטיסה חזרה לישראל.
  • התחבורה בקניה נוראית, נסיעה של כ 100 קילומטר לוקחת לפחות 3 שעות ולעיתים הרבה יותר. כמות התנועה מטורפת והדרכים אפילו לא קרובות להיות מותאמות. הנסיעה מהאגם לאיזור חופי דיאני ארכה לנו יום שלם – יצאנו בשעה 9 בבוקר, קרוב ל 5 שעות נסיעה לניירובי (מעט יותר מ 100 קילומטר), ואז 4.5 שעות ברכבת מניירובי למומבסה ואז עוד שעתיים נסיעה למלון בדיאני (נסיעה של כ 40 קילומטר), הגעה בלילה. מתיש ומתסכל. חשוב להיות מוכנים עם ספרים, משחקים ועוד ועוד ועוד. הנסיעה בתחילת הטיול מניירובי לשמורה (כ 200 קילומטר) ארכה קרוב ל 8 שעות.
  • מחיר: אנחנו בחרנו לרכוש "חבילת טיול". היתרון – כל הטיול מתוכנן ומוזמן מראש על ידי חברת טיולים מקומית שהינה מקצועית מאד ויכולה לבצע תכנון והזמנה עפ"י הצרכים והדרישות באופן פרטני. החיסרון: מחיר. רק הטיול עצמו (מלונות, תחבורה מלאה לגמרי – אפילו כולל הנסיעה ברכבת, 3 ארוחות מלאות בכל הטיול, והספארי) עלה לנו מעט יותר מ 11 אלף דולר. על זה צריך להוסיף את הטיסות הבינלאומיות, הויזות, ועוד הוצאות שונות של כ 1000 דולר בקניה, והכנות בארץ – חיסונים ותרופות ועוד. 12 יום טיול (כולל טיסות) עלה לנו כ 18 אלף דולר כולל הכל..
  • החברה איתה עבדנו הינה: www.mountkenyapeaktours.com – שמו של מנהל החברה הוא Dave (המייל הישיר שלו הוא: njugunad2050@gmail.com). הוא היה פשוט מקסים, עזר לנו מאד בתכנון הכולל לאורך חודשי התכנון, וכמובן תפר וסגר הכל עד הפרט האחרון. דובר אנגלית טובה מאד (כמו כל הקנייתים), נחמד מאד וסבלני ביותר. שילמנו לו, עפ"י דרישתו, 60% מהתשלום (כ 6600 דולר) בהעברה בנקאית כחודשיים וחצי לפני הנסיעה, ואת היתרה (כ 4400 דולר) במזומן עם ההגעה לקנייה. היה קצת מפחיד להעביר סכומים כאלה לבחור אפריקאי, אבל הכל תיקתק כמו שעון שוויצרי. המלונות היו מעולים, רמת האוכל גבוהה ביותר, הספארי היה עם מדריך מקסים, והרגשנו כמו משפחת אצולה מבחינת איכות הטיפול בנו.

לסיכום – קניה הייתה מקסימה. חוויה שנזכור כל החיים. אמנם היינו בטיול מוזמן, הכל היה תפור מראש לפי התכנון שרצינו, ואמנם העלות הייתה מאד גבוהה, אבל חזרנו מאד מרוצים ומלאי חוויות מדהימות. לא פחות מהטבע גם היה מדהים לראות ולפגוש את הקנייתים המקומיים, על תרבותם ואופן חייהם. לא היה רגע דל, תמיד הרגשנו שאפשר להבין וללמוד עוד מהם ועליהם וזה היה מעניין ביותר.

אם תרצו לשמוע עוד על הטיול אתם מוזמנים ליצור קשר באופן ישיר: רועי 052-5672468 או במייל petrus@gmail.com. בהצלחה לכל הנוסעים לאפריקה!

צפיה במפה צפה במפת הפוסט

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של roypetruschka?

‹ הפוסט הקודם
אלבניה - טיול משפחתי - שבועיים באוגוסט 2013
אלבניה - טיול משפחתי - שבועיים באוגוסט 2013
מתוך הבלוג של roypetruschka
28-08-2013
קרא מאוחר יותר
לכל הפוסטים של roypetruschka »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

סגור
×